rph lukisan
DESCRIPTION
Untuk rujukan sahaja, sebarang kegunaan perlu diberik kredit kepada pemilik asal. Sebarang amalan plagiat tidak dibenarkan.Terima kasih.TRANSCRIPT
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHAP 1 TAHUN 2
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas/ Tahun : 2 Pilihan
Tarikh : 9.3.2011 (Jumaat) Masa : 10.20 – 11.20 pagi (1 jam) Bil. Murid : 37 orang Bidang Kegiatan : Menggambar Teknik : Lukisan Tajuk : Itik peliharaan saya
Hasil Pembelajaran : ( Rujuk HSP Tahun 2 PSV) Aras 1 1. Mengetahui dan mengenalpasti alat, bahan, dan teknik dalam asas menggambar
berdasarkan beberapa eksperimen.
Aras 2 2. Menghasilkan gambar dengan memanipulasi bahan yang berasaskan air, minyak,
dan bahan kering.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat:(ditukar dari Hasil Pembelajaran di atas
kepada penyataan eksplisit (lebih terperinci) 1. Memahami dan mengenali konsep teknik lukisan iaitu dihasilkan menggunakan bahan
kering sahaja. 2. Mengetahui dan mengenali alat, bahan, dan teknik untuk menghasilkan itik dengan
menggunakan teknik lukisan. 3. Menghasilkan gambar itik dengan menggunakan teknik lukisan menggikut kreativiti
masing - masing. Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah melihat itik di rumah, kampung, kedai atau televisyen. 2. Murid pernah melukis dan mewarna.
Nilai Murni : Bekerjasama, ketekunan, ketelitian dan kekemasan Alat : Pembaris, protektor.
Bahan : kertas lukisan, pensel warna, pensel, krayon, pastel, arang
Kemahiran Berfikir : Kemahiran belajar, pemudahcara
Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian, Kontekstual,koperatif, Kecerdasan Pelbagai Bahan Bantu Mengajar (BBM) : CD/ Kaset lagu, Carta (Nyatakan BBM guru contoh Carta, LCD/OHP ,bhn maujud dll.)
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Peringkat Penyampaian
Langkah
Pengajaran/Masa
Perkembangan Isi
pelajaran
Aktiviti P&P Strategi/Gambarajah
/Nilai/ Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Dengan
menggunakan CD,
guru
memperdengarkan
dan menyanyikan
lagu ‘Anak Itik Tok
Wi’
Murid mendengar
dan menyanyikan
lagu `Anak Itik Tok
Wi ’beramai- ramai.
Kecerdasan
Pelbagai- Muzik dan
linguistik
Lagu ` Anak Itik Tok
Wi’
Langkah 1
(10 minit)
Memperkenalkan
tajuk pelajaran pada
hari ini.
Menyoal murid
dengan soalan :
1. Siapa ada
memelihara itik?
2. Bagaimana bunyi
itik?
Guru menerangkan
alat dan bahan
serta proses untuk
menghasilkan
gambar itik sambil
menunjukkan
contoh.
Murid mendengar
penerangan guru
dengan penuh
minat.
Murid menjawab
soalan guru
mengenai itik dan
dapat membunyikan
bunyi itik bersama-
sama.
Aras 1
murid memerhati
dengan penuh
minat dan
memahami dan
mengetahui alat,
bahan dan teknik
serta proses
menghasilkan
gambar melalui
teknik lukisan.
Strategi:
Kontektual
Kecerdasan
Pelbagai – Verbal
Linguistik
Direktif
Pemerhatian
Carta / Carta jenis-
jenis itik
ABM maujud
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Langkah 2
(15 minit)
Menerangkan dan
menunjukkan cara
menghasilkan
gambar itik mudah
menggunakan
pensel..
- Mata itik
- Sayap itik
- Kaki itik
Pecahkan murid
kepada 6 kumpulan.
Mengedarkan alat
dan bahan untuk
setiap kumpulan.
Murid mendengar
dan melihat dengan
teliti.
Murid bergerak
mengikut kumpulan
masing-masing.
Murid mengambil
alat dan bahan dari
guru.
alat dan bahan:
Kertas lukisan,
pembaris, pensel,
pensel warna,
krayon, pastel,
arang.
Strategi:
Koperatif
Konstruktivisme
Langkah 3
(20 minit)
Murid menghasilkan
gubahan gambar itik
yang
menarik dengan
menggunakan
bahan-bahan yang
berbeza.
Murid melakukan
aktiviti yang
diarahkan oleh
guru.
Murid juga boleh
menggunakan
kreativiti masing-
masing untuk
membuat gambar
itik tersebut.
Kecerdasan
Pelbagai –
Intrapersonal -
Ruang
Nilai: Bekerjasama,
ketekunan, ketelitian
dan kekemasan
Pembelajaran Akses
Kendiri –
Bertanggung jawab
ke atas
pembelajaran
sendiri untuk
menghasilkan
tugasan
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
Langkah 4
(5 minit)
Penilaian Hasil
Pembelajaran :
Apresiasi dan
refleksi :
Murid
mempamerkan
hasil kerja mereka.
Sesi apresiasi dan
refleksi hasil kerja
yang telah
dihasilkan
murid:
- baik
- sederhana
- kurang
mencapai tahap
Memberi pujian
kerana murid dapat
memahami tajuk
hari ini.
Membuat sesi
refleksi dan
membuat penilaian
objektif pengajaran
pada hari ini.
Murid dapat menilai
tahap keupayaan
masing-masing
berdasarkan
kategori
yang telah
ditetapkan
oleh guru.
Murid dapat
menyatakan
perasaan
dan pengalaman
terhadap aktiviti
yang
telah dilakukan.
Murid dapat
menghargai tentang
ilmu dan kemahiran
yang mereka
perolehi.
Kecerdasan
Pelbagai
kemahiran
interpersonal dan
intrapersonal–
Linguistik
Penutup
(5 minit)
Murid nyanyikan
lagu
“Anak Itik Tok Wi”
Murid nyanyikan
lagu
“Anak Itik Tok Wi”
bersama-sama
sambil memegang
gambar itik
yang dihasilkan
menggunakan
Murid dapat
menyatakan
perasaan
masing-masing
tentang gambar itik
yang telah
dihasilkan.
Kemahiran
Verbal linguistik
Muzik
Intrapersonal
Oleh kirheba murugan a/l krishnan
teknik lukisan.
Refleksi Guru Pelatih : Kekuatan/Kelemahan/Cadangan/Penambahbaikan: Catatan Pensyarah/ Guru Pembimbing :