microteaching amana f4

14
ISI KANDUNGAN Muka Surat 1. Rancangan Pengajaran Harian 1 2. Set Induksi 3 3. Lampiran 5 Lampiran A : Tayangan video pendek Lampiran B : Kad tugasan Lampiran C : Soalan – Penilaian Lampiran D : Soalan – Pengukuhan Lampiran E : Huraian Sukatan Pendidikan Moral Tingkatan 4 4. Rujukan 10

Upload: shuhaida-mohamed

Post on 29-Jun-2015

91 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: microteaching amana f4

ISI KANDUNGAN Muka Surat

1 Rancangan Pengajaran Harian 1

2 Set Induksi 3

3 Lampiran 5

Lampiran A Tayangan video pendek

Lampiran B Kad tugasan

Lampiran C Soalan ndash Penilaian

Lampiran D Soalan ndash Pengukuhan

Lampiran E Huraian Sukatan Pendidikan Moral Tingkatan 4

4 Rujukan 10

A) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari Rabu

Tarikh 9 Februari 2011

Matapelajaran Pendidikan Moral

Tingkatan 4 Sopan

Masa 0900 pagi ndash 0930 pagi

Bidang Pembelajaran Nilai berkaitan dengan perkembangan diri

Nilai 12 Amanah

Unit Unit 2 Amalan amanah dalam kehidupan

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar akan

dapat

1 Kognitif

i Menyatakan tiga ciri orang yang amanah

2 Afektif

i Berasa bangga mengamalkan sikap amanah dalam

diri

3 Psikomotor

i Mengamalkan sikap amanah dalam kehidupan

seharian

Pengetahuan Sedia Ada Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai contoh-contoh sikap

individu yang amanah

1

Pendekatan Pemupukan Nilai

Teknik i) Permainan ndash Coret-coret

ii) Sumbangsaran

Bahan Bantu Mengajar

Lampiran A Tayangan video pendek

Lampiran B Kad tugasan

Lampiran C Soalan ndash Penilaian

Lampiran D Soalan ndash Pengukuhan

Penerapan Nilai Murni Amalan Bersih Cekap Amanah dalam menjalankan tugas dan

tanggungjawab

Refleksi Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran 26 daripada 28

orang pelajar dapat menyatakan tiga cirri orang yang amanah

dengan 98 ketepatan

B) SET INDUKSI

BIDANG 1 NILAI BERKAITAN DENGAN PERKEMBANGAN DIRI

2

NILAI 14 AMANAH

UNIT 4 AMALAN AMANAH DALAM KEHIDUPAN

Langkah Masa

Kemahiran Penyerapan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi Sumber

Set

Induksi

(5 minit)

Pengenalan

1 Tayangan

Slaid Power

Point

1 Guru bersoal-jawab apa yang

difahami dengan gambar yang

ditunjukkan

1 Penerangan

2 Slaid Power

Point (Lampiran A)

Langkah I

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Permainan

1 Pelajar akan dipecahkan kepada

kumpulan kecik mengikut jantina

dan di minta duduk dalam satu

barisan

2 Wakil dari setiap kumpulan akan

ke hadapan mengambil kad

tugasan daripada cikgu

4 Kemudian wakil kumpulan

( Pelajar A) tadi akan melukis

gambar (seperti dalam kad

tugasan) di belakang kawan

yang berada di hadapannya

(Pelajar B) dengan menggunakan

jari sahaja

5 Pelajar (B) akan melukis seperti

apa yang dirasainya pada kawan

yang berada di hadapannya (C)

setelah Pelajar (B) selesai

melukis Proses ini akan berulang

sehingga kesemua ahli kumpulan

selesai

6 Pelajar terakhir dalam kumpulan

di minta untuk melukis gambar

1Penerangan

2 Kad tugasan

(Lampiran B)

3Kertas A4

3

yang di lukis dibelakangnya pada

kertas A4 yang dibekalkan

7 Pelajar terakhir akan

mempersembahkan hasil di

hadapan kelas

4 Persembahan oleh

pelajar

Langkah

II

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Sumbang saran

Oleh Pelajar

1 Guru akan bertanyakan soalan

berdasarkan permainan tadi

2 Guru memilih wakil pelajar untuk

menjawab soalan

1 Soalan

(Lampiran C)

2 Penerangan

Penutup

(5 minit)

Rumusan 1 Sebelum mengakhiri kelas guru

akan menayangkan sebuah

video pendek tentang penerapan

nilai amanah dalam kehidupan

seharian

2 Guru memberi rumusan

keseluruhan apa yang telah

dipelajari

1 Video pendek-

iklan Petronas

2Penerangan

LAMPIRAN A

4

LAMPIRAN B KAD TUGASAN

KAD TUGASAN 1 KAD TUGASAN 2

5

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 2: microteaching amana f4

Hari Rabu

Tarikh 9 Februari 2011

Matapelajaran Pendidikan Moral

Tingkatan 4 Sopan

Masa 0900 pagi ndash 0930 pagi

Bidang Pembelajaran Nilai berkaitan dengan perkembangan diri

Nilai 12 Amanah

Unit Unit 2 Amalan amanah dalam kehidupan

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar akan

dapat

1 Kognitif

i Menyatakan tiga ciri orang yang amanah

2 Afektif

i Berasa bangga mengamalkan sikap amanah dalam

diri

3 Psikomotor

i Mengamalkan sikap amanah dalam kehidupan

seharian

Pengetahuan Sedia Ada Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai contoh-contoh sikap

individu yang amanah

1

Pendekatan Pemupukan Nilai

Teknik i) Permainan ndash Coret-coret

ii) Sumbangsaran

Bahan Bantu Mengajar

Lampiran A Tayangan video pendek

Lampiran B Kad tugasan

Lampiran C Soalan ndash Penilaian

Lampiran D Soalan ndash Pengukuhan

Penerapan Nilai Murni Amalan Bersih Cekap Amanah dalam menjalankan tugas dan

tanggungjawab

Refleksi Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran 26 daripada 28

orang pelajar dapat menyatakan tiga cirri orang yang amanah

dengan 98 ketepatan

B) SET INDUKSI

BIDANG 1 NILAI BERKAITAN DENGAN PERKEMBANGAN DIRI

2

NILAI 14 AMANAH

UNIT 4 AMALAN AMANAH DALAM KEHIDUPAN

Langkah Masa

Kemahiran Penyerapan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi Sumber

Set

Induksi

(5 minit)

Pengenalan

1 Tayangan

Slaid Power

Point

1 Guru bersoal-jawab apa yang

difahami dengan gambar yang

ditunjukkan

1 Penerangan

2 Slaid Power

Point (Lampiran A)

Langkah I

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Permainan

1 Pelajar akan dipecahkan kepada

kumpulan kecik mengikut jantina

dan di minta duduk dalam satu

barisan

2 Wakil dari setiap kumpulan akan

ke hadapan mengambil kad

tugasan daripada cikgu

4 Kemudian wakil kumpulan

( Pelajar A) tadi akan melukis

gambar (seperti dalam kad

tugasan) di belakang kawan

yang berada di hadapannya

(Pelajar B) dengan menggunakan

jari sahaja

5 Pelajar (B) akan melukis seperti

apa yang dirasainya pada kawan

yang berada di hadapannya (C)

setelah Pelajar (B) selesai

melukis Proses ini akan berulang

sehingga kesemua ahli kumpulan

selesai

6 Pelajar terakhir dalam kumpulan

di minta untuk melukis gambar

1Penerangan

2 Kad tugasan

(Lampiran B)

3Kertas A4

3

yang di lukis dibelakangnya pada

kertas A4 yang dibekalkan

7 Pelajar terakhir akan

mempersembahkan hasil di

hadapan kelas

4 Persembahan oleh

pelajar

Langkah

II

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Sumbang saran

Oleh Pelajar

1 Guru akan bertanyakan soalan

berdasarkan permainan tadi

2 Guru memilih wakil pelajar untuk

menjawab soalan

1 Soalan

(Lampiran C)

2 Penerangan

Penutup

(5 minit)

Rumusan 1 Sebelum mengakhiri kelas guru

akan menayangkan sebuah

video pendek tentang penerapan

nilai amanah dalam kehidupan

seharian

2 Guru memberi rumusan

keseluruhan apa yang telah

dipelajari

1 Video pendek-

iklan Petronas

2Penerangan

LAMPIRAN A

4

LAMPIRAN B KAD TUGASAN

KAD TUGASAN 1 KAD TUGASAN 2

5

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 3: microteaching amana f4

Pendekatan Pemupukan Nilai

Teknik i) Permainan ndash Coret-coret

ii) Sumbangsaran

Bahan Bantu Mengajar

Lampiran A Tayangan video pendek

Lampiran B Kad tugasan

Lampiran C Soalan ndash Penilaian

Lampiran D Soalan ndash Pengukuhan

Penerapan Nilai Murni Amalan Bersih Cekap Amanah dalam menjalankan tugas dan

tanggungjawab

Refleksi Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran 26 daripada 28

orang pelajar dapat menyatakan tiga cirri orang yang amanah

dengan 98 ketepatan

B) SET INDUKSI

BIDANG 1 NILAI BERKAITAN DENGAN PERKEMBANGAN DIRI

2

NILAI 14 AMANAH

UNIT 4 AMALAN AMANAH DALAM KEHIDUPAN

Langkah Masa

Kemahiran Penyerapan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi Sumber

Set

Induksi

(5 minit)

Pengenalan

1 Tayangan

Slaid Power

Point

1 Guru bersoal-jawab apa yang

difahami dengan gambar yang

ditunjukkan

1 Penerangan

2 Slaid Power

Point (Lampiran A)

Langkah I

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Permainan

1 Pelajar akan dipecahkan kepada

kumpulan kecik mengikut jantina

dan di minta duduk dalam satu

barisan

2 Wakil dari setiap kumpulan akan

ke hadapan mengambil kad

tugasan daripada cikgu

4 Kemudian wakil kumpulan

( Pelajar A) tadi akan melukis

gambar (seperti dalam kad

tugasan) di belakang kawan

yang berada di hadapannya

(Pelajar B) dengan menggunakan

jari sahaja

5 Pelajar (B) akan melukis seperti

apa yang dirasainya pada kawan

yang berada di hadapannya (C)

setelah Pelajar (B) selesai

melukis Proses ini akan berulang

sehingga kesemua ahli kumpulan

selesai

6 Pelajar terakhir dalam kumpulan

di minta untuk melukis gambar

1Penerangan

2 Kad tugasan

(Lampiran B)

3Kertas A4

3

yang di lukis dibelakangnya pada

kertas A4 yang dibekalkan

7 Pelajar terakhir akan

mempersembahkan hasil di

hadapan kelas

4 Persembahan oleh

pelajar

Langkah

II

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Sumbang saran

Oleh Pelajar

1 Guru akan bertanyakan soalan

berdasarkan permainan tadi

2 Guru memilih wakil pelajar untuk

menjawab soalan

1 Soalan

(Lampiran C)

2 Penerangan

Penutup

(5 minit)

Rumusan 1 Sebelum mengakhiri kelas guru

akan menayangkan sebuah

video pendek tentang penerapan

nilai amanah dalam kehidupan

seharian

2 Guru memberi rumusan

keseluruhan apa yang telah

dipelajari

1 Video pendek-

iklan Petronas

2Penerangan

LAMPIRAN A

4

LAMPIRAN B KAD TUGASAN

KAD TUGASAN 1 KAD TUGASAN 2

5

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 4: microteaching amana f4

NILAI 14 AMANAH

UNIT 4 AMALAN AMANAH DALAM KEHIDUPAN

Langkah Masa

Kemahiran Penyerapan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi Sumber

Set

Induksi

(5 minit)

Pengenalan

1 Tayangan

Slaid Power

Point

1 Guru bersoal-jawab apa yang

difahami dengan gambar yang

ditunjukkan

1 Penerangan

2 Slaid Power

Point (Lampiran A)

Langkah I

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Permainan

1 Pelajar akan dipecahkan kepada

kumpulan kecik mengikut jantina

dan di minta duduk dalam satu

barisan

2 Wakil dari setiap kumpulan akan

ke hadapan mengambil kad

tugasan daripada cikgu

4 Kemudian wakil kumpulan

( Pelajar A) tadi akan melukis

gambar (seperti dalam kad

tugasan) di belakang kawan

yang berada di hadapannya

(Pelajar B) dengan menggunakan

jari sahaja

5 Pelajar (B) akan melukis seperti

apa yang dirasainya pada kawan

yang berada di hadapannya (C)

setelah Pelajar (B) selesai

melukis Proses ini akan berulang

sehingga kesemua ahli kumpulan

selesai

6 Pelajar terakhir dalam kumpulan

di minta untuk melukis gambar

1Penerangan

2 Kad tugasan

(Lampiran B)

3Kertas A4

3

yang di lukis dibelakangnya pada

kertas A4 yang dibekalkan

7 Pelajar terakhir akan

mempersembahkan hasil di

hadapan kelas

4 Persembahan oleh

pelajar

Langkah

II

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Sumbang saran

Oleh Pelajar

1 Guru akan bertanyakan soalan

berdasarkan permainan tadi

2 Guru memilih wakil pelajar untuk

menjawab soalan

1 Soalan

(Lampiran C)

2 Penerangan

Penutup

(5 minit)

Rumusan 1 Sebelum mengakhiri kelas guru

akan menayangkan sebuah

video pendek tentang penerapan

nilai amanah dalam kehidupan

seharian

2 Guru memberi rumusan

keseluruhan apa yang telah

dipelajari

1 Video pendek-

iklan Petronas

2Penerangan

LAMPIRAN A

4

LAMPIRAN B KAD TUGASAN

KAD TUGASAN 1 KAD TUGASAN 2

5

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 5: microteaching amana f4

yang di lukis dibelakangnya pada

kertas A4 yang dibekalkan

7 Pelajar terakhir akan

mempersembahkan hasil di

hadapan kelas

4 Persembahan oleh

pelajar

Langkah

II

(10 minit)

Pendekatan

Pemupukan Nilai

1 Teknik

Sumbang saran

Oleh Pelajar

1 Guru akan bertanyakan soalan

berdasarkan permainan tadi

2 Guru memilih wakil pelajar untuk

menjawab soalan

1 Soalan

(Lampiran C)

2 Penerangan

Penutup

(5 minit)

Rumusan 1 Sebelum mengakhiri kelas guru

akan menayangkan sebuah

video pendek tentang penerapan

nilai amanah dalam kehidupan

seharian

2 Guru memberi rumusan

keseluruhan apa yang telah

dipelajari

1 Video pendek-

iklan Petronas

2Penerangan

LAMPIRAN A

4

LAMPIRAN B KAD TUGASAN

KAD TUGASAN 1 KAD TUGASAN 2

5

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 6: microteaching amana f4

LAMPIRAN B KAD TUGASAN

KAD TUGASAN 1 KAD TUGASAN 2

5

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 7: microteaching amana f4

KAD TUGASAN 3 KAD TUGASAN 4

LAMPIRAN C

Penilaian

6

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 8: microteaching amana f4

1 Berikan definisi bagi istilah amanah

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

2 Apakah ciri-ciri orang yang amanah

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

3 Apakah nilai yang terdapat dalam permainan tadi

i helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

ii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

iii helliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphelliphellip

LAMPIRAN D

Pengukuhan

Lengkapkan peta minda berikut

7

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 9: microteaching amana f4

LAMPIRAN D

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4

NILAIKANDUNGAN AKADEMIK

HASIL PEMBELAJARAN

CADANGAN AKTIVITI

PEMBELAJARANAmanah Sikap amanah sebagai Melaksanakan setiap i Mengadakan forum

8

Kepentingan sikap amanah dalam kalangan

Pegawai kerajaanPelajar

i i

ii ii

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 10: microteaching amana f4

Sikap bertanggungjawab yang bolehmenimbulkan kepercayaan dankeyakinan orang lain

pegangan hidupAmalan amanah dalam kehidupan

1048579 Amalan slogan ldquoBersih Cekap dan Amanahrdquo dalam setiap tugas dan tanggungjawab- Jentera pentadbiran- Kegiatan politik

1048579 Amalan amanah mengikut perspektif agama- Islam- Buddha- Hindu- Kristian- Sikh

tugas dantanggungjawab dengan amanahseperti yang dituntut oleh agama

bertajuk lsquoBersih Cekap dan Amanahrsquo dalam pentadbirankerajaan dan kegiatan politik

ii Membincangkan amalan amanah mengikut perspektif agama

RUJUKAN

Abdul Rahman Md Aroff Pendidikan Moral Teori Etika dan Amalan Moral Serdang

Penerbit Universiti Putra Malaysia

Abdul Rahman Md Aroff Chang Lee Hoon Siri Pendidikan Longman Pendidikan

MoralPetaling Jaya Longman Malaysia Sdn Bhd

9

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10

Page 11: microteaching amana f4

Hena Mukherjee Judy Ellis Chang Lee Hoon N S Rajendran Strategi Pengajaran

Pendidikan Moral KBSM Petaling Jaya Penerbit Fajar Bakti Sdn Bhd

Noraini Abd Rahim Nurul Ashikin Kamarudin Aida Madiha Azmi Xplor Pendidikan Moral

SPM Seri Kembangan Info Didik

Nur Munirah Teoh Abdullah dan Sapiah Ibrahim Pendidikan Moral Tingkatan 4 Buku Teks

Kuala Lumpur Dewan Bahasa dan Pustaka

RUJUKAN INTERNET

httpwwwyoutubecomwatchv=a1R8rkR-Bz0ampfeature=related

10