rph-reka bentuk

8
Rancangan Mengajar Kemahiran Hidup Mata pelajaran Tahun Bilangan murid Tarikh Hari Masa Bidang Unit Tajuk pembelajaran Hasil pembelajaran Kemahiran hidup 4 Bestari 20 orang (lelaki = 11 , perempuan = 9) 25 Mei 2006 Jumaat 9.15 – 10.15 pagi Reka Bentuk dan Teknologi (RBT) 1.2 Kreativiti dan Reka Cipta b. Kajian Reka Bentuk dan Kefungsian Produk i. Kajian bentuk luaran produk ii. Memasang model berpandukan manual iii. Membuka dan memasang produk untuk menguji komponen Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: a) Mengenal pasti komponen-komponen (nama bahagian) b) Mengenal pasti fungsi komponen c) Membuka dan memasang produk Kemahiran berfikir a) Meneliti perhubungan antara komponen keseluruhan b) Menyusun c) Banding beza d) Mengaplikasi e) Membuat inferens

Upload: amer-othman

Post on 17-Feb-2015

37 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

123

TRANSCRIPT

Page 1: Rph-reka Bentuk

Rancangan Mengajar Kemahiran Hidup

Mata pelajaranTahunBilangan muridTarikhHariMasaBidangUnit

Tajuk pembelajaran

Hasil pembelajaran

Kemahiran hidup4 Bestari20 orang (lelaki = 11 , perempuan = 9)25 Mei 2006Jumaat9.15 – 10.15 pagiReka Bentuk dan Teknologi (RBT)1.2 Kreativiti dan Reka Cipta

b. Kajian Reka Bentuk dan Kefungsian Produk

i. Kajian bentuk luaran produk ii. Memasang model berpandukan manual iii. Membuka dan memasang produk untuk menguji komponen

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a) Mengenal pasti komponen-komponen (nama bahagian)b) Mengenal pasti fungsi komponenc) Membuka dan memasang produk

Kemahiran berfikir a) Meneliti perhubungan antara komponen keseluruhanb) Menyusunc) Banding bezad) Mengaplikasie) Membuat inferens

Page 2: Rph-reka Bentuk

Penerapan Nilai Murni

Bahan Bantu Mengajar

Pengetahuan Sedia Ada

a) Yakin pada diri sendirib) Bersistemc) Berhati-hatid) Bekerjasama

a) Lampu suluhb) Komputerc) Perisian Membuka dan memasang

Murid-murid pernah menggunakan lampu suluh di rumah

Langkah/masa

Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Page 3: Rph-reka Bentuk

Set Induksi( 5 minit )

1.

Guru menunjukkan lampu suluhKemudian bertanya soalan:

1.Pernahkah kamu menggunakan lampu suluh 2. Bilakah lampu suluh digunakan

3.Guru memberi teka teki kepada murid-muriduntuk meneka benda di dalam perisian.

Teka –tekiCiri-ciri yang menjadi tumpuan:

a) Bentuknya panjangb) Mempunyai cerminc) Digunakan dalam keadaan yang gelap

2. Guru menunjukkan lampu suluh yangsebenar

3. Guru bertanyakan soalan dan memintamurid memberi pandangan.

4. Guru mengaitkan lampu suluh itu denganskop pelajaran.

Page 4: Rph-reka Bentuk

Langkah 1( 8 minit )

Perisian ‘Membuka’- Mengenal pasti komponenyang terdapat pada lampu suluh.

Seperti berikut;

a) Penutupb) Springc) Suisd) Pemegang mentole) Pembalik cahayaf) Cerming) Badanh) Baterii) Mentol

1. Guru meminta murid membuka perisian‘lampu suluh’.

2. Murid meneliti perisian tersebut.3. Guru meminta murid menamakan komponen

– komponen yang terdapat pada slidegambar lampu suluh

4. Guru memberi jawapan dan peneranganyang selanjutnya dengan menggunakanperisian ‘lampu suluh’.

5. Guru meminta murid mengikut arahannyauntuk melihat bahagiankomponen-komponen lampu suluh danmeminta semua murid membacakan setiapkomponen di dalam perisian.

Langkah 2( 5 minit )

Mengenal pasti fungsibahagian lampu suluh

Komponen dan fungsiPenutup - untukmenudung bateriSpring –menetapkankedudukan beteriSuis – menyambungdan meneruskan litarPemegang mentol –mencengkam mentoltepat padatempatnyaPembalik cahaya –mencerahkancahaya pembalikan

1. Guru menerangkan fungsi bahagian lampusuluh sambil menunjukkankomponen-komponen tersebut melaluikomputer.

2. Murid dimnta melihatnya di dalam perisian /komputer masing-masing.

Page 5: Rph-reka Bentuk

Cermin – melindungimentol dan bahagianpermukaan cahayaBadan – rangkautama lampu suluhBateri – sumbertenaga elektrikMentol –mengeluarkancahaya

Page 6: Rph-reka Bentuk

Langkah 3( 25 minit )

Membuka dan memasangbahagian lampu suluh

Cara-cara

1. Tanggalkan penutupdan keluarkan springdan bateri

2. Longgarkan kepaladan keluarkanpembalik cahaya

3. Ceraikan cermindaripada kepada danmentol daripadapemegang mentol

4. Memasang semulamengikut urutan

Sebelum memulakan aktiviti

Guru menerangkan keselamatan yang perludiberi perhatian semasa melakukan aktivitiMurid dibahagikan kepada 7 kumpulan dansetiap kumpulan terdiri daripada 2 orang ahliSetiap kumpulan diberi diberi sebatanglampu suluhGuru meminta murid membuka danmemasang lampu suluh berdasarkan kepadalangkah-langkah yang dipaparkan melaluikomputer.Murid membaca dan meneliti slide di paparankomputer.

Semasa memulakan aktiviti

Murid melakukan aktiviti membuka lampusuluh berdasarkan slide pada komputer.

Page 7: Rph-reka Bentuk

Langkah 3( 25 minit )

Membuka dan memasangbahagian lampu suluh

Cara-cara

5. Tanggalkan penutupdan keluarkan springdan bateri

6. Longgarkan kepaladan keluarkanpembalik cahaya

7. Ceraikan cermindaripada kepada danmentol daripadapemegang mentol

8. Memasang semulamengikut urutan

Sebelum memulakan aktiviti

Guru menerangkan keselamatan yang perludiberi perhatian semasa melakukan aktivitiMurid dibahagikan kepada 7 kumpulan dansetiap kumpulan terdiri daripada 2 orang ahliSetiap kumpulan diberi diberi sebatanglampu suluhGuru meminta murid membuka danmemasang lampu suluh berdasarkan kepadalangkah-langkah yang dipaparkan melaluikomputer.Murid membaca dan meneliti slide di paparankomputer.

Semasa memulakan aktiviti

Murid melakukan aktiviti membuka lampusuluh berdasarkan slide pada komputer.

2. Ahli-ahli dalam kumpulan digalakkkanbekerjasama dalam melakukan aktiviti

3. Guru mengawasi kerja-kerja murid sertabergerak dari tempat ke tempat untukmemberi bimbingan kepada murid yangmemerlukan bantuan

4. Murid diminta memasang semula lampusuluh.

Keselamatan / PerhatianBerhati-hati semasa menanggalkan danmembuka mentol, cermin dan pembalik cahayabagi mengelakkan komponen daripada pecah

Page 8: Rph-reka Bentuk

Langkah 4( 10 minit )

Aktiviti : Latihan pengukuhan

Bahagian-bahagian objek

MentolBateriSuisSpringPembalik cahaya

1. Guru memberi latihan (lembaran kerja)menggunakan laman web secara offline.

2. Murid diminta membuka laman weblembaran kerja kemahiran hidup seperti :

http://www.padankan.htm/lembarankerja1http://www.silangkata.htm/lembarankerja2

Penutup( 7 minit )

Aktiviti : Bersoal jawab 1. Guru meminta beberapa orang muridmembuat rumusan tentang apa yangdipelajari pada hari ini.