kemahiran tumpuan dalam sains (cort 1)
TRANSCRIPT
MOHD FADLIE BIN MOHD YUSOF
LUKMAN NUR HAKIM BIN ZULKIFLI
MOHD NASRUL BIN SELAMAT
MOHD SARIMAN BIN SHAFEE
KEMAHIRAN TUMPUAN DALAM SAINS
(BBR36903)
PENGENALAN
EDWARD DE BONO TELAH MEMPELOPORI CORTPADA TAHUN 1969.
SINGKATAN CORT ADALAH DARIPADAPERKATAAN ‘COGNITIF REASEARCH TRUST’ .
BELIAU TELAH MENCUBA KAEDAH CORT DISEKOLAH – SEKOLAH YANG BERADA DI BARAT.
TUJUAN UTAMANYA ADALAH UNTUK MELIHATKEBERKESANANNYA DALAM MEMBANTU
MENINGKATKAN KOGNITIF PELAJAR .
ALAT CORT MERUPAKAN INSTRUMEN
DALAM BENTUK GARIS PANDUAN YANG
DIGUNAKAN UNTUK MENINGKATKAN
KUALITI PEMIKIRAN SESEORANG UNTUK
MEMBUAT KEPUTUSAN ATAU
MENYELESAIKAN MASALAH YANG
DIHADAPI.
DEFINISI CORT
1 . CORT 1 : KELUA SA N PERSEPSI.
2 . CORT 2 : ORGA NISA SI PROSES BERFIKIR.
3. CORT 3 : INTERA KSI, A RGUMEN, PEMIKIRA NKRITIS.
4. CORT 4 : PEMIKIRA N KREA TIF.
5. CORT 5 : MA KLUMA T DA N PERA SA A N.
6. CORT 6 : TINDAKAN.
CoRT mempunyai 6 bahagian iaitu :
1 . PMI (PLUS, MINUS, INTERESTING)
2. CAF (CONSIDER ALL FACTORS)
3. C&S (CONSEQUENCE AND SEQUEL)
4. AGO ( AIMS,GOALS,OBJECTIVES )
5. FIP (FIRST IMPORTANT PRIORITY)
6. APC ( ALTERNATIVES,POSSIBILITIES,CHOICES )
7. OPV (OTHER PEOPLE’S VIEWS)
CoRT 1 terdiri daripada 7 alat iaitu :
Rancangan Pengajaran Harian (RPH )
Bidang : Alam BahanTajuk : Sifat Kimia Bahan (Asid, Alkali Dan Neutral)Tahun : Tahun 5Masa : 60 minit (2 waktu)
Standard Kandungan :2.2 Memahami sifat bahan asid, alkali dan neutral.
Standard Pembelajaran :
2.2.1 mengenalpasti bahan berasid, alkali dan neutral dengan menggunakan kertas litmus.
2.2.2 mengenalpasti rasa bahan makanan berasid, beralkali danneutral.
Objektif :Pada akhir pelajaran murid dapat…1) mengenalpasti sifat kimia bagi 6 jenis bahan dengan menggunakan
kertas litmus.
2) mengenalpasti rasa bagi 6 jenis bahan berasid dan beralkali.
Alat Berfikir :CAF dan APC
Kemahiran Proses Sains :Memerhati, Mengeksperimen, Membuat Kesimpulan, Mengelas, Membuat Inferens, Mengawal Pembolehubah, Berkomunikasi, Membuat Hipotesis.
Kemahiran Manipulatif Sains :Menggunakan alatan sains dengan betul, mencucidan menyimpan alatan sains dengan cara yang betuldan selamat.
Nilai dan sikap:Bekerjasama, mengamalkan kebersihan dan berjimatcermat, berhati-hati.
FASA CADANGAN AKTIVITIKEMAHIRAN
PROSES SAINS
ALAT
BERFIKIR
Langkah 1
(Set Induksi)
5 minit
1. Guru memaparkan
gambar-gambar makanan
di hadapan kelas.
2. Murid dipilih secara
rawak untuk menyatakan
rasa makanan yang
dipaparkan.
3. Guru menyoal murid
apakah tajuk
pembelajaran pada hari
ini.
Memerhati
Berkomunikasi
Meramal
Langkah 2
(Pencetusan
Idea)
10 minit
1. Guru bersoal jawab
dengan murid :
Apakah sifat kimia bahan
yang anda tahu?
Apakah jenis rasa bahan
makanan yang anda tahu?
Bagaimana cara untuk
menentukan sifat kimia
bahan?
a. Meramal
b. Membuat
inferens
c. Berkomunikasi
CAF
(Consider All
Factors)
Langkah 3
(Penstrukturan Idea)
20 minit
1. Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas
litmus biru dan merah, piring petri, jus limau,
cuka, air gula, air garam, bahan penaik dan air
sabun.
2. Murid menguji setiap bahan makanan dan
bahan keperluan rumah dengan menggunakan
kertas litmus biru dan merah.
3. Guru mengarahkan murid merasai bahan
makanan dan bahan keperluan rumah dengan
menggunakan lidah.
4. Murid mencatatkan hasil keputusan di dalam
jadual yang disediakan.
( LAMPIRAN 1 )
1. Murid menyatakan perkara yang perlu diubah
dalam penyiasatan.
2. Murid menyatakan perkara yang diperhati
dalam penyiasatan ini.
a. Mengeksperimen
b. Mengelas
c. Berkomunikasi
d. Mengawal
Pembolehubah
e. Membuat Hipotesis
Langkah 4
(Aplikasi Idea)
15 minit
1. Guru meminta murid
menyelesaikan masalah
berdasarkan situasi yang
diberi dalam lembaran
kerja secara berkumpulan.
(LAMPIRAN 2)
a. Meramal
b. Membuat
Inferens
c. Berkomunikasi
APC
(Alternatives,
Possibilities,
Choices)
Langkah 5
Refleksi
10 minit
1. Murid membuat
kesimpulan tentang
pelajaran hari ini.
a. Membuat
Kesimpulan.
LAMPIRAN
BAHAN RASA
KESAN KE ATAS
SIFAT BAHAN
LITMUS BIRU LITMUS MERAH
JUS LIMAU
CUKA
AIR GULA
AIR GARAM
BAHAN PENAIK
AIR SABUN
BERASID BERALKALI NEUTRAL