1.3.2 - prh objektivisme

Upload: bavani-mohana-sundaram

Post on 02-Apr-2018

218 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 1.3.2 - PRH Objektivisme

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2 (OBJEKTIVISME)

    Mata Pelajaran : Sejarah

    Tingkatan : 1 Cemerlang

    Tarikh/Hari : 23 Julai 2013

    Masa : 40 Minit

    Bilangan Murid : 35 Orang

    Tajuk : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka.

    Sub Tajuk : Kegemilangan Kerajaan Johor sebagai Pusat Perdagangan.

    Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat

    1) Menyenaraikan wilayah-wilayah jajahan takluk Johor.

    2) Memberikan 5 jenis barangan tempatan yang diperdagangkan di

    pelaburan Johor.

    3) Menyatakan sekurang-kurangnya 4 faktor kejayaan Johor sebagai Pusat

    Perdagangan.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari tentang kejayaan Johor menguasai

    semula Melaka.

    Kaedah : Penerangan dan soal jawab.

    Bahan Bantu Mengajar : Power point, gambar, papan putih, maker, dan buku teks.

    Konsep/Istilah : Pelaburan entrepot, sistem naungan, mata wang, dan Orang Laut.

    KBKK : Menjana idea dan mengkategorikan.

    Nilai : Keyakinan, berdikari.

    Unsur/Tingkahlaku Patriotisme : Menghargai usaha dan kejayaan kerajaan terdahulu dalam

    memajukan kerajaan mereka.

  • 7/27/2019 1.3.2 - PRH Objektivisme

    2/5

    Langkah Pengajaran:

    Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran pembelajaran Catatan

    Aktiviti guru Aktiviti murid

    Set Induksi

    ( 5 minit )

    Bahagian ini penting

    untuk mengujipengetahuan sedia adamurid dan memberigambaran awal kepadamurid tentang apa yangbakal dipelajari.

    Matlamatnya adalahuntuk menarikperhatian murid danseterusnya meletakkanmereka dalam situasiyang sesuai untukmenerima pengajaranyang akandisampaikan.

    Guru menjelaskan

    mengenai sub topikyang akan diajardaripada bab 7.

    Sub topik yangakan diajar ialah:

    -KegemilanganKerajaan Johor

    -Johor sebagaiPusat

    Perdagangan

    Guru menimbulkanpersoalan kepadamurid. Contohnya:

    -Apakah wilayah-wilayah yangberjaya dikuasaioleh KerajaanJohor?

    -Boleh kamunyatakan beberapajenis barangantempatan dan luarnegeri yangdiperdagangkan dipelaburan Johor?

    -Apakah faktor-faktor yangmenyumbangkepada kemajuanpelaburan Johor?

    Jawapan akandiberikan semasapenilaian guru diakhir pembelajaran

    Murid menjawab

    soalan guru.

    Muridmendengar danmencatat.

    Kaedah :

    -Penyataanmasalah.

    Nilai :

    -Keyakinan.

    BBM :

    -Papan putih

    dan maker.

    KBKK :

    -Menjana idea.

  • 7/27/2019 1.3.2 - PRH Objektivisme

    3/5

    Perkembangan-Penyampaian-

    ( 15 minit )Johor berjayamenguasai beberapawilayah:-Melaka, Bentan,Lingga, Bengkalis,Kampar, Siak, Klang,Batu Pahat, Muar danPahang.

    Johor dapat menjadiPusat PerdaganganEntrepot kerana dapatmengumpul pelbagaijenis hasil dagangan:

    (i) Barangan tempatan

    - dammar, tikar, bijihtimah, sagu, minyak,lada hitam, pinang, ikanmasin, garam, kayugaharu, dan beras.

    (ii) Barang luar negera-benang emas, kainsutera putih, teh, danbarang tembikar

    Faktor-faktorkejayaan Johorsebagai PusatPerdagangan:

    (i) Kepelbagaianbarang dagangan- Pelbagai barangan-barangan tempatandan luar negaradiperdagangkan.

    (ii) Terdapat pelbagaikemudahan-kemudahanpergudangan-perkhidmatanmembaiki kapal

    (ii) Penggunaan matawang-diperbuat daripadaemas, perak dan timah-mata wang tempatanseperti mas, katun dankupang

    Guru memberipenerangandenganmenggunakan slidepower point. (Rujuklampiran 2)

    Muridmendengar danmencatat.

    Murid bolehbertanyakansoalansekiranya tidakfaham.

    Kaedah :

    -Penerangan

    Nilai :

    -Tekun

    BBM :

    -Power point,

    gambar

    KBKK :

    -Menjana idea

    danmengklasifikasi.Kaedah :

    -Penerangan

    Nilai :

    -Berdikari

    BBM :

    -Power point,

    gambar, buku

    teks

    KBKK :

    -Menjana idea

  • 7/27/2019 1.3.2 - PRH Objektivisme

    4/5

    -mata wang asingseperti Dolar Sepanyol,Dolar Mexico, dan duitBelanda-melancarkan lagiproses perniagaan

    (iii) Pentadbiranpelaburan yang cekap-cukai yang berpatutan-mengamalkan sistemnaungan (pelindunganperdagang)

    (iv) Keselamatanterjamin-Orang Laut menjadi

    pengawal, penunda,penunjuk arah, danpengawas perairan

    (v) Pelaburanterlindung dari tiupanangin monsoon

    (vi) Pusat membuatkapal-membuat kapalpersisiran pantai

    seperti benteng, baluk,kolek, pencalang, danpencacap.

    Penilaian( 5 minit )

    Guru membuatpenilaian hasilpembelajaran muridmelalui soal jawab.

    Guru bertanyakansoalan secara lisankepada murid.

    Soalan :

    -Nyatakan wilayah-wilayah jajahantakluk Johor?

    -Berikan 5 jenisbarangan tempatan

    yang didagangkandi pelaburan Johor

    Murid menjawabsoalan dengantepat.

    Jangkaanjawapan:

    - Melaka,Bentan, Lingga,Bengkalis,Kampar, Siak,Klang, BatuPahat, Muar danPahang

    - dammar, tikar,bijih timah,

    sagu, minyak,lada hitam,pinang, ikan

    Kaedah :

    -Soal jawab

    secara lisan

    Nilai :

    -Kesungguhan

    KBKK :

    -Menjana idea

  • 7/27/2019 1.3.2 - PRH Objektivisme

    5/5

    -Bolehkah kamuberikan sekurang-kurangnya 4 faktorkejayaan Johorsebagai PusatPerdagangan

    masin, garam,kayu gaharu,dan beras(5 daripadanya)

    -Kepelbagaianbarangdagangan,terdapatpelbagaikemudahan,penggunaanmata wang,pentadbiranpelaburan yangcekap,keselamatan

    pelaburan yangterjamin, dansebagai pusatmembuat kapal(4 daripadanya)

    TindakanSusulan

    -Pemulihan-( 5 minit )

    Guru memberilembaran kerja kepadamurid

    Guru mengedarkanlembaran kerjakepada murid.(Rujuk lampiran 2)

    Setiap murid perlu

    menjawab semuapersoalan yangdiberikan oleh gurudengan tepatmelalui peta mindadalam lembarankerja.

    Guru memimbingmurid dalammenjawab soalan.

    Muridmenyelesaikansoalan masing-masing.

    Murid mengisi

    ruang kosongdalam lembarankerja mengikutjawapan yangtepat.

    Kaedah :

    Nilai :

    Kesungguhan

    BBM :

    Lembaran kerja,

    buku teks

    KBKK :

    Menjana idea

    Penutup( 5 minit )

    Guru dan muridmembuat kesimpulan.

    Guru bertanyakanmurid nilai yangdiperolehi melaluipembelajaran padahari ini.

    Guru membuatkesimpulanmengenaipengajaran padahari ini.

    Murid menjawabsoalan

    Jangkaanjawapan:

    -Menghargaikejayaankerajaanterdahulu dalammemajukan

    kerajaannya

    Kaedah :Soal jawab

    Nilai :Patriotisme

    KBKK :Menjana idea

    Refleksi: