kompang gak

7
Rancangan Pengajaran Harian Tarikh : 12 April 2013 Masa : 0940-1040 pagi Kelas : 4 Dinamik Bilangan Murid : 37 Orang Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Hargai Warisan Kita Tajuk : Kompang Alat Muzik Warisan Kita Hasil Pembelajaran : Fokus Utama : 5.1 membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 1 (ii) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul Fokus Sampingan : 10.2 mengedit dan memurnikan hasil penulisan Aras 2 (i) mengenalpasti dan membetulkan kesilapan struktur ayat

Upload: nasyirin-fadilah

Post on 21-Jan-2016

75 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

1

TRANSCRIPT

Page 1: Kompang Gak

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 12 April 2013

Masa : 0940-1040 pagi

Kelas : 4 Dinamik

Bilangan Murid : 37 Orang

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Hargai Warisan Kita

Tajuk : Kompang Alat Muzik Warisan Kita

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama : 5.1 membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 1 (ii) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus Sampingan : 10.2 mengedit dan memurnikan hasil penulisan

Aras 2 (i) mengenalpasti dan membetulkan kesilapan struktur ayat

Objektif Pelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :-

i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul

ii) Menulis semula ayat supaya menjadi struktur ayat yang betul

Page 2: Kompang Gak

Sistem Bahasa :-

i) Tatabahasa : imbuhan awalan meN-ii) Kosa Kata : Kompang, kulit

Pengisian Kurikulum :-

i) Ilmu : Kajian tempatan, Muzikii) Nilai : kerjasama, mendengar, menghormati

Kemahiran Bernilai Tambah :-

i) Kemahiran Berfikir : menjana ideaii) Pembelajaran Konstruktivisme : mengembangkan idea

Bahan Bantu Belajar : papan tulis, kompang, petikan teks, lembaran cari perkataan tersembunyi

Pengetahuan Sedia Ada : Pengetahuan dan pengalaman sedia ada murid mengenai kompang.

Page 3: Kompang Gak

Langkah / Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

1) Audio lagu

Bunyi kompang

2) Tajuk pelajaran kita pada hari ini ialah “Kompang alat muzik warisan Kita”

i) Guru memperdengarkan audio bunyi kompang.

ii) Murid meneka bunyi yang mereka dengari

iii) Guru menunjukkan kompang kepada murid.

iv) Guru menunjukkan cara bermain kepada murid

v) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai kompang

vi) Guru mengaitkan kompang dengan tajuk yang hendak dipelajari.

Teknik : Soal jawab

BSPP : audio lagu Kompang

Nilai : kerjasama

Langkah 1(10 minit)

Teks petikan: Kompang Alat Muzik Warisan Kita

Cara-cara membuat kompang

i) Guru mengedarkan teks petikan kompang alat muzik warisan kita .

ii) Murid membaca kuat beramai-ramai di dalam kelas.

iii) Guru menyuruh beberapa orang murid membaca kuat.

iv) Murid menyatakan cara-cara membuat kompang yang terdapat dalam petikan.

BSPP:Teks petikan

Nilai : kerjasama, mendengar

Page 4: Kompang Gak

Langkah 2(10 minit)

Soalan pemahaman

-susun semula ayat di bawah menjadi ayat yang betul.

i) Guru mengedarkan

soalan kepada setiap

kumpulan.

ii) Murid diminta

menulis jawapan

pada kertas sebak.

iii) Murid menampal

jawapan pada papan

putih.

iv) Guru dan murid

berbincang jawapan

yang telah ditampal

v) Guru membetulkan jawapan yang kurang tepat.

BSPP : lembaran teks

Nilai : kerjasama, mendengar, menghormati.

Langkah 3(15 minit)

Tatabahasa

- Imbuhan awalan-meN--MeM-

i) Guru meminta murid

membaca kuat

perkataan bergaris

dalam teks petikan.

ii) Guru meminta murid

menerangkan

maksud perkataan

yang bergaris.

iii) Dalam kumpulan,

murid membina ayat

menggunakan

perkataan yang

bergaris.

iv) Murid menulis ayat

yang dibina di papan

putih.

BSPP:Teks petikan

KBT:Menjana idea

Page 5: Kompang Gak

v) Murid membaca ayat yang telah dibina.

Langkah Empat(15 minit)

i) Guru mengedarkan lembaran kerja Cari Perkataan Tersembunyi.

ii) Murid berbincang dalam kumpulan mencari perkataan tersembunyi.

iii) Guru berbincang mengenai jawapan di hadapan kelas

BSPP:Lembaran kerja

Teknik : perbincangan

Nilai : kerjasama

Penutup Nilai-nilai murni- Bekerjasama- Menghargai

warisan

i) Guru merumuskan pembelajaran

ii) Guru menerapkan nilai-nilai murni.

Nilai-nilai murni- Bekerjasama- Menghargai

warisan