contoh rph psk

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Arif Bil Murid : 20 Orang Masa : 8.15 – 9.15 pagi Tarikh : 10 Jun 2008 Tema : UNIT 1: MENGENALI DIRI Tajuk : 1 C - Bina Kekuatan Diri Sub Topik : Sifat Positif Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :- 1. menerangkan tingkah laku positif yang dapat dapat membentuk perwatakan mulia. 2. membanding bezakan antara tingkah laku baik dengan yang tidak baik. 3. menghargai kebolehan diri. Ringkasan Isi Kandungan :- 1. Menyenaraikan sifat-sifat positif yang boleh diamalkan oleh pelajar dalam kehidupan seharian. 2. Membezakan sifat negatif dan menukarkan kepada sifat yang positif. 3. Kepentingan mengamalkan sifat positf dan meninggalkan sifat negatif Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Tolong menolong

Upload: eca-chan

Post on 06-Jun-2015

23.101 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh RPH PSK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan KewarganegaraanKelas : 4 ArifBil Murid : 20 OrangMasa : 8.15 – 9.15 pagiTarikh : 10 Jun 2008

Tema : UNIT 1: MENGENALI DIRITajuk : 1 C - Bina Kekuatan DiriSub Topik : Sifat Positif

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :-

1. menerangkan tingkah laku positif yang dapat dapat membentuk perwatakan mulia.

2. membanding bezakan antara tingkah laku baik dengan yang tidak baik.

3. menghargai kebolehan diri.

Ringkasan Isi Kandungan :-

1. Menyenaraikan sifat-sifat positif yang boleh diamalkan oleh pelajar dalam

kehidupan seharian.

2. Membezakan sifat negatif dan menukarkan kepada sifat yang positif.

3. Kepentingan mengamalkan sifat positf dan meninggalkan sifat negatif

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Tolong menolong2. Menghargai dan menjaga harta awam3. Bekerjasama

Unsur Patriotisme

1. Berbangga dengan nilai positif yang ada dalam diri dan perlu diamalkan dalam kehidupan seharian.

2. Bersyukur dengan sifat positif yang ada adalah anugerah Allah s.w.t.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid pernah mengamalkan sifat-sifat positif ini dalam amalan harian di mana sahaja berada.

Page 2: Contoh RPH PSK

Bil Sumber Kuantiti01.02.

03.04.05.06.07.08.

VCD iklan ‘Kempen Tandas Kita’Lakonan dua watak berbeza tingkah laku pelajar yang baik dan yang negatif

Surat khabarTong sampahKertas majong/kertas sebakPen Marker/Alat TulisCelotapeTape Lagu ‘Budi Bahasa Budaya Kita’

- Sebuah CD- 4 orang pelajar

- 2 Naskhah- 1 biji- 5 keping- 5 batang- 1 gulung- 1 tape/radio

Kemahiran Generik

KB :- Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi

TPK :- Kinestetik, Muzik, Interpersonal, Ruang

Pembelajaran Koperatif Round Table, One stay three stray

Pendekatan Konstruktivisme

Page 3: Contoh RPH PSK

Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan, Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan Sumber P&P

Set Induksi (5 Minit)1. Dua orang murid diminta melakonkan 2

perbuatan negatif, iaitu sambil berjalan, seorang membuang sampah merata rata dan seorang lagi menyepak tong sampah. Dua orang lagi murid lain diminta mengemas dan membersihkan sampah.

2. Murid diminta memberi pendapat dan mengulas kedua –dua situasi tersebut.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

KB : Menghubung Kait Membanding Beza Menklasifikasikan Linguistik (LI)KBF : Membuat Keputusan & Menyelesaikan MasalahMI : Ruang/Visual Interpersonal KinestetikEIC : Kompetensi kecerdasan emosi (Emotional Intelegent Competency)

Sumber P & PLakonan 2 pasang pelajar bagi watak positif dan negatif

- Sampah (surat khabar lama)- tong sampah

Nilai MurniBertanggungjawabBantu membantu

Langkah 1 (15 minit)1. Murid diminta menonton VCD tentang

‘Kempen Jaga Kebersihan Tandas Kita’.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang Kempen Kebersihan Tandas.2.1 Apa yang dapat anda perhatikan?2.2. Bagaimana perasaan anda ketika berada di tandas kotor/ bersih / wangi/ busuk..

3. Secara rawak murid diminta menceritakan tentang sikap dan amalan masyarakat dalam penggunaan kemudahan awam. Murid diminta membanding bezakan kesan amalan positif dengan amalan negatif itu.

MI : Visual/Ruang Interpersonal

KB : Memerhati Menjana Idea Menghubung kait Linguistik (LI)

Sumber P & PTayangan VCD berkaitan dengan tajuk.

Nilai MurniBertanggungjawabBantu membantu

Page 4: Contoh RPH PSK

Langkah 2 (20 Minit)1. Guru mengedar kad kosong dan murid

diminta menulis perkataan yang menunjukkan amalan positif dan juga negatif.

2. Murid diminta membentuk dua kumpulan berdasarkan sifat positif (Kump.A) dan sifat negatif (Kump B) berasaskan kad perkataan yang mereka buat.

3. Murid dari Kump A akan melakonkan satu situasi yang menunjukkan sifat positif dan murid Kump.B diminta menyatakan sifat- sifat positif tersebut dan begitu sebaliknya.

4. Murid diminta menyenaraikan sifat- sifat positif yang lain yang berkaitan dengan aktiviti tadi.

MI :- Kinestetik, Ruang, Interpersonal, Linguistik

EIC:- Kesedaran Sosial

KBF:-Membuat Keputusan & Menyelesaikan Masalah

SPP:-Mediatif, Koperatif, Kolaboratif, Kontekstual

Sumber P & P Kad-Kad

Nilai Tolong menolong, timbang rasa

Langkah 3 (15 Minit)1. Murid membentuk 5 kumpulan dan guru

mengedarkan kad arahan.2. Murid diminta berbincang dalam

kumpulan dan menyatakan kepentingan amalan sifat positif dalam kehidupan seharian. :Kumpulan 1: Semangat BekerjasamaKumpulan 2: Suka menolongKumpulan 3: Bersifat penyayangKumpulan 4: Bercakap benarKumpulan 5:Bersopan santun

3. Hasil kerja kumpulan dipamerkan. Wakil

setiap kumpulan akan menjelaskan tugasan yang dibuat.

Teknik TOC :- Pokok/Awan

MI ;- Visual ruang…

KB :- Penyelesaian masalah Menjana Idea Komunikasi Memerhati Menulis

Pembelajaran Koperatif :- Round Robin Roam the room

SPP :- Kertas Mahjong/Sebak, Alat Tulis, Sebab dan akibat

NilaiBertanggung jawab, bertimbang rasa, menghargai

Page 5: Contoh RPH PSK

Penutup (5 Minit)1. Guru membuat rumusan dan mengedar

lirik lagu ‘Budi Bahasa Budaya Kita’ serta meminta murid menghayati lagu yang dimainkan.

2. Murid menyanyikan dan mengerakkan tubuh mengikut lagu dan rentak muzik tersebut.

MI :-

Muzik Interpersonal Kinestetik

Nilai :-

Budi bahasa, tolong menolong, kerjasama

Sumber :-Lagu ‘Budi bahasa budaya kita’ Siti Nurhaliza

Refleksi :-____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 6: Contoh RPH PSK

______________________________________________________________________________________________________

Page 7: Contoh RPH PSK

__________ _____________________