kajian tindakan nurhayati ariffin

31
KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 1. Butiran Am Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 T Tarikh : 23 Ogos 2010 Masa : 8.15 – 9.15 Pagi Jumlah Masa : 60 Minit Bilangan Murid : 20 Orang Tajuk : Pekerjaan 2. Hasil Pembelajaran Fokus Utama : Membaca 5.1 : Membaca kuat perkataan dengan sebutan yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 1 : Membaca perkataan mudah dengan intonasi yang betul Fokus sampingan : Mendengar dan bertutur 1.2 : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila Aras 1 : Memberi respon yang sesuai terhadap soalan yang dikemukakan 3. Objektif Pada akhir pembelajaran pelajar akan dapat : i) membaca suku kata kvkv dan kvkvk 1 NURHAYATI BT ARIFFIN

Upload: mahfuzah

Post on 27-Jan-2016

258 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

contoh

TRANSCRIPT

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

1. Butiran Am

Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 T

Tarikh : 23 Ogos 2010

Masa : 8.15 – 9.15 Pagi

Jumlah Masa : 60 Minit

Bilangan Murid : 20 Orang

Tajuk : Pekerjaan

2. Hasil Pembelajaran

Fokus Utama : Membaca

5.1 : Membaca kuat perkataan dengan sebutan yang betul dan

memahami perkara yang dibaca

Aras 1 : Membaca perkataan mudah dengan intonasi yang betul

Fokus sampingan : Mendengar dan bertutur

1.2 : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara

bertatasusila

Aras 1 : Memberi respon yang sesuai terhadap soalan yang

dikemukakan

3. Objektif

Pada akhir pembelajaran pelajar akan dapat :

i) membaca suku kata kvkv dan kvkvk

ii) membaca ayat mudah dengan lancar dan menggunakan intonasi

yang betul

iii) membina ayat mudah

1 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

4. Kemahiran

i) Membatang suku kata (1.16)

ii) Membaca petikan dengan nada dan intonasi yang sesuai (2.13)

iii) Membina ayat mudah (3.10)

5. Pengisian Kurikulum

i) Ilmu : Kajian Tempatan

ii) Nilai : Kesyukuran

6. Bahan Bantu Mengajar

i) Lembaran Teka Silang Kata

ii) Kad Perkataan

iii) Kad Gambar

iv) Ayat

v) Lembaran Kerja

7. Pengetahuan Sedia Ada

Murid-murid telah mengenal nama-nama benda dan beberapa jenis

pekerjaan.

2 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

8. Langkah-Langkah Pengajaran

Langkah /

MasaIsi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Dan

PembelajaranCatatan

Set Induksi

(5 minit)

Memperkenalkan

beberapa jenis

pekerjaan

- Polis

- Tentera

- Doktor

- Bomba

- Jururawat

- Guru memperlihatkan poster

pelbagai pekerjaan

- Murid melihat gambar-

gambar yang dibentangkan

- Guru meminta pelajar

menyebut setiap pekerjaan

yang ditunjukkan

- Guru mengaitkan dengan

pelajaran hari ini

BBM

Poster

pekerjaan

Langkah 1

(7 minit)

Suku kata

(Lampiran 1)

- Murid mengeja dan

membatang suku kata yang

ditunjukkan

- Murid mengeja dan

membatangkan perkataan

yang ditunjukkan secara

berkumpulan

BBM

- Kad suku

kata

- Kad

perkataan

Langkah 2

(15 minit)

Perkataan mudah - Guru meminta murid mencari

perkataan yang terdapat di di

dalam silangkata

BBM

- Silangkata

Kaedah

- Kumpulan

Langkah 3

(15 minit)

Membina ayat

(Lampiran 2)

- Guru mengedarkan carta

ayat untuk latihan menyusun

BBM

Carta ayat

3 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

ayat

- Murid membaca ayat

mengikut nada dan intonasi

yang betul

Langkah 4

(15 minit)

Semakan ayat - Murid membaca ayat yang

telah disusun di hadapan

kelas

- Guru membetulkan ayat

bersama-sama di dalam

kelas

BBM

Lemabaran

kerja

Penutup

(5 minit)

Rumusan isi

- Membina ayat

dengan

perkataan

yang diberi

- Melengkapkan

ayat dengan

perkataan

- Guru merumuskan pelajaran

hari ini dan menerapkan nilai

murni kepada murid

- Guru mengedarkan helaian

latihan sebagai kerja rumah

kepada murid

BBM

Helaian

latihan

Nilai Murni :

Menghargai

Refleksi

Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Saya banyak menekankan

kepada murid untuk mengeja jenis-jenis pekerjaan. Pengetahuan mereka

bertambah dengan penggunaan silang kata dan perkataan kerana semuanya

berdasarkan lingkaran kehidupan seharian mereka.

4 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

1. REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN YANG LALU

Murid-murid telah mempelajari Bahasa Melayu sejak di Pra Sekolah lagi.

Murid-murid sepatutnya sudah dapat menguasai kosa kata Bahasa

Melayu mengikut topik yang terdapat di dalam Huraian Sukatan Pelajaran.

Malangnya apabila disoal secara lisan, di dapati masih ramai murid yang

belum menguasai atau telah lupa dengan kosa kata yang terdapat di

dalam senarai berkenaan.

Kesannya, guru Bahasa Melayu di tahun 3 menghadapi masalah untuk

mengajar murid-murid ini mengikut sukatan. Keadaan ini juga

menyukarkan guru untuk melanjutkan pelajaran kepada peringkat

pembinaan ayat. Justeru itu guru merasa perlu untuk mengajar semula

serta mengukuhkan penguasaan pelajaran kosa kata Bahasa Melayu

murid-murid terlebih dahulu.

Pada awal bulan Mac saya meminta murid-murid menyebut serta menulis

seberapa banyak kosa kata yang dikatahui dan telah dipelajari sejak di

tahun 1. Tujuannya ialah untuk meninjau sejauh mana tahap penguasaan

murid dalam kosa kata. Malangnya 50 peratus murid tidak dapat menulis

dan mengeja kosa kata Bahasa Melayu dengan betul.

Hasil dapatan ini mendorong kami untuk cuba mencari punca sebenar

kelemahan murid. Daripada temubual dengan murid-murid, dapatlah

dirumuskan bahawa;

1. Murid tidak minat kerana mungkin tidak memahami seterusnya

menguasai kosa kata Bahasa Melayu

2. Murid kurang membaca langsung bahan-bahan dalam Bahasa Melayu

termasuklah kurang mengulangkaji pelajaran Bahasa Melayu

5 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

3. Guru Bahasa Melayu kurang memberi bimbingan dan dorongan untuk

menarik minat murid

4. Kaedah pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu yang digunakan

kurang menarik

Maka saya perlu membuat satu kajian untuk memulihkan sikap dan

keyakinan murid serta menanam minat mereka terhadap pelajaran

Bahasa Melayu serta mengubah cara pendekatan pengajaran dan

pembelajaran yang digunakan. Di samping itu usaha perlu dipertingkatkan

untuk menanamkan semangat dan minat untuk membaca, memahami dan

mengingati serta menghafal kosa kata yang dipelajari seterusnya

menambahkan kosa kata Bahasa Melayu yang baru untuk memantapkan

penguasaan pelajaran Bahasa Melayu.

FOKUS KAJIAN

Murid tahun 3 sekolah saya telah mempelajari Bahasa Melayu selama tiga tahun

(Pra sekolah hingga tahun 2). Sepatutnya mereka telah dapat menguasai kosa

kata bahasa Melayu tetapi masih terdapat murid yang tidak dapat menguasai

kosa kata mengikut topik di dalam Huraian Sukatan pelajaran Bahasa Melayu

Tahap 1. Malangnya secara lisan, separuh daripada murid tidak dapat menyebut

dan menamakan objek-objek yang terdapat di dalam kelas. Ada sesetengah

murid dapat menyatakan objek dengan betul tetapi tidak dapat mengejanya

dengan betul.

Saya dapati murid-murid susah hendak mengingat dan menghafal kosa kata

yang telah dipelajari. Hal ini berlaku kerana mereka kurang membuat ulangkaji

dan tiada aktiviti sokongan untuk tujuan pengukuhan.

6 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Jika masalah ini tidak diatasi segera maka pengajaran dan pembelajaran Bahasa

Melayu tidak akan dapat dilaksanakan dengan berkesan. Murid akan sering

merasa bosan dan ini akan mengakibatkan murid tidak dapat menguasai kosa

kata yang merupakan asas yang penting. Maka saya cuba untuk mencari jalan

untuk meningkatkan minat murid untuk belajar Bahasa Melayu. Murid-murid

didedahkan dengan kosa kata yang senang untuk meyakinkan mereka bahawa

mempelajari Bahasa Melayu adalah mudah dan menyeronokkan.

OBJEKTIF KAJIAN

Objektif Am

i. Membantu murid menguasai kosa kata Bahasa Melayu

ii. Menanam semangat untuk belajar secara berkumpulan dan melahirkan

keyakinan dan minat terhadap Bahasa Melayu

iii. Membantu guru memahami dengan lebih mendalam masalah yang

dihadapi oleh murid menguasai Bahasa Melayu amnya dan kosa kata

khasnya.

Objektif khas

i. Melatih dan membimbing murid-murid untuk menguasai kosa kata Bahasa

Melayu

ii. Menimbulkan minat murid terhadap pelajaran Bahasa Melayu dan

seterusnya mereka berusaha sendiri mencari dan menambahkan

pengetahuan kosa kata yang baru

iii. Membantu guru menggunakan kaedah dan pendekatan yang lebih sesuai

iv. Meningkatkan kuantiti dan kualiti prestasi pencapaian Bahasa Melayu di

peringkat sekolah dan seterusnya membantu meningkatkan kelulusan

UPSR sekolah

7 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

KUMPULAN SASARAN

Kumpulan sasaran kajian ini terdiri daripada 20 orang murid tahun 3 Sekolah

Kebangsaan Jitra 2, Jitra, Kedah Darul Aman.

PELAKSANAAN KAJIAN

Tinjauan Masalah

Saya mula membuat tinjauan awal mengenai penguasaan kosa kata murid-murid

secara lisan. Di dapati lebih daripada 50% murid-murid seolah-olah tidak

menguasai sebarang kosa kata yang telah mereka pelajari.

Daripada 20 orang murid, hanya 14 orang yang boleh menjawab soalan guru

dengan betul. Akan tetapi, apabila disuruh mengeja kosa kata yang disebut,

kebanyakkan daripada 14 orang itu juga menghadapi masalah untuk mengejanya

dengan betul. Selepas menemubual dan menganalisis buku latihan murid, saya

dapat mengenalpasti masalah-masalah seperti yang berikut

i) Murid kurang atau langsung tidak membaca buka Bahasa Melayu

mahupun mengulangkaji pelajaran Bahasa Melayu

ii) Kegagalan murid untuk memahami dan seterusnya menguasai kosa kata

Bahasa Melayu menyebabkan mereka tidak berminat

iii) Murid kurang menggunakan bahasa Melayu yang betul di rumah kerana

lebih banyak menggunakan bahasa dialek

Seterusnya masalah ditinjau dengan menemubual murid-murid untuk mengesan

penglibatan mereka dalam mempelajari atau mengulangkaji pelajaran Bahasa

Melayu di rumah. Contoh soalan yang dikemukakan adalah seperti berikut;

i) Adakah anda mengulangkaji Bahasa Melayu di rumah?

8 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

ii) Jika ya, berapa kerap anda berbuat demikian?

A. Setiap hari

B. 3 – 5 hari dalam seminggu

C. Hanya 1 – 2 hari dalam seminggu

Hasil tinjauan adalah seperti dalam jadual 1

Jadual 1 : Dapatan temubual murid

Kekerapan membaca dan membuat mengulangkaji

Bilangan pelajar Peratus

Tiada langsung 12 60%

1 – 2 hari dalam seminggu 6 30%

3 – 5 hari dalam seminggu 1 5%

Setiap hari 1 5%

Jumlah 20 100%

Dapatan ini membuat saya berasa amat perlu untuk mencari satu kaedah yang

paling sesuai supaya murid berasa lebih selesa, seronok dan berminat untuk

mempelajari Bahasa Melayu.

Analisis Tinjauan Masalah

Saya telah mengadakan ujian bertulis ejaan di peringkat awal kajian dijalankan.

Keputusan ujian berkenaan adalah seperti di Lampiran (Ujian Pra). Dapatan ujian

ini menunjukkan bahawa ejaan Bahasa Melayu murid banyak dipengaruhi oleh

sebutan berdasarkan kepada bahasa ibunda mereka contohnya;

9 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Bahasa Melayu Bahasa Ibunda

Air Ayaq

Tidur Tidoq

Lapar Lapaq

Botol Botoi

Kereta Kegheta

Saya juga mendapati bahawa murid-murid ini dapat menguasai kosa kata

dengan lebih mudah jika mereka selalu membaca, menulis dan berbincang

sesama sendiri perkataan-perkataan kosa kata yang telah dipelajari. Maka

dengan itu murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan (Lampiran 3) dan setiap

kumpulan menjalankan aktiviti membaca, menulis dan berbincang sesama

mereka untuk mengukuhkan penguasaan kosa kata setiap ahli dalam kumpulan.

PELAKSANAAN TINDAKAN DAN PEMERHATIAN

A) Membaca Dan Mengenal Kosa Kata

- Murid diberi senarai kosa kata dan mereka dikehendaki membaca

dan memahami makna kosa kata secara bersendirian

Pemerhatian

- Hanya sebilangan kecil sahaja murid yang datang berjumpa guru

untuk bertanya sebutan dan makna kosa kata yang mereka tidak

tahu. Ini mungkin disebabkan guru memberi peluang kepada

mereka untuk merujuk kamus. Ada antara murid yang tidak

memberi perhatian langsung, malahan ada yang menghilangkan

kosa kata yang telah diberikan oleh guru.

10 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Refleksi

- Aktiviti ini gagal menarik minat murid untuk belajar dan berusaha

sendiri untuk meningkatkan penguasaan kosa kata mereka,

walaupun dipupuk dengan cogan kata 1 jam sehari.

B) Membaca Kosa Kata Dari Kad Imbasan

- Murid membaca dan memahami kad-kad imbasan dan kad bacaan

dalam kumpulan masing-masing. Ketua kumpulan memastikan ahli

setiap kumpulan membaca dan memahami kosa kata yang tercatat

pada kad imbasan. Ganjaran akan diberikan kepada mana-mana

kumpulan yang berjaya mencapai tahap yang disasarkan.

Pemerhatian

- Ini menjadikan murid lebih komited untuk memperbaiki prestasi

masing-masing di mana kesalahan akan ditertawakan oleh rakan-

rakan dari kumpulan lain. Selepas tamatnya sesi P&P murid-murid

berebut untuk mendapatkan kad tersebut untuk dibaca pada masa

lapang.

Refleksi

- Murid mula menunjukkan minat dan perubahan sikap untuk belajar

setelah mendapat bimbingan dan teguran oleh rakan sebaya dalam

kumpulan masing-masing.

C) Menyelesaikan Teka Silang Kata (Secara Individu Dan Berkumpulan)

- Setiap kumpulan diberi 3 set silang kata. Kumpulan yang mendapat

paling banyak jawapan yang betul dalam masa yang singkat akan

menerima hadiah

11 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Pemerhatian

- Murid menunjukkan minat dan berusaha menyelesaikan silang kata

dengan cepat. Murid yang kurang cekap dan kurang berminat

dengan permainan ini terpaksa diberi sokongan dan bantuan untuk

menyelesaikan silang kata kosa kata yang diberi.

Refleksi

- Sebilangan kecil murid yang lemah dan melibatkan diri secara aktif

tetapi ramai murid yang menunjukkan minat dengan aktiviti ini

malahan meminta guru untuk mengadakan lagi aktiviti ini

terutamanya bagi kumpulan yang tidak mendapat hadiah.

D) Menulis Kosa Kata

- Kosa kata diajarkan secara kreatif menggunakan unsur seni. Murid

diminta menulis dengan tulisan kreatif dan mewarnakannya dengan

cantik dan menarik. Tulisan yang betul, kreatif dan paling menarik

akan dipamerkan serta diberikan ganjaran

Pemerhatian

- Murid lebih menunjukkan minat terhadap seni lukis berbanding

menulis biasa. Bagi murid yang kurang berminat dan lemah akan

diberikan galakan dan pujian untuk menarik minat mereka. Mereka

juga turut melakar kosa kata yang telah dipelajari dengan gaya

mereka sendiri.

12 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Refleksi

- Murid amat berminat untuk menguasai kosa kata tetapi mengambil

masa yang lama. Aktiviti sebegini dicadangkan untuk dilakukan

semasa kokurikulum.

E) Membuat Peta Minda Dengan Kosa Yang Telah Dipelajari

- Murid dikehendaki membuat kosa kata dengan menggunakan peta

minda yang menarik dan mudah difahami. Peta minda yang sudah

siap akan dipindahkan ke atas kad manila yang disediakan serta

dipamerkan di dalam kelas.

Pemerhatian

- Ramai murid dan kumpulan dapat menghasilkan peta minda

dengan baik serta dengan cara yang menarik.

13 NURHAYATI BT ARIFFIN

PEKERJAAN

GURU

DOKTOR

KERANI

PEGUAM

POLIS

TENTERA

JURUTERA

JURURAWAT

BOMBA

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Refleksi

- Ini dapat memupuk minat dan semangat murid untuk belajar dan

berbincang secara berkumpulan dan ini merupakan peluang untuk

murid menambahkan pengetahuan kosa kata mereka.

F) Mengisi Tempat Kosong Dengan Huruf Yang Betul

- Murid dikehendaki mengisi tempat kosong dengan huruf-huruf yang

betul

Pemerhatian

- Murid yang cekap dapat mengisi dengan cepat secara bersendirian.

Murid yang lembam terpaksa dibantu oleh guru untuk mengisi

ruang-ruang kosong dengan huruf-huruf yang betul.

Refleksi

- Murid berpotensi untuk menguasai kosa kata Bahasa Melayu.

Masalah mereka adalah disebabkan olehmurid langsung tidak

membaca dan tidak tahu cara hendak bermula. Murid berminat

untuk menghafal kosa kata untuk meningkatkan preasti sendiri dan

juga rakan-rakan sekumpulan yang lain.

G) Ujian Bertulis

- Merupakan Ujian terakhir dalam kajian tindakan dan guru dapat

mengesan sejauh mana murid-muridnya telah menguasai kosa kata

yang telah dipelajari. Murid yang memperolehi markah melebihi

85% diberikan ganjaran untuk menarik minat mereka agar terlibat

dalam kitaran kajian berikutnya.

14 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

Pemerhatian

- Pada akhir aktiviti ini murid dapat menulis kosa kata dengan baik

dan betul.

H) Pelaksanaan Penilaian

Aktiviti ini merupakan proses penilaian pada peringkat akhir kajian

tindakan ini dan guru boleh mengesan sejauh mana murid-murid telah

memahami dan menguasai kosa kata Bahasa Melayu yang telah dipelajari

semasa proses pengajaran dan pembelajaran di jalankan. Murid-murid

yang memperolehi markah 85% diberikan ganjaran (ganjaran

sememangnya telah diberikan kepada semua murid yang mengambil

bahagian dalam aktiviti kajian yang dijalankan sebagai menghargai

kerjasama dan komitmen yang diberikan) dan juga untuk menarik minat

murid untuk menyertai kitaran kajian berikutnya.

Pemerhatian

Pada akhir kajian ini, ramai murid dapat menulis kosa kata Bahasa Melayu

sekiranya mereka sentiasa membaca, bertanya sesama mereka dan

membuat ulangkaji untuk mengenal kosa kata yang telah dipelajari di

dalam bilik darjah.

15 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

REFLEKSI KAJIAN

1. Penilaian Pencapaian Murid

- Dinilai daripada aktiviti C hingga aktiviti H

- Penilaian terhadap kejayaan dan keberkesanan Kajian Tindakan

adalah berdasarkan kepada pencapaian dalam ujian bertulis

(ejaan) – Ujian Pra Dan Ujian Pos yang dijalankan

Berdasarkan keputusan tersebut, saya dapati bahawa terdapatnya

peningkatan terutamanya bagi murid-murid yang berada di dalam kelas

GALUS.

2. Rumusan Pemerhatian Aktiviti-Aktiviti Intervensi Yang Dijalankan

Berdasarkan tinjauan yang telah dijalankan di dapati bahawa murid-murid

telah mula berubah sikap, ramai di kalangan mereka mula menunjukkan

minat untuk membaca dan menghafal kosa kata daripada kad-kad

imbasan dan bacaan yang telah disediakan oleh guru.

Bagi murid-murid yang “agak berat” untuk belajar sendiri, guru harus

berperanan memberi lebih perhatian, sokongan dan pemantauan secara

berterusan. Ketua kumpulan juga diingatkan supaya sentiasa memastikan

ahli-ahli kumpulan yang lemah dalam kumpulan mereka dibimbing dan

mengambil bahagian dalam semua aktiviti perbincangan dalam kumpulan

masing-masing.

3. Refleksi Tentang Proses Pengajaran Dan Pembelajaran Yang Telah

Dijalankan Secara Keseluruhan

Berdasarkan pemerhatian semasa sesi pengajaran dan pembelajaran

yang dijalankan di dalam bilik darjah terutamanya bagi aktiviti 2, 3, 4 dan 5

didapati setiap aktiviti ini telah membuka mata dan menyedarkan murid-

murid untuk belajar Bahasa Melayu dengan lebih baik. Guru juga berjaya

meyakinkan murid-murid bahawa Bahasa Melayu sebenarnya adalah satu

mata pelajaran yang menarik dan mudah dipelajari.

16 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

CADANGAN UNTUK KAJIAN TINDAKAN SETERUSNYA

Kajian sebegini dilihat dapat membantu guru dalam usaha meningkatkan minat

murid-murid untuk belajar Bahasa Melayu. Ramai murid-murid langsung tidak

mempedulikan tentang kosa kata yang dianggap remeh dan mudah. Setelah

kajian tindakan dijalankan murid-murid telah menunjukkan perubahan sikap yang

positif. Walaupun tidak semua murid melibatkan diri secara aktif, sebahagian

besar murid berusaha menggunakan kamus untuk mencari kosa kata.

Ekoran daripada kajian tindakan ini, kitaran kajian seterusnya ialah mengenai

kesukaran murid untuk membina dan membuat ayat-ayat ringkas sendiri. Pihak

pentadbiran perlu didedahkan tentang sebenarnya yang dikatakan kajian

tindakan supaya proses pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan

lancar. Ahli panitia Bahasa Melayu khususnya perlu mengambil inisiatif

bekerjasama dalam usaha mengesan masalah yang dihadapi dalam pengajaran

dan pembelajaran Bahasa Melayu dan merangka langkah-langkah penyelesaian

demi mengesan dan memulihkan masalah ini sedari awal lagi. Mungkin semua

warga sekolah amat diperlukan dalam menyumbangkan idea dan memberikan

sokongan dan galakan padu kepada para guru yang terlibat secara langsung

dengan proses pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu.

17 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

LAMPIRAN 1

SILANG KATA : PEKERJAAN

G 1 U 2 P 2 M 5

T 3 N 3 A 4

K 4 A 6

Mendatar Menurun

1. Mengajar di sekolah 1. Pe………..

2. Berada di balai 2. Tukang ……..

3. Menjaga keamanan Negara 3. Bekerja menangkap ikan

4. Bertugas di pejabat 4. Berperang di hutan

5. Melukis bangunan 5. Bertugas di dewan rakyat

18 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

LAMPIRAN 2

LATIHAN MEMBINA AYAT

Susun semula perkataan di bawah supaya menjadi ayat yang betul.

1. alam sekitar - Kita - menjaga - mesti - keindahan

______________________________________________________

2. membuang - merata-rata - sampah - Jangan

______________________________________________________

3. tangan - sebelum - Basuhlah - dan - selepas - makan

______________________________________________________

4. seorang - Alisah - guru - ialah - bertanggungjawab

______________________________________________________

5. nelayan - tugas - Pak Ahmad - dengan - menjalankan -

sebagai - baik

______________________________________________________

6. doktor - merawat - orang - di hospital - sakit

______________________________________________________

7. Negara - polis - tentera - dijaga - dan - oleh - aman

______________________________________________________

8. Membersihkan - sekolah - kawasan - kami

______________________________________________________

19 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

9. Negeri - Saya - ke - melawat - Melaka

______________________________________________________

10. saya - ibu - bertugas - hospital - jururawat

______________________________________________________

20 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

LAMPIRAN 3

PEKERJAAN

Bil Pekerjaan

1 Tukang urut

2 Polis

3 Guru

4 Tentera

5 Nelayan

6 Askar

7 Kerani

8 Jururawat

9 Peguam

10 Arkitek

21 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

LAMPIRAN 4

MURID-MURID KELAS 3T DIBAHAGIKAN KEPADA 5 KUMPULAN

KUMPULAN 1 5 orang murid

KUMPULAN 2 5 orang murid

KUMPULAN 3 5 orang murid

KUMPULAN 4 5 orang murid

22 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

LAMPIRAN 5

KEKERAPAN MURID MEMBACA BUKU DAN MEMBUAT ULANGKAJI BAHASA MELAYU DI RUMAH

Bil Murid Setiap Hari

3 – 5 Hari Dalam

Seminggu

1 – 2 Hari Dalam

Seminggu

Tiada Langsung

1 Murid 1 √2 Murid 2 √3 Murid 3 √4 Murid 4 √5 Murid 5 √6 Murid 6 √7 Murid 7 √8 Murid 8 √9 Murid 9 √

10 Murid 10 √11 Murid 11 √12 Murid 12 √13 Murid 13 √14 Murid 14 √15 Murid 15 √

16 Murid 16 √

17 Murid 17 √18 Murid 18 √19 Murid 19 √20 Murid 20 √

23 NURHAYATI BT ARIFFIN

KAJIAN TINDAKAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU

LAMPIRAN 6

JADUAL PERBANDINGAN PENCAPAIAN UJIAN BERTULIS EJAAN(UJIAN PRA DAN UJIAN POS)

Bil MuridPencapaian Ujian Pra Pencapaian Ujian Pos

Pekerjaan

Pekerjaan

1 Murid 1 3 72 Murid 2 2 53 Murid 3 6 94 Murid 4 4 85 Murid 5 7 106 Murid 6 1 67 Murid 7 3 98 Murid 8 4 89 Murid 9 5 910 Murid 10 4 911 Murid 11 5 912 Murid 12 3 813 Murid 13 3 714 Murid 14 3 715 Murid 15 5 916 Murid 16 5 1017 Murid 17 3 918 Murid 18 2 919 Murid 19 1 720 Murid 20 1 8

24 NURHAYATI BT ARIFFIN