280116-kemandirian spesis haiwan

Upload: nida-nasruddin

Post on 07-Mar-2016

249 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN T5

TRANSCRIPT

KELAS/SUBJEK5 EfektifMasa12.35-1.05Minggu/Tarikh/ Hari5/ 4.2.2016 /Khamis

TEMA/TAJUKSAINS HAYAT / PROSES

STANDARDKANDUNGAN3.3 Kemandirian spesies haiwan

STANDARDPEMBELAJARAN3.3.1, 3.3.2, 3.3.3 (Rujuk DSKP)

OBJEKTIFPada akhir PDP, murid dapat:

1) Menyatakan cara haiwan membiak.2) Menyatakan maksud kemandirian spesis haiwan secara lisan.3) Membina peta pokok bagi mengelaskan haiwan kepada cara haiwan bertelur dan melahirkan anak untuk menjaga kemandirian spesisnya.4) Memerihalkan cara sekurang-kurangnya 2 jenis haiwan memastikan kemandirian spesisnya.

BAHAN BANTU BELAJAR

Buku teks/Gambar/Carta/Visualizer OHPInternet/KomputerRadas

Power PointModul /CdPapan Tulis kecilLain-Lain

Lembaran KerjaLCD ProjektorModelSpesimen/Bahan

KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)

Memerhati /MeramalMendefinisi Secara Operasi

Mengelas/Berkomunikasi/Mengawal Pembolehubah

Mengukur & Menggunakan NomborMenggunakan Hubungan Ruang & MasaMembuat Hipotesis

Membuat InferensMentafsir DataMengeksperimen

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM(EMK)KBATKAEDAH PdP

Kreativiti & Inovasi/ALAT BERFIKIRARAS SOALANPERBINCANGAN

/SIMULASI

TMKPeta pokokAnalisis

KeusahawananPROJEK/EKSPERIMEN

Bekerjasama

SUMBANGSARANLAWATAN & PENGGUNAAN SUMBER LUAR BILIK DARJAH

PENYELESAIAN MASALAH

Aktiviti

AKTIVITI PEMULA1. Murid diminta untuk menyatakan cara haiwan-haiwan membiak melalui gambar di dalam buku teks.

AKTIVITI UTAMA1. Guru menyoal murid tentang kemandirian sepsis dan apa yang difahami oleh murid. (Terima semua jawapan Murid). Guru membuat kesimpulan tentang maksud kemandirian sepsis.2. Guru menunjukkan gambar-gambar haiwan dan meminta murid untuk mengenalpasti cara haiwan tersebut Memastikan Kemandirian spesisnya.3. Murid membina peta pemikiran (guru menyoal murid peta yang sesuai untuk digunakan: peta pokok).4. Murid dikehendaki menambahkan contoh-contoh haiwan lain pada setiap cara haiwan memastikan kemandirian spesisnya5. Guru memanggil beberapa orang murid untuk memilih sekeping gambar haiwan dan memerihalkan cara haiwan memastikan kemandirian spesis

PENAKSIRAN1. Murid menyediakan peta pokok bagi mengelaskan haiwan mengikut cara kemandirian spesisnya.2. Murid membuat latihan di dalam buku kerja (Aktiviti pengayaan)

AKTIVITI PENUTUP1. Guru meminta murid untuk menyatakan cara haiwan (yang disebut oleh guru) memastikan kemandirian spesisnya .

PENILAIAN DAN PENTAKSIRANREFLEKSI

Pemerhatian/Hasil Kerja/ KEHADIRAN :___/____ Se Semua murid menguasai objektif

____/____murid menguasai objektif dan diberi latihan pengayaan. ____/____murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan pemulihan. PdP ditangguhkan kerana______________________________________________

Lisan/Kuiz

TugasanDrama

Projek