minggu 6 ( 10 feb 2015 )
DESCRIPTION
sn6TRANSCRIPT
RPH - Sains 2015 SK SG KAWI
Mata Pelajaran / Tahun : Sains Tahun 6
Tarikh : 10 Feb 2015
Hari : Selasa
Masa : 1215 -1315 ( 60 minit )
Tema : Menyiasat Alam Fizikal
Tajuk : Daya
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;- - Menganalisis geseran
Hasil Pembelajaran : - menyatakan kebaikan geseran.- menyatakan Kelemahan geseran.- membuat kesimpulan bahawa geseran wujud apabila dua permukaan bersentuhan- menjalankan ujikaji untuk mengenalpasti bagaimana perbezaan jenis permukaan memberi
kesan ke atas jarak pergerakan troli dengan menentukan pembolehubah manipulasi, pembolehubah dimalarkan dan pembolehubah bergerakbalas
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran :
1. Murid berbincang tentang kebaikan dan kelemahan geseran2. Murid menyenaraikan dan berbincang tentang kesan daya dalam kehidupan harian.3. Murid membandingkan kesan daya apabila menggosok tapak tangan :
a) tanpa minyak, b) dengan minyak.4. Murid berbincang dan membuat kesimpuan bahawa lebih mudah membuka penutup
balang menggunakan tangan yang kering kerana ia mempunyai daya geseran yang tinggi.
5. Murid berbincang dan membuat kesimpulan bahawa minyak boleh mengurangkan geseran.
6. Murid mencadangkan beberapa cara untuk mengurangkan geseran.7. Murid melakukan beberapa aktiviti untuk menguji cadangan yang diberi.8. Murid mengumpulkan maklumat tentang kelebihan dan kekurangan geseran dalam
kehidupan harian.9. Murid membincangkan tentang pelbagai situasi yang melibatkan geseran dan
membuat kesimpulan bahawa geseran terbentuk apabila dua permukaan bersentuhan.10. Murid merancang dan menjalankan satu eksperimen untuk menyiasat jenis permukaan
yang berbeza mempengaruhi jarak yang dilalui oleh troli.11. Perbincangan dan latihan.
Kemahiran Proses Sains : memerhati, berkomunikasi, membuat inferens, meramal, kemahiran berfikir.
Refleksi :
RPH/Hu Tiong Ann Minggu 6 Disemak