rph sains tahun 4 sifat bahan

Upload: syahirah-ismail

Post on 03-Jun-2018

495 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    1/7

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Tarikh: 4 September 2012

    Masa: 30 minit

    Kelas: 4 Cerdas

    Bilangan pelajar: 17 orang

    Mata pelajaran: Sains

    Topik: Sifat bahan

    Objektif pembelajaran:

    1.1) Memahami sifat bahan

    Hasil pembelajaran:

    1) Murid dapat ,mengenalpasti bahan yang membenarkan cahaya melaluinya

    Pengetahuan sedia ada:

    1) Murid telah mengetahui bahawa

    Kemahiran saintifik (KS): memerhati, mengelas, berkomunikasi, mentafsir data

    Kemahiran Berfikir (KB): menciri, menjana idea, menghubungkait, membanding

    beza, mengelas, menganalisis.

    Sikap saintifik dan nilai murni: kejujuran, keberanian, yakin, kerjasama,

    bertanggungjawab

    Bahan pengajaran dan pembelajaran: bekas, bola pingpong, guli, batu,jadual

    bahan, botol plastik dan kaca, plastik berwarna dan jernih, pensel

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    2/7

    Fasa / Masa IsiKandungan

    Aktiviti Pengajaran danPembelajaran

    Catatan

    Orientasi

    (2 minit)

    Mengenali

    sifat bahan

    Guru menunjukkan tiga bekas

    yang bersifat lutsinar (bekas A),

    lutcahaya (bekas B) dan legap

    (bekas C) yang diisi dengan bola

    pingpong, guli dan batu.

    Guru bertanyakan soalan kepada

    murid:

    1) Apakan yang boleh kamu lihat

    dalam bekas A?

    Jawapan: Bola pingpong

    2) Apakah warna bola pingpong

    itu?

    Jawapan: Merah, biru dan hijau

    4) Apakah yang terdapat dalam

    bekas B?

    Jawapan: Guli5) Berapa biji guli terdapat dalam

    bekas itu:

    Jawapan: 5 biji

    6) Apakah yang terdapat dalam

    bekas C?

    Jawapan: Tidak tahu

    7) Dapatkah anda melihat isi

    kandungan bekas C?

    Jawapan: Tidak

    Guru mengaitkan jawapan yang

    diberi oleh murid dengan

    pembelajaran pada hari ini iaitu

    sifat bahan yang lutsinar,

    lutcahaya dan legap.

    KS: pemerhatian

    BBM: bekas, bola

    pingpong, guli, batu

    Nilai: jujur, berani

    mencuba, yakin

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    3/7

    Pencetusan

    idea

    (5 minit)

    Ciri-ciri

    bahan

    lutsinar,

    lutcahaya

    dan legap

    Guru menerangkan bahawa

    terdapat bahan yang bersifat

    lutsinar, lutcahaya dan legap. Guru menerangkan kepada

    murid tentang ciri-ciri bahan

    tersebut.

    1) Lutsinar:

    membenarkan

    keseluruhan cahaya

    melaluinya.

    Objek dapat dilihat

    dengan jelas melaluinya

    2) Lutcahaya:

    Membenarkan

    sebahagian cahaya

    melaluinya.

    Objek kelihatan kabur.

    3) Legap:

    Tidak membenarkan

    cahaya melaluinya.

    Objek tidak dapat dilihat.

    Guru bertanya kepada murid

    contoh-contoh bahan

    lutsinar, lutcahaya dan legap

    yang diketahui mereka dan

    seterusnya meminta mereka

    menerangkan ciri-ciri bahan

    tersebut.

    KB: mencirikan,

    menjana idea,

    menghubungkait,

    Nilai: keberanian

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    4/7

    Penstrukturan

    semula idea

    (10 minit)

    Penyiasatan

    sifat bahan

    lutsinar,

    lutcahaya

    dan legap

    Guru membahagikan murid

    kepada 4 kumpulan

    Wakil setiap kumpulan akanmengambil bahan yang

    disediakan iaitu botol plastik,

    botol kaca, plastik berwarna

    (legap dan lutcahaya) dan

    plastik jernih.

    Murid menjalankan

    penyiasatan sama ada bahan

    tersebut lutsinar, lutcahaya

    atau legap.

    Murid diminta untuk

    meletakkan sebarang objek

    seperti pensel di belakang

    bahan yang diuji dan

    membuat pemerhatian sama

    ada objek tersebut dapat

    dilihat dengan jelas, kabur

    atau tidak dapat dilihat.

    Murid telah disediakan

    dengan jadual bahan dan

    mengelaskan bahan-bahan

    yang duji ke dalam 3 kategori

    iaitu lutsinar, lutcahaya dan

    legap.

    Guru meminta wakil setiap

    kumpulan membentangkan

    keputusan yang diperoleh.

    Guru meminta murid

    menjelaskan ciri-ciri bahan

    tersebut dan membanding

    KS: memerhati,

    mengelas,

    berkomunikasi,

    mentafsir data

    KB: mencirikan,

    membanding dan

    membezakan,

    mengumpulkan dan

    mengelaskan,

    menghubungkaitkan

    Nilai: kejujuran,

    kerjasama,

    bertanggungjawab,

    keberanian,

    BBM: jadual bahan,

    botol plastik dan

    kaca, plastik

    berwarna dan

    jernih, pensel.

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    5/7

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    6/7

  • 8/12/2019 RPH Sains tahun 4 sifat bahan

    7/7

    adual Pengelasan Objek

    Bahan

    Lutsinar

    Bahan

    Lutcahaya

    Bahan

    Legap