b.keranjang dada
DESCRIPTION
hantaran aras dadaTRANSCRIPT
FASA
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Tarikh
: 09/05/2002
Tingkatan
: 5S1 / 5S2Hari
: Khamis
Bilangan Murid: 17 orang
Masa
: 9.00 10.20 pagi
Jantina
: Lelaki
Bilangan. Pelajaran: 1
Minggu
: 8Tunjang Pembelajaran: Kemahiran
Tajuk Pembelajaran
: Bola Keranjang Menghantar dan menyambut
Fokus Pembelajaran
: Hantaran aras dada
Pengetahuan sedia ada pelajar: Pelajar pernah didedahkan dengan pengetahuan asas dan peraturan permainan bola keranjang.
Objektif
: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat;
Psikomotor
: 1. Melakukan teknik hantaran bola keranjang aras dada dan menyambut dengan tepat dan betul sekurang- kurangnya 7 daripada 10 percubaan.
2. Melakukan hantaran aras dada dari jarak 3 hingga 5 meter kepada rakan dengan betul dan tepat.
Kognitif
: 1. Menerangkan kembali secara lisan aspek-aspek penting semasa menghantar bola keranjang aras dada.
2. Memahami bahawa setiap pergerakan memerlukan daya dan penyerapan daya dalam lakuan.
Efektif
: 1. Memupuk semangat kerjasama, mematuhi arahan dan bersungguh-sungguh dalam melakukan aktiviti.
2. Menunjukkan rasa seronok dan gembira semasa menjalankan aktiviti.
Persediaan pelajar
: Alat tulis
Persediaan guru
: Carta, gambar, sketal, bola keranjang/jaring, wisel dan gelung rotan.
FASA / MASAAKTIVITIMAKLUMAT P&PORGANISASICATATAN
PERMULAAN
1. Set Induksi dan pengenalan
(+ 10 minit)
2. Memanaskan
Badan
( + 10 minit)
1. Penerangan tentang hantaran dalam bola keranjang.
2. Tunjukcara / demontrasi
hantaran
hantaran aras dada
menyambut bola
3. Memanaskan badan
Lari-lari anak
Lari pecut
Berjalan
Regangan
# Guru menerangkan tentang maksud hantaran
dalam permainan bola keranjang
# Definisi hantaran memberikan atau
melepaskan bola kepada rakan sepasukan.
# Jenis hantaran
1. Aras dada
2. Lantun3. Rendah4. Atas# Guru menunjukkan cara membuat hantaran aras dada dan menyambut bola keranjang.# Berlari anak/jogging, lari pecut dan berjalan dengan panduan guru sebanyak 2 ulangan pada trek 200 meter.# Melakukan regangan- bermula dari;
Kepala fleksi kiri dan kanan
- ekstensi atas dan bawah
Bahu dan tangan- elevasi, rotasi atas bawah
Pinggang hiper ekstensi
Fleksi dan ekstensi sendi lutut
Kaki dorsi fleksi,inversi,eversi pergelangan kakiDalam kumpulan besar
G
m m m m m
m m m m m Carta
Bola Keranjang
Gambar
Wisel
PERKEMBANGAN
Langkah 1
(+ 5 minit)
Langkah 2
(+ 10 minit)
Langkah 3
(+ 10 minit)
Langkah 4
(+ 10 minit)
Langkah 5
(+ 10 minit)
Langkah 6
(+ 10 minit)PENUTUP
(+ 5 minit)
Menyejukkan badan1. Lambung bola ke atas dan menyambut dengan dua belah tangan secara statik dan dinamik.
2. Hantaran aras dada berpasangan secara statik dan dinamik3. Hantaran aras dada berkumpulan statik dan dinamik.4. Hantaran aras dada dalam kumpulan kecil secara statik dan dinamik
5. Hantaran aras dada dalam kumpulan kecil empat penjuru.6. Permainan kecil
- Captain ball
1. Berjalan, kelonggaran dan regangan
2. Rumusan
# Pelajar dibahagikan mengikut kumpulan
masing-masing berdasarkan nombor.
# Aktiviti 1 Pelajar melambung bola keranjang ke atas
dan menyambutnya dalam keadaan statik.
Pelajar melambung bola keranjang ke atas
dan menyambutnya sambil bergerak.
# Aktiviti 2 Secara berpasangan dalam kumpulan
melakukan hantaran aras dada secara statik
Ulang sebanyak 10 kali
Tingkatkan kelajuan dan jarak. Secara berpasangan dalam kumpulan
melakukan hantaran aras dada secara
dinamik
# Aktiviti 3
Secara berkumpulan dalam bulatan kecil
menghantar bola kehadapan sahaja secara statik dan tidak kepada kawan di kiri atau
kanan. Menggunakan sebiji bola sahaja
Secara berkumpulan menghantar bola
kehadapan sahaja secara dinamik.# Aktiviti 4
Secara berkumpulan 5 orang dalam kumpulan melakukan hantaran aras dada secara statik.
Menggunakan 2 biji bola
Secara berkumpulan 5 orang dalam
kumpulan melakukan hantaran aras dada
secara dinamik pula.
# Aktiviti 5
Secara berkumpulan melakukan hantaran
aras dada dalam empat penjuru.# Aktiviti 6
Pertandingan dibuat dalam permainan
kecil captain ball dengan menekankan
kepada hantaran aras dada.
# Pelajar melakukan aktiviti kelonggaran dan
regangan dengan intensiti rendah.
# Guru merumuskan isi pelajaran
# Pelajar menjawab lembaran kerja.
Pelajar diberikan nombor untuk memudahkan pembahagian kumpulan
Guru memerhati aktiviti pelajar dan membimbing
A BA B
A B
E
C D
Bola Keranjang
Nombor
Bola KeranjangBola Keranjang
Gelung rotanBola KeranjangSketal
Gelung rotan
Bola Keranjang
Penilaian Kendiri :
Penilaian Penyelia :
Disemak Oleh :