pengurusan pnp

Upload: ismi

Post on 30-May-2018

235 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    1/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    ( Surat Pekeliling Ikhtisas Bil 3 /1999: )

    Penyediaan Rekod Pengajaran dan Pembelajaran

    A. Rasional

    B. Objektif

    C. Panduan menyediakan rancangan pelajaran tahunan

    D. Panduan menyediakan rancangan pelajaran harian

    E. Pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran

    F. Kontrak latihan murid

    G. Kaedah sistem penyampaian

    1

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    2/11

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    3/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    C. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

    BIL PERKARA/ITEM PANDUAN PIAWAIAN KUALITI CATATAN

    1 RancanganPengajaran tahunan

    Guru menyediakan Rancangan PengajaranTahunan:

    a. Berdasarkan Sukatan Pelajaranb. Berdasarkan Huraian Sukatan

    Pelajaran

    c. Merangkumi sepanjang tahunpersekolahan dan membuat agihanmengikut minggu persekolahan

    d. Dapat diterjemah dalam RancanganPelajaran Parian

    e. Diolah mengikut kesesuaian kelasdan potensi murid berdasarkanpendekatan pembelajaranmenggunakan modul PPK

    f. Diolah berdasarkan takwim sekolah

    Rujuk lampiran

    C2 - Kontrak dalambentuk carta gantt

    C1 - RPT

    3

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    4/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    D. PANDUAN MENYEDIAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    BIL PERKARA/ITEM PANDUAN PIAWAIAN KUALITI CATATAN

    1 Panduan

    MenyediakanRancanganPengajaran Harian

    Guru menyediakan rancangan pelajaran

    harian yang mengandungi:a. Tajuk atau isi pelajaran

    b. Objektif

    c. Aktiviti yang menekan kepadaperkara-perkara berikut;

    i. objektif ii. kesesuaian peruntukan

    masa pembelajaraniii. kemahiran berfikiriv. kemahiran socialv. berpusat kepada muridvi. potensi murid

    d. Alat Bantu Mengajar dan bahanBantu belajar yang sesuai denganaktiviti dan saiz kelas

    e. Refleksi ditulis selepas pengajarandan pembelajaran

    f. Catatan ditulis menggantikanrefleksi sekiranya tiada berlakupengajaran dan pembelajaran

    Rujuk Lampiran

    D1}} RPH

    D2}

    Refleksi :Rujuk PascaPengajaran dan

    pembelajaran

    4

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    5/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    E. PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    BIL PERKARA/ITEM PANDUAN PIAWAIAN KUALITI CATATAN

    1. Persediaan

    1.1 Iklim kelas

    1.2 Set Induksi

    1.3 Perwatakan danperanan guru

    1.1.1 Memastikan persekitaranpembelajaran yang kondusif,selamat, bersih dan ceria sertatenteram

    1.1.2 Memastikan murid bersedia untukbelajar dari segi fizikal, mental,emosi dan peralatan untuk belajarseperti buku dan alat tulis

    1.2.1 Berkaitan dengan tajuk

    1.2.2 Menimbulkan minat murid

    1.2.3 Menjurus kearah kesediaan mindamurid

    1.2.4 Tidak melebihi 10% daripadawaktu pengajaran

    1.3.1 Berpakaian sesuai, kemas,bersih dan mematuhi arahandan surat pekeliling

    1.3.2 Berinteraksi secara sopanmenggunakan bahasa dannada suara yang sesuai

    1.3.3 Menepati masa1.3.4 Mengenali semua murid dan

    prihatin terhadap keperluan mereka1.3.5 Mewujudkan suasana riang,bersifat

    mesra, ceria,kecindan, mudahdidekati, sedia membantu tetapitegas

    2. Penyampaian2.1 Strategipenyampaian

    2.1.1 Penyampaian gurua. Suara yang jelas dan

    terangb. Menggunakan pelbagai

    kaedah denganmengambil kirapengalaman dan potensimurid

    c. Berfokus kepada apayang diajar

    d. Mengamalkanpenekanan-penekanandalam konsep KBSR /KBSM

    5

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    6/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    e. Membuat penilaianberterusan

    2.1.2 Teknik menyoal:a. Ciri-ciri soalan yang

    dikemukakan:

    i. Soalan yang jelas danmudah difahami

    ii. Menyusun arassoalan dari yangmudah kepada sukar

    iii. Soalan dikemukakandahulu sebelummemanggil namamurid yang akanmenjawab

    iv Berusahamencungkil

    jawapan daripadamurid

    v. Mengemukakansoalan kepadaseluruh kelas

    vi. Memberi masa yangmencukupi kepadamurid sebelummenjawab

    vii. Memberi peluangkepada lebihdaripada seorangmurid menjawabsesuatu soalan

    b. Guru-guru mengemukakansoalan- soalan yangberunsur KBKK/KBSB dalampelbagai aras:i. Pengetahuanii. Kefahamaniii. Aplikasiiv. Analisisv. Sintesis

    vi. Rumusan danpenilaian

    c. Memberi respon terhadapsoalan murid dengan:

    i. Menghargai soalanmurid

    ii. Meminta murid lain

    6

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    7/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    memberi responiii. Meminta murid

    lain memberijawapan

    iv. Memberi jawapankepada soalan

    muridv. Memberi ulasan /

    huraian

    2.1.3 . Penggabungjalinana. Menggabungjalinkan dua

    atau lebih kemahiran /elemen dalam satu waktupengajaran

    2.1.4. Penyerapana. Menyampaikan isi

    kandungan mata pelajarandi samping menerapkan:

    i. nilai-nilai murniii. KBKK/ KBSBiii. Kemahiran belajar iv. Kemahiran genericv. Kemahiran proses sainsvi. Patriotismevii. Pendidikan kesihatan keluarga

    dan alam sekitarviii. Pendidikan anti dadah dan AIDS

    ix. Pendidikan anti rasuahx. Pendidikan jalanrayaxi. Kemahiran keibubapaan dan

    kekeluargaan

    2.1.5. Pengukuhana. Memberi latuh tubib. Memberi kerja rumah /

    tugasanc. Mengaplikasikan ilmu, nilai

    dan kemahiran dalamaktiviti pembelajaran

    d. Memberi latihan dantugasan bagi tujuan menilaikefahaman, penguasaandan penghayatan murid

    2.1.6 Pengayaana. Menjalankan aktiviti pengayaan

    dengan:i. membimbimbing murid mencari

    }} KBSBkemahiran }berfikir strategi} berfikir}}}}}

    }} Mengikut} kesesuaian}}}}}}]}}

    }}}}}

    }

    7

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    8/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    maklumat tambahanii. Menyediakan bahan-bahan

    untuk maklumat tambahaniii. Menggalakkan murid belajar

    daripada maklum balasiv. Membimbing murid membuat

    jangkaan masa depan

    2.1.7 Pemulihan

    a. Menjalankan aktiviti pemulihandengan:

    i. Membimbing murid secaraindividu

    ii. Menggunakan pelbagai bahaniii. Memberi latihan ulanganiv. Menggunakan pelbagai teknik

    pengajaran

    2.1.8 Penilaian

    a. Membuat penilaian melalui:i. Pemerhatianii. Soal jawabiii. Perbincanganiv. Kerja Bertulisv. Kerja rumah

    2.1.9. Pembelajaran murida. Memastikan murid:i. Bersedia mengikut

    pelajaranii. Melaksanakan

    pembelajaran arahkendiri

    iii. Mengaplikasikankemahiran mengambilnota

    iv Mempersembahkan hasilaktiviti pembelajaran

    v. Mendapatkan maklumatdaripada pelbagai sumber

    vi. Mengemukakan pendapat se

    masa perbincanganvii. Berdisiplin

    2.1.10. Penutup

    a. Merumus isi pelajaran dengani. Menegaskan isi-isi pentingii. Memberi cadangan atau

    }}}}}}

    }}}}}} Mengikut} kesesuaian}}}}}

    }}}}}}}}}}}}

    }}}}

    8

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    9/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    panduan meninkatkankefahaman

    iii. Mencadangkan bahan-bahanyang boleh dirujuk untukmeluaskan ilmu

    iv. Mengaitkan pelajaran dengan

    keperluan hidup seharianv. Mengaitkan pelajaran dengan

    keperluan peperiksaan

    b. Menyediakan murid denganmemberi tugasan bagi pelajaranberikutnya:

    3. Pasca pengajarandan pembelajaran

    3.1. Refleksi Guru

    dan catatan

    3.2. Hasil kerja

    murid

    3.1.1. Membuat refleksi kendiri /

    kajian mengenai amalanpengajaran dan pembelajaran:

    a. Mengenalpasti kekuatanb. Mengenalpasti kelemahanc. Melakukan

    penambahbaikand. Menulis dalam bentuk

    bilangane. Menggunakan dakwat

    merah

    3.1.2. Pendekatan untukmenjalankan refleksi dirisecara:

    a. Soal selidikb. Temubual dengan murid/

    guru/ibu bapac. Collegial Teachingd. Maklum balas

    3.2.1. Menyemak hasil kerja murid secara:a. tekal / berterusanb. telitic. membina (pembetulan)d. komunikasi (teguran,

    penggredan)

    3.2.2. menandatangani dan mencatat tarikhmasa menyemak hasil kerja murid

    Refleksi:

    Perlu catatselepas selesaisetiap prosespengajaran danpembelajaran

    Catatan:Dicatatmenggunakandakwat merah jikatiada berlakuproses pengajaran

    dan pembelajaran

    9

  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    10/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    F. KONTRAK LATIHAN MURID

    ( Rujuk Lampiran F1 )

    G. .KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    1. Pembelajaran Masteri2. Pembelajaran Kolaboratif3. Pembelajaran Koperatif4. Pembelajaran Konstruktivisme5. Pembelajaran Kontekstual6. simulasi7. Main Peranan8. Syarahan

    9. Permainan10. Ceramah11. Tunjuk Cara12. Sumbangsaran13. Hafazan14. Amali15. Dialog16. Temu bual17. Pembelajaran melalui Pengalamian (Experimental Learning)18. Pembelajaran Melalui rakan sebaya19. Pengendalian Akses Kendiri (SAL)20. Akhbar dalam Darjah (ADD)

    21. Melawat sambil belajar22. Kajian Lapangan23. Teknologi maklumat dan Komunikasi24. Inkuiri Penemuan25. Penyelidikan26. Pemerhatian27. Kaedah Berfokus28. Kaedah Global29. Pengunjuran30. Telahan (Inference)31. gerak hati (Intuition)32. Kemahiran Berfikir Kritis dan Kemahiran Strategi Berfikir

    33. Belajar Cara Belajar34. Kajian Masa Depan35. MESTAMU36. Lakonan

    10

    http://var/www/apps/scribd/scribd/tmp/scratch1/LAMPIRAN%20F1.dochttp://var/www/apps/scribd/scribd/tmp/scratch1/LAMPIRAN%20F1.doc
  • 8/14/2019 Pengurusan PnP

    11/11

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PPDBS

    11