rph bm k5 hari merdeka

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN Kelas : 5 ( Lima ) Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh : 05 Ogos 2009 ( Rabu ) Masa : 0830 – 0930 pagi ( 60 minit ) Bilangan murid : 13 orang Tajuk : Sambutan Hari Kemerdekaan/Kebangsaan. Kemahiran : Menguji keupayaan murid mengenali hari merdeka. Penggabungjalinan Isi Kandungan : 1. Lagu Kebangsaan (Negaraku) 2. Tanggal 31(Tanggal 31) Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :- 1. Mengenal lagu kebangsaan Negara Malaysia (Negaraku) 2. Mengenal lagu hari merdeka. Perentasan Kurikulum : Bahasa Malaysia, Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mendengar lagu tersebut. Penyerapan Nilai : Patriotisme, Cintakan Negara, Yakin diri, hormat menghormati serta bertanggungjawab. Unsur terapi : Pengamatan dan pendengaran. Bahan Bantu Mengajar : Papan tulis, radio CD, komputer riba dan lembaran kerja.

Upload: wiss99

Post on 12-Jun-2015

725 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BM K5 Hari Merdeka

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA MASALAH PEMBELAJARAN

Kelas : 5 ( Lima )

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh : 05 Ogos 2009 ( Rabu )

Masa : 0830 – 0930 pagi ( 60 minit )

Bilangan murid : 13 orang

Tajuk : Sambutan Hari Kemerdekaan/Kebangsaan.

Kemahiran : Menguji keupayaan murid mengenali hari merdeka.

Penggabungjalinan Isi Kandungan :

1. Lagu Kebangsaan (Negaraku)2. Tanggal 31(Tanggal 31)

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :-

1. Mengenal lagu kebangsaan Negara Malaysia (Negaraku)2. Mengenal lagu hari merdeka.

Perentasan Kurikulum : Bahasa Malaysia, Pendidikan Seni dan Kajian Tempatan

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mendengar lagu tersebut.

Penyerapan Nilai : Patriotisme, Cintakan Negara, Yakin diri, hormat menghormati serta bertanggungjawab.

Unsur terapi : Pengamatan dan pendengaran.

Bahan Bantu Mengajar : Papan tulis, radio CD, komputer riba dan lembaran kerja.

Page 2: RPH BM K5 Hari Merdeka

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

SET INDUKSI

( 5 MINIT )

Murid mendengar lagu :

“ Negaraku”

1. Guru memperdengarkan lagu kepada murid.

2. Murid turut diminta berdiri dan menyanyi lagu bersama-sama.

3. Guru membetulkan nyanyian murid.

4. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini

Teknik : Nyanyian

Terapi : lagu

Nilai : kerjasama yakin diri seronok

BBM : radio CD papan tulis pen marker

LANGKAH 1

( 15 MINIT )

Mengenali lagu kebangsaan :

“Negaraku”

1. Guru memainkan lagu kebangsaan berulang-ulang dengan iringan muzik.

2. Murid diminta menyebut lirik lagu tersebut satu persatu.

3. Guru menampal lirik lagu tersebut di papan tulis.

4. Murid dipilih secara rawak untuk tampil ke depan secara individu dan menyanyikan lagu kebangsaan.

5. Murid lain diminta mendengar dengan teliti lagu kebangsaan apabila rakan lain menyanyi.

6. Guru memperbetulkan nyanyian murid.

Teknik : nyanyian

Nilai : mendengar

arahan amalan baik cintakan

negara

BBM : papan tulis lirik lagu komputer riba

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

Page 3: RPH BM K5 Hari Merdeka

LANGKAH 2

( 15 MINIT )

Memahami erti lagui. Erti Hari Merdekaii. Lagu Tanggal 31

1. Murid dan guru bersoaljawab tentang apakah erti hari merdeka?.

Contoh : Hari merdeka disambut setiap 31hb Ogos setiap tahun.

2. Guru memperdengarkan lagu “Tanggal 31” kepada murid.

3. Murid diminta menyanyi bersama-sama lagu tersebut.

4. Murid dipilih secara rawak untuk tampil ke depan dan menyanyikan lagu tersebut secara individu.

5. Murid diminta untuk tampil ke depan dan menyanyikan lagu tersebut secara kumpulan.

Teknik : Mengenalpasti Soaljawab nyanyian

Nilai : mendengar

arahan kasih

sayang

BBM : alat tulis papan tulis komputer riba

LANGKAH/MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN

Page 4: RPH BM K5 Hari Merdeka

LANGKAH 3

( 20 MINIT )

Lembaran Kerja 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.

2. Murid diberi penerangan oleh guru tentang aktiviti yang akan dijalankan.

3. Murid dibimbing oleh guru membuat latihan.

4. Guru menyemak hasil kerja murid.

Teknik : mewarna

bendera

Nilai : yakin diri

BBM : alat tulis lembaran kerja

PENUTUP( 5 MINIT )

Rumusan tentang apa yang telah dipelajari.

1. Murid dibantu oleh guru membuat rumusan tentang apa yang telah dipelajari pada hari ini.

2. Guru menasihatkan murid supaya sentiasa cintakan Negara dan menghormati pemimpin Negara.

1. Aktiviti Lanjutan Generalisasi/

Aplikasi Kepada Kehidupan Seharian/Pelajaran Lanjutan: 

Murid boleh cuba mengenal pasti bendera negeri-negeri lain di Malaysia.

Teknik : Melakar menulis

Nilai : yakin diri

BBM : alat tulis hasil kerja

murid

Refleksi Guru Pelatih :

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

Page 5: RPH BM K5 Hari Merdeka

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………..……………..………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………..……………..………………………………………………………………

Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :

…………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………….

….

…………………………………….Tandatangan

Pensyarah/ Guru Pembimbing