rph amali-projek lampu
DESCRIPTION
hahahahaTRANSCRIPT
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Tahun 5: Elektrik dan elektronik : Membuat projek Lampu Hiasan
Kelas : 4 Bakti
Tarikh : 15 April 2012
Masa : 11.00-12.00 am (60 minit)
Bil. Pelajar : __ / 30 Orang
Kemahiran : Amali
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat lampu meja.: Murid telah mempelajari komponen elektrik dan simbolnya.: Murid telah mempelajari alatan tangan dan kegunaannya.: Murid telah belajar cara penyambungan litar.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Memilih alatan, bahan dan komponen. Mengukur, memotong, membentuk dan menjalur wayar. Membuat penyambungan litar Membuat kemasan
Kemahiran Berfikir (KB) : Kajian masa depan, Kemahiran bernilai tambah, Konstektual
Penerapan Nilai : Kreatif, Bekerjasama, Mematuhi arahan, Cintakan alam sekitar
Bahan Bantu Mengajar : Bahan maujud.
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
Langkah / Fasa Masa
(Minit)
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Guru Murid
Set Induksi
(3 min)
1. Menunjukkan contoh gambar projek lampu hiasan yang telah siap.
Guru menyatakan nama projek amali iaitu Lampu Hiasan.
Murid meneliti contoh projek lampu hiasan yang telah siap.
Murid membuat gambaran minda bagi projek lampu hiasan yang akan mereka lakukan.
Murid menjana idea dan mengaitkan dengan pengalaman yang sedia ada.
Kemahiran berfikir :Membuat inferens, menjana idea dan konstruktivisme
Penyampaian
Langkah 1
(8 min)
Penyediaan bahan Guru menulis nama alatan dan komponen elektrik yang diperlukan bagi projek Lampu Hiasan.
Guru memanggil ketua bagi setiap kumpulan untuk mengambil alatan tangan, bahan dan komponen yang diperlukan.
Guru menekankan aspek
Murid mengenalpasti jenis alatan dan komponen untuk diambil dan diberikan kepada setiap ahli kumpulan.
Murid menyemak alatan tangan dan komponen elektrik yang diberikan.
Murid mengambil langkah berhati-hati agar tiada kemalangan yang berlaku.
Kemahiran berfikir: Kontruktivisme, menjana idea.
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
keselamatan ketika menggunakan alatan tangan elektrik.
Langkah 2
15 minit
Membuat projek.
Langkah 1:
Tapak projek
1. Memotong kepingan kotak tebal.
2. Melekatkan kepingan kotak yang telah dipotong di belakang pemegang bateri menggunakan pita pelekat.
Guru menerangkan sambil menunjuk cara cara penyediaan projek mengikut langkah demi langkah.
Murid membuat projek dengan mengikut tunjuk cara yang dilakukan guru.
Murid mengikut langkah yang diterangkan oleh guru. Semua murid melakukan langkah demi langkah sambil mengikut guru.
Nilai murni: kerjasama, mendengar arahan, menghormati guru.
Kemahiran berfikir: konstektual
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
3. Melekatkan pemegang mentol di atas kotak menggunakan skru.
4. Ukur dan potong wayar yang diperlukan. Jalur wayar untuk penyambungan litar.
5. Pasang mentol pada pemegang mentol dan masukkan bateri pada pemegang bateri. Sambungkan suis dan uji litar.
Murid menguji kejayaan litar.
Litar yang tidak berjaya harus disemak semula pada penyambungan wayar dan mentol.
Murid yang masih gagal menghidupkan litar akan dibantu oleh guru.
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
Langkah 3
10minit
Langkah 2:Badan projek.
1. Potong botol minuman. Botol dibelah kepada 4 bahagian sepanjang 35mm di bahagian tepi botol.
2. Masukkan litar yang telah siap ke dalam botol. Pasang skru di bahagian tepi botol. Gunakan gerimit untuk membuat lubang skru.
3. Ukur, tanda dan potong kad manila mengikut ukuran botol.
Murid perlu berhati-hati ketika memotong botol.
Murid perlu berhati-hati ketika mnggunakan gerimit. Murid memastikan jarak antara jari ketika menggunakan alatan tajam seperti gerimit..
Nilai murni: mendengar arahan, menghormati guru.
Kemahiran berfikir: konstektual
Keselamatan : murid perlu berhati-hati menggunakan pisau atau gunting ketiaka menggunting.
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
4. Lipat kad manila yang telah dipotong untuk dijadikan kotak.
5. Masukkan bahagian bawah botol yang telah dipasang dengan litar dan bateri ke dalam kotak. Pastikan suis diletakkan di bahagian yang sesuai.
Langkah 4
8minit
Langkah 3:Tudung projek
1. Potong kad manila berbentuk bulat untuk dijadikan tudung.
Nilai murni: mendengar arahan, menghormati guru.
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
Kemahiran berfikir: kecerdasan pelbagai
Langkah 5
8minit
Langkah 4:Pemasangan pencangkuk
1. Pasang pencangkuk pada penutup botol.
2. Masukkan tudung lampu di bahagian atas. Pasang penutup botol yang telah dipasang dengan pencangkuk.
Projek telah berjaya disiapkan.
Nilai murni: kerjasama, tolong menolong
Strategi : berpusatkan murid
Penutup
10 minit
Guru dan murid membuat kesimpulan hasil pembelajaran pada hari ini.
Guru meminta murid menghantar projek lampu hiasan yang telah siap untuk pemarkahan.
Guru meminta ketua kumpulan mengumpulkan semula alatan tangan dan
Murid menyusun projek lampu hiasan di atas rak projek dengan kemas.
Murid mengumpul kembali alatan tangan.
Nilai murni: Kerjasama, kebersihan
AQILAH BT MOHD NADZIR 3PISMP RBT3 AMBILAN JAN 2011
bahan yang tidak digunakan lagi.
Guru meminta murid mengemaskan kembali alatan dan membersihkan kembali bengkel.
Murid membersihkan bengkel sebelum pulang ke kelas.
Catatan refleksi guru pelatih :
Catatan pebimbing :