rphbmm2

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 3 CERIA SEKOLAH KEBANGSAAN SEBERANG JAYA MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu TARIKH : 1 November 2012 HARI : Khamis MASA : 8.40 pagi hingga 9.40 pagi KELAS : 3 Ceria TEMA : Keseniaan dan Kebudayaan TAJUK : Seni Tradisional Kita BILANGAN MURID : 30 Orang OBJEKTIF PELAJARAN : Pada akhir pelajaran ini murid-murid dapat : 1) Membaca dan memahami isi kandungan teks yang diberikan. 2) Menyatakan makna perkataan berwarna dengan betul . 3) Menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan dengan betul. 4) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan rangsangan. HASIL PEMBELAJARAN : 1) Menjawab tiga soalan kefahaman. 2) Memberikan enam makna perkataan yang dicetak berwarna. 3) Mengelas dan menyenaraikan maklumat berdasarkan tajuk. 4) Memberikan tiga nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu. FOKUS UTAMA : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 1 (i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang betul. 6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.

Upload: ganthimathi-sugumaran

Post on 12-Dec-2015

224 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rphbmm2

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

BAHASA MELAYU

TAHUN 3 CERIA

SEKOLAH KEBANGSAAN SEBERANG JAYA

MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu

TARIKH : 1 November 2012

HARI : Khamis

MASA : 8.40 pagi hingga 9.40 pagi

KELAS : 3 Ceria

TEMA : Keseniaan dan Kebudayaan

TAJUK : Seni Tradisional Kita

BILANGAN MURID : 30 Orang

OBJEKTIF PELAJARAN : Pada akhir pelajaran ini murid-murid dapat :

1) Membaca dan memahami isi kandungan teks yang diberikan.

2) Menyatakan makna perkataan berwarna dengan betul .

3) Menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan dengan betul.

4) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan rangsangan.

HASIL PEMBELAJARAN :

1) Menjawab tiga soalan kefahaman.

2) Memberikan enam makna perkataan yang dicetak berwarna.

3) Mengelas dan menyenaraikan maklumat berdasarkan tajuk.

4) Memberikan tiga nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu.

FOKUS UTAMA :

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 1

(i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang betul.

6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.

Aras 3

(i) Mengumpul maklumat yang sesuai daripada pelbagai sumber untuk

mengukuhkan fakta.

FOKUS SAMPINGAN :

6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat untuk

bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.

Aras 1

(i) Mencari makna perkataan dan meneliti ejaan.

3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan

menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai

Aras 3

(i) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan.

KEMAHIRAN BAHASA : Bertutur, membaca dan menulis.

SISTEM BAHASA : Kata nama, sinonim

ILMU : Pend. Muzik, Pend. Sivik & Kewarganegaraan

NILAI : Menghargai, Menghormati, Bangga

KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH / KBT

KEMAHIRAN BERFIKIR : Menjana idea , Menerangkan sebab

KEMAHIRAN BELAJAR : Mengumpul dan memproses maklumat

KECERDASAN PELBAGAI : Kontekstual, Verbal- linguistik

ALAT BANTU MENGAJAR : i) Video Tarian Canggung

ii) Slide Power Point

iii) Alat Muzik

iv) Lembaran kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1. Murid–murid pernah mendengar beberapa jenis alat muzik.

2. Murid pernah membaca pelbagai jenis teks prosa dan puisi dengan sebutan

dan intonasi yang betul.

Sumber:

i). Contoh alat muzik seperti kompang .

ii). Buku Teks Bahagian 2: muka surat 32-33

iii). Buku aktiviti: Jild 2, muka surat 30

LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 5 minit )

Muzik ( tarian

Canggung )

Sumber P&P:

Power Point

Guru meminta murid mendengar muzik dan

lagu ‘Ala Canggung’.

Murid mendengar dengan teliti lagu yang

diperdengarkan.

Guru dan murid menyanyikan lagu bersama-

sama.

Murid cuba menyatakan kategori muzik yang

diperdengarkan.

KBT –

P.Muzik

Sumber:

Video

Perkembangan

Langkah 1

(5 minit)

10 minit

Aktiviti 1

Murid membaca petikan tentang tajuk dengan

senyap.

Murid dipilih secara rawak untuk membaca

petikan dan murid lain mendengar dengan

teliti.

Murid membaca perkataan dan ayat secara

mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang

betul.

Ilmu: P. Muzik

BCB –

mendengar

dengan teliti

KP:

interpersonal

Sumber: Buku

teks Tahun 3

jilid 2.

Langkah 2

(10 minit)

Sistem ejaan :

asal

berasal

asas

diasaskan

jenaka

Aktiviti 2

Guru meminta murid menyebut perkataan

yang dicetak berwarna.

Guru mengemukakan soalan lisan tentang

perkataan berwarna.

Murid memberikan makna perkataan yang

dicetak berwarna yang terdapat dalam petikan.

Guru memberikan makna perkataan yang

betul.

BCB: Bacaan

dengan nada

dan intonasi

yang betul

Teknik :

Bersoal jawab

KP:

Interpersonal

Nilai: berdikari

Sumber P&P:

Petikan

Langkah 3

(10 minit)

Ayat Tunggal,

Ayat Majmuk

Aktiviti 3

Guru meminta murid menjawab soalan

kefahaman berdasarkan petikan.

Aktiviti 4

Murid mengelas dan menyenaraikan maklumat

yang ditunjukkan mengikut kategori.

Murid melakukan latihan secara interaktif.

Ilmu: PSK

KB: Menjana

idea

Sumber P&P:

-Power point

latihan

interaktif

Langkah 4

( 15 minit )

Isi – Nilai dan

pengajaran

Aktiviti 5

Murid membaca lirik lagu ‘Ala Canggung”

dan menyatakan nilai yang terdapat dalam

lagu.

KBCB:

Bacaan

lancar,

Menganalisis,

Mencatat

Aktiviti 6

Aktiviti berkumpulan.

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

Kumpulan 1

Kumpulan 2

Kumpulan 3

Kumpulan 4

Kumpulan 5

Pembentangan hasil kerja kumpulan

KP:

Interpersonal

Alatan:

Pen marker,

kertas

mahjong

Penutup

(5 minit)

Guru membuat rumusan tentang tajuk yang

telah dipelajari.

Menyanyi bersama lagu Tarian Canggung

yang dimuat turun melalui you tube.

Rumusan isi

pelajaran

Penerapan

nilai-nilai

murni.

Video Tarian

Canggung.