persediaan pengajaran dan pembelajaran pj

Post on 30-Jul-2015

396 Views

Category:

Documents

11 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Persediaan pengajaran dan pembelajaran PJ

Nurul NajwaFatin Khair

Perancangan pengajaran• Definisi: suatu penulisan tentang kaedah menyampaikan

pengajaran, objektif atau hasil pembelajaran serta tempoh masa yang diperuntukkan untuk menyampaikan isi kandungan pelajaran.

• Bantu guru untuk mengetahui aktiviti yang perlu dilakukan secara spesifik dalam bilik darjah.

• Tidak menjamin murid mempelajari apa yang dikehendaki tetapi membantu untuk mencapai kearah tujuan tersebut.

• Membantu guru menyusun isi kandungan, bahan bantu dan kaedah mengajar dengan teratur.

• Mengandungi objektif pelajaran, hasil pembelajaran, langkah-langkah pengajaran, bahan yang diperlukan dan penilaian pelajaran.

• Terdapat 3 bentuk: rancangan tahunan, mingguan dan rancangan harian

Rancangan kerja tahunan dan semester

Rancangan tahunan• Merupakan perancangan pengajaran bagi setahun

yang disediakan pada awal sesi persekolahan.• Disediakan berpandukan sukatan pelajaran,

huraian sukatan pelajaran, kesesuaian tahap kebolehan murid dan keadaan semasa.

• Disediakan mengikut bil. Minggu yg diperlukan untuk menghabiskan 1 tajuk dan mengira bil minggu persekolahan pada setiap tahun.

• Perlu disahkan oleh guru besar dan sekiranya dalam bentuk media elektronik salinan perlu disahkan oleh guru besar.

• Perlu ditulis mengikut lajur yang mengandungi perkara spt berikut:

Bil mingguTajuk/bidang pembelajaranObjektif kemahiranHasil pembelajaran yang dihasratkan Catatan

Format rancangan tahunanMata pelajaran :_______________

Minggu

Tajuk/bidang

pmbelajaran

Objektif/

kemahiran

Hasil pembelajaran yg

dihasratkan

Catatan

Rancangan kerja mingguan

• Merupakan rancangan pengajaran bagi sesuatu mata pelajaran untuk dilaksanakan dalam tempoh seminggu.

• Perlu disediakan sebelum bermulanya setiap minggu pengajaran dengan berpandukan sukatan pelajaran, huraian sukatan pelajaran, kesesuaian tahap kebolehan murid dan penilaian yang akan dibuat selepas pengajaran.

Minggu pengajaran: Mulai…………… hingga………….Mata pelajaran: …………………………………..hari./waktu pengajaran

Tingkatan/tahun

Tajuk Isi pelajaran

catatan

Isnin 8:30-9:30

Selasa 12:00-1:00

Rabu 10:00-11:00

Khamis 8:30-9:30

Jumaat 7:15-8:15

Rancangan pengajaran harian

• Tujuan: untuk guru menstruktur pelajaran rancangan pelajaran dan membantu melancarkan perjalanan kelas.Tahap 1

• Tentukan kurikulum: apa yg perlu dipelajari oleh murid berpandukan kurikulum kebangsaan, sukatan pelajaran serta huraian sukatan pelajaran

Tahap 2• Fikirkan ttg

pengetahuan sedia ada sbgai prasayarat utk melaksanakan pengajaran tajuk baharu.

Tahap 3• Renungkan sekurang-

kurangnya satu kaedah yang sesuai untuk membantu proses pembelajaran yang berkesan.

Tahap 4• Fikirkan sekurang-

kurangnya satu cara untuk membuat penilaian pencapaian hasil pembelajaran.

• Kemahiran merancang melibatkan penulisan objektif khas yang eksplisit /hasil pembelajaran yang diselaraskan dgn kurikulum yg telah ditetapkan.

• Setelah ianya dibentuk, turutan aktvti pelajaran dirancang utk membolehkan guru dan murid berinteraksi dalam proses pnp dalam usaha mencapai objektif khas yg eksplisit atau hasil pembelajaran yg diingini.

Aspek yang perlu

diambilkira

Menyedari dan

mengambil kira pelbagai kebolehan murid dan

tahap penguasaan

pengetahuan sedia ada.

Membuat perubahan

terhadap rancangan pelajaran

berpandukan maklum balas

murid agar murid

memberikan tumpuan.Tahap penguasaan (mastery) murid perlu diselaraskan

dgn penulisan

objektif/ hasil pembelajara

n yg dirancang.

Penilaian formatif

dilaksanakan: utk

mengesan kemajuan murid dan mengubah

strategi sekiranya

kurang berkesan.

Aktviti pengayaan

beserta bahan sokongan disediakan

disamping akt pengukuhan

dan pemulihan untuk murid

yang tidak dapat mengikuti

perancangan pelajaran dgn

baik.

Latihan perlu

disediakan untuk

mengukuhkan

kefahaman yang

melibatkan integrasi

kemahiran.

Format rancanga

n pengajara

n

Gagne Madeline Hunter

ELEMEN-ELEMEN ASAS DALAM RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN PJ

• Merujuk kepada mata pelajaran yang diajar – Pendidikan Jasmani

Mata Pelajaran

• Terbahagi kepada 3 iaitu:• Kecergasan• Kemahiran• Kesukanan

Tunjang

• Kemahiran tertentu dalam mata pelajaran PJ

Kemahiran

• Menyatakan tajuk besar dan kecil seperti yang terdapat dalam kurikulum

Tajuk/Topik

• Tarikh kelas dijalankanTarikh

• Waktu serta tempoh sesuatu pengajaran dilaksanakan di dalam kelas.

Masa

• Menyatakan kelas yang diajar (cth: Tahun 4)Tahun

• Jumlah bilangan murid yang terdapat di dalam kelas.

• Boleh dibahagikan kepada lelaki dan perempuan

Bilangan

Pelajar• Pengetahuan serta kemahiran

berkaitan topik yang akan diajar yang telah dimiliki / dikuasai oleh murid.

Pengalaman Sedia

Ada

• Satu pernyataan yang menetapkan apa yang murid akan tahu (isi kandungan) / boleh dilakukan (kemahiran) sebagai hasil daripada aktiviti pembelajaran.

• Ditunjukkan dalam bentuk pengetahuan, kemahiran dan sikap.

• Terbahagi kepada tiga komponen iaitu • Psikomotor• Kognitif• Afektif

Hasil Pembelaja

ran

• Merupakan nilai-nilai murni yang ingin diterapkan kepada murid semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.

Penerapan Nilai

• Menyatakan kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif yang terlibat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.

KBKK

• Proses mengintergrasi berbagai-bagai kemahiran untuk menghasilkan satu pelajaran yang bersepadu dan menyeluruh

• Mengelakkan bosan dalam satu pengajaran dan pembelajaran

Penggabungjalinan

• Penyatuan isi kandungan pembelajaran dengan matapelajaran lain selain PJ

• Cth: Sains (Kelajuan)

Kesepaduan

• Menyenaraikan semua alatan yang digunakan untuk melicinkan proses pengajaran dan pembelajaran.

Alatan

Prosedur/Langkah-langkah Pengajaran

Bahagian/Masa

Aktiviti/ Pengajaran

Fokus Pembelajaran

Organisasi Alatan/ Catatan/ Strategi

Bahagian/ Masa

• Menyatakan peringkat-peringkat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.

• Menyatakan peruntukan masa yang digunakan untuk setiap peringkat.

• Terdapat beberapa peringkat sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran PJ berlangsung.

Permulaan• Kebiasaannya

proses P&P dimulakan dengan aktiviti memanaskan badan

Set induksi• Satu aktiviti berfokus

untuk menarik perhatian murid, membentuk kesediaan fizikal dan mental ke arah pembelajaran.

Perkembangan• Merupakan di mana

isi kandungan pengajaran diajar pada peringkat ini.

• Kebiasaanya terdapat 3 perkembangan dalam satu sesi pengajaran.

Penilaian/Pengukuhan• Guru biasanya akan

membuat permainan kecil untuk menguji kemahiran yang diajar kepada murid.

Penutup• Guru akan

melakukan ‘cooling down’ pada peringkat ini.

Aktiviti/ Pengajaran

• Penerangan berkaitan aktiviti yang dilakukan murid.

• Dapat membantu proses pembelajaran.• Disusun mengikut pemeringkatan dan

ansur maju pengajaran.

• Contoh aktiviti P&PPergerakan Lokomotor

1. Lompat ke hadapan ke dalam gelung rotan.

2. Lompat ke kanan keluar dari gelung rotan.

Fokus Pembelajaran• Menerangkan bagaimana murid melakukan

sesuatu aktiviti.• Merupakan butir pengajaran yang hendak

disampaikan.• Tumpuan atau fokus diberikan kepada perlakuan

murid.

• Contoh fokus pembelajaran:a) Pergerakan Lokomotor

Berdiri lurus dan mata pandang ke depan. Lompat dengan ‘double take-off’. Mendaratkan kedua-dua kaki serentak. Bengkokkan lutut dan serap daya.

Organisasi

• Merupakan susunan kedudukan murid sepanjang proses P&P berlangsung.• Menyatakan posisi guru semasa

mengajar.• Merupakan lakaran pergerakan

aktiviti yang dijalankan.

Contoh Organisasi

• Murid berdiri menghadap gelung rotan.• Kedudukan bebas dalam kawasan P&P.

G

MM

M

MM

MM

Catatan/ABM/Strategi

• Menyatakan peralatan yang diperlukan.• Penilaian objektif pengajaran dan

pembelajaran mengikut domain.• Strategi yang digunakan oleh guru

sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.

top related