kerja kursus : projek mata pelajaran : teknologi...
TRANSCRIPT
KERJA KURSUS : PROJEK MATA PELAJARAN : TEKNOLOGI DALAM
PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
KOD : EDU3105
NAMA NUR AMIRAH BINTI LIAKAT ALI KHAN
NO MATRIKS 1416
NO KAD PENGENALAN 920305-13-6438
PROGRAM PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN
AMBILAN JANUARI 2012
KUMPULAN/UNIT PISMP 4.06 (PENGKHUSUSAN BAHASA ARAB)
NAMA PENSYARAH PUAN MAZILAH BINTI ABDULLAH
TARIKH HANTAR 02 OGOS 2013
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS PENDIDIKAN ISLAM
ISI KANDUNGAN
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2. PENULISAN REFLEKTIF
i. NUR AMIRAH BINTI LIAKAT ALI KHAN
ii. AINUL BASIRAH BINTI GADIUS
3. LAMPIRAN
i. BORANG MAKLUMBALAS
ii. BORANG KOLABORATIF
iii. RUJUKAN
Mata Pelajaran dan Kelas Pendidikan Islam Tahun 2 Aisyah
Masa 60 minit
Standard Kandungan Memahami adab sebelum dan selepas bangun tidur
Standard Pembelajaran 1. Menyatakan adab sebelum dan selepas bangun tidur
2. Menerangkan kaedah dan mengamalkan adab sebelum dan selepas bangun tidur
3. Menjelaskan akibat tidak beradab sebelum dan selepas bangun tidur
Objektif Pembelajaran Murid dapat :
1. Menyatakan enam adab sebelum dan selepas bangun tidur
2. Menerangkan kaedah dan mengamalkan adab sebelum dan selepas bangun tidur
3. Menjelaskan akibat tidak beradab sebelum dan selepas bangun
Aktiviti Pembelajaran dan
Pengajaran
1. Soal jawab
2. Sumbang saran
3. Tayangan video
4. Penerangan
5. Perbincangan
E.M.K 1. Keusahawanan : Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing dalam permainan
2. Kreativiti : Membezakan kebaikan beradab dan akibat tidak beradab sebelum dan
selepas bangun tidur
Bahan Bantu Mengajar 1. Patung
2. Kotak patung
3. Kotak beracun
4. Kad ayat
5. Video
6. Audio
Penilaian Pembelajaran dan
Pengajaran
1. Murid dapat mengetahui adab sebelum dan selepas bangun tidur
2. Murid dapat membezakan kebaikan beradab dan akibat tidak beradab sebelum dan
selepas bangun tidur
Langkah/masa Isi Kandungan Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Catatan
Muqaddimah
(3 minit)
Bacaan doa :
واحلل أمري لي ويسر صدري لي اشرح رب
قولي يفقهوا لساني من عقدة
Lafaz dua kalimah syahadah :
اهلل رسول حممدا أن وأشهد اهلل إال إله ال أن أشهد
1. Murid membaca doa dan lafaz dua
kalimah syahadah secara berjamaah
Nilai : adab berdoa
Fasa persediaan
1.1
Pemerhatian
(set induksi)
(2 minit)
Patung yang sedang tidur :
1.1.1 Murid ditunjukkan oleh guru kotak
yang mengandungi patung yang
sedang tidur
1.1.2 Murid bersoal jawab dengan guru
1.1.3 Jawapan murid dikaitkan dengan
isi pelajaran
Keinginan kepada
maklumbalas
segera
Nilai : bersungguh-
sungguh
Bahan : patung
1.2
Analisis
(3 minit)
Soalan-soalan :
Bagaimana kamu tidur?
Pukul berapa tidur?
Tidur di mana?
Apa yang kamu buat sebelum tidur?
Bacaan doa sebelum tidur
1.2.1 Murid bersoal jawab dengan guru
berkenaan tidur
1.2.2 Murid diminta membaca doa
sebelum tidur secara berjamaah
Kesanggupan
belajar dari
kesilapan
Fasa Imaginasi
1.3
Penjanaan
idea
(8 minit)
Adab sebelum tidur :
Memakai pakaian yang sesuai
Menggosok gigi
Berwudhu’
Bersalaman dengan ibu bapa
Mengemas tempat tidur
1.3.1 Murid bersoal jawab dengan guru
tentang adab sebelum tidur
1.3.2 Murid ditunjukkan video adab
sebelum tidur
1.3.3 Murid mendengar penerangan
guru tentang adab sebelum tidur
Peka terhadap
peluang
Nilai : bersungguh-
sungguh
Bahan : video
Membaca doa 1.3.4 Murid membaca secara kelas.
Kumpulan dan individu tentang adab
sebelum tidur
1.4
Sintesis idea
(10 minit)
Adab selepas bangun tidur :
Bangun awal
Berdoa
Mengemas tempat tidur
Menggosok gigi
Mandi
Berwudhu’ dan solat subuh
1.4.1 Murid bersoal jawab dengan guru
dan sumbang saran adab selepas
bangun tidur
1.4.2 Jawapan murid dicatatkan pada
papan tulis
1.4.3 Murid ditunjukkan video adab
selepas bangun tidur
1.4.4 Murid dan guru menyemak
jawapan tadi
1.4.5 Murid membaca/menyebut adab
selepas tidur secara kelas, kumpulan
dan individu
Berani mengambil
risiko atas apa
yang dilakukan
Nilai : Berani
Fasa Perkembangan
1.5
Penambah-
baikan
(10 minit)
Kebaikan beradab dan akibat tidak beradab
dengan adab tidur
1.5.1 Murid ditunjukkan kebaikan
beradab dan akibat tidak beradab
dengan adab tidur oleh guru
1.5.2 Murid diberi penerangan oleh
Daya kreativiti dan
inovasi
Bahan : Jadual
perbezaan
Kebaikan Akibat tidak
beradab
Menjaga kesihatan Kesihatan
terganggu
Mengikut sunnah
Nabi
Tidak mendapat
pahala sunat
Melatih diri
berdisiplin
Malas, tidak
berdisiplin
Hindar sihir dan
gangguan syaitan
Diganggu mimpi
buruk
guru
1.5.3 Murid bersoal jawab dengan guru
untuk membezakan sama ada ia
kebaikan atau akibat tidak beradab
dengan adab tidur
1.6
Penilaian
(12 minit)
Permainan kotak beracun dan aktiviti
menampal
1.6.1 Murid bermain permainan “kotak
beracun”
1.6.2 Apabila muzik berhenti, murid
yang memegang kotak akan
mengambil kad ayat dan menampalkan
pada ruangan yang disediakan
Boleh membina
jaringan sosial
Nilai : Kerjasama
Bahan : kotak,
audio, kad ayat
Adab selepas bangun tidur
- - -
Adab sebelum tidur - - -
Akibat - - -
Kebaikan - - -
Fasa Tindakan
1.7
Pelaksanaan
(10 minit)
Adab selepas bangun tidur
- - -
Adab sebelum tidur - - -
Akibat - - -
Kebaikan - - -
1.7.1 Daripada kad ayat yang ditampal,
murid diminta untuk menyalin semula
di dalam buku tulis
Fleksibiliti
Nilai : Rajin
Bahan : buku tulis
1.8
Amalan
berterusan
(2 minit)
Rumusan sosial : Nasihat 1.8.1 Murid dinasihatkan supaya
beramal dengan adab tidur yang
dipelajari
Nilai : beramal
dengan apa yang
dipelajari
PENULISAN REFLEKTIF (NUR AMIRAH BINTI LIAKAT ALI KHAN)
Alhamdulillah setinggi-tinggi kesyukuran saya panjatkan ke hadrat Ilahi kerana
dengan izinNya, akhirnya dapat juga saya menyiapkan tugasan EDU3105 untuk
Program Ijazah Sarjana Muda Perguruan (PISMP) Semester 4/ Januari 2013. Saya
ingin merakamkan penghargaan terima kasih saya kepada pensyarah pembimbing
kami untuk subjek ini, Puan Mazilah binti Abdullah atas tunjuk ajar dan panduan yang
telah diberikan. Sekalung terima kasih juga saya ucapkan kepada rakan sekumpulan
saya, Ainul Basirah binti Gadius atas kerjasama dan bantuan yang tidak putus-putus
dalam usaha menyiapkan kerja kursus ini. Tidak lupa juga penghargaan saya tujukan
buat rakan-rakan sekelas yang sudi berkongsi maklumat dalam perlaksanaan kerja
kursus ini.
Kami telah diberi taklimat kerja kursus ini pada 9 Julai 2013. Pada mulanya saya
berasa susah hati kerana kerja ini nampak senang tapi sebenarnya agak rumit untuk
dilaksanakan. Namun saya percaya tiada yang mustahil dilakukan. Dengan tunjuk ajar
dari pensyarah dan bantuan dari rakan-rakan, terutamanya dari rakan sekumpulan
saya, tidak mustahil kerja yang rumit akan menjadi mudah.
Untuk kerja kursus ini, kami telah diarahkan untuk membuat kerja secara
berpasangan. Kami telah diarahkan untuk membuat satu video pendidikan untuk
kegunaan pengajaran. Kami juga diminta untuk menghasilkan Rancangan Pengajaran
Harian berdasarkan tajuk dan bahan bantu mengajar yang dipilih. Saya bersyukur
kerana ahli kumpulan saya sangat memberikan kerjasama untuk tugasan ini seterusnya
memudahkan kerja kami untuk menyiapkan tugasan ini. Bukan mudah untuk membuat
video pendidikan seperti yang diarahkan, namun dengan kerjasama dan sokongan dari
rakan sekumpulan, kerja yang sukar menjadi mudah dan kami berpuas hati dengan
kerja kami.
Melalui kerja kursus ini, banyak ilmu yang telah saya perolehi. Antaranya ialah
pengalaman membuat video pendidikan. Saya juga telah mengetahui pelbagai perisian
yang boleh digunakan untuk menghasilkan video yang menarik. Antaranya ialah
Cyberlink dan Fantashow. Dalam menghasilkan video ini, kami telah menggunakan
kedua-dua perisian tersebut. Hal ini demikian kerana kami berasa teruja untuk mencuba
kedua-dua perisian tersebut supaya kami boleh membuat perbandingan perisian yang
lebih mudah digunakan. Selain itu saya juga belajar membuat Rancangan Pengajaran
Harian dan menggunakan video yang telah dihasilkan dalam pengajaran saya. Melalui
tugasan ini saya menyedari bahawa tugasan sebagai seorang guru tidak mudah untuk
dilaksanakan.
Selain daripada itu, saya menyedari bahawa pembinaan komunikasi antara
rakan sekelas amat penting kerana melalui komunikasi ini kita dapat membina
hubungan baik dengan semua orang. Perkara ini memudahkan kita untuk bekerjasama
antara satu sama lain. Komunikasi juga menyebabkan orang sekeliling berasa selesa
untuk berada di samping kita. Komunikasi juga membolehkan kita bertukar pendapat
dan berkongsi idea. Hal ini berlaku apabila saya dikehendaki bekerjasama dengan
rakan untuk membuat tugasan ini. Tanpa komunikasi yang baik, saya tidak akan
mampu untuk menyiapkan tugasan yang diberikan ini.
Apa yang saya perolehi juga ialah kekreatifan seorang guru itu sangat penting
dalam sesi pengajaran dan pembelajaran . Guru hendaklah menggunakan pelbagai
kaedah yang berkesan untuk membuatkan murid sentiasa seronok dan merangsang
minat mereka untuk belajar. Sebagai contoh, melalui tugasan ini kami dikehendaki
untuk membuat video pendidikan yang sesuai untuk menarik minat pelajar di dalam
kelas. Melalui tugasan tersebut saya belajar bahawa kepelbagaian teknik mengajar
boleh menarik minat murid untuk belajar. Minat tercetus dalam kalangan pelajar dan
objektif pembelajaran dapat dicapai justeru memudahkan kerja guru untuk mendidik
dan membina modal insan cemerlang untuk menjadi generasi berguna pada masa
hadapan.
Meskipun pelaksanaan kerja kursus ini berdepan dengan pelbagai masalah,
saya bersyukur kerana mempunyai sahabat dan juga pensyarah yang ringan tulang
membantu di saat saya memerlukan. Tunjuk ajar dan sokongan dari rakan dan
pensyarah sangat saya hargai.
Akhir kata pengalaman saya membuat tugasan ini menaikkan semangat saya
dan membuat saya teruja untuk melaksanakan tugasan sebagai bukan sahaja seorang
guru, malahan sebagai fasilitator dan pembimbing kepada pelajar apabila mereka
berada di sekolah. Saya dapat merasakan nikmatnya apabila usaha untuk mendidik
modal insan berjaya dan saya dapat berbakti untuk generasi akan datang. Saya
berharap semoga pengalaman ini dapat memberi saya peluang untuk menimba
seberapa banyak ilmu sebelum bergelar pendidik yang sebenar. Sekian wassalam.
PENULISAN REFLEKTIF (AINUL BASIRAH BINTI GADIUS)
Syukur ke hadrat Ilahi kerana dengan limpahan rahmat-Nya, saya dan rakan tugasan
saya, Nur Amirah Binti Liakat Ali Khan dapat menyiapkan tugasan projek bagi subjek EDU 3105
ini dengan sempurna.
Tugasan projek ini memerlukan kami untuk membuat Rancangan Pengajaran Harian
(RPH) beserta dengan Bahan Bantu Belajar (BBB) berbentuk video pendidikan. Tugasan ini
hanya diberi tempoh selama empat minggu bermula pada 2 Julai 2013 sehingga 2 Ogos 2013.
Pada mulanya, kami telah diberikan taklimat berkenaan tugasan oleh pensyarah.
Memandangkan pelajar semester empat terlibat dengan program Bina Insan Guru (BIG), maka
tugasan ini lewat sedikit diberikan daripada tarikh asal. Walaubagaimanapun, tugasan ini tidak
terlalu membebankan kerana kami telah diarahkan untuk menyiapkannya secara berkumpulan.
Selepas mendengar taklimat, kami bergerak mencari rakan tugasan masing-masing. Selepas
mendapat rakan tugasan, kami berbincang mengenai tugasan yang diberikan. Dalam
perbincangan, kami telah membuat persetujuan mengenai subjek yang akan dipilih, bahan-
bahan yang diperlukan dalam tugasan, tarikh dan masa untuk membuat kolaboratif sepanjang
tempoh tugasan diberikan.
Matapelajaran yang kami pilih sebagai rancangan pengajaran kami ialah subjek
pendidikan islam. Hal ini kerana subjek tersebut merupakan subjek minor bagi kursus pelajar
bahasa Arab. Tajuk yang kami ambil pula ialah tajuk berkaitan dengan adab iaitu adab sebelum
tidur dan adab selepas bangun tidur. Manakala, perisian yang kami gunakan iaitu Cyber Link
dan Fantashow.
Semasa membuat tugasan ini, terdapat beberapa permasalahan yang berlaku.
Antaranya ialah ketika memilih tajuk pengajaran. Tempoh pemilihan tajuk pengajaran pun sudah
mengambil masa yang lama. Hal ini disebabkan kami sendiri yang perlu menentukan tajuk
pengajaran. Oleh itu, penilaian yang kritis dalam memilih tajuk amat perlu sekali. Selain itu,
komputer riba saya tidak mempunyai kapasiti yang besar untuk memuatkan perisian-perisian
video seperti Cyber link dan Fantashow. Saya juga menghadapi kekangan masa ketika
membuat rakaman video. Pada hujung minggu pula, saya diarahkan oleh keluarga saya untuk
balik ke rumah dan berbuka puasa bersama-sama mereka. Selepas balik ke maktab, saya
terlibat dengan program berbuka puasa anak-anak Sabah di PWTC. Oleh itu, banyak masa
yang tertangguh dalam menyiapkan tugasan ini. Memandangkan tugasan ini secara
berkumpulan, kami perlu meluangkan masa yang sama untuk membuat interaksi dalam
membuat video. Kesibukan saya dan rakan tugasan saya dalam perkara yang berlainan
menjadi salah satu sebab dalam masalah masa yang dihadapi. Selain itu, semasa memproses
video menggunakan perisian juga memerlukan masa yang lama. Hal ini tidak dapat dielakkan
kerana video merupakan bahan media yang berat dan besar. Tidak kurang juga video yang
tidak menjadi selepas selesai menghasilkannya dalam perisian video. Oleh itu, proses
penghasilan dalam perisian terpaksa diulang kembali untuk memperbaiki kesan yang tidak
menjadi.
Walaupun menghadapi beberapa masalah, saya dan rakan tugasan tidak
menjadikannya sebagai halangan untuk menyiapkan tugasan ini pada masa yang telah
ditetapkan. Dalam pemilihan tajuk, kami memilih berdasarkan kemampuan, keadaan dan
suasana serta kelengkapan yang cukup bagi melaksanakan tajuk pengajaran yang dipilih.
Sementara itu, saya telah membuat keputusan untuk membeli komputer riba yang baru dan
mempunyai kapasiti yang besar untuk memuatkan perisian-perisian yang berat seperti Cyber
Link dan Fantashow. Saya tidak merasakannya sebagai tindakan yang terburu-buru kerana
saya memikirkan kegunaannya dalam jangka masa yang panjang pada masa akan datang.
Masalah masa yang dihadapi pula tidak menghalang kami untuk tidak membuat rakaman video.
Pada mulanya kami ingin menjadikan seorang budak lelaki sebagai pelakon dalam video
pendidikan kami. Tetapi disebabkan kesuntukan masa, rakan tugasan saya yang menjadi
pelakon dalam video tersebut dan saya sendiri yang menjadi jurukamera. Sehubungan itu,
kesabaran yang tinggi dalam memproses video pendidikan ini amat perlu bagi mendapatkan
hasil yang baik. Kami tidak lupa untuk sentiasa merujuk kepada pensyarah untuk menunjukkan
hasil kami. Pensyarah memberikan komen-komen terhadap video yang terhasil. Oleh itu,
perkara yang perlu diperbaiki kami laksanakan dengan penuh kesabaran walaupun terpaksa
menggunakan masa yang lama dalam pemprosesan video.
Banyak pengajaran dan pengalaman yang sangat bermanfaat telah saya perolehi hasil
daripada tugasan ini. Pertama sekali saya mendapat pengalaman membuat video pendidikan
berdasarkan RPH yang dibuat bersama. Saya merasakan pengalaman ini begitu berharga
kerana saya bukan sahaja berpeluang membuat BBB yang produktif malah dapat mempelajari
bagaimana mengintegrasikan penggunaan multimedia dalam pendidikan. Sebelum ini, kami
pernah juga membuat video menggunakan Cyber Link dalam tugasan projek semester yang
lepas. Oleh itu, kemahiran menggunakan Cyber link lebih mudah diaplikasikan dalam membuat
video. Sehubungan itu, saya mencuba menggunakan benda yang baru dan belum pernah saya
gunakan iaitu perisian Fantashow. Perisian Fantashow sangat menarik kerana alat
pengarangan telah tersedia diintegrasikan dan disusun aturkan dalam perisian tersebut. Saya
hanya perlu memasukkan bahan seperti gambar dan video yang telah terhasil daripada Cyber
Link dalam perisian tersebut dan memproses terus tanpa perlu langkah yang banyak dalam
penghasilannya. Walaubagaimanapun, proses menunggu video lengkap siap memerlukan
masa yang lama. Di samping itu, tugasan ini membantu saya meningkatkan kemahiran
membuat RPH.
Semasa membuat BBB berdasarkan video pendidikan, seorang guru perlu memikirkan
bagaimana bahan yang digunakan dapat memberi kesan terhadap pemahaman kanak-kanak
yang akan diajar. Perkara penting iaitu video yang akan ditayangkan mestilah sesuai dengan
tahap pemikiran kanak-kanak. Oleh itu, pemilihan dari segi perkataan, bahasa, gerak geri dan
tindakan serta suasana keadaan yang digunakan perlu sesuai kerana benda yang akan
ditayangkan akan dinilai oleh murid-murid dan boleh dicontohi oleh mereka. Pengalaman sedia
ada juga perlu diambil berat untuk memudahkan proses pemahaman. Pada pandangan saya,
bahan seperti video pendidikan amat menarik perhatian murid-murid. Walaubagaimanapun,
guru perlu bijak memikirkan bagaimana menjadikan video tersebut menarik perhatian murid-
murid. Video pendidikan yang menarik dapat menghilangkan bosan semasa di dalam kelas.
Murid akan lebih suka untuk belajar dengan bahan video ini. Oleh itu, murid yang suka bermain
dan kurang memberi perhatian dalam kelas dapat dikurangkan. Video pendidikan juga dapat
membantu murid yang pasif di dalam kelas agar turut serta dalam proses pengajaran dan
pembelajaran.
Kesimpulannya, tugasan ini banyak memberi manfaat kepada diri saya bukan sahaja
pada masa sekarang tetapi juga pada masa hadapan. Video yang dihasilkan ini dapat
digunakan sebagai bahan bantu belajar di sekolah nanti. Selain itu, saya dan rakan-rakan kelas
yang lain boleh berkongsi dan bertukar-tukar video pendidikan yang telah terhasil daripada
tugasan ini. Tugasan ini juga memberi kesedaran kepada saya mengenai kepentingan teknologi
dalam pendidikan. Dengan adanya subjek ini, saya terdorong untuk memiliki sebuah komputer
riba yang baru dan berfungsi serta sesuai dengan kerjaya saya pada masa akan datang.
Semoga dengan tugasan ini saya lebih bersemangat untuk menjadi seorang guru yang
berinovasi, kreatif dan dapat mengaplikasikan segala ilmu yang telah saya perolehi semasa
bertugas sebagai guru di sekolah nanti. Akhir kata, saya ingin mengucapkan ribuan terima kasih
kepada pensyarah, rakan tugasan dan rakan-rakan yang membantu serta pihak-pihak yang
terlibat secara langsung dan tidak langsung dalam menyelesaikan projek ini. Segala yang baik
itu datangnya daripada Allah dan yang buruk itu datangnya daripada diri saya sendiri yang
semula jadi fitrahnya lemah sebagai hamba. “Wallahu Alam”
Yang benar,
__________________________
(AINUL BASIRAH BINTI GADIUS)