jtppismp.comjtppismp.com/jtpwp005/6112rbt3/wp-content/uploads/2014/... · web viewpendidikan sains...

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : 6 Jujur Tarikh 1 April 2014 Masa 9.00 Pagi – 10.00 Pagi Bilangan pelajar 25 orang Tajuk 1.9 Tanaman Sayuran Subtajuk a) penyediaan tapak - Menyatakan peralatan perkebunan dan kegunaannya - Menyatakan langkah penyediaan tapak tanaman. Pengetahuan sedia ada a) Murid telah mengetahui menanam pokok bunga di rumah. b) Murid telah mengetahui alatan berkebun yang biasa dilihat di kawasan rumah. Hasil pembelajaran Di akhir pengajaran, pelajar dapat: 1. Menamakan sekurang-kurangnya tujuh nama peralatan perkebunan serta kegunaanya. 2. Menyatakan tapak/kawasan yang sesuai untuk ditanam dengan sayur-sayuran.

Upload: dotu

Post on 06-May-2018

225 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: jtppismp.comjtppismp.com/jtpwp005/6112rbt3/wp-content/uploads/2014/... · Web viewPendidikan sains , dunia sains dan teknologi, kajian tempatan, sejarah, Strategi pengajaran Sumbang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : 6 Jujur

Tarikh 1 April 2014

Masa 9.00 Pagi – 10.00 Pagi

Bilangan pelajar 25 orang

Tajuk 1.9 Tanaman Sayuran

Subtajuk a) penyediaan tapak

- Menyatakan peralatan perkebunan dan kegunaannya

- Menyatakan langkah penyediaan tapak tanaman.

Pengetahuan sedia

ada

a) Murid telah mengetahui menanam pokok bunga di rumah.

b) Murid telah mengetahui alatan berkebun yang biasa dilihat di

kawasan rumah.

Hasil pembelajaran

Di akhir pengajaran, pelajar dapat:

1. Menamakan sekurang-kurangnya tujuh nama peralatan

perkebunan serta kegunaanya.

2. Menyatakan tapak/kawasan yang sesuai untuk ditanam

dengan sayur-sayuran.

3. Melakukan amali penggunaan peralatan perkebunan.

Penerapan Nilai

Murni

Kerjasama, bersih, bertanggungjawab, menyayangi alam

sekitar, berdikari, kerajinan, berhati-hati

Kemahiran Belajar Membuat ramalan

Bahan Bantu

Mengajar

Video, powerpoint, muzik, pensil, pemadam, kad manila,

marker, pen, kad nama

Penyerapan Ilmu Pendidikan sains , dunia sains dan teknologi, kajian tempatan,

sejarah,

Strategi pengajaran Sumbang saran, kooperatif, kontruktif

Page 2: jtppismp.comjtppismp.com/jtpwp005/6112rbt3/wp-content/uploads/2014/... · Web viewPendidikan sains , dunia sains dan teknologi, kajian tempatan, sejarah, Strategi pengajaran Sumbang

LANGKAH/ MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set induksi

(5 minit)

Pengenalan

kepada tajuk

tanaman sayuran

1. Guru mengucap selamat pagi

kepada murid.

2. Guru menayangkan video lagu

“Pak Mamat ada kebun”.

3. Guru bertanya kepada murid

bahawa :

a) Apa yang kamu faham

daripada video ini?

4. Guru memperkenalkan tajuk

hari ini:

“penyediaan tapak”.

BBM :Video, muzik

KEMAHIRAN BERFIKIR :Membuat

inferens,

Menjana idea

NILAI MURNI:Menyayangi

alam sekitar,

STRATEGI P&P :Induktif

Kontekstual

Langkah 1

(10 minit)

Pengajaran

tentang

alatan

perkebunan dan

kegunaannya.

a) Serampang

tangan

b) Sudip

tangan

c) Cangkul

d) Tajak

e) Pencakar

1. Murid diedarkan nota rujukan.

2. Murid melihat tayangan video

mengenai kegunaan alatan

perkebunan.

3. Guru mengajar tajuk alatan

perkebunan dan kegunaanya

dengan menggunakan

powerpoint.

Penilaian

BBM:Powerpoint,

Nota edaran,

tayangan

video,

KEMAHIRAN BERFIKIR:Membuat

gambaran

mental,

mengingat

Page 3: jtppismp.comjtppismp.com/jtpwp005/6112rbt3/wp-content/uploads/2014/... · Web viewPendidikan sains , dunia sains dan teknologi, kajian tempatan, sejarah, Strategi pengajaran Sumbang

f) Penyiram

g) Pongkes

h) Pam racun

Murid dapat menamakan enam daripada lapan alatan

perkebunan dan fungsinya

dengan betul selepas mendengar

penerangan guru.

kembali,

NILAI MURNI:Tekun,

estetika,

STRATEGI :Mediatif,

penerangan,

sumbang

saran.

Langkah 2

( 5 minit )

Pengajaran

tentang tajuk

“Langkah

Penyediaan

Tapak Tanaman”

a) “ tapak/

kawasan

sesuai untuk

tanaman sayuran”

1. Murid diedarkan nota rujukan.

2. Guru mengajar tajuk “ tapak/

kawasan sesuai untuk

tanaman sayuran”

menggunakan powerpoint.

PenilaianMurid dapat menamakan empat

daripada enam tapak / kawasan

sesuai untuk tanaman sayuran.

BBM :Powerpoint,

Nota edaran,

KEMAHIRAN BERFIKIR :Membuat

gambaran

mental,

mengingat

kembali

NILAI MURNI:Estetika, rajin,

STRATEGI P&PKonstektual,

demonstrasi,

penerangan

Page 4: jtppismp.comjtppismp.com/jtpwp005/6112rbt3/wp-content/uploads/2014/... · Web viewPendidikan sains , dunia sains dan teknologi, kajian tempatan, sejarah, Strategi pengajaran Sumbang

Langkah 3

( 20 minit)

Pengajaran tajuk

“Langkah

Penyediaan

Tapak Tanaman”

b)

“membersihkan

tapak,

menggembur

tanah dan

membina batas

1. Murid melihat tayangan

powerpoint sambil mendengar

penerangan guru mengenai

tajuk “membersihkan tapak,

menggembur tanah dan

membina batas” .

2. Murid diingatkan proses-

proses membersihkan tapak

sehingga membina batas.

3. Para murid dibahagikan

kepada tiga kumpulan.

4. setiap kumpulan diberi kertas

mahjong , marker dan gam.

5. soalan-soalan yang berbeza

diberi kepada setiap kumpulan.

6. setiap kumpulan dikehendaki

bergerak secara berulang

untuk memberi jawapan.

7. Kumpulan yang dapat

menjawab dengan betul

diberi ganjaran.

PENILAIAN :Murid dapat menyatakan proses

membersihkan tapak sehingga

membina batas.

BBM :Video

KEMAHIRAN BERFIKIR :

Membuat

gambaran

mental,

mengingat

kembali

NILAI MURNI:Estetika, rajin,

STRATEGI P&P:Konstektual,

demonstrasi,

penerangan

Pengukuhan

(15 minit )

Aktiviti kumpulan

1. Setiap kumpulan diberikan

kertas mahjong, marker, pen

dan pemadam.

2. Guru akan bertanya soalan

melalui tayangan powerpoint.

BBM :Powerpoint,

Kertas

mahjong,

pen ,marker,

Page 5: jtppismp.comjtppismp.com/jtpwp005/6112rbt3/wp-content/uploads/2014/... · Web viewPendidikan sains , dunia sains dan teknologi, kajian tempatan, sejarah, Strategi pengajaran Sumbang

3. Murid dikehendaki menjawab

secara bertulis dalam tempoh

masa yang ditetapkan.

4. Setiap kumpulan diberi hadiah

apabila menulis jawapan

dengan betul.

hadiah pen,

NILAI-NILAI MURNI :Kerjasama,

rajin,

Menepati

masa

STRATEGI P&P:Latih tubi, soal

jawab

Penutup

(5 minit)

Rumusan :

1.alatan

perkebunan

dan

kegunaanya

2.membersihkan

tapak

3.

menggemburkan

tanah

4.membina batas

1. Murid dibimbing untuk

membuat rumusan.

2. Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada murid.

3. Guru berbincang jawapan

dengan murid.

.

KEMAHIRAN BERFIKIR:Membuat

rumusan

KAJIAN MASA DEPAN:

Komersialkan

tanaman

sayuran

dengan

penggunaan

alatan

canggih.