tambah

4
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATA PELAJARAN MATEMATIK. PERINGKAT DAERAH KERIAN. HARI : KELAS : MASA : PERKARA IMPAK / CATATAN Tajuk : Tambah dalam lingkungan 1000 Standard Pembelajaran : 2.1 Menambah sebarang dua nombor 2.1 (i) Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i) menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran : i. a) Meletakkan dua bekas (kotak/bakul) di hadapan kelas. Bekas A mengandungi 20 objek(guli/pensil/pemadam) dan bekas B mengandungi 25 objek yang sama. b) Meminta murid memerhatikan. c) Membimbing murid untuk mengira bilangan objek dalam kedua-dua bekas bersama-sama. d) Menggabungkan bilangan objek daripada kedua-dua bekas. e) Membimbing murid mengira jumlah kesemua objek. f) Tunjuk proses dalam ayat matematik. EMK : TMK BBM : Kotak/bakul, guli/pensil/pemad am, abakus, set nombor Refleksi : A B

Upload: pooraman

Post on 28-May-2015

489 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Tambah

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATA PELAJARAN MATEMATIK.PERINGKAT DAERAH KERIAN.

HARI :KELAS :MASA :

PERKARA IMPAK / CATATAN

Tajuk : Tambah dalam lingkungan 1000

Standard Pembelajaran :

2.1 Menambah sebarang dua nombor2.1 (i)

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

i) menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran :

i. a) Meletakkan dua bekas (kotak/bakul) di hadapan kelas. Bekas A mengandungi 20 objek(guli/pensil/pemadam) dan bekas B mengandungi 25 objek yang sama.

b) Meminta murid memerhatikan.c) Membimbing murid untuk mengira bilangan objek dalam

kedua-dua bekas bersama-sama.d) Menggabungkan bilangan objek daripada kedua-dua

bekas.e) Membimbing murid mengira jumlah kesemua objek.f) Tunjuk proses dalam ayat matematik.

20+ 25______________

EMK :TMK

BBM :Kotak/bakul, guli/pensil/pemadam,abakus, set nombor

Refleksi :

A B

Page 2: Tambah

ii. a) Memasukkan objek ke dalam kedua-dua bekas secara rawak.

b) Meminta murid meneka bilangan objek di dalam kedua-dua bekas.

b) Berbincang dengan murid tentang bilangan sebenar dengan mengeluarkan objek daripada bekas.

c) Menggabungkan bilangan objek daripada kedua-dua bekas.

d) Meminta murid menyatakan bilangan kesemua objek tersebut.

iii. a) Menyediakan set nombor di dalam sebuah bekas (set nombor terdiri daripada digit sa dan puluh yang kurang daripada 5).

b) 2 orang murid mengambil satu nombor setiap seorang secara rawak.

c) Nombor tersebut dipaparkan di hadapan kelas. d) Minta murid menyelesaikan operasi berdasarkan

nombor yang telah dipilih.

Contoh:

331 + 423 = _________

e) Murid menggunakan dekak-dekak untuk menyelesaikan operasi di atas.

Contoh:

Ra Pu Sa

f) Murid menggunakan abakus untuk menyelesaikan operasi di atas.g) Minta murid menyelesaikan soalan dalam bentuk lazim.

331+ 423

Page 3: Tambah

______________

iv. a) Edarkan lembaran kerja kepada setiap murid.b) Murid menyelesaikan lembaran kerja secara individu.c) Masa diberikan kepada murid untuk menjawab.d) Perbincangan jawapan dengan bimbingan guru.

Penilaian P&P :

Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.