rph bm thn 5 minggu 11

3
Hasliana Osman SK (2) Taman Selayang MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu TAHUN : 5 Amanah BIL. MURID : 29 orang TARIKH : 23 Mac 2015 MASA : 10.10 - 11.10 pagi TEMA : Kemasyarakatan TAJUK : Muafakat Membawa Berkat STANDARD KANDUNGAN : 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan tepat secara bertatasusila. STANDARD PEMBELAJARAN : 1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat tentang sesuatu perkara secara Bertatasusila. OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ; 1. Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dan tersirat secara bertatasusila. 2. Membaca dan memahami teks. 3. Mencatat maklumat mengikut urutan yang betul. SISTEM BAHASA : Tatabahasa > Kata Kerja Kosa kata > spesies / enzim / pulpa PENGISIAN KURIKULUM : Ilmu > Sains Nilai > Kerjasama KP > Interpersonal KB > Membuat Inferens BAHAN BANTU BELAJAR : PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah mendengar cerita tentang kerajinan masyarakat semut. LANGKAH PENGAJARAN : LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN Set Induksi (5 minit) Menyanyikan lagu “Enjit-enjit Semut” 1. Guru menayang video lagu “Enjit-enjit Semut” dan murid diminta menyanyi bersama-sama. 2. Guru menyoal murid tentang sikap semut yang biasa diceritakan dalam hikayat melayu. 3. Guru menulis objektif PdP di papan putih. Bbm : Video Langkah 1 (15 minit) “Indahnya Semangat Kerjasama” Membaca maklumat tentang semut jenis atta. 1. Murid bersama-sama membaca maklumat tentang semut atta dalam buku teks halaman 68. 2. Murid bersoal jawab tentang maklumat tersebut dengan menjawab soalan di halaman 69. 3. Murid mencatat maklumat yang diperoleh. Bbm : Buku teks Ilmu : Sains KB : mencatat maklumat

Upload: lia-osman

Post on 20-Dec-2015

26 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Rph contoh sesuai untuk pelajar praktikum

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Bm Thn 5 Minggu 11

Hasliana OsmanSK (2) Taman Selayang

MATAPELAJARAN : Bahasa MelayuTAHUN : 5 AmanahBIL. MURID : 29 orangTARIKH : 23 Mac 2015MASA : 10.10 - 11.10 pagiTEMA : KemasyarakatanTAJUK : Muafakat Membawa BerkatSTANDARD KANDUNGAN : 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentangsesuatu

perkara daripada pelbagai sumber dengan tepatsecara

bertatasusila.STANDARD PEMBELAJARAN : 1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersuratdan

tersirat dengan tepat tentang sesuatu perkara secaraBertatasusila.

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;1. Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dan

tersirat secara bertatasusila.2. Membaca dan memahami teks.3. Mencatat maklumat mengikut urutan yang betul.

SISTEM BAHASA : Tatabahasa > Kata KerjaKosa kata > spesies / enzim / pulpa

PENGISIAN KURIKULUM : Ilmu > SainsNilai > KerjasamaKP > InterpersonalKB > Membuat Inferens

BAHAN BANTU BELAJAR :PENGETAHUAN SEDIAADA : Murid pernah mendengar cerita tentang kerajinan masyarakatsemut.

LANGKAH PENGAJARAN :LANGKAH/MASA

ISIPELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Menyanyikan

lagu “Enjit-enjit

Semut”

1. Guru menayang video lagu “Enjit-enjit Semut”

dan murid diminta menyanyi bersama-sama.

2. Guru menyoal murid tentang sikap semut yang

biasa diceritakan dalam hikayat melayu.

3. Guru menulis objektif PdP di papan putih.

Bbm : Video

Langkah 1

(15 minit)

“Indahnya

Semangat

Kerjasama”

Membaca

maklumat

tentang semut

jenis atta.

1. Murid bersama-sama membaca maklumat

tentang semut atta dalam buku teks halaman

68.

2. Murid bersoal jawab tentang maklumat

tersebut dengan menjawab soalan di halaman

69.

3. Murid mencatat maklumat yang diperoleh.

Bbm : Buku teks

Ilmu : Sains

KB : mencatat

maklumat

Page 2: Rph Bm Thn 5 Minggu 11

Hasliana OsmanSK (2) Taman Selayang

Langkah 2

(15 minit)

Tugasan

berkumpulan

Membina carta

tentang

cara-cara

semut membuat

makanan

1. Murid-murid diminta duduk dalam kumpulan

masing-masing.

2. Guru mengedarkan kertas manila kepada

ketua kumpulan.

3. Setiap kumpulan diminta mencatat dan

menyusun cara-cara semut atta membuat

makanan dalam bentuk carta berdasarkan

maklumat dalam buku teks halaman 68.

BBM : Kad manila

KP : Kooperatif

Langkah 3

(20 minit)

Pembentangan

hasil tugasan

1. Setiap kumpulan diminta menghantar seorang

wakil untuk membentangkan hasil tugasan.

2. Guru memberi markah bagi setiap kumpulan

berdasarkan ketepatan maklumat.

3. Murid-murid lain membaca carta yang dibina

oleh kumpulan masing-masing.

KP : Kooperatif

Verbal

linguistik

Penutup

(5 minit)

Guru membuat

rumusan isi

pelajaran

Penutup

kognitif :

Menyatakan

sikap positif

semut

Penutup sosial :

Menyanyikan

lagu “Enjit-Enjit

Semut”

1. Guru meminta murid menyatakan nilai atau

sikap yang patut dicontohi daripada

masyarakat semut.

2. Murid menyanyikan lagi lagu Enjit-enjit

Semut” beramai-ramai.

BBM : Video

KB : Merumus

KP : Verbal

linguistik

Nilai : Kerjasama

Kerajinan

REFLEKSI :

Page 3: Rph Bm Thn 5 Minggu 11

Hasliana OsmanSK (2) Taman Selayang