rph jawi thn 4
TRANSCRIPT
-
7/29/2019 rph jawi thn 4
1/4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 9 November 2012
Hari : Jumaat
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : 3 Cemerlang
Masa : 10.00 10.30 pagi
Bil murid : 23 orang
Bidang : Jawi
Tajuk : Perkataan berimbuhan apitan.
Pengetahuan sedia ada : murid sudah tahu membaca perkataan berimbuhan awalan dan
Akhiran.
Hasil pembelajaran : di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Murid dapat menyebut perkataan berimbuhan apitan dengan betul.
b) Murid dapat membaca dan mengeja perkataan berimbuhan apitan dengan betul.
c) Murid dapat membuat dan membina ayat dengan menggunakan perkataan berimbuhan apitan
dengan betul.
Aktiviti P & P :
11) Set induksi
22) Aktiviti :
Bersoal jawab
Penggunaan alat bantu
Penggunaan papan putih
Pengukuhan
33) Penutup : gerak kerja bertulis ( lembaran kerja ), rumusan
-
7/29/2019 rph jawi thn 4
2/4
Langkah Isi pelajaran Aktiviti P & P Catatan
Doa
(2 minit)
- Membaca doa penerang hati Guru meminta semua muridmembaca doa
Pengharapankepada Allah
Set induksi
( 3 minit ) Soalan :
1. Huruf apakah yang kamu
semua dapat lihat yang dipegang
oleh rakan kamu di depan?
2. Sebutkan huruf tersebut satu
persatu.
3. Melalui huruf yang telah
kamu semua lihat, cuba kamu
sambungkan huruf tersebut
menjadi satu perkataan.
- Guru memanggil beberapa
murid ke depan kelas, dan
memberikan kepada mereka
beberapa keping kad imbas huruf.
- Guru mengarahkan murid yang
memegang kad imbas huruf
tersebut menayangkan kad tersebutkepada semua murid yang berada
dalam kelas.
- Semua murid membaca huruf
yang berada tertera di atas kad
imbas tersebut.
- Guru mengarahkan murid-
murid supaya menyusun huruf-huruf
menjadi satu perkataan.
- Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk yang hendak di
ajar pada hari ini.
- Kad imbas
huruf
-
7/29/2019 rph jawi thn 4
3/4
Langkah 1
( 7 minit)
Kad imbasan :
Perkataan berimbuhan apitan.
1. Mewarnai
2. Kumpulan
3. Melakukan
4. Warna
5. Melepasi
6. Pelaku
- Guru menayangkan beberapa
kad imbasan yang mengandungi
beberapa perkataan berimbuhan
apitan.
- Guru menyuruh murid
menyebut dan membaca perkataan
yang ditayangkan.
- Guru bertanyakan kepada
murid perkataan imbuhan awalan
dan akhiran yang terdapat pada
perkataan berimbuhan apitan
tersebut.
BBM :
Kad imbas
Nilai :
bersungguh
sungguh untuk
mendengar.
Langkah 2
( 7 minit ) Kata dasar :
1. Warna
2. Lepas
3. Laku
4. Diri
5. Sakit
6. Yakin
7. Kumpul
- Guru menayangkan beberapa
keping kad yang mengandungi
perkataan berimbuhan berimbuhan
apitan.
- Guru meminta beberapa orang
murid menyebut dan membacakan
perkataan yang ditayang.
- Guru meminta murid
memberikan kata dasar bagi
perkataan berimbuhan apitan yang
dipamerkan di papan putih.
BBM :
Kad imbas
Nilai :
Tekun dan yakin
Langkah 3
( 7 minit ) Lembaran kerja murid
- Guru membahagikan murid
kepada tiga kumpulan.
- Setiap kumpulan diberikan 6keping kad yang mengandungi
perkataan dasar.
- Murid dikehendaki meletakkan
imbuhan apitan kepada kata dasar
tersebut.
BBM :
Kad imbas
Nilai :
-
7/29/2019 rph jawi thn 4
4/4
- Murid juga dikehendaki
membina ayat ringkas daripada
perkataan berimbuhan tersebut.
- Setiap kumpulan diberikanmasa selama 5 minit.
Cermat,
bekerjasama.
Penutup
( 3 minit ) - Lembaran kerja
- Rumusan.
- Guru mengagihkan lembaran
kerja kepada murid-murid
- Murid dikehendaki membuat
lembaran kerja tersebut sebagai
latihan di rumah.
- Guru merumuskan tajuk yang
diajarkan pada hari ini.
BBM :
Lembaran kerja
Nilai :
Bersungguh-
sungguh