m6 rph bm

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU 6 Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 2 Maju Tarikh/Hari : 28 April 2015/ Isnin Bilangan Murid : 22 orang Masa : 08.30-09.30 pagi (60 minit) Tema : Seni Budaya Tajuk : Kraf Tangan Penggabungjalinan Kemairan : Lisan, membaca dan menulis Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa dan ayat dengan betul. StandardPembelajaran : 3.3.1 Membina dan menulis perkataan dan frasa dengan cara yang betul dan kemas. Objektif : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1. Membina dan menulis 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan dengan betul. 2. Membina 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja secara lisan. Kaedah : Membaca Penerapan : 1) Ilmu : Pendidikan Seni Visual 2) KBKK : Menjana Idea-Mengingat kembali 3) Nilai : Peka Bekerjasama Alat Bantu Mengajar : Benda Maujud (Baju batik ) Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks dan Buku Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2 Sumber Pengajaran : Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah

Upload: iimusinah

Post on 19-Dec-2015

244 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

m6 RPH BM

TRANSCRIPT

Page 1: M6 RPH BM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU 6

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Maju

Tarikh/Hari : 28 April 2015/ Isnin

Bilangan Murid : 22 orang

Masa : 08.30-09.30 pagi (60 minit)

Tema : Seni Budaya

Tajuk : Kraf Tangan

Penggabungjalinan Kemairan : Lisan, membaca dan menulis

Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa dan ayat dengan betul.

StandardPembelajaran : 3.3.1 Membina dan menulis perkataan dan frasa dengan cara yang betul

dan kemas.

Objektif : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Membina dan menulis 7 perkataan yang mempunyai tiga suka kata dalam petikan dengan betul.

2. Membina 5 ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja secara lisan.

Kaedah : Membaca

Penerapan : 1) Ilmu : Pendidikan Seni Visual

2) KBKK : Menjana Idea-Mengingat kembali

3) Nilai : Peka Bekerjasama

Alat Bantu Mengajar : Benda Maujud (Baju batik )

Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks dan Buku Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2

Sumber Pengajaran : Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah

Rendah Bahasa Malaysia Tahun 2 Sekolah Kebangsaan. Kuala Lumpur:

Dewan Bahasa dan Pustaka

Page 2: M6 RPH BM

Rancangan Pengajaran :

Langkah/Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/Bahan Bantu Mengajar

Set Induksi

(5 minit)

i. Soalan Guru:- Apakah nama baju ini?

Jawapan:Baju Batik- Pernahkah kamu

memakai baju batik?Jawapan: Ya atau Tidak

ii. Tajuk Pelajaran:- Batik

i. Guru mempamerkan baju batik di hadapan kelas.

ii. Guru bertanyakan soalan kepada murid.

iii. Guru dan murid berbincang bersama-sama.

Guru mengaitkan baju batik dengan tajuk pelajaran hari ini.        

Ilmu:-Pendidikan Seni

Nilai:-Patriotisme

KBT:-Kemahiran Berfikir-Pembelajaran Kontektual-Verbal linguistik-Interpersonal

BBM:-Baju Batik

Langkah 1

( 10 minit )

i.Carta Aliran Membuat Batik

ii. Perkataan tiga suka kata lakarkan lukiskan garisan lukisan semula

LANGKAH 1 (10 minit)i. Guru mempamerkan carta aliran

membuat batik di hadapan kelas.ii. Murid diminta membaca secara

senyap petikaniii. Murid diminta membaca secara

beramai-ramai dan berkumpulan iv. Murid diminta menyebut perkataan

yang ditunjuk oleh guru dalam petikanv. Guru membetulkan kesilapan murid

jika berlaku kesilapan.

Ilmu:-Pendidikan Seni

Nilai:-Bekerjasama

KBT:- Interpersonal- Verbal Linguistik- Kemahiran Berfikir

BBM:-Kad Carta Aliran-Gambar

1. Lakarkan dan lukiskan corak batik yang bermotifkan flora atau garisan pada kertas lukisan dengan menggunakan

2. Lukiskan corak batik itu semula dengan menggunakan lilin mengikut garisan lakaran yang telah dihasilkan.

3. Warnakan corak batik yang siap dilukis tadi dengan menggunakan warna air mengikut kreativiti sendiri

Page 3: M6 RPH BM

mengikut lakaran warnakan sendiri

Langkah 2

(15 minit)

i. Kosa Kata: bermotifkan-

berlandaskan atau bertunjangkan sesuatu perkara

lakaran-gambaran awal garisan yang dilukis

kreativiti-idea untuk menghasilkan sesuatu yang unik

ii. Kata KerjaDefinisi: Perkataan yang merujuk kepada sesuatu perbuatan atau kelakuan.

lakarkan lukiskan bermotifkan menggunakan mengikut dihasilkan warnakan

i. Murid diminta merujuk kosa kata yang guru bulatkan pada petikan

ii. Murid diminta memberikan maksud kosa kata tersebut.

iii. Guru memberi definisi kata kerjaiv. Guru meminta murid menyenaraikan

kata kerja yang terdapat dalam petikan.

v. Guru berbincang bersama murid.

Nilai:-Keberanian

KBT:-Verbal Linguistik-Interpersonal-Kemahiran Berfikir-Konstruktivisme

BBM:-Kad Carta Aliran

Langkah 3

( 10 minit )

i. Membina Ayat Tunggal Menggunakan Kata Kerja

lakarkan-Lakarkan bentuk bunga pada lukisan itu.

lukiskan-“Tolong lukiskan saya gambar kartun”,kata adik kepada kakak .

bermotifkan-Corak pasu bunga di rumah saya bermotifkan corak flora.

menggunakan-Ayah menyuruh saya menggunakan basikalnya.

mengikut-Saya mengikut ibu ke pasar membeli barang.

dihasilkan

i. Guru menyenaraikan kata kerja yang dijumpai oleh murid di papan hitam.

ii. Murid diminta membina ayat tunggal berdasarkan kata kerja yang disenaraikan secara lisan.

iii. Murid dipilih secara rawak.iv. Guru membetulkan kesalahan muird

jika berlaku kesilapan.

Ilmu:-Pendidikan Seni

Nilai:-Keberanian

KBT:-Kemahiran Berfikir-Konstruktivisme-Kontekstual-Interpersonal-Verbal Linguistik

Page 4: M6 RPH BM

-Tembikar labu sayong dihasilkan daripada tanah liat.

warnakan-“Sila warnakan lukisan kamu dengan cantik”,kata cikgu Ali kepada muridnya.

Langkah 4

(10 minit)

i. Membuat Corak Batik i. Guru menyediakan bahan-bahan untuk membuat corak batik.

ii. Guru mempamerkan beberapa contoh corak batik di hadapan kelas.

iii. Guru mengedarkan bahan-bahan untuk membuat batik.

iv. Guru membuat demonstrasi membuat batik.

v. Murid diminta untuk membuat corak batik mengikut kreativiti sendiri.

vi. Guru memberi bimbingan kepada murid untuk membuat corak batik.

Ilmu:-Pendidikan Seni

Nilai:-Patriotisme

KBT:-Kemahiran Berfikir-Konstruktivisme-Kontekstual-Visual Ruang-Naturalis-Kreativiti dan Inovasi

BBM:-Kertas Lukisan-Warna Air-Bekas Warna Air-Berus Warna Air-Lilin-Air-Gambar

Penutup

( 5 Minit )

Rumusan Pelajaran:i. Kognitif:-Perusahaan kilang batik pada masa depan

ii. Sosial:-Memberi pujian kepada murid mencintai kraf tangan Malaysia

i. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini.

ii. Guru menutup pelajaran dengan rumusan kognitif dan sosial.

Ilmu:-Pendidikan Seni

Nilai:-Patriotisme

KBT:-Kajian Masa Depan-Kontekstual-Kemahiran Berfikir-Keusahawanan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 KE MINGGU 6

Page 5: M6 RPH BM

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Maju

Tarikh/Hari : 29 April 2015/ Selasa

Bilangan Murid : 22 orang

Masa : 08.30-09.30 pagi (60 minit)

Tema : Warisan Dan Budaya

Tajuk : Kraf Tangan

Penggabungjalinan Kemairan : Lisan, membaca dan menulis

Standard Kandungan : 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara

daripada pelbagai sumber dengan tepat secara bertatasusila.

StandardPembelajaran : 1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara

daripada pelbagai sumber dengan tepat dan jelas secara bertatasusila

Objektif : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1.         Murid membaca teks untuk mendapatkan maklumat.

             2.         Murid berbicara tentang maklumat yang diperoleh.

             3.         Murid melengkapkan dialog.

Kaedah : Membaca

Penerapan : 1) Ilmu : Pendidikan AgamaIslam

2) KBKK : Menjana Idea-Mengingat kembali

3) Nilai : Peka Bekerjasama

Alat Bantu Mengajar : Teks Iklan. RantaiManik

Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks dan Buku Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun 2, Lembaran kerja

Sumber Pengajaran : Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah

Rendah Bahasa Malaysia Tahun 2 Sekolah Kebangsaan. Kuala Lumpur:

Dewan Bahasa dan Pustaka

Rancangan Pengajaran :

Page 6: M6 RPH BM

Langkah/Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/Bahan Bantu Mengajar

Set Induksi

(5 minit)

Kotak Ajaib- manik

1. Guru meminta beberapa orang murid menyentuh benda yang terdapat dalam kotak ajaib.

2. Guru meminta murid memberi jawapan berdasarkan sentuhan itu.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

4. Murid membuat andaian jawapan:-guli-manik-gula-gula-batu

 Kotak ajaib Menaakul

Langkah 1

( 10 minit )

Benda yang boleh dibuat dengan menggunakan manik.-hiasan pakaian-beg-bakul-jam-rantai-bekas pensel Bentuk manik:-bulat-bujur-segitiga-segiempat

1. Guru meminta murid menyebut benda yang terhasil daripada manik?

2. Guru meminta murid menyebut bentuk-bentuk manik.

 KBKK:Menghubungkait Kemahiran lisan

Langkah 2(15 minit)

Bersoaljawab tentang cara-cara membuat rantai manik

1. Guru meminta murid menerangkan bagaimana rantai manik di buat2.  Guru meminta murid secara rawak untuk merangkan bagaimana rantai manik dibuat.3. Murid datang ke hadapan menerangkan rantai manik dibuat.

 KBKK: Menghubungkait Kemahiran lisan

Langkah 3( 10 minit )

Petikan Iklan.Mari Belajar Membuat Hiasan Manik. 1. Tawaran kelas belajar membuat hiasan manik.2. Yuran pendaftaran adalah RM10.3.Layari laman web atau hubungi urusetia untuk

1. Guru meminta murid membuka buku teks lampiran 60.2.Murid diminta untuk mengenalpasti bentuk petikan itu.3.Murid diminta untuk menerangkan isi petikan.4. Guru meminta murid melengkapkan petikan secara berpasangan.5.Guru meminta murid menulis jawapan dipapan tulis.

   KBKK:Menaakul Kemahiran lisan

Page 7: M6 RPH BM

penyertaan.

Langkah 4(10 minit)

Lembaran Kerja 1. Guru mengedar lambaran kerja .2. Guru meminta murid menulis jawapan berdasarkan petikan iklan yang diberi.

  Mentafsir maklumat 

Penutup( 5 Minit )

Manik dapat digunakan untuk membuat barang perhiasan mengikut kreativiti individu. 

1. 1.Guru meminta murid menyatakan kesimpulan yang dapat dibuat berdasarkan tajuk pelajaran pada hari ini. -penerapan nilai murni

Penerapan nilai murni.

Nilai murni:Yakin dirikerajinan

RANCANGAN PENGAJARAAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU KE 6

Page 8: M6 RPH BM

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Maju

Tarikh : 30 April 2015/ Rabu

Bilangan Murid : 22 orang

Masa : 11.20-12.20 tengah hari (60 minit)

Tema : Warisan Dan Budaya

Tajuk : Kraf Tangan

Penggabungjalinan Kemairan : Lisan, membaca dan menulis

Standard Kandungan : 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada

pelbagai sumber

StandardPembelajaran : 3.5.1 Mencatat maklumat penting dengan betul daripada pelbagai sumber

Objektif : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Menceritakan semula petikan yang dibaca

2. Membaca petikaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonansi yang betul.

3. Menulis 3 jawapan daripada 5 soalan dengan betul.

Kaedah : Bercerita

Penerapan : 1) Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan

2) KBKK : Kemahiran Berfikir- Menjanakan Idea

3) Nilai : Kebersihan, Kesihatan dan Kecergasan

Alat Bantu Mengajar : Kad bergambar,

Bahan Bantu Mengajar : Gambar, Benda Maujud, LCD.

Sumber Pengajaran : Kementerian Pelajaran Malaysia (2011.Kurikulum Standard Sekolah

Rendah Bahasa Malaysia Tahun 2 Sekolah Kebangsaan. Kuala Lumpur:

Dewan Bahasa dan Pustaka

Page 9: M6 RPH BM

Rancangan Pengajaran :

Langkah/Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/Bahan Bantu Mengajar

Set Induksi

(5 minit)

Kad bergambar Labu sayong

- Guru menunjukkan kad bergambar Labu sayung kepada murid-murid

- Guru meminta murid memerhati gambar yang ditunjukkan

- Guru bersoaljawab dengan murid mengenai kad gambar tersebut..

- Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.Soalan

1. Apakah yang awak dapat perhatikan daripada kad gambar tersebut

2. Bagaimanakah labu saying di buat3. Apakah benttuk labun sayung tersebut.

- Papan Putih- Gambar

Nilai : Kerjasama

Langkah 1

( 10 minit )

Gambar rangsangan-memadankan gambar labu sayong dengan ayat yang sesuai

- Guru memaparkan 4 keping gambar rangsangan yang berbeza di papan tulis.

- Guru menerangkan secara ringkas gambar yang dipamerkan kepada murid

- Guru memilih benerapa orang murid secara rawak untuk memadankan pakaian tradisional dengan penyataan yang sesuai

- Murid secara beramai-ramai membacakan keratin ayat yang dilekatkan di papan putih

- Guru meminta beberapaa orang murid secara rawak untuk membacakan pernyataan ayat yang telah dipadankan di papan putih

BBM: Gambar rangsangan

KB :Verbal linguisticKinestetik

Nilai Murni :Saling Bekerjasaama

Langkah 2

(15 minit)

Petikan Dialog

- Guru mengedarkan petikan dialog berdasarkan labu sayong

- Murid diminta membaca petikan dialog secara senyap

- Guru memilih beberapa orang murid secara rawak untuk ke hadapan membacaakan dialog dengan intonansi dan sebutan yang betul.

- Guru bersoaljawab dengan murid mengenai dialog yang dibaca kemudian mengisikan tempat kosong.

- Murid diminta untuk senaraikan nilai murni yang terkandung di dalam teks berkenaan di ataas papan putih.

- Guru merumuskan pelajaran

BBM:Petikan dialog

KB:Menjana Idea

Nilai : Berani, Yakin

Langkah 3

( 10 minit )

Menulis ayat nilai murni yang terkandung dalam

- Murid diminta menulis ayat menggunakan nilai murni yang terkandung dalam dialog

BBM:Kad Jawapan

Page 10: M6 RPH BM

dialog - Guru membimbing murid untuk melengkapkan ayat dialog.

- Murid berbincang dalam kumpulan dan menulis jawapan dalam kad yang disediakan

- Murid melekatkan kad jawapan yang betul di papan putih mengikut kumpulan.

- Guru memberi respon terhadaap jawapan yang diberikan oleh murid.

Nilai : Bekerjasama

Langkah 4

(10 minit)

Penilaian - Murid diedarkan lembaran kerja oleh guru mengikut kumpulan aras kecerdasan.

- Guru membimbing murid menjawab soalan yang diberikan berdasarkan lembaran kerja.

Lembaran kerja

Nilai : Yakin

Penutup

( 5 Minit )

Rumusan - Guru bersoal jawab mengenai pelajaran dan menerapkan nilai murni berdasarkan isi pelajaran.

- Murid menyebutkan semula gambar-gambar yang telah ditunjukkan.

BBM:Lembaran kerja

KB:Menjana Idea

RANCANGAN PENGAJAARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 MINGGU KE 6

Page 11: M6 RPH BM