04 modul examplar bm.pdf

8

Upload: rajes-kanni-raji

Post on 23-Dec-2015

80 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: 04 Modul Examplar BM.pdf
Page 2: 04 Modul Examplar BM.pdf

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2

TARIKH : 13 hb. Oktober, 2010

HARI : Rabu

MASA : 60 minit

KELAS : 2 Bestari

BILANGAN MURID : 40 orang

TEMA PERTANIAN

TAJUK Buah - buahan

Standard Kandungan

4.1

Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

FOKUS UTAMA

Standard Pembelajaran

4.1.2

Menyebut dengan jelas dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.

Standard Kandungan

3.3

Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul.

FOKUS SAMPINGAN

Standard Pembelajaran

3.3.3

Membina dan menulis jawapan dalam bentuk ayat mudah dengan betul berdasarkan soalan.

Page 3: 04 Modul Examplar BM.pdf

OBJEKTIF

Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat: i. menyebut dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur, ii. membaca ayat menggunakan bahasa yang indah dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul serta menggunakan bahasa badan secara kreatif melalui penceritaan secara didik hibur. iii. menulis 2 dari 4 jawapan dalam bentuk ayat mudah dengan betul berdasarkan soalan.

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu: Sains, Pendidikan Kesihatan Nilai: menjaga kesihatan diri KBT: Kecerdasan Pelbagai- kinestetik, visual ruang, verbal linguistik

SISTEM BAHASA

Tatabahasa: kata Tanya. Kosa Kata :

MEDIA

seni kata lagu , kad gambar.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Elemen Keusahawanan:- - mengamalkan sikap keusahawanan yang cemerlang. - mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran pengurusan perniagaan.

Page 4: 04 Modul Examplar BM.pdf

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI

PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN

Set Induksi 1. Murid dipilih secara rawak dengan mata yang tertutup . 2. Merasai rasa buah – buhan dan meneka nama buah – buahan tersebut. ( menamakan )

Teknik Soal Jawab

Buah durian, anggur, rambutan, tembikai, mangga.

Langkah 1 1. Guru memaparkan lirik lagu 2. Murid dibimbing menyebut senikata lagu tersebut.( latih tubi – sebut berulang kali ) 3. Murid dibimbing menyebut senikata secara berirama.( latih tubi – sebut berulang kali)

KP: Verbal linguistik

Lirik lagu :-

Langkah 2 1. guru memilih murid secara rawak untuk main peranan sebagai pembeli, penjual dan pemegang watak buah- buahan 2. Murid menyanyi sambil main peranan.

KP: Kinestetik

Senikata lagu , kad gambar, topeng muka. Contoh arahan :- Pembeli nyanyikan rangkap bewarna biru, penjual nyanyikan rangkap bewarna merah dan hitam adalah watak buah – buahan.

Page 5: 04 Modul Examplar BM.pdf

Langkah 3 1. Murid dan guru bersoal jawab tentang buah – buahan berdasarkan PSA murid. 3. Guru dan murid sekali lagi bersoal – jawab tentang :- a. ciri – ciri gerai yang baik. b. cara menarik pelanggan. C. nilai baik yang mesti diamalkan oleh seorang peniaga buah – buahan.

KP: Kinestetik, visual ruang

Contoh soalan : 1. Di manakah kamu selalunya membeli buah – buahan ? 2. Mengapakah kita perlu makan banyak buah – buahan ? Contoh soalan :- Apakah yang kamu akan lakukan untuk menarik pelanggan? :- memberikan harga yang berpatutan,

Langkah 4 1. Guru mengedarkan lembaran kerja untuk latihan menulis jawapan berdasarkan soalan. 2. Murid memilih dan menulis jawapan berdasarkan lima soalan

KP: Kinestetik, visual ruang

lembaran kerjaScrap (2).shs

Penutup 1. Murid menyanyi semula lagu dengan membuat gerakan yang sesuai.

Rumusan isi pelajaran

Senikata lagu

Lampiran 1 :- Senikata lagu.

Page 6: 04 Modul Examplar BM.pdf

Mana manggis ?, Mana manggis ?

Di sini, di sini,

Kulit hitam manis, Kulit hitam manis,

Isi saya putih, isi saya putih.

Mana durian?, mana durian?

Di sini, di sini

Saya raja buah, saya raja buah,

Enak rasanya, enak rasanya.

Mana rambutan? , mana rambutan?

Di sini, di sini,

Merah kuning ada, merah kuning ada,

Manis rasanya, manis rasanya.

Mari beli, mari beli,

Kami semua, kami semua,

Murah harganya, murah harganya,

Banyak khasiatnya, banyak khasiatnya.

Page 7: 04 Modul Examplar BM.pdf

Contoh Lembaran Kerja

Nama :__________________ Tahun : __________

A. Pilih dan tulis jawapan yang betul berdasarkan soalan di

bawah.

* Ya , buah – buahan mengandungi banyak khasiat.

* Buah durian diberi gelaran “ Raja Buah”.

* Kita boleh membeli buah – buahan di gerai atau di kedai.

* Kita perlu makan buah – buahan kerana banyak khasiat.

1. Di manakah kita boleh membeli buah – buahan?

____________________________________________.

2. Mengapakah kita perlu makan buah – buahan?

____________________________________________.

3. Adakah buah – buahan baik untuk kesihatan?

____________________________________________.

4. Apakah buah yang diberi gelaran “ Raja Buah ”?

____________________________________________.

Page 8: 04 Modul Examplar BM.pdf