rancangan pengajaran harian pendidikan islam tahun...
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Islam Tahun 4
1.Mata Pelajaran
Pendidikan Islam (Aqidah)
2. Kelas
4 Melur
3. Tarikh/Hari
4 Jamadilawal 1436H /23 Februari 2015/ Isnin
4. Masa
(11.20-12.20 pagi) 60 minit
5. Bilangan Murid
30 orang (Lelaki: 16, Perempuan: 14)
6. Tajuk
As-Salam (Allah Maha Sejahtera)
7. Pengetahuan Sedia Ada
Murid-murid telah mempelajari pengertian dan dalil As-Salam
8. Standard Kandungan
3.4 Memahami dan meyakini nama Allah As-Salam
9. Standard Pembelajaran
3.4.4 Menerangkan kesan meyakini nama Allah As-Salam
3.4.5 Menerangkan akibat tidak meyakini nama Allah As-Salam
3.4.6 Meyakini setiap ciptaan Allah mempunyai hikmahnya
10. Objektif Pembelajaran
Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan 4 daripada 5 kesan meyakini nama Allah
As-Salam dengan betul selepas penerangan guru.
2. Menerangkan 4 akibat tidak meyakini nama Allah As-
Salam dengan jelas selepas permainan telefon buruk.
3. Menyenaraikan 4 nikmat dalam kehidupan dan
perkaitan nama Allah As-Salam dengan betul selepas
aktiviti berkumpulan.
11. Kemahiran Berfikir
Membanding beza ciptaan Allah dengan ciptaan manusia
12. Gabungjalin
Akhlak : Adab sesama makhluk ciptaan-Nya
13. Penyerapan
Pendidikan seni (warna)
Sains
14. Penerapan Nilai
Teliti, kerjasama dan berani
15. E.M.K
1. Keusahawanan: murid bekerjasama dan mempunyai
daya saing untuk aktiviti berkumpulan.
2. Kreativiti: membuat gambaran mengenai ciptaan Allah
dengan ciptaan manusia.
3. Teknologi maklumat dan komunikasi: video dan objek
pembelajaran
16. Penilaian PdP
1. Lisan : soal jawab
2. Bertulis: lembaran kerja
17. Bahan Bantu Mengajar
1. Paparan objek pembelajaran (LO) dari eXe yang dimuat
turun di laman web Weebly. 2. Video (hidupan laut) 3. Power Point
Langkah
Isi Kandungan
Akitiviti
Catatan
Mukadimah (3 minit)
Bacaan doa dan bacaan
syahadah:
, اشهد أن ال إله إال اهلل -.وأشهد أن حممد رسول اهلل
1.Seorang murid diminta oleh
guru mengetuai bacaan doa.
2. Murid-murid lain diminta
mengikut bacaan
doa bersama-sama/
mengaminkan bacaan doa.
3. semua murid melafaz
kalimah syahadah bersama-
sama.
Penerapan nilai:
- Khusyuk
- Tawakal
- Adab berdoa
Set induksi (5 minit)
Benda maujud (2 helai
baju yang warnanya
berlainan dan dikaitan
dengan di persekitaran )
Soalan:
1.Bagaimana, jika alam ini
hanya ada dua warna?
2.Jika diberi pilihan,
warna apa yang dipilih
dan sebabnya?
3. Siapakah yang
mencipta baju dan alam?
1. Murid diminta untuk
memerhati dan menganalisis
perbandingan antara kedua-
duanya.
2. Murid bersoal jawab tentang
benda maujud yang dilihat.
3. Murid dipanggil secara rawak
untuk menjawab soalan kedua.
4. Murid mendengar rumusan
guru.
Kaedah:
Soal jawab
Bahan Bantu
Mengajar:
Benda maujud
(baju dan alam
persekitaran)
Penerapan nilai:
Yakin dengan
kesempurnaan
Allah
Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti
Catatan
Langkah 1
(7 minit)
Paparan objek
pembelajaran
(Kuasa ciptaan Allah)
- Murid diminta untuk melihat
objek pembelajaran yang
dipaparkan oleh guru di laman
web Weebly.
- Murid menganalisis gambar
yang dipaparkan.
- Murid dipanggil ke hadapan
secara rawak oleh guru untuk
menampal gambar ciptaan
Allah beserta kelebihannya.
- Murid membetulkan jawapan
rakan bersama bimbingan guru.
E.M.K.:
TMK
Kaedah:
Soal jawab/ penerangan
BBM:
Objek
pembelajaran
Penerapan nilai:
Mensyukuri
nikmat
Langkah 2
(13 minit)
Kesan meyakini nama
Allah As-Salam (Maha
Sejahtera)
- Murid ditayangkan video
kehidupan laut yang berkaitan
dengan sifat Allah as-salam.
- Murid membincangkan
perkaitan ciptaan Allah dalam
video dengan nama Allah As-
salam.
- Murid dipilih secara rawak ke
hadapan untuk memilih kad
kesan meyakini nama Allah as-
salam.
- Murid membaca kad yang
dipilih sebanyak dua kali,
kemudian dibaca secara ramai.
Bahan:
Video
Kad
Kaedah:
Soal jawab
Nilai:
Keyakinan
Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti
Catatan
Langkah 3 (12 minit)
Akibat tidak meyakini
nama Allah As-Salam
(Maha Sejahtera)
- Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan untuk.
- Setiap kumpulan diminta
kehadapan mengikut giliran.
- Ketua kumpulan menghafal
jawapan yang diberikan oleh
guru.
- Murid dikehendaki
menyampaikan pesanan antara
rakan dimulai dengan ketua
kumpulan.
- Murid yang terakhir mencatat
jawapan didalam kertas.
- Setiap kumpulan datang ke
hadapan untuk
membentangkan hasil masing-
masing
- Murid mendengar rumusan
daripada guru
Bahan :
Kertas A4
Kaedah:
Permainan
telefon buruk
Nilai:
Kerjasama
Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti
Catatan
Langkah 4
(15 minit)
Hikmah setiap ciptaan
Allah
- Murid dikehendaki duduk
mengikut kumpulan.
- Murid mendengar arahan
daripada guru.
- Murid berbincang dalam
kumpulan dan menjawab
soalan kuiz yang diberi oleh
guru.
- Murid bersoal jawab dengan
guru.
- Murid mendengar jawapan
dan peneguhan daripada guru.
E.M.K.:
Keusahawanan:
Murid
bekerjasama
Kaedah:
Perbincangan
BBM:
Lembaran kerja
Penerapan nilai:
Bekerjasama
Penutup
(7 minit)
Penutup kognitif
- Soal jawab antara guru
dengan murid.
- Murid diminta mengingat
kembali isi pelajaran.
-Murid diminta merumuskan isi
pelajaran yang telah dipelajari.
Penutup sosial
- Murid diingatkan supaya
sentiasa bersyukur di atas
segala nikmat dan pemberian
daripada Allah.
- Murid juga dinasihati supaya
tidak sombong apabila berjaya
dalam pelajaran.
Gabungjalin:
Akhlak: Adab
sesama
makhluk ciptaan
Allah
REFLEKSI:
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................