3.rph poster

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 3 Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Tahun : 5 K Tarikh : 15 April 2015 Masa : 11:45 – 12:45P p.m. (Rabu) Bilangan murid : 29 orang Bidang : Menggambar Aktiviti : Poster Tema : Objek Buatan Manusia Tajuk : Hidup Ceria Tanpa Dadah Media :1) Alat: berus lukisan paletdan alatan lain yang sesuai 2) Bahan: kertas lukisan, oil pastel, atau cat air atau cat poster atau cat tempera dan bahan lain yang sesuai

Upload: henglow

Post on 01-Feb-2016

367 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

1

TRANSCRIPT

Page 1: 3.RPH Poster

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 3

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni

Tahun : 5 K

Tarikh : 15 April 2015

Masa : 11:45 – 12:45P p.m. (Rabu)

Bilangan murid : 29 orang

Bidang : Menggambar

Aktiviti : Poster

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Hidup Ceria Tanpa Dadah

Media :1) Alat: berus lukisan paletdan alatan lain yang sesuai

2) Bahan: kertas lukisan, oil pastel, atau cat air atau cat

poster atau cat tempera dan bahan lain yang sesuai

Bahan Bantu Belajar: Contoh Poster

EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi

A. STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, warna, ruang, imbangan, kontra

dan

penegasan yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni

dalam

penghasilan poster.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media

dan teknik dalam penghasilan poster.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan poster.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni

dan budaya.

Page 2: 3.RPH Poster

B. STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni

visual yang ada pada poster.

1.1.1 Unsur seni

1.1.1.1 Rupa - muka taip

1.1.1.2 Warna - primer, sekunder dan tertier

1.1.1.3 Ruang - ilusi

1.1.2 Prinsip rekaan

1.1.2.1 Imbangan - simetri atau tidak simetri

1.1.2.2 Kontra - warna

1.1.2.3 Penegasan - muka taip

1.2 Aplikasi seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media,

serta proses dan teknik dalam penghasilan poster.

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media

1.2.1.1 Alat - berus lukisan, palet, dan alatan lain yang sesuai

1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, oil pastel atau cat air atau cat poster atau cat

tempera dan bahan lain yang sesuai.

1.2.2 Mengetahui penggunaan media, serta proses dan teknik dalam penghasilan poster

1.2.2.1 Teknik - campuran

1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa

seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya secara kreatif.

1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif

1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.

1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya

1.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan

Page 3: 3.RPH Poster

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Menghasilkan poster dengan menekankan bahasa seni visual.

2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.

3. Membuat apresiasi terhadap karya.

STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRAKSI AKTIVITI

Set Induksi

(3 minit)

Persepsi Estetik

1. Guru menunjukkan contoh poster.

2. Guru meminta murid menyatakan bahasa seni

visual yang ada pada poster.

3. Guru menyatakan definisi poster.

Langkah 1

(10 minit)

Aplikasi Seni

1. Guru memperkenalkan media yang digunakan.

2. Guru menunjuk cara menghasilkan poster.

Langkah 2 Ekspreasi Kreatif

1. Murid menghasilkan poster menggunakan

Proses 1:

Kertas Lukisan

Pensel

Page 4: 3.RPH Poster

(40 minit) teknik campuran mengikut kreativiti dengan

bimbingan guru.

Proses 2:

Langkah 3

(7 minit)

Apresiasi Seni :

1. Murid mempamerkan karya.

2. Murid menceritakan pengalaman proses

penghasilan karya.

3. Memberi ulasan karya.