miskonsepsi-130516110131-phpapp01
TRANSCRIPT
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
1/7
UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA
PROGRAM PENGSISWAZAHAN GURU
SARJANA MUDA SEKOLAH RENDAH (ELEKTIF SAINS)
TAJUK: MISKONSEPSI TAJUK FIZIK
JIRIM DAN JISIM
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
2/7
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
3/7
mengawal pembolehubah yang terlibat. Oleh yang demikian, proses pembelajaran dan
pengajaran berlaku dalam keadaan yang lebih menyeronokkan kerana murid berpeluang
untuk mencari dan menjalankan aktiviti itu sendiri. Selain itu, dalam era globalisasi ini,
penggunaan komputer sudah terlalu sinonim dengan dunia pendidikan. Maka, sesuailah
kiranya pengajaran topik ini dijalankan menggunakan komputer. Guru boleh menggunakan
bahan yang dibekalkan oleh pihak kerajaan dalam bentuk CD ROM ataupun kepada guru
yang berkesempatan boleh mencari atau mendapatkan video yang berkaitan di dalam internet.
Melalui kaedah pengajaran ini, murid akan lebih memberi perhatian dan meningkatkan
pemahaman mereka kerana dapat melihat gambaran dengan konsep yang lebih jelas..
Kecenderungan murid member tumpuan dan perhatian terhadap pembelajaran yang
menggunakan multimedia ini lebih tinggi berbanding sesi pengajaran chalk and talkyang
sering dijalankan di kelas.
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
4/7
Contoh rancangan pengajaran yang boleh dilaksanakan oleh guru bagi membantu dan
memperbetulkan salah konsep murid berkaitan tajuk jirim.
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : SAINS Tarikh : 17 DISEMBER
Kelas : 5 ARIF Bil. Pelajar : 30 ORANG
Tempat : MAKMAL SAINS Masa : 10:30-11:30 PAGI
TAJUK : JIRIM
OBJEKTIF :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat:
i. Menyebut perbezaan antara jisim dan jirim.
ii. Membuat perbandingan antara jisim dan jirim.
iii. Menyebut faktor yang mempengaruhi perbezaan antara jirim dan jisim.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid telah mengetahui tentang berat.
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Video, alat penimbang mampatan, akuarium berisi air(bergantung pada saiz alat penimbang),
bongkah kayu, bola sepak, buah kelapa tua, batu bata, 2 botol plastik (sama saiz dan boleh
dimasukkan guli) dan guli .
PENGURUSAN KELAS
Memastikan kerusi, meja dalam keadaan teratur.
LANGKAH KESELAMATAN
Memastikan alatan yang digunakan tidak membahayakan murid.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
Berani mencuba, memberi tumpuan, bekerjasama
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
5/7
Masa Isi pelajaran Hasil
Pembelajaran
Aktiviti
Pembelajaran
dan Pengajaran
Catatan
2
minit
Pengenalan/Pra
Pengajaran:
Salam dan bertanyakhabar.
Bacaan doa.
Murid menjawab
salam danmenyatakan
khabar.
Murid membaca
doa.
Guru memberi
salam bertanyakhabar dan
meminta murid
membaca doa.
Kesediaan
belajar
3
minit
Set Induksi:
Guru mencetus idea murid
dengan bertanyakan
soalan.
Contoh soalan guru.
1.Apakah perbezaan
antara Jirim dan jisim?
2. Apakah nama alat ini?
3. Dimana alat ini biasa
digunakan dan apa
kegunaanya?
Guru menyatakan tajuk
pelajaran.
Murid menjawab
soalan secara
lisan.
Murid menjawab
soalan guru.
-Guru
menunjukkan alat
penimbang dan
bertanyakansoalan.
-Guru meminta
beberapa orang
murid menjawab
soalan yang
diajukan.
ABBM
Alat penimbang
KPS:Membanding
beza
10
minit
Penyampaian isi
pelajaran
-Menyebut perbezaan
antara jisim dan jirim.
Contoh soalan guru.
1.Murid manakah yang
lebih berat?
2. Murid manakah yang
lebih besar kandungan/
kuantiti jirimnya?
Murid dapat
membezakan:
-Jisim ialah berat
sesuatu benda atau
objek.
- Jirim pula ialah
kandungan bahan
sesuatau benda
atau objek.
-Guru memanggil
dua orang murid
yang berlainansaiz.Guru
membuat
timbangan berat
murid tersebut.
-Guru
menunjukkan 2
botol yang sama
saiz. 1 botol
dibiarkan kosong
dan 1 botol diisi
dengan guli.
Guru
menunjukkan
ABBM:
-Alat
penimbang-dua murid
yang berlainan
saiz.
-1 botol
kosong dan 1
botol berisi guli
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
6/7
berat awal botol
berisi
guli(mewakili
jirim) dan
kemudian
mengeluarkan
sebahagian guli
tersebut. Guru
membuat
timbangan sekali
lagi.
- Guru
bersoaljawab
berdasarkan
aktiviti tersebut
serta memberi
penerangan.
30
minit Penstrukturan
-Membuat pemerhatian
perbezaan dan
perbandingan antara jisim
dan jirim.
Contoh soalan guru
selepas aktiviti
dijalankan:
-Adakah terdapat
perbezaan timbangan
objek tersebum sebelumdan selepas dimasukkan
kedalam akuarium berisi
air?
Murid dapat:
-Membezakan
antara jisim dan
jirim.-Menyebut faktor
yang
mempengaruhi
perubahan jisim.
-Guru meminta
murid membuat
timbangan
beberapa objekyang telah
disediakan oleh
guru.
-murid
merekodkan hasil
ukuran
timbangan
tersebut.
-Guru
meletakkan alatpenimbang
didalam
akuarium berisi
air dan murid
sekali lagi
membuat
timbangan objek
tersebut.
- murid merekod
hasil ukuran
timbangan
tersebut.
ABBM:
-Alat
penimbang
-akuariumberisi air
- Bongkah kayu
- Buah kelapa
- Bola
-Batu bata
-
7/28/2019 miskonsepsi-130516110131-phpapp01
7/7
-Guru dan murid
membuat
perbincangan dan
bersoaljawab
berdasarkan
aktiviti yang
dijalankan.
10
minit Aplikasi idea
Murid dapat :
Membandingkan
perbezaan antara
jisim dan jirim
-Guru
menunjukkan
tayangan video
angkasawan yang
berjalan di
permukaan
bulan.
-Gurumengaitkan
dengan tajuk
pelajaran.
ABBM:
-Video
5
minit
Penutup:
Mengulang semula isi
pembelajaran hari ini.
Memberi tugasan untuk
kerja rumah.
Murid dapat
menyatakan
bahawa:
i. Perbezaan
antara jisim dan
jirim.
ii. Menyebut
faktor yang
mempengaruhi
perubahan jisim
dan jirim.
-Guru menyoal
berkaitan isi
pelajaran hari ini.
-Guru meminta
murid membuat
kesimpulan.
-Murid membuat
latihan dalam
buku kerja.
Aktiviti
pengayaan:
Buku aktiviti
Akses kendiri.