rancangan pengajaran harian minggu 7 - 4 sya
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
KPR3974: LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK TUGASAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE 7
KUMPULAN
UPSI273(A132PJJ)
DISEDIAKAN OLEHNAMANO. IDNO. TELEFON
ZAINUDIN BIN SAIDD201020433020197078412
PENSYARAH: PROFESOR ZAHARUL LAILIDDIN BIN SAIDON
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4 SYAKIRIN
Mata Pelajaran : Dunia MuzikTahun : 4 SYAKIRINTarikh : 29 APRIL 2014 ( SELASA )Masa : 12.05 01.05 Tengahari ( 60 minit )Fokus : Membaca dan menulis notasi muzik.Standard Kandungan : 1. Menulis simbol muzikStandard Pembelajaran : 1.4.2 Menama dan menulis not G,A.B,C,D pada baluk
Objektif Pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :1. Menulis not B,A,G,C,D pada baluk dengan betul.2. Menamakan dan menulis simbol muzik dan not dengan betul.Pengalaman sedia ada : Murid pernah bermain alat rekoder.Bahan Bantu Mengajar : 1. Carta 3. Gitar4. Notasi muzik (MS Powerpoint)5. Lembaran kerjaPenyerapanNilai : Berdisiplin Mengikut arahanKemahiranBerfikir : Meneroka pelbagai cara penggunaan lidah dan mulut.EMK( Elemen Merentas :1. Kreativiti dan inovasiKurikulum ) : 2. Nilai Murni-kerjasama
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANLANGKAH/MASAISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARANCATATAN
SET INDUKSI
5 minitPic dan vokalLatihan solfa1.Murid melakukan aktiviti nyanyian solfa dengan bimbingan guru.
2.Guru mengajuk pic menaik dan menurun dengan mengunakan isyarat tangan.
3.Murid membuat latihan pernafasan dengan kiraan.
Skor solfa
Langkah pertama10 minitNyanyian 1.Guru menyanyikankan lagu BERBUDI BAHASA.
2. Guru membimbing murid menyanyi lagu Berbudi Bahasa.
3. Murid menyanyi lagu Berbudi bahasa sambil melihat lirik dan skor lagu . Carta lagu
Langkah 2
10 minitMenyanyi mengikut melodi dan kaunter1.Guru menghubungkaitkan skor lagu yang dilihat isi pelajaran.
2.Guru menerangkan tentang menulis not minim,krocet,kuaver pada baluk.
3.Guru memaparkan carta simbol muzik dalam bentuk MS Powerpoint.
BBM :
Notasi muzik
Slide
Langkah 315 minitSimbol muzik :Baluk,Klef trebel,Garis bar,Garis penamat1.Guru memilih murid secara rawak menamakan simbol muzik yang dipaparkan
2. Guru mengedarkan lembaran kerja.
3.Murid menyiapkan lembaran kerja dengan melabelkan gambarajah.
4.Guru memaparkan soalan dalam bentuk slide. Murid membandingkan jawapan yang sebenar.
BBM :
Gambar dalam bentuk slide
Langkah 415 Menulis not BAGCD pada baluk.1.murid menyanyi semula lagu Berbudi Bahasa sambil melihat skor lagu.
2. Guru mengaitkan paparan dengan isi pelajaran.
3. Guru menunjukkan cara yang betul menulis not pada baluk.
4. murid menulis not B, A, G, C, dan D
4.Guru memberi bimbingan kepada murid yang kurang menguasai.
BBM :
Notasi muzik
Penutup
5 minitPengukuhan
Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid melengkapkan lembarankerja dalam masa yang ditetapkan.
Lembaran kerja
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANKeseluruhanPengajaran dan pembelajaran mencapai objektif seperti yang dirancang. 95% menamakan simbol muzik dengan betul. Murid dapat menulis notasi pada baluk dengan baik.
KekuatanPengalaman sedia ada murid pada tahun lepas sangat membantu proses pengajaran dan pembelajaran. Bantuan bahan bantu mengajar juga memberi kesan positif terhadap pengajaran dan pembelajaran.
KelemahanMurid mengambil masa yang agak lama menyiapkan lembaran kerja yang di beri.
BAHAN BANTU MENGAJAR
A. SKOR LATIHAN SOLFA
B. SKOR BERBUDI BAHASA
C. CONTOH PAPARAN
D. LEMBARAN KERJA