46537359-rph-dunia-muzik

12
9 Mata Pelajaran Pendidikan Muzik Tahun 1 Cemerlang Hari / Tarikh Isnin / 8 Mac 2010 Masa 60 Minit (8.40 - 9.40 pagi) Fokus Ekspresi: - tempo cepat dan lambat Standard Kandungan Pengalaman Muzikal 1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan. 2. Membuat gerakan mengikut muzik. Standard Pembelajaran 1. Menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat. 2. Membuat gerakan berdasarkan dinamik, pic, tempo dan bunyi. Objektif Pengajaran Pada akhir pengajaran murid dapat: 1. Menyanyi Lagu Selamat Pagi mengikut tempo. 2. Menepuk detik lagu Selamat Pagi. Pengalaman Sedia Ada Murid pernah menyanyi lagu kanak-kanak. Bahan Bantu Mengajar CD 1 : Track 01 (Selamat pagi – vokal) Track 02 (Selamat Pagi – instrumental) CD 2 : Track 01 (Tanggal 31 – tempo cepat) Track 02 (Pahlawan Ku – tempo lambat) Kad ikon : askar dan orang tua Penyerapan Nilai Berdisiplin – mengikut arahan Kemahiran Berfikir Membezakan tempo cepat dan lambat.

Upload: joshua-lau

Post on 06-Nov-2015

232 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

46537359-RPH-Dunia-Muzik

TRANSCRIPT

Mata Pelajaran Pendidikan Muzik

Tahun 1 Cemerlang

Hari / Tarikh Isnin / 8 Mac 2010

Masa 60 Minit (8.40 - 9.40 pagi)

Fokus Ekspresi: - tempo cepat dan lambat

Standard Kandungan Pengalaman Muzikal

1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan.

2. Membuat gerakan mengikut muzik.

Standard Pembelajaran 1. Menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.

2. Membuat gerakan berdasarkan dinamik, pic, tempo dan bunyi.

Objektif Pengajaran Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Menyanyi Lagu Selamat Pagi mengikut tempo.

2. Menepuk detik lagu Selamat Pagi.

Pengalaman Sedia Ada Murid pernah menyanyi lagu kanak-kanak.

Bahan Bantu Mengajar CD 1 : Track 01 (Selamat pagi vokal)

Track 02 (Selamat Pagi instrumental) CD 2 : Track 01 (Tanggal 31 tempo cepat)Track 02 (Pahlawan Ku tempo lambat)

Kad ikon : askar dan orang tua

Penyerapan Nilai Berdisiplin mengikut arahan

Kemahiran Berfikir Membezakan tempo cepat dan lambat.

99EMK (Elemen MerentasKurikulum)

KreativitiMenyanyi dengan mengubah tempo secara kreatif

Masa/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi P&P/ABM/ Langkah Pengajaran & Pembelajaran Nilai

Set Induksi(5 minit)

Langkah1(10 minit)

Langkah 2 (10 minit)

Tempo cepat dan lambat

Menepuk detik

Menyanyi men- gikut tempo

1.Guru mempamerkan gambar askar.

2.Guru meminta murid menunjukkan cara askar berkawad.

Murid berkawad seperti askar.

3.Guru mempamerkan gambar orang tua

4.Guru mempamerkan gambar orang tua berjalan.

5.Guru meminta murid menunjukkan orang tua berjalan.

6. Murid berjalan seperti orang tua.

7. Guru menyoal murid.Contoh:Apakah perbezaan antara cara askar berkawad dengan orang tuaberjalan?Andaian Jawapan : askar berka- wad cepat. Orang tua berjalanlambat.

1.Murid mendengar dan memberi tumpuan kepada lagu Selamat Pagi.

2.Murid mendengar dan menepuk detik lagu Selamat Pagi dengan bimbingan guru.(Catatan : guru mempelbagaikan aktiviti menepuk detik seperti menepuk peha, bahu dan pipi).

1.Guru membimbing murid men- yanyikan lagu Selamat Pagi.

2. Murid menyanyikan lagu SelamatPagi mengikut tempo.

Gambar askar

Gambar orang tua

Kemahiran Berfikir : membanding beza

CD 1 Track 01

CD 1 Track 02

CD 1 Track 01

CD 1 Track 02

Masa/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi P&P/ABM/ Langkah Pengajaran & Pembelajaran Nilai

Langkah3(10 minit)

Langkah4(10 minit)

Gerakan men- gikut tempo

Menepuk detik mengikut tempo cepat dan lambat

1.Murid mendengar dan memberi tumpuan kepada lagu Tanggal 31.

2.Murid membuat gerakan cepat dengan iringan lagu. Contoh: ber- kawad.(Catatan : guru mempelbagaikan aktiviti gerakan cepat)

3.Murid mendengar dan memberi tumpuan kepada lagu Pahlawan Ku.

4.Murid membuat gerakan lambat dengan iringan lagu. Contoh : ber- jalan seperti orang tua.(Catatan : guru mempelbagaikan aktiviti gerakan lambat)

1.Guru mempamerkan kad ikon askar.

2.Guru membimbing murid untuk menepuk detik mengikut tempo cepat.

3.Murid menepuk detik mengikut tempo cepat.

4.Guru mempamerkan kad ikon orang tua berjalan.

5.Guru membimbing murid menepuk detik mengikut tempo lambat.

6.Murid menepuk detik mengikut tempo lambat.

5.Murid menepuk detik berdasarkan gambar ikon yang ditunjukkanoleh guru.

CD 2 Track 01

CD 2 Track 01

CD 2 Track 02

CD 2 Track 02

Kad ikon askar.

Kad ikon orang tua berjalan

Masa/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi P&P/ABM/ Langkah Pengajaran & Pembelajaran Nilai

Langkah 5 (10 minit)

Penutup(5 minit)

Bergerak men- gikut tempo cepat dan lam- bat

1.Guru membahagikan kelas kepada 2 kumpulan. Kumpulan 1 menepuk detik manakala kumpu- lan 2 membuat gerakan.

2.Murid melakukan aktiviti menepuk detik dan gerakan berdasarkan gambar ikon yang dipamerkan oleh guru.

Guru berbincang bersama murid tentang perubahan tempo yang dialami semasa menyanyi dan membuat gerakan.

http://syazalina83.blogspot.com

Warna TonPenerokaan suara manusia iaitu suarabercakap, suara menyanyi, suara me- manggil dan suara berbisik- intonasi- pic tinggi dan rendah

CD 1Track 03 : Mari Menyanyi (vokal)Track 04 : Mari Menyanyi (instrumental)

CD 2Track 03 : Audio pic tinggi dan rendahTrack 21 : Pic tinggi dan rendah

Pengalaman Muzikal

Menyanyi pelbagai repertoir secara solo dan berkumpulan.

1. Lampiran 1 Unit 22. Borang pentaksiran ms. 883. CD 2 Track 21(pic tinggi dan rendah)

1. Mendengar dan mengajuk warna tonsuara manusia seperti bercakap, memanggil, berbisik dan menyanyi.

1. Mendemonstrasi warna ton suara manusia dengan betul.2. Mengajuk pic dengan tepat.

2. Menyanyi lagu Mari Menyanyi.(CD 1 Track 03 dan 04)

3. Mendengar dan mengajuk pic tinggi dan rendah.(CD 2 Track 03)

4. Pentaksiran. Lampiran 1 Unit 2.

1. Menggunakan suara yang sesuai mengikut situasi.Contoh semasa di pasar dan bilik darjah.2. Membuat pergerakan menunjukkan pic tinggi dan rendah berpandukan laguMari Menyanyi.3. Membuat pergerakan menunjukkan pic tinggi atau rendah secara kreatif.4. Soal jawab tentang warna ton. Contoh soalan: Antara suara berbisik dengan suara memanggil, suara mana yang lebihlembut?

6

CD 1 Track 03

http://syazalina83.blogspot.com7

http://syazalina83.blogspot.comCD 1 Track 04

9

Pentaksiran Unit 2CD 2 Track 21 ( Pic tinggi dan rendah )

Arahan

1. Dengar DUA pic yang dibunyikan.2. Bulatkan gambar untuk pic kedua yang didengar sama ada pic tinggiatau pic rendah

pic rendah pic tinggi

1

2

3

http://syazalina83.blogspot.com

68

PENTAKSIRAN UNIT 1- 5

BIL

NAMA

SKORUNIT

12345

JUMLAH SKOR

Bergerak mengikut tempo cepat dan lambatMengenal pasti pic tinggi dan rendahMemainkan perkusi mengikut detikMengenal pasti warna ton suara manusia lelaki dan perempuanMendengar dan mengenal pasti dinamik kuat dan lembut

3322313

88