rph tangkai & tolok perasa

8
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Tarikh: 9/ 10/2012 Tingkatan : 3 Amanah Bil. Pelajar: 36/36 orang Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup Masa :12.00 – 12.40 pm TAJUK: Bab 6 : Enjin ( Alatan Tangan) OBJEKTIF: Pada akhir pembelajaran ini, pelajar akan dapat : 1. Menyenaraikan jenis-jenis alatan tangan dengan tepat 2. Membezakan jenis-jenis alatan tangan dengan betul 3. Menyatakan fungsi-fungsi alatan tangan dengan jelas ALAT BAHAN BANTU MENGAJAR: 1. Persembahan multimedia (page 1-15) 2. Objek sebenar (buah) 3. Alatan tangan sebenar ( tangkai & tolok perasa) 4. Poster

Upload: izlyzlya

Post on 09-Nov-2015

52 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

elektro

TRANSCRIPT

BAHAGIAN B

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tarikh: 9/ 10/2012 Tingkatan : 3 Amanah

Bil. Pelajar: 36/36 orangTempat : Bengkel Kemahiran Hidup

Masa :12.00 12.40 pmTAJUK: Bab 6 : Enjin ( Alatan Tangan)

OBJEKTIF:

Pada akhir pembelajaran ini, pelajar akan dapat :

1. Menyenaraikan jenis-jenis alatan tangan dengan tepat

2. Membezakan jenis-jenis alatan tangan dengan betul

3. Menyatakan fungsi-fungsi alatan tangan dengan jelas

ALAT BAHAN BANTU MENGAJAR:

1. Persembahan multimedia (page 1-15)

2. Objek sebenar (buah)

3. Alatan tangan sebenar ( tangkai & tolok perasa)

4. Poster

PENGETAHUAN SEDIADA:

1. Pelajar telah diberikan maklumat berkaitan dengan tajuk pelajaran ini pada kelas yang lalu. 2. Pelajar pernah menggunakan beberapa alatan tangan enjin dalam kehidupan sehariannya. PENGURUSAN KELAS / LANGKAH KESELAMATAN:

1. Memastikan bengkel dalam keadaan bersih dan selamat.

2. Memastikan pengudaraan dan pencahayaan dalam keadaaan yang sesuai.

3. Memberitahu peraturan bengkel kepada pelajar.

PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI:

Keberanian, kebersihan mental dan fizikal, rasional, yakin pada diri sendiri, berhemah tinggi, hormat menghormati.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________ .SESI PENGAJARAN:MASAISI PELAJARANHASIL PEMBELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

Pra Pengajaran:1. Pelajar membalas 1. Guru memberi ucapan selamat.1. Buku rekod

1. Selamat sejahtera/ salamucapan selamat sejahtera2. Guru menyemak rekod kehadirankehadiran pelajar.

3. Kehadiran / salam guru.pelajar.2. Nilai:

4. Kebersihan 3. Guru meminta pelajar memastikan Kebersihan

kebersihan kelas memuaskan. mental &

Set Induksi: fizikal.

1. Guru menunjukkan objek sebenar(buah) Rasional

kepada pelajar.3. ABBM:

2. Guru mengaitkan objek sebenar(buah) Objek sebenar

dengan isi pelajaran pada hari ini. (buah)

Penyampaian Isi:

1. Jenis alatan tangan:1. Pelajar dapat 1. Guru menunjukkan jenis tangkai dan 1. Nilai:

a) Tangkai:menyenaraikan jenistolok perasa kepada pelajar berpandukan Hormat

Tangkai Lalatan tangan denganpersembahan multimedia.menghormati

Tangkai Ttepat.2. Guru menunjukkan objek sebenar

Tangkai hayunkepada pelajar.2. ABBM:

Tangkai gear sala3. Pelajar memberikan respon terhadap Persembahan

Tangkai pelajutindakan guru tersebut.multimedia

Tangkai daya kilas Objek sebenar

b) Tolok perasa:

Jenis bilah

Jenis dawai

2. Perbezaan jenis-jenis tangkai dan jenis-jenis1. Pelajar dapat bezakan1. Berpandukan pada persembahan1. Nilai:

tolok perasa.jenis-jenis tangkai dan multimedia, guru menerangkan perbezaan Keberanian

tolok perasa dengan betulsetiap jenis tangkai dan tolok perasa. Rasional

2. Guru menunjukkan objek sebenar

kepada pelajar.2. ABBM:

3. Guru meminta 2 org pelajar menyatakan Persembahan

semula perbezaan jenis tangkai dan tolokmultimedia

perasa. Objek sebenar

4. Guru member respon terhadap jawapan

pelajar.

MASAISI PELAJARANHASIL PEMBELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

3. Fungsi setiap tangkai dan tolok perasa.1. Pelajar dapat nyatakan1. Berpandukan persembahan multimedia,1. Nilai:

fungsi tangkai dan tolokguru menerangkan fungsi setiap tangkai Keberanian

perasa dengan jelas.dan tolok perasa. Rasional

2. Guru menunjukkan demonstrasi cara - Bersungguh -

cara menggunakan tangkai dan tolok sungguh.

perasa dengan betul.

3. Beberapa orang pelajar dipilih secara2. ABBM:

rawak untuk menunjukkan semula cara Persembahan

penggunaan tangkai dan tolok perasa.multimedia

4. Guru memberikan respon terhadap Objek sebenar

pelakuan pelajar.

Penutup:

1. Rumusan hasil pembelajaran oleh pelajar:1. Pelajar dapat 1. Guru meminta pelajar membuat1. Nilai:

meningkatkan tahaprumusan isi pelajaran dengan mengajukan Hemah tinggi

a) Menyenaraikan jenis alatan tanganpemahaman terhadapbeberapa soalan kepada pelajar. Hormat -

b) Membezakan jenis alatan tangankeseluruhan isi pelajaran2. Pelajar memberi tindak balas terhadap menghormati

c) Menyatakan fungsi alatan tanganyang telah dipelajari.soalan yang diberikan.

3. Guru mengingatkan pelajar supaya

menyiapkan tugasan yang diberi.

TUGASAN:

1. Kuiz secara lisan di dalam kelas.

2. Latihan pengukuhan (nota edaran)

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ .

REFLEKSI PELATIH:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ .

CATATAN PENYELIA:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ .

Tandatangan Penyelia: _______________________

Tarikh : _______________________________ _____PAGE