latihan

12
 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 22/7/2015 Masa : 07.30 pagi   08.50 pagi Tingkatan : 4 A2 BilanganPelajar : 26/26  Nama Mata Pelajar an : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4 Tajuk Pelajaran : Pengurusan Keluarga Sub Tajuk : Organisasi Keluarga a. Faktor yang Mempengaruhi Peranan Ahli Keluarga  b. Peringkat Kitaran Hidup Berkeluarga c. Kesimpulan Objektif umum : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mempelajari tentang Organisasi Keluarga. Hasil pembelajaran : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:- 1. menerangkan 3 faktor yang mempengaruhi peranan ahli keluarga dengan logik. 2. menyatakan 3 peringkat kitaran hidup keluarga dengan betul. 3. mengenal pasti 3 masalah yang dihadapi pada setiap peringkat kitaran hidup berkeluarga dengan betul.

Upload: farah-najwa-ahmad-puad

Post on 02-Nov-2015

10 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh : 22/7/2015

    Masa : 07.30 pagi 08.50 pagi

    Tingkatan : 4 A2

    BilanganPelajar : 26/26

    Nama Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4

    Tajuk Pelajaran : Pengurusan Keluarga

    Sub Tajuk : Organisasi Keluarga

    a. Faktor yang Mempengaruhi Peranan Ahli Keluarga

    b. Peringkat Kitaran Hidup Berkeluarga

    c. Kesimpulan

    Objektif umum : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mempelajari tentang Organisasi Keluarga.

    Hasil pembelajaran : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:-

    1. menerangkan 3 faktor yang mempengaruhi peranan ahli keluarga dengan logik.

    2. menyatakan 3 peringkat kitaran hidup keluarga dengan betul.

    3. mengenal pasti 3 masalah yang dihadapi pada setiap peringkat kitaran hidup berkeluarga dengan betul.

  • 2. Keperluan

    sekunder Peringkat Perkembangan

    Peringkat Permulaan

    Peringkat Pengecilan

    Isi Pelajaran:

    ORGANISASI

    KELUARGA

    MAKSUD

    KELUARGA

    STRUKTUR

    KELUARGA

    KEPERLUAN ASAS

    HIDUP

    BERKELUARGA

    PERINGKAT

    KITARAN HIDUP

    KELUARGA

    FAKTOR YANG

    MEMPENGARUHI

    PERANAN AHLI

    KELUARGA

    Keluarga ialah

    sekumpulan

    manusia yang

    tinggal bersama di

    bawah satu

    bumbung dan

    mempunyai

    hubungan melalui

    perkahwinan,

    pertalian darah atau

    keluarga anak

    angkat.

    1. Keluarga

    nuklear

    2. Keluarga

    luas

    3. Keluarga

    induk

    tunggal

    4. Keluarga

    poligami

    1. Keperluan

    primer

    a. Keperluan keselamatan.

    b. Keperluan sosial

    c. Keperluan penghargaan

    diri

    d. Keperluan kesempurnaan

    diri

    1. Umur

    2. Gender

    3. Kedudukan

    ahli keluarga

    4. Status

    ekonomi

    5. Sosiobudaya

  • Strategi : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

    Nilai Murni : Bersyukur, bertolak ansur dan sabar, amanah

    Alat Bantu Mengajar : Papan Putih dan Lembaran Kerja

    Bahan rujukan : Sarimah Bt Abd. Razak dan Zahrah Bt Esa. (2003). Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 5. Selangor: Blue T

    Communication Sdn. Bhd.

    Soalan Peperiksaan SPM Kertas 2 Muar, Johor (2014)

    Soalan Percubaan SPM Kertas 2 Perak (2010)

    Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar berpengalaman sebagai salah seorang ahli keluarga.

  • Langkah Perkembangan :

    LANGKAH HASIL

    PEMBELAJARAN

    ISI

    PELAJARAN/STRATEGI

    AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

    SET INDUKSI

    (07.30 07.35)

    35 minit

    Pembelajaran lepas:

    1. Faktor yang

    Mempengaruhi

    Peranan Ahli

    Keluarga

    2. Peringkat Kitaran

    Hidup Berkeluarga

    - Peringkat

    Permulaan

    - Peringkat

    Perkembangan

    - Peringkat

    Pengecilan

    1. Guru menanyakan

    kepada pelajar

    topik

    pembelajaran

    lepas.

    SOALAN:

    1. Nyatakan 3

    peringkat kitaran

    hidup?

    2. Terangkan

    masalah yang

    berlaku di

    peringkat

    permulaan.

    1. Pelajar

    menjawab

    soalan guru

    secara individu.

    Kaedah P&P:

    - Penyoalan

    - Penerangan

    ABM:

    - Papan putih

    NILAI MURNI:

    - Bersyukur

    KBKK:

    - Kemahiran

    mengingat

    LANGKAH 1

    (07.35 08.15)

    40 minit

    1. Menerangkan

    3 faktor yang

    mempengaruhi

    Seperti di Lampiran 1. Guru memberikan

    lembaran kerja

    kepada pelajar

    1. Pelajar

    menjawab

    soalan pada

    Kaedah P&P:

    - Penerangan

    - Penyoalan

  • peranan ahli

    keluarga

    dengan logik.

    2. Menyatakan 3

    peringkat

    kitaran hidup

    keluarga

    dengan betul.

    3. Mengenal pasti

    masalah yang

    dihadapi pada

    setiap

    peringkat

    kitaran hidup

    berkeluarga

    dengan betul.

    untuk menguji

    tahap kefahaman

    pelajar berkaitan

    topik ini.

    lembaran kerja

    yang diberikan.

    ABM:

    - Lembaran

    Kerja

    - Papan Putih

    NILAI MURNI:

    - Hormat-

    menghorma

    ti

    KBKK:

    LANGKAH 2

    (08.15 08.35)

    20 minit

    Guru memberikan

    jawapan kepada pelajar

    setelah pelajar selesai

    membuat latihan tersebut.

    Setelah selesai

    menjawab, pelajar

    berbincang bersama

    guru jawapan kepada

    soalan tersebut.

  • Kesimpulan (08.35 08.50)

    Apakah yang anda pelajari?

    a. Faktor yang mempengaruhi peranan ahli keluarga

    b. Peringkat kitaran hidup berkeluarga

    Penilaian : a) Penilaian berterusan Latihan pengukuhan

    1. Soalan seperti di Lampiran

    ULASAN GURU:

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ULASAN PENILAI:

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________

  • BAHAGIAN A

    [ 30 MARKAH]

    Jawab semua soalan.

    1. Rajah 1 di atas menunjukkan ahli keluarga Encik Badrul seorang bapa

    tunggal.Keluarga merupakan satu unit asas bagi sesebuah komuniti.

    a. Merujuk kepada gambar rajah di atas, terangkan peranan setiap ahli keluarga

    Encik Badrul berdasarkan peringkat umur mereka.

    Peringkat Umur

    Peranan

    [ 6 markah]

    Ikmal mesti sentiasa

    mendengar nasihat

    orang yang lebih tua

    Kakak akan pastikan

    Ikmal sentiasa menjadi

    budak yang baik.

    Baik ayah.Ikmal

    sayang sgt ayah

    dan Kak Intan

    Intan 16

    tahun

    Ikmal 7 tahun

  • b. Terangkan 2 faktor lain yang mempengaruhi peranan ahli keluarga.

    Faktor

    Keterangan

    [ 4 markah ]

  • 2. Rajah menunjukkan kitaran hidup sebuah keluarga.

    a) Namakan peringkat kitaran hidup P, Q dan R.

    (3 markah)

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    b) Nyatakan masalah-masalah yang sering dihadapi di peringkat R dan berikan cadangan

    anda bagi mengatasi masalah tersebut.

    ____________________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    Peringkat Q

    Peringkat P

    Peringkat R

  • JURNAL REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Tarikh 22 Julai 2015

    Masa 07.30 pagi 08.50 pagi

    Tingkatan 4 A2

    Bilangan Pelajar 17/26

    Nama Mata Pelajaran Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4

    Tajuk Pelajaran Pengurusan Keluarga

    Sub Tajuk Organisasi Keluarga

    a. Maksud keluarga

    b. Struktur Keluarga

    c. Keperluan Asas Hidup Berkeluarga

    d. Kesimpulan

    Objektif Umum Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat

    mempelajari tentang Organisasi Keluarga.

    Hasil Pembelajaran Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat:

    1. menerangkan 3 faktor yang mempengaruhi peranan

    ahli keluarga dengan logik.

    2. menyatakan 3 peringkat kitaran hidup keluarga dengan

    betul.

    3. mengenal pasti 3 masalah yang dihadapi pada setiap

    peringkat kitaran hidup berkeluarga dengan betul.

    Isi Pelajaran

    Strategi Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

    Nilai Murni Bersyukur, bertolak ansur dan sabar, amanah

  • Bahan Rujukan Sarimah Bt Abd. Razak dan Zahrah Bt Esa. (2003). Ekonomi

    Rumah Tangga Tingkatan 5. Selangor: Blue T

    Communication Sdn. Bhd.

    Soalan Peperiksaan SPM Kertas 2 Muar, Johor (2014)

    Soalan Percubaan SPM Kertas 2 Perak (2010)

    Pengetahuan Sedia Ada Pelajar berpengalaman sebagai salah seorang ahli keluarga.

    Alat Bantu Mengajar/

    Bahna Sumber Yang

    Digunakan

    Papan Putih dan Lembaran Kerja

    Strategi Pengajaran yang

    Digunakan

    - Strategi Berpusatkan Guru

    Strategi ini digunakan semasa guru membuat

    kesimpulan keseluruhan bagi bab yang telah diajar.

    Selain itu, strategi ini juga digunakan semasa guru

    menanyakan soalan kepada pelajar tentang topik

    pembelajaran lepas bagi menguji tahap kefahaman

    pelajar. Strategi ini juga digunakan semasa guru

    membincangkan jawapan latihan pengukuhan bersama

    pelajar.

    - Strategi Berpusatkan Pelajar

    Strategi berpusatkan pelajar berlaku semasa pelajar

    menjawab soalan-soalan yang diajukan oleh guru dan

    semasa pelajar membuat latihan pengukuhan yang

    diberikan di dalam kelas.

    - Strategi Berpusatkan Bahan

    Strategi ini digunakan semasa guru memberikan

    latihan pengukuhan kepada pelajar bagi menguji tahap

    kefahaman pelajar.

    Adakah Hasil Pembelajaran

    Saya Tercapai? Bagaimana

    Saya Tahu

    Hanya 17/26 orang pelajar sahaja yang hadir ke sekolah pada

    hari ini. 10/17 orang pelajar dapat menerangkan faktor yang

    mempengaruhi peranan ahli keluarga dengan logic. 17/17

    orang pelajar dapat menyatakan 3 peringkat kitaran hidup

  • berkeluarga dengan betul dan 10/17 orang pelajar sahaja yang

    dapat mengenal pasti 3 masalah yang berlaku di setiap

    peringkat kitaran hidup berkeluarga.

    Adakah murid saya

    melibatkan diri secara

    produktif/aktif?

    Kalau ya, bagaimana saya

    tahu?

    Kalau tidak, mengapa?

    17/17 orang pelajar terlibat secara aktif semasa proses P&P.

    mereka telah menjawab latihan yang diberikan dan

    menghantar latihan tersebut sebelum tamat P&P.

    Adakah saya mengubah

    rancangan pengajaran

    harian saya semasa

    pengajaran? Mengapa?

    Pada P&P hari ini pelajar hanya melakukan latihan

    pengukuhan. Setiap pelajar dibekalkan 2 set soalan. Jadi, pada

    P&P hari ini saya tidak mengubah rancangan pengajaran saya.

    Apakah bantuan tambahan,

    sokongan, dan/atau sumber-

    sumber lain yang dapat

    pertingkatkan lagi pelajaran

    ini?

    Pada pendapat saya, pelajar perlu diberikan 1 modul berkaitan

    ringkasan bab yang telah mereka pelajari supaya mereka lebih

    faham topik yang diajarkan.

    Apakah masalah yang

    dihadapi?

    Saya menghadapi masalah yang sama setiap kali proses P&P

    iaitu ketidakhadiran pelajar ke sekolah.

    Apakah tindakan

    penambahbaikan yang perlu

    dilakukan?

    Tindakan yang saya ambil adalah saya menyemak nama

    pelajar yang tidak hadir ke sekolah setiap kali sebelum

    bermula proses P&P.