rph minggu 2

8
PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015 KPR3974 LATIHAN MENGAJAR 1 Rph minggu 2 KUMP.E- LEARNING : K02357 (A142PJJ) TUTOR E-LEARNING : DR EFTAH BT MOH @ HJ ABDULLAH TARIKH HANTAR : 4 APRIL 2015 NAMA PELAJAR NO .MATRIKS TEL .NO NORLIZA BT MALIK @ ISA D20112053441 0125898677 DISEDIAKAN OLEH

Upload: anthony-farmer

Post on 20-Dec-2015

41 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

u

TRANSCRIPT

Page 1: RPH minggu 2

PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015

KPR3974

LATIHAN MENGAJAR 1

Rph minggu 2

KUMP.E- LEARNING : K02357 (A142PJJ)

TUTOR E-LEARNING : DR EFTAH BT MOH @ HJ ABDULLAH

TARIKH HANTAR : 4 APRIL 2015

NAMA PELAJAR NO .MATRIKS TEL .NO

NORLIZA BT MALIK @ ISA D20112053441 0125898677

DISEDIAKAN OLEH

Page 2: RPH minggu 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 2 April 2015

Hari : Khamis

Masa : 9.45 pagi -10.15 pagi

Kelas : Prasekolah Comel

Bil murid : 10 orang

Subjek : Tunjang Komunikasi –Bahasa Malaysia

Tajuk : Hikayat Sang Kancil dan Monyet

Fokus : BM 1.0 ( kemahiran mendengar )

BM 3.0. ( kemahiran membaca )

Standard kandungan : BM 1.1.-Mendengar dengan penuh perhatian

BM 3.5. Membaca perkataan

Standard pembelajaran: BM 1.1.5. Mendengar cerita serta memberi respon

BM 3.5.1Membatangkan (mengeja sambil membaca) dua sukukata

untuk menjadi perkataan dengan bimbingan.

Objektif : Membezakan perlakuan baik dan perlakuan tidak baik.

Hasil pembelajaran : Selepas pengajaran diharapkan murid-murid dapat ;

Domain kognitif; i. menyatakan dua perlakuan baik

ii. menyatakan dua perlakuan tidak baik

iii. membatang serta membaca tiga perkataan dengan bimbingan

Domain Afektif : i. mendengar cerita dengan rasa seronok.

Domain psikomotor :i. Mencantum kad puzzle menjadi situasi dalam cerita.

Page 3: RPH minggu 2

Bahan Bantu Belajar : laptop, kad puzzle, kad perkataan

Pengisian kurikulum :

1- Ilmu - Bahasa Malaysia, Pendidikan Islam, Pendidikan Moral

2.Nilai murni - bekerjasama, tolong –menolong, meminta izin/kebenaran

3.EMK - a. kreatif dan inovatif- bersoaljawab dengan guru dan rakan

b. keusahawanan - Membina jaringan sosial,keinginan kepada maklum balas segera

Tunjang yang disepadukan :

PM 12.1.mengamalkan sikap kerjasama dengan rakan

Strategi Aktiviti Kumpulan, Soaljawab.

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid pernah melihat gambar haiwan seperti kancil, kura-

kura dan monyet.

Kosa kata : pisang, kancil,kera, masak, degil, cili masak, nasihat

Page 4: RPH minggu 2

Fasa Isi kandungan Aktiviti pdp Catatan

Aktiviti guru Aktiviti murid

Permulaan /

Set induksi

( Mencungkil

idea )

(3 minit)

Meneka bunyi

haiwan ;

anjing,

burung,

harimau,

monyet

1.Guru memperdengarkan bunyi-

bunyi haiwan daripada laptop .

2. Guru bertanyakan soalan

tentang bunyi-bunyian yang

diperdengarkan.

Cuba teka, apakah haiwan yang

anda dengar?

2.Guru memberitahu perkaitan

bunyian tersebut dengan

pelajaran

“Hari ini ,murid-murid kita akan

mendengar dan menonton cerita

haiwan iaitu „Hikayat Sang

Kancil dan Monyet‟

1.Murid-murid mengucapkan

salam kepada guru.

2. Murid-murid membaca doa

memulakan pelajaran.

3. Murid-murid mendengar

bunyi dan meneka bunyi bunyi

haiwan daripada laptop yang

dipasang guru.

4.Murid-murid bercerita tentang

haiwan tersebut seperti makanan

dan tempat tinggal.

Teknik:

soaljawab

Penerapan nilai murni:

yakin

EMK

Keusahawan-ingin

maklumbalas segera

ABM: laptop

Kemahiran ;

BM 1.0. kemahiran

mendengar

Page 5: RPH minggu 2

Fasa Isi kandungan Aktiviti pdp Catatan

Aktiviti guru Aktiviti murid

Langkah 1

(10 minit)

Mendengar dan

menonton

Cerita Hikayat Sang

Kancil dan Monyet

“Monyet yang degil”

Monyet yang

kepedasan

kerana makan

cili masak

disebabkan

tidak ,mende-

ngar nasihat

sang Kancil.

1. Guru mempertontonkan

cerita pendek iaitu kisah

“Monyet Yang degil”

kepada murid-murid di

layar skrin .

2. Guru memerhati murid-

murid menonton dan

mendengar cerita sambil

menanyakan beberapa

soalan.

3. Guru membincangkan

tentang cerita yang

dipertonton serta

diperdengarkan

1. Murid –murid melihat

dan mendengar cerita

yang dipertontonkan.

2. Murid-murid menjawab

soalan –soalan yang

dikemukan oleh guru.

3. Murid-murid meramalkan

apa yang akan berlaku

4. Murid-murid bercerita

semula tentang cerita

yang diperdengarkan..

Penerapan nilai;

bekerjasama, berdisiplin

EMK;

Keinginan kepada

maklum balas segera

Aktiviti ; kumpulan

ABM

Laptop, skrin,cerita

didownload dari

https://www.youtube.com/

watch?v=j2V2V1nzMos

Kemahiran ;

BM 1.15. Kemahiran

mendengar cerita dan beri

respon

Page 6: RPH minggu 2

Fasa Isi kandungan Aktiviti pdp Catatan

Aktiviti guru Aktiviti murid

Langkah 2

(10 minit)

Watak dalam cerita

Sang Kancil

Monyet

Kura-kura

Perlakuan baik

Memberi

nasihat

Membantu

kawan yang

kesusahan

Perlakuan tidak baik

.degil

gelojoh

Membatang perkataan

dengan bimbingan guru

Kancil,

kura-kura,

monyet, ,

1. Bertanyakan watak dalam

cerita

2. Membimbing murid-

murid membatang

perkataan ( nama watak )

3. 3.Bertanyakan tentang

perlakuan baik dan tidak

baik dalam cerita

4. Membimbing murid-

murid membatang

perkataan ( berkaitan

perlakuan baik dan tidak

baik )

1. Murid-murid menamakan

watak dalam cerita.

2. Murid –murid membatang

perkataan monyet, kancil,

kura-kura bersama-sama

guru.

3. Murid-murid membatang

perkataan bantu, nasihat

4. Murid-murid membatang

perkataan degil, gelojoh

Kemahiran;

BM 2.2. Bersoal jawab

melalui ransangan yang

diberi

ABM

Kad perkaataan

Kad gambar

Teknik:soaljawab,

perbincangan

Kaedah : kelas, individu

Kemahiran 3.5.1.

membaca dengan

bimbingan

Page 7: RPH minggu 2

Fasa Isi kandungan Aktiviti pdp Catatan

Aktiviti guru Aktiviti murid

Langkah 3

(5 minit)

Mencantumkan puzzle.

Kad puzzle (gambar

situasi dalam cerita)

Gambar 1

Monyet

kelaparan dan

mencari

makanan

Gambar 2

Monyet

dinasihati oleh

Kancil dan

kura-kura

Gambar 3

Monyet makan

cili masak dan

kepedasan

1. Memberikan kad puzzle

kepada tiga kumpulan

murid-murid.

2. Mengarahkan murid-

murid mencantumkan kad

puzzle untuk menjadi

situasi dalam cerita.

3. Meminta murid-murid

menyusun kad /gambar

puzzle yang telah siap

mengikut urutan dalam

cerita.

1. Murid-murid duduk di

dalam kumpulan masing-

masing. Satu gambar bagi

setiap kumpulan.

2. Murid-murid

mencantumkan kad

puzzle menjadi situasi

dalam Cerita

3. Murid-murid bercerita

secara lisan tentang

cantuman puzzle tersebut.

4. Murid-murid menyusun

gambar puzzle mengikut

urutan cerita.

Kaedah : kumpulan

Nilai : kerjasama,

bantu-membantu

BBM

Puzzle (gambar

Penutup

(2 minit )

Ingat semula

( refresh)

Menamakan

sikap baik

sikap tidak

baik.

1. Guru bertanyakan semula

sikap yang baik yang

patut dicontohi dan sikap

tidak baik yang wajar

ditinggalkan.

1. Murid-murid menamakan

semula sikap baik dan

sikap tidak baik yang

diperolehi daripada cerita

“Monyet yang degil.‟

nilai murni;

tolong-menolong

mendengar nasihat

meminta izin

Page 8: RPH minggu 2

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Video cerita yang didownload dari youtube dan dipertontonkan melalui lcd projector di skrin

putih.

Catatan Guru Praktikum : Guru dapat melaksanakan pembelajaran dan pengajaran (pdp) dengan lancar kerana telah

membuat persediaan dengan rapi. Murid-murid ( 10 orang ) terlibat aktif dan seronok ketika

menjalankan aktiviti terutama ketika mendengardan menonton video cerita haiwan. Ketiga-tiga

kumpulan berjaya menyiapkan puzzle gambar cerita. Murid-murid juga boleh menyatakan

perlakuan baik dan tidak baik

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing ; -