rphpjt4olahraga-130914013108-phpapp02
DESCRIPTION
rph olahragaTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATANMata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh: 20 April 2015Modul 3 : Kesihatan Persekitaran Hari: IsninTajuk : Penyakit Masa: 8.00 9.00 pagi Kelas: 3 Dedikasi Bil Murid :15 (L :8 / P : 7) Standard Kandungan : 3.1 Mengetahui jenis penyakit dan cara mencegah, serta mengelak risiko penyakit dalam kehidupan keharian.
Standard Pembelajaran : 3.1.2 Mengenal pasti gejala dan tanda demam denggi serta demam malaria. 3.1.3 Mengenal pasti cara demam denggi dan demam malaria merebak
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :1) Murid-murid dapat mengkelaskan empat jenis punca-punca alam sekitar2) Murid murid dapat menjelaskan kesan kesan bagi setiap pencemaran alam sekitar. 3) Murid-murid dapat menjelaskan langkah-langkah mencegah bagi setiap pencemaran alam sekitar.
Pengalaman sedia ada: Murid pernah melihat pencemaran alam sekitar di sekitar kawasan perumahan. Kesepaduan :SainsKBKK:Menjana idea dan menyelesaikan masalah.Nilai Murni: Kebersihan alam sekitar, peka terhadap alam sekitar Bahan bantu mengajar: komputer riba, tayangan video, gambar, slaid ( power poin)
Pelaksanaan : FasaStrategi / AktivitiFokus PembelajaranOrganisasiCatatan
Set Induksi (5 minit)
Langkah 1 (10 minit)
Langkah 2( 20 minit)
Langkah 3( 20 minit)
Penutup ( 5 minit)
Memaparkan gambar nyamuk aedes dan nyamuk tiruk.
1.Apakah gambar yang memaparkan di LCD ?2. Sebutkan nama dua jenis nyamuk tersebut.3. Apakah perbezaan antara kedua-dua jenis nyamuk tersebut ?
Perbincangan
Aktiviti kumpulanMenyenaraikan aktiviti-aktiviti manusia yang boleh memberi impak kepada kesihatan
Pembelajaran luar bilik darjah
.
Tayangan video mengenai kesan perbuatan manusia terhadap alam sekitar
Menyanyikan lagu nyamuk
1. Guru bertanya kepada murid tentang kesihatan mereka.2. Guru memaparkan dua jenis nyamuk berlainan.3. Seterusnya bertanya soalan kepada murid.4. Selepas murid berjawab guru teruskan pengajaran dan pembelajaran.
Nyamuk tirukNyamuk aedes
5. Guru menyoal murid mengenalpasti cara-cara demam denggi dan demam malaria merebakContoh : Bertakung air di longkang, sumbat najis air, pembuangan sampah sarap dilongkang dan simpan air hujan di tong.
1. Guru meminta setiap ahli kumpulan mewarnakan nyamuk mengikut ciri-ciri fizikal dan penyakit bawaan nyamuk. 2. Seterusnya guru meminta jawapan daripda semua ahli kumpulan3. Guru semak jawapan murid,
1. Guru membawa murid-murid di luar bilik darjah iaitu pembelajaran luar bilik darjah.2. Guru membawa murid-murid kawasan berisiko pembiakan nyamuk.3. Murid-murid melihat keadaan sekeliling dan membuat senarai semak
1. Guru menayangkan video 2. Guru meminta daripada semua ahli kumpulan untuk menerangkan perkara-perkara yang dapat mereka lihat dan nilai dari tayangan video berkenaan.3. Guru dan murid berbincang di kelas.
1. Guru menayangkan slaid lagu nyamuk .2. Murid dan guru menyanyi bersama sambil mengayakan pergerakan
Nyamuk Aedes
Nyamuk Tiruk
Murid
Guru
Murid
Guru
Murid
Guru
Murid
Guru
Murid
Guru BBM : Komputer riba , LCD
BBM : Komputer riba, LCD
BBM : senarai semak
BBM : komputer, LCD
Kecerdasan pelbagai:Muzik
BBM : komputer riba ( slaid)
17