contoh rph tahun 5 bm

5
Tarikh /Hari : 23 Jun 2015 Tahun : 5 Dedikasi Bilangan Murid : Masa : 11.00 - 12.00 pagi Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Keindahan Seni Tajuk : Pulut Kuning Warisan Bersama STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan terhadap ayat Tanya yang mengandungi kata tanya dengan betul. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Memberi respon secara lisan terhadap sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat tanya yang mengandungi kata tanya dengan betul. Sistem Bahasa Kata tanya : Apakah, Mengapa, Dimana Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Peraturan Sosiobudaya Nilai Murni : Semangat Bermasyarakat Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan KP : Interpersonal, verbal-linguistik Konsep 5P Penggabungjalinan : kemahiran lisan dan kemahiran membaca Penyerapan : Pendidikan Moral Pengayaan : Pemulihan : Penilaian : Penilaian Formatif

Upload: christopher-larry-limin

Post on 13-Sep-2015

127 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

ipg praktikum

TRANSCRIPT

Tarikh /Hari: 23 Jun 2015Tahun: 5 DedikasiBilangan Murid: Masa: 11.00 - 12.00 pagiMata pelajaran: Bahasa MalaysiaTema: Keindahan SeniTajuk: Pulut Kuning Warisan Bersama

STANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN

1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul.1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan terhadap ayat Tanya yang mengandungi kata tanya dengan betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:i. Memberi respon secara lisan terhadap sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat tanya yang mengandungi kata tanya dengan betul.Sistem Bahasa Kata tanya : Apakah, Mengapa, DimanaPengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Peraturan Sosiobudaya Nilai Murni : Semangat Bermasyarakat Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan KP : Interpersonal, verbal-linguistikKonsep 5PPenggabungjalinan : kemahiran lisan dan kemahiran membacaPenyerapan : Pendidikan MoralPengayaan : Pemulihan : Penilaian : Penilaian Formatif

Bahan Bantu MengajarBil.Bahan bantu mengajarKuantiti

1.Buku teks

2.Kad gambar5

3.Papan tulis1

Pengetahuan sedia ada : Pernah makan dan kenal pulut kuning.

Langkah /MasaIsi PelajaranAktivitiCatatan

Set induksi5 minitSoalan:1. Adakah murid-murid kenal objek yang terdapat dalam kad-kad gambar ini?2. Dimanakah murid-murid pernah lihat makanan seperti ini?3. Apakah nama makanan ini?4. Siapa pernah makan makanan ini?5. Makanan ini berasal dari mana?

Jawapan cadangan:1. Objek dalam gambar ini ialah makanan warisan.2. Saya pernah lihat makanan ini semasa kenduri kahwin.3. Ini ialah pulut kuning, ayam golek4. Saya pernah makan semasa kenduri jiran saya,

Gambar rujuk lampiran 1

1. Guru memaparkan kad-kad gambar tentang makanan warisan.2. Guru menerangkan tentang gambar-gambar berkenaan makanan warisan tersebut.3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar tersebut.

BBM Kad Gambar

ILMU Pendidikan Seni Visual

KP Kontekstual Verbal-linguistik

KB Menghubungkaitkan Mengecam Membuat gambaran mental

Langkah 115 minitTeks bacaan rujuk buku teks Bahasa Malaysia muka surat 1021. Guru membaca secara lantang teks.2. Guru mengarahkan murid-murid untuk membaca senyap teks.3. Guru menerangkan kaitan dialog atau perbualan dengan teks yang dibaca.

BBM Buku teks

NILAI MURNI Hormat-menghormati Menghargai jasa

ILMU Sejarah Pendidikan Seni Visual Jati diri.

KP Interpersonal

BCB Bacaan laju Kemahiran lisan

Langkah 220 minitSoalan :1. Apakah tujuan dan peranannya, nenek?2. Mengapakah pulut ini perlu diwarnakan dengan warna kuning?3. Dimanakah pulut kuning ini sering dihidangkan?4. Apakah keistimewaan pulut kuning dalam masyarakat Melayu?

Jawapan :1. Peranannya ialah lambang kesyukuran bagi sesuatu kejayaan yang dicapai.2. Pulut ini diwarnakan kuning kerana merupakan warna diraja dan simbol penghormatan yang tertinggi.3. Pulut kuning ini sering dihidangkan dalam majlis berkhatam al-Quran, majlis perkahwinan dan majlis kenduri.4. Keistimewaan pulut kuning dalam masyarakat Melayu ialahhidangan pulut ku ning merupakan hidangan istimewa golongan bangsawan pada zaman kegemilangan.

1. Guru mengeluarkan soalan daripada teks yang dibaca pada langkah tadi dan menulisnya pada papan putih.2. Guru akan memilih beberapa orang murid secara rawak menjawab soalan tersebut yang berupa dialog atau perbualan secara lisan.3. Guru akan bertanyakan semula jawapan untuk soalan tadi secara terbuka kepada semua murid-murid. 4. Guru akan bertanya kepada murid tentang kata tanya yang ada dalam teks.

BBM Buku teks Kad gambar

ILMU Sejarah Pendidikan Seni Visual Jati diri.

KP Interpersonal Verbal-linguistik

BCB Kemahiran lisan Memproses maklumat

Langkah 315 minitKata tanya :1. Siapakah2. Bilakah3. Bagaimanakah4. Mengapakah5. Dimanakah6. Apakah

Ayat tanya :1. Siapakah nama kawan kamu?2. Bilakah waktu rehat?3. Bagaimanakah cara membuat kek lapis?4. Mengapakah kita harus membansuh tangan sebelum makan?5. Dimanakah letaknya Gunung Kinabalu?6. Apakah hobi kamu?

1. Guru menyenaraikan beberapa jenis kata tanya dengan contoh ayat tanya yang sesuai.2. Guru mengarahkan murid-murid untuk membina ayat tanya secara lisan berdasarkan kata tanya yang diberi.3. Murid-murid diarahkan untuk mencatatkan jawapan untuk aktiviti bina ayat dalam buku latihan masing-masing.

BBM Papan tulis Pen penanda

Penutup5 minitRumusan isi pelajaran: Hormat-menghormati Menghargai jasa1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini.2. Guru mengingatkan murid-murid untuk menghargai makanan warisan.3. Guru pujian kepada usaha murid dan memberikan galakan kepada murid lemah.4. NILAI MURNI Hormat-menghormati Menghargai jasa