rancangan pengajaran harian psk 3105

9
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Tahun 6 Jujur  Bilangan Murid : 26 orang ( Lelaki : 12 / Perempuan : 14 ) Tarikh : 17-8-2010 ( Selasa ) Masa : 11.00 - 12.00 tengah hari ( 60 minit ) Bidang : Mengenal kraf tradisional Tajuk : Kelarai Bercorak Kaedah : Anyaman Aktiviti : Menghasilkan karya anyaman tikar dengan menggunakan teknik kelarai. Pen get ahu an s edi a ada : Murid p ernah bela jar d an meng has ilk an karya anyaman. Hasil pembela jaran : Aras 1 – Mengetahui istilah dalam kraf  tradisional. Aras 2 – Mengaplikasikan Asas Seni Reka dalam penghasilan kraf trdisional. Aras 3 – Membuat penyataan perasaan tentang Hasil kerja dengan rakan yang kreatif.  

Upload: sh-liew

Post on 10-Apr-2018

244 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 1/8

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : Tahun 6 Jujur  

Bilangan Murid : 26 orang ( Lelaki : 12 / Perempuan : 14 )

Tarikh : 17-8-2010 ( Selasa )

Masa : 11.00 - 12.00 tengah hari ( 60 minit )

Bidang : Mengenal kraf tradisional

Tajuk : Kelarai Bercorak

Kaedah : Anyaman

Aktiviti : Menghasilkan karya anyaman tikar dengan

menggunakan teknik kelarai.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah belajar dan menghasilkan karya

anyaman.

Hasil pembelajaran : Aras 1 – Mengetahui istilah dalam kraf 

tradisional.

Aras 2 – Mengaplikasikan Asas Seni Reka

dalam penghasilan kraf trdisional.

Aras 3 – Membuat penyataan perasaan tentang

Hasil kerja dengan rakan yang kreatif.

 

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 2/8

Objektif Pengajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat

i. Menghasilkan anyaman tikar dengan

kelarai mengikut kreativiti murid.

ii. Menghasilkan hasil kerja sendiri dan rakan

Kemahiran berfikir : Membanding beza, menghubung kait dan kreatif 

Penerapan nilai : Berdisiplin, toleransi, mematuhi peraturan,

kerajinan dan menghormati hasil kerja rakan.

Keperluan :

i. Alat : Gunting dan pisau

ii. Bahan : Kertas warna, kertas lukisan, gam, pensel 2B

dan pembaris.

iii. Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni

Visual Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah

(KBSR) Tahun 6

ABM / BBM : Komputer riba( Powerpoint ), gambar, kotak, kad,

gelung getah, kertas warna, kertas lukisan, gam,

dan gunting.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran danPembelajaran

Catatan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 3/8

Masa

Set Induksi

( ± 5 minit )

Permainan

1. Set 3 stesen

dalam kelas,iaitu : Melayu,

Cina dan India.

2. Murid mencabut

gambar dari

kotak.

3. Berdiri di stesan

masing-masing

berdasarkan

gambar.

( Lampiran 1 )

Soalan:

1. Apakah jenis

gambar-gambar 

yang dicabut

tadi?

Kraf tradisional 

2. Sebutkan kraf 

tradisional kaum

Melayu.

  Anyaman, wau 

bulan, kuda

kebang,

wayang kulit.

1. Guru menerangan akan

menjalankan satu permainan.

2. Guru meletakkan 3 gelung

getah di dalam bilik dan

lekatkan Kad tulisan ( Melayu,

Cina, India ) pada gelung

getah tersebut.

3. Guru menerangkan bahawa

setiap gelung membawa

maksud sejenis kaum.

4. Guru mengeluarkan sebuah

kotak dan menerangkan cara

permainan.

5. Murid mencabut sekeping

gambar dari kotak dan

memikirkan gambar tersebut

berkaitan dengan kaum apa

lalu berdiri di dalam gelung

getah yang mewakili setiap

kaum.

6. Guru dan murid menyemak

 jawapan bersama.

7. Guru menanya soalan

manakala murid menjawab.

8. Guru mengaitkan isi pelajaran

hari ini – anyaman.

Kemahiran

Berfikir:

Membanding

beza

Penerapan

Nilai :

Berdisiplin,

mematuhi

peraturan dan

toleransi

BBM:

Gambar,

gelung getah,

kotak kad

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 4/8

Langkah 1

( ± 7 minit )

Menayangkan

powerpoint untuk

mengenalkan kraf-

kraf tradisional

kaum Melayu.

( Lampiran 2 )

1. Guru menayangkan gambar-

gambar kraf tradisional kaum

Melayu.

2. Guru meminta murid

sebutkan nama kraf 

tradisional yang ditayangkan.

3. Guru memberi penerangan

ringkas tentang kraf 

tradisional yang ditayangkan.

4. Akhirnya, guru menayangkan

gambar-gambar anyaman

yang berlainan corak sambil

memberi penerangan

tentang anyaman.

5. Guru membimbing murid

untuk menyenaraikan bahan

yang diperlukan untuk

menghasilkan anyaman.

 

Kemahiran

Berfikir:

Menghubung

kait

Penerapan

Nilai :

Berdisiplin

BBM::

Komputer 

riba, LCD

( Powerpoint )

Langkah 2

( ± 8 minit )

Menunjukkan cara-

cara menghasilkan

kelarai anyaman

yang berbeza.

1. Guru menunjukkan cara-cara

menghasilkan kelarai

anyaman yang berbeza

sanbil memberi penerangan.

2. Guru mempamerkan

beberapa contoh kelarai

anyaman sebagai rujukan

murid dengan powerpoint.

Kemahiran

Berfikir:

Kreatif 

BBM::

Powerpoint,

kertas warna,

kertas

lukisan, gam

dan gunting

Langkah 3

( ± 25

Menghasilkan

anyaman dengan

1. Guru meminta murid

mengeluarkan bahan-bahan

Kemahiran

Berfikir:

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 5/8

minit ) kelarai yang kreatif. amali yang dibawa: kertas

lukisan, kertas warna yang

telah dipotong selebar 1 cm,

gam, gunting dan pisau.

2. Guru meminta murid melakar 

dan membuat garisan 1cm

secara melintang pada

kertas lukisan dan

potongkan.

3. Selepas itu, guru meminta

murid menggunakan kertas

warna yang disediakan untuk

menghasilkan kelarai yang

kreatif untuk menjadikan

anyaman yang cantik.

4. Guru membimbing dan

memberi tunjuk ajar apabila

murid menjalankan aktiviti

menghasilkan anyaman.

 

Kreatif 

Penerapan

Nilai :

Kerajinan

BBM::

Kertas warna,

kertas

lukisan, gam,

pisau,

gunting,

pensel 2B

dan

pembaris.

Langkah 4

( Apresiasi )

( ± 10

minit )

Pembentangan

hasil kerja

anyaman.

1. Guru memilih beberapa

orang murid yang telah siap

menghasilkan anyaman

untuk membentangkan hasil

kerjanya.

2. Murid membentang hasil

kerja anyaman, murid yang

Kemahiran

Berfikir:

Kreatif,

membanting

beza

Penerapan

Nilai:

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 6/8

lain memberi komen

3. Guru memberi galakan dan

pujian terhadap hasil kerja

murid.

Menghormati

hasil kerja

orang lain.

Penutup

( ± 5 minit )

1. Membuat

kesimpulan.

2. Mempamerkan

hasil kerja pada

papan

kenyataan

dalam kelas.

1. Guru membuat kesimpulan

tentang hasil kerja murid.

2. Guru meminta murid yang

belum siap menhasilkan

anyaman di rumah.

3. Guru meminta murid yang

siap menghasilkan anyaman

melekatkan hasil kerjanya

pada papan kenyataan di

dalam kelas.

Lampiran 1

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 7/8

 

Lampiran 2

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian PSK 3105

http://slidepdf.com/reader/full/rancangan-pengajaran-harian-psk-3105 8/8

Gambus Wau Bulan

  Tembikar Batik

Anyaman Kelarai Ukiran Kayu