3 nilai dalam rph

Upload: mis-sheila

Post on 20-Jul-2015

328 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TARIKH MASA KELAS BILANGAN MURID TEMA TAJUK

: 19 MAC 2012 : 10.50 11.50 PAGI : 4 BIJAK : 24 ORANG : YANG BAIK JADIKAN TELADAN : BURUNG BANGAU DENGAN SEEKOR KETAM

HASIL PEMBELAJARAN : Fokus Utama : 5.1 : Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 3 (i) : Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan: 11.3 Mengulas karya sastera yang mudah secara umum dari segi tema dan persoalan, watak dan perwatakan, nilai dan pengajaran, dan gaya bahasa. Aras 1 (iii) : iii. Mengulas watak dan perwatakan dalam teks. Objektif Pelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. Membaca dengan kuat petikan teks Burung Bangau dengan Seekor Ketam dengan sebutan dan intonasi yang betul. 2. Mengulas watak dan perwatakan yang terdapat di dalam teks Burung Bangau dengan Seekor Ketam 3. Menerangkan maksud lima perkataan dalam petikan teks tersebut. Sistem Bahasa : 1.0 Tatabahasa 1.1 Morfologi : bentuk kata

2.0 Sebutan dan Intonasi 3.0 Kosa Kata Pengisian Kurikulum : Ilmu : - Pendidikan Moral - Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Nilai : Hormat-menghormati Kerjasama Kasih sayang

KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH: a) Kemahiran berfikir : menjana idea b) Kemahiran belajar cara belajar : membaca Kemahiran Bahasa : mendengar, bertutur, membaca, menulis Pendekatan Pembelajaran : berpusatkan murid dan induktif Strategi P&P : Koperatif Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal Teknik : Perbincangan, Bercerita, Perbincangan, Kuiz Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba LCD Pembesar suara Teks petikan Hargai Pengorbanan Ibu Bapa (lembaran kerja) Sampul berwarna Kad huruf Kad perkataan Kalendar Cerita

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca buku cerita teladan.

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH ISI PELAJARAN SET INDUKSI (+5 MINIT) Soalan teka-teki haiwan Soalan : 1. Kalau tuan pakai lencana, Pakailah songkok di atas kepala, Kalau tuan bijak laksana, Binatang apakah tiada kepala? Jawapan : Ketam

AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN PEMBELAJARAN 1. Guru menayangkan BBM : LCD, slaid pantun teka Komputer riba, Slaid teki haiwan powerpoint kepada murid. Teknik : 2. Murid dikehendaki - Teka-teki menjawab pantun teka-teki tersebut. Kemahiran Bernilai Tambah : 3. Guru dan murid - KBKK berbincang - Kecerdasan mengenai Pelbagai : jawapan pantun Verbalteka-teki tersebut. linguistik 4. Guru mengaitkan tajuk pelajaran pada hari ini, iaitu Burung Bangau dengan Seekor Ketam 1. Murid diberikan petikan teks Burung Bangau dengan Seekor Ketam. Nilai : Rasional

LANGKAH 1 (20 minit)

Cerita Burung Bangau dengan Seekor Ketam

2. Murid mendengar rakaman audio cerita Burung Bangau dengan Seekor Ketam dengan sebutan dan intonasi Teknik : yang betul. - Bercerita 3. Setiap kumpulan dikehendaki membaca petikan teks dengan sebutan dan intonasi yang betul mengikut perenggan.

BBM : -Kalendar cerita Burung Bangau dengan Seekor Ketam Petikan teks Burung Bangau dengan Seekor Ketam

Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan Pelbagai : - Verballinguistik - Interpersonal

4. Guru memilih Nilai : beberapa orang wakil - Keberanian murid untuk membaca petikan teks tersebut mengikut babak di hadapan kelas dengan menggunakan Kalendar Cerita LANGKAH Watak dan perwatakan 2 (15 minit) 1. Guru BBM : Lembaran mengedarkan kerja lembaran kerja kepada murid. Teknik : - Bercerita 2. Guru meminta murid menulis Kemahiran Bernilai perwatakan Tambah : kepada watak haiwan yang Kecerdasan terdapat di dalam Pelbagai : cerita Burung - VerbalBangau dengan linguistik Seekor Ketam. - Interpersonal - Intrapersonal 3. Guru memilih dua - kontekstual orang murid untuk Nilai : bercerita - Yakin mengenai watak - Berani dan perwatakan haiwan tersebut. 1. Guru membahagikan BBM : LCD, murid kepada empat Komputer riba, Slaid powerpoint kumpulan. 2. Guru menayangkan soalan kuiz kepada murid dengan menggunakan slaid powerpoint. Teknik : Kuiz, Perbincangan

LANGKAH Kuiz 3 (10 minit)

3. Setiap dikehendaki berbincang dan Konstruktivisme. menjawab soalan mengikut giliran. Nilai : Kerjasama 4. Guru memberi

KBT: Kecerdasan Pelbagai : Verbalkumpulan linguistik

markah kepada setiap jawapan murid yang betul. 5. Kumpulan yang mempunyai markah terbanyak ialah pemenang. 1. Murid mengenalpasti perkataan yang dihitamkan dalam petikan teks Burung Bangau dengan Seekor Ketam 2. Murid dikehendaki berbincang di dalam kumpulan masingmasing tentang maksud setiap perkataan yang dihitamkan di dalam petikan teks tersebut.

LANGKAH Sistem bahasa 4 (10 Minit) -Kata Seerti

BBM : Kad Perkataan, petikan teks Burung Bangau dengan Seekor Ketam Teknik Perbincangan KP- Intrapersonal NILAI- Rasional, Kerjasama KBT: kemahiran berfikir. :

3. Guru meminta wakil setiap kumpulan tampil ke hadapan untuk memadankan maksud perkataan dengan perkataan yang sama maksudnya. PENUTUP (5 minit) Penutup kognitif - Menyusun kadkad huruf membentuk perkataan YANG BAIK DIJADIKAN TELADAN 1. Guru memberikan BBM : Kad-kad sampul yang huruf mengandungi kadkad huruf kepada setiap kumpulan. Nilai : Kesyukuran 2. Setiap kumpulan dikehendaki menyusun kad-kad huruf tersebut untuk membentuk perkataan. 3. Wakil kumpulan dikehendaki menampal perkataan

di hadapan kelas. 4. Guru merumuskan pembelajaran hari ini. 5. Guru menerapkan nilai murni.