intership

37
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Sains Tarikh :03.09.15 (Khamis) Masa :7.45- 8.45 pagi Kelas : 4 Valluar Bilangan Pelajar : 28 Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta Tajuk :Sistem Suria Standard Kandungan : 9.1 Menganalisis pengetahuan tentang sistem suria Standard Pembelajaran : 9.1.1 Memerihalkan ahli Sistem Suria iaitu Matahari ,planet, satelit semula jadi, asteroid, meteoroid, komet melalui pemerhatian menerusi pelbagai media 9.1.2 Membuat urutan planet dalam Sistem Suria dengan menjalankan aktiviti Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

Upload: thinagaran-mahendran

Post on 25-Jan-2016

221 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Intership

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Sains

Tarikh :03.09.15 (Khamis)

Masa :7.45- 8.45 pagi

Kelas : 4 Valluar

Bilangan Pelajar : 28

Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta

Tajuk :Sistem Suria

Standard Kandungan : 9.1 Menganalisis pengetahuan tentang sistem suria

Standard Pembelajaran : 9.1.1 Memerihalkan ahli Sistem Suria iaitu Matahari

,planet, satelit semula jadi, asteroid, meteoroid,

komet melalui pemerhatian menerusi

pelbagai media

9.1.2 Membuat urutan planet dalam Sistem Suria

dengan menjalankan aktiviti

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

i) Memerhatikan ahli dalam sistem suria

ii) Menyusun urutan planet dalam sistem suria dengan betul

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat gambar gambar planet –planet dalam

Page 2: Intership

pembacaan atau di kaca telivisyen

KPS : Memerhati, menganalisis, berkomunikasi,

meramalkan , membuat inferens, mentafsir maklumat

KBKK : membanding beza, menghubungkait, membuat ramalan,

membuat urutan

Nilai /Sikap Saintifik : Bersyukur,bekerjasama,sayang alam sekitar,berfikir secara

rasional,keyakinan, toleransi, menyedari bahawa sains

merupakan satu daripada cara untuk memahami alam

Strategi P&P : Perbincangan kumpulan, kontruktivisme, Kaedah penyoalan

Bahan bantu Mengajar : Persembahan Power Point, LCD, lembaran kerja, kad

bernombor,, tayangan video, model bumi

Page 3: Intership

Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Gambar matahari .Guru menunjukkan gambar matahari dan

menanyakkan beberapa soalan yang

berkaitannya kepada murid.

a. .Apakah benda ini? (Matahari)

b Apakah kepentingan matahari

kepada manusia?

Guru mengaitkan dengan pembelajaran

hari ini iaitu sistem suria

KPS

Memerhati,

Berkomunikasi

BBM

Kad bergambar

Strategi

Penyoalan

Langkah 1

(15 minit)

Pengenalan ahli-ahli dalam sistem suria dan

ciri-cirinya

1.Guru mempersembahkan ahli-ahli

sistem suria dalam power point.

2. Guru mengemukakan ahli-ahli

sistem suria lalu menerangkan ciri-

cirinya satu demi satu supaya murid

dapat memahami ciri-ciri ahli sistem

suria dengan lebih jelas.

3.Guru membimbing murid membaca

nama ahli sistem suria dengan

sebutan betul.

KPS

Memerhati

Berkomunikasi

BBM

Slaid Power point

Nilai dan sikap saintifik

Bersyukur

KBKK

Menghubungkait

Page 4: Intership

Langkah 2

(20 minit)

Pengenalan kepada 8 buah Planet dan ciri-

cirinya

1.Guru menunjukkan gambar situasi hutan

2..Berdasarkan gambar tersebut di

minta murid menjawab beberapa

soalan yang .berkaitannya.

a Apakah yang mengambarkan situasi

ini?

b. Apkah yang membolehkan hutan ini

membekalkan pelbagai jenis pokok?

c. Kenapa kita boleh hidup di tempat

seperti ini dan hubungkaitkan dengan

planet.

3.Guru memperkenalkan 8 planet

melalui persembahan

power point secara urutan

4.Guru mengemukakan gambar-

gambar planet untuk menjelaskan

kedudukan dan urutannya dalam

sistem suria.

5.Guru membimbing murid

memahami ciri-ciri dan kedudukan

setiap planet dengn lebih jelas..

6.. Murid diminta membaca nama

planet-planet dengan sebutan yang

KBKK

Menghubungkait

Membanding beza

Menganalis

Membuat urutan

BBM

Kad bergambar

Slaid Power point

KPS

Memerhati

Meramal

Menginferens

Nilai/Sikap saintifik

Menyayangi alam sekitar

Page 5: Intership

betul.

Langkah 3

(20 minit)

Kenal pasti keistimewaan dan ciri-ciri 8 buah

planet dalam sistem suria

Contohnya ;

Planet yang terbesar dalam sistem

suria.

Planet yang terdekat dengan

matahari

Planet yang tercantik sekali dalam

sistem suria.

Planet yang mempunyai orbit yang

terkecil dalam sisitem suria.

Planet yang mempunyai kepanasan

suhu yang tertinggi.

Planet yang tidak mempunyai

satelit semula jadi.

1.Guru memberikan setiap kumpulan dua

kad yang mengandungi ciri-ciri atau

keistimewaan mana-mana planet.

2.Murid berbincang dalam

kumpulan mengenai kad yang diterima

berkaitan dengan planet yang mana.

3.Guru meminta wakil setiap kumpulan

menampalkan ciri-ciri planet-

planet berkenaan di papan putih

berdasarkan kad-kad yang mereka

terima mengikut planet yang

bersesuaian dengannya.

3.Guru menerangkan ciri dan

keistimewaan planet-planet tersebut

berdasarkan gambar di power

point dan membandingkan dengan

jawapan murid yang ditampal oleh

setiap kumpulan.

Strategi

Perbincangan kumpulan

KBKK

mencirikan

membanding beza

KPS

Memerhati

Menginferens

Berkomunikasi

Nilai/Sikap Saintifik

Bekerjasama

Kerajinan

Menyayangi kepada alam

sekitar

Bersyukur

BBM

Tayangan power point

LCD

Kad keistimewaan planet

Page 6: Intership

Kad nama planet

Penutup

(2 minit)

Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada

hari ini denganmenyoalkan beberapa

soalan untuk memastikan murid benar-

benar faham akan pengajaran yang

disampaikan

2. Murid diminta menjawab soalan-soalan

dalam lembaran kerja yang diberikan oleh

guru.

BBM

Lembaran kerja

Page 7: Intership

Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Gambar keluarga .Guru menunjukkan gambar keluargai dan

menanyakkan beberapa soalan yang

berkaitannya kepada murid.

a. Gambar ini menunjukkan apa?

b. Apakah yang dapat lihat daripada

gambar ini?

c. Berapa ramaikah ahli keluarganya?

Guru mengaitkan dengan isi pelajaran hari

ini “ sistem suria”

KPS

Memerhati,

Berkomunikasi

BBM

Kad bergambar

Strategi

Penyoalan

Langkah 1

(15 minit)

Pengenalan kepada ahli-ahli dalam sistem

suria dan ciri-cirinya

1.Guru memperkenalkan ahli-ahli

sistem suria dalam power point.

2. Guru mengemukakan ahli-ahli

sistem suria lalu menerangkan ciri-

cirinya satu demi satu supaya murid

dapat memahami ciri-ciri ahli sistem

suria dengan lebih jelas.

3.Guru membimbing murid membaca

nama ahli sistem suria dengan

sebutan betul.

KPS

Memerhati

Berkomunikasi

BBM

Slaid power point

Nilai dan sikap saintifik

Bersyukur

KBKK

Menghubungkait

Page 8: Intership

Langkah 2

(20 minit)

Pengenalan kepada 8 buah planet dalam

sistem suria dan ciri-cirinya

1.Guru menunjukkan model bumi lalu

menghubungkaitkan dengan planetnya

2..Berdasarkan model tersebut di

minta murid menjawab beberapa

soalan yang .berkaitannya.

a Apa nama alatan ini?

b. Apakah yang kamu dapat perhaitkan

daripada alat ini?

c.Apa yang boleh menyebabkan

manusia hidup dalam bumi ini?

c. Kenapa kita boleh hidup di planet

ini?

3.Guru memperkenalkan 7 buah planet

yang lain.

4. Murid ditunjukkan gambar planet-

planet tersebut.

5.Guru menjelaskan kedudukan planet

dan urutannya serta ciri-ciri setiap

planet dalam sistem suria.

6. Guru membimbing murid memahami

kedudukan setiap planet dengan lebih

jelas melaui carta sistem suria.

KBKK

Menghubungkait

Membanding beza

Menganalis

Membuat urutan

BBM

Kad bergambar

model

carta

KPS

Memerhati

Meramal

Menginferens

Nilai/Sikap saintifik

Menyayangi dan

memahami alam sekitar

Page 9: Intership

Langkah 3

(20 minit)

1.Kedudukan setiap planet dalam sistem

suria melaui tayangan slaid

2.Kenal pasti ciri-ciri dan keistimewaan planet

dalam sistem suria.

Contohnya ;

Planet yang terbesar dalam sistem

suria.

Planet yang terdekat dengan

matahari

Planet yang tercantik sekali dalam

sistem suria.

Planet yang mempunyai orbit yang

terkecil dalam sisitem suria.

Planet yang mempunyai kepanasan

suhu yang tertinggi.

Planet yang tidak mempunyai

satelit semula jadi.

1.Murid ditayangkan slaid power point

yang disediakan.

2.Murid diminta mengenalpasti

kedudukan dan urutan setiap planet-

planet yang ditunjukkan.

3.Guru memberikan setiap kumpulan dua

kad yang mengandungi ciri-ciri atau

keistimewaan mana-mana planet.

2.Murid berbincang dalam

kumpulan mengenai kad yang diterima

berkaitan dengan planet yang mana.

3.Guru meminta wakil setiap kumpulan

menampalkan ciri-ciri planet-

planet berkenaan di papan putih

berdasarkan kad-kad yang mereka

terima pada planet yang berkenaan.

3.Guru menerangkan ciri dan

keistimewaan planet-planet tersebut

berdasarkan gambar di power

point dan membandingkan dengan

jawapan murid yang ditampal oleh

Strategi

Perbincangan kumpulan

KBKK

mencirikan

membanding beza

mentafsir maklumat

KPS

Memerhati

Menginferens

Berkomunikasi

Nilai/Sikap Saintifik

Bekerjasama

Kerajinan

Menyayangi kepada alam

sekitar

Bersyukur

BBM

Tayangan power point

LCD

Kad keistimewaan planet

Page 10: Intership

setiap kumpulan Kad nama planet

Penutup

(2 minit)

Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada

hari ini dengan menyoalkan beberapa

soalan untuk memastikan murid benar-

benar faham akan pengajaran yang

disampaikan

2. Murid diminta menjawab soalan-soalan

dalam lembaran kerja yang diberikan

oleh guru.

BBM

Lembaran kerja

Page 11: Intership

Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Tayangan video matahari

1.Guru menayangkan video matahari dan

menanyakan beberapa soalan yang

berdasarkannya kepada murid.

a. .Apakah yang ditujukkan dalam

tayangan video tadi?

b Apakah yang disebutkan tentang

matahari dalam sedutan tayangan

tadi?

2.Guru mengaitkan dengan isi

pebelajaran hari ini “sistem suria”

KPS

Memerhati,

Berkomunikasi

BBM

Tayangan video

Strategi

Penyoalan

Langkah 1

(15 minit)

Penerangan mengenai ahli-ahli dalam sistem

suria dan ciri-cirinya

Matahari

8 planet

Satelit semulajadi

Asteroid

Meteoroid

Komet

1.Guru memperkenalkan ahli-ahli

sistem suria dalam power point.

2. Guru menayangkan animasi ahli-ahli

sistem suria lalu menerangkan ciri-

cirinya satu demi satu supaya murid

dapat memahami ciri-ciri ahli sistem

suria dengan lebih jelas.

3.Guru membimbing murid menyebut

nama ahli sistem suria dengan sebutan

betul secara lisan

KPS

Memerhati

Berkomunikasi

Mentafsir maklumat

BBM

Slaid Power point

Nilai dan sikap saintifik

Bersyukur

Minat dan dan bersifat

ingin tahu terhadap alam

Page 12: Intership

Langkah 2

(20 minit)

Susunan dan kedudukan planet-planet serta

pergerakan planet mengelilingi matahari

.

1.Guru menunjukkan model bumi sambil

meminta murid ramalkan apakah yang

berkaitan dengan isi pelajaran hari ini.

2.Guru memnta murid menyatakan nama-

nama planet yang mereka ketahui.

3.Guru menayangkan slaid planet-planet

dalam sistem suria mengikut kedudukan

dan urutan dengan menerangkan ciri-

cirinya.

4. Guru meminta murid menyebut nama-

nama planet mengikut kedudukan dan

susunan dalam sistem suria.

5.Guru mengemukakan beberapa soalan

berdasarkan peredaran planet.

a.Ramalkan apa yang akan berlaku

sekiranya planet-planet tidak beredar

mengikut orbit masing-masing?

B,Ramalkan apa yang akan berlaku jika

orbit Bumi mendekati atau menjauhi

Matahari?

KBKK

Menghubungkait

KBKK

Meramalkan

Menghubungkait

Membanding beza

Menganalis

Membuat urutan

BBM

model

Slaid Power point

KPS

Memerhati

Meramal

Menginferens

Berkomunikasi

Nilai/Sikap saintifik

Menyayangi alam sekitar

Mensyukuri nikmat

kurniaan Tuhan

Page 13: Intership

Berani dan yakin

Langkah 3

(20 minit)

Tayangan slaid bertujuan untuk pengukuhan

pemahaman

Aktiviti berunsur hiburan kuiz

Contohnya:

1Apakah kesan Bumi jika Bumi berada

dekat dengan matahari?

A. Kehidupan akan musnah

B. Suhu akan berkurang

C. Air akan dibekukan

D. Cahaya akan berkurangan

2.Di antara planet yang berikut, apakah

planet yang paling besar dalam sistem

suria?

A Uranus

B.Neptun

C.Zuhal

1.Guru membahagikan murid kepada

kumpulan.

2.Terlebih dahulu guru telah

menyediakan soalan dalam bentuk

power point..

3. Murid diberikan senarai soalan yang

sama untuk dibincang dalam kumpulan

selama 5 minit

3.Setiap kumpulan akan menerima dua

kad yang mengandungi nombor soalan

untuk dijawab dalam power point

apabila wakil setiap kumpulan dipanggil

untuk dijawab.

4,Jawapan murid akan direspon oleh

komputer.

4.Setiap kumpulan yang dapat menjawab

dengan betul akan diberi 10 markah..

Strategi

Perbincangan kumpulan

KBKK

mencirikan

membanding beza

menghubungkait

KPS

Memerhati

Menginferens

Berkomunikasi

Nilai/Sikap Saintifik

Bekerjasama

Kerajinan

Berfikir secara rasional

Bersyukur

BBM

Slaid power point

LCD

Page 14: Intership

D Marikh. Kad nombor

Penutup

(2 minit)

Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada

hari ini dengan menanyakan beberapa

soalan untuk memastikan murid benar-

benar faham akan pengajaran yang

disampaikan

2..Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada semua murid.

3.Guru merumuskan pengajaran hari ini

dengan menyatakan bahawa hanya

bumi sesuai bagi manusia hidup. Oleh

itu kita perlu menjaga bumi ,Jangan

membuat aktiviti-aktiviti yang boleh

mencemarkan bumi.

BBM

Lembaran kerja

Sikap saintifik dan nilai

murni

Menyedari sains adalah

satu cara untuk

memahami alam

Mensyukuri nikmat

kurniaan Tuhan

Page 15: Intership

Langkah/Masa Isi kandungan/pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Gambar Bulan

.Guru menunjukkan gambar bulan dan

menanyakkan beberapa soalan yang

berkaitannya kepada murid.

a. .Apakah benda ini?

b Siuasi apakah yang ditunjukkan ?

d. Mengapakah benda ini tidak kelihatan

pada hari siang?

Guru mengaitkan dengan pembelajaran

hari ini iaitu sistem suria

KPS

Memerhati,

Berkomunikasi

BBM

Kad bergambar

Strategi

Penyoalan

Langkah 1

(15 minit)

Pengenalan kepada ahli-ahli dalam sistem

suria dan ciri-cirinya

1.Guru mempersembahkan ahli-ahli

sistem suria dalam power point.

2. Guru mengemukakan ahli-ahli

sistem suria lalu menerangkan ciri-

cirinya satu demi satu supaya murid

dapat memahami ciri-ciri ahli sistem

suria dengan lebih jelas.

3.Guru membimbing murid membaca

nama ahli sistem suria dengan

sebutan betul.

KPS

Memerhati

Berkomunikasi

BBM

Slaid Power point

Nilai dan sikap saintifik

Bersyukur

KBKK

Page 16: Intership

Langkah 2

(20 minit)

Pengenalan kedudukan 8 buah planet dalam

sistem suria

1Guru meminta murid menyatakan nama-

nama planet yang mereka ketahui.

2.Guru memperkenalkan 8 buah planet

serta ciri-cirinya melalui persembahan

power point

3. Guru mengemukakan gambar-

gambar planet untuk menjelaskan

kedudukan dan urutannya dalam

sistem suria.

5.Guru membimbing murid

memahami kedudukan setiap

planet dengan lebih jelas dan tepat.

6.. Murid diminta membaca nama

planet-planet dengan sebutan yang

betul

Menghubungkait

KBKK

Menghubungkait

Membanding beza

Menganalis

Membuat urutan

BBM

Slaid Power point

KPS

Memerhati

Meramal

Menginferens

Nilai/Sikap saintifik

Menyayangi alam sekitar

Page 17: Intership

Langkah 3

(20 minit)

Kenal pasti kedudukan planet – planet dalam

sistem suria dalam susunan urutan yang

betul.

1.Murid ditunjukkan gambar-gambar

planet dalam power point.

2.Murid diminta mengenalpasti planet-

planet yang ditunjukkan.

3.Setiap kumpulan diberikan tag nama

planet .

4.Murid diminta berbincang dan membina

ayat yang boleh mewakili setiap planet

supaya mudah untuk mengingat nama

planet.

5.Perlakuan ini diteruskan selama 10

minit.

6. Wakil kumpulan diminta menyebutkan

ayat yang dibina mengikut urutan

planet-planet dalam sistem suria.

7. Kumpulan yang berjaya membina ayat

itu diberi ganjaran.

8.Murid ditayangkan slaid power point

yang memaparkan cara mudah untuk

mengingati nama-nama planet tersebut.

Strategi

Perbincangan kumpulan

KBKK

mencirikan

membanding beza

KPS

Memerhati

Menginferens

Nilai/Sikap Saintifik

Bekerjasama

Kerajinan

Menyayangi kepada alam

sekitar

Bersyukur

BBM

Tayangan power point

Page 18: Intership

LCD

Tag nama planet

Penutup

(2 minit)

Lembaran kerja 1.Guru merumuskan pengajaran pada

hari ini dengan menanyakan beberapa

soalan untuk memastikan murid benar-

benar faham akan pengajaran yang

disampaikan

2. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada semua murid.

3. Murid diminta menjawab soalan-soalan

yang diberikan oleh guru.

BBM

Lembaran kerja

Page 19: Intership
Page 20: Intership

lll

Page 21: Intership
Page 22: Intership
Page 23: Intership
Page 24: Intership
Page 25: Intership
Page 26: Intership