documentdd

16
KPR 3974 – LATIHAN MENGAJAR 1 UPSI109 (A132PJJ) DISEDIAKAN OLEH: NAMA ZAINI SAHAWATI BINTI MAT ZIN NO. ID D 20102043042 NO.TELEFON 017 6683192 ALAMAT EMEL [email protected] ALAMAT RUMAH 39, JLN HIJAU 6/7, GREEN VALLEY PARK, BANDAR TASIK PUTERI, 48000 RAWANG, SELANGOR. NAMA TUTOR E-LEARNING : DR OTHMAN BIN LEBAR RPH BM TAHUN 2 MINGGU 6

Upload: ruzinaamrun

Post on 18-Jan-2016

14 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

dd

TRANSCRIPT

Page 1: Documentdd

KPR 3974 – LATIHAN MENGAJAR 1

KUMPULAN:

UPSI109 (A132PJJ)

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA ZAINI SAHAWATI BINTI MAT ZIN

NO. ID D 20102043042

NO.TELEFON 017 6683192

ALAMAT EMEL [email protected]

ALAMAT RUMAH 39, JLN HIJAU 6/7, GREEN VALLEY PARK, BANDAR TASIK PUTERI, 48000 RAWANG, SELANGOR.

NAMA TUTOR E-LEARNING :DR OTHMAN BIN LEBAR

TARIKH SERAH:26 APRIL 2014

RPH BM TAHUN 2MINGGU 6

Page 2: Documentdd

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Tekun

Bil. Murid : 36 orang

Masa : 1.10 – 2.10 petang

Tarikh : 21 / 4 / 2014

Tema : Kami Anak Malaysia

Tajuk : Bendera Malaysia

FOKUS UTAMA StandardKandungan

2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul..

Standard Pembelajaran

2.4.1 Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat.

FOKUS SAMPINGAN StandardKandungan

3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.

Standard Pembelajaran

3.5.2 Mencatat maklumat penting yang betul untuk menghubungkaitkan fakta daripada pelbagai sumber..

OBJEKTIF : Diakhir PdP murid dapat;i. Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul

ii. mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat.

iii. . Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara.

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu DSV, Kemahiran Hidup

Nilai Prihatin, Cintakan negara, Hormat-menghormati, bersemangat

KBT KB : Menjanakan idea, MenganalisisBCB : Bacaan intensif, Perbincangan KP : Verbal linguistik

SISTEM BAHASA Sistem bahasa : Ayat Penyata, ayat tunggal,imbuhan akhirKosa kata : jalur gemilang, bendera Malaysia

Page 3: Documentdd

MEDIA

EMK Kreativiti dan Inovatif,TMK

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah melihat bendera Malaysia.

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGISIAN KURIKULUM /CATATAN

Set Induksi

5 minit

1.10 – 1.15

Slaid lirik lagu “Jalur Gemilang”: 1. Murid melihat dan mendengar nyanyian lagu kanak-kanak “Jalur Gemilang” menerusi persembahan LCD.

2. Murid diminta menyanyikan lagu tersebut dengan dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.

3. Murid dan guru bersoal jawab tentang isi kandungan lagu tersebut.

4. Guru mengaitkan lagu “Jalur Gemilang ” dengan isi pelajaran hari ini.

Tajuk : Jalur Gemilang

BBB:-Komputer riba-LCD-Skrin putih-Lirik lagu

Teknik:-Nyanyian-Soal jawab-Perbincangan

KP:-Verbal Linguistik

KB : Menghubungkait / Menjana Idea

BCB:-Mendengar dengan berkesan

Ilmu :Pendidikan Muzik

Nilai:-Menjaga kebersihan diri

Merahmu bara semangat wajaPutihmu bersih budi pekertiKuning berdaulat payung negaraBiru perpaduan kami semuaPuncak dunia telah kau tawanLautan luas telah kau redahMembawa semangat jiwa merdekaSemarak jaya kami warganyaEmpat belas melintang jalurnyaSemua negeri dalam MalaysiaSatu suara satu semangat

Bil Jenis Bilangan1 Slaid Lirik lagu 12 Komputer riba 13 Pembesar suara 14 LCD 15 Slaid Petikan teks “Bendera Malaysia”. 16 Kad ayat 47 Lembaran kerja 36

Page 4: Documentdd

Langkah 1

10 minit

1.15 -1.25

Petikan “Bendera Malaysia” 1. Murid melihat guru memaparkan petikan pantun di skrin LCD.

2. Murid membaca petikan mengikut intonasi yang betul di bawah bimbingan guru.

3. Murid membaca petikan dengan sebutan yang betul,intonasi dan gayayang sesuai secara kelas, kumpulan dan individu.

4. Murid bersoal jawab mengenai petikan tersebut.

BBB:-Komputer riba-LCD-Skrin putih-Petikan pantun

Teknik:-Soal jawab

KP:-Verbal Linguistik

BCB:-Mendengar dengan berkesan / Bacaan Intensif

Ilmu :Pendidikan Moral

Nilai:- Menjaga kebersihan diri

Langkah 2

15 minit

1.25-1.40

Lampiran 3

Imbuhan Akhiran

1) Terletak di akhir kata dasar

2) Contoh perkataan : 1. bahagian,2. bilangan,3. makanan, 4. pakaian

1. Murid berbincang tentang imbuhan akhir dalam sesuatu perkataan.

2. Murid diminta mengenal pasti perkataan yang mengandungi imbuhan akhiran..

3. Murid diminta membaca perkataan yang mengandungi imbuhan akhir yang terdapat dalam petikan.

BBB:-Komputer riba-LCD-Skrin putih

Teknik:-Soal jawab-Perbincangan

KP:-Verbal Linguistik

KB : Menghubungkait / Menjana Idea

BCB:-Mencatat nota

Nilai:-Menjaga kebersihan diri

Malaysia mempunyai bendera sendiri. Bendera Malaysia dikenal sebagai Jalur Gemilang.

Jalur Gemilang ada empat warna, iaitu merah, putih,biru, dan kuning. Terdapat bentuk anak bulan dan bintang berbucu empat belas pada bahagian yang berwarna biru.

Anak bulan merupakan lambang agama Islam sebagai agama rasmi. Bintang pula menjadi simbol perpaduan empat belas buah negeri di Malaysia.

Warna kuning pada bulan dan bintang merupakan warna diraja. Selain itu, empat belas Jalur Gemilang melambangkan bilangan negeri di Malaysia.

Malaysia mempunyai bendera sendiri. Bendera Malaysia dikenal sebagai Jalur Gemilang.

Jalur Gemilang ada empat warna, iaitu merah, putih,biru, dan kuning. Terdapat bentuk anak bulan dan bintang berbucu empat belas pada bahagian yang berwarna biru.

Anak bulan merupakan lambang agama Islam sebagai agama rasmi. Bintang pula menjadi simbol perpaduan empat belas buah negeri di Malaysia.

Warna kuning pada bulan dan bintang merupakan warna diraja. Selain itu, empat belas Jalur Gemilang melambangkan bilangan negeri di Malaysia.

Page 5: Documentdd

Langkah 3

15 minit

1.40-1.55

Aktiviti berkumpulan.

Ayat tunggal

Menyusun semula perkataan menjadi ayat yang betul.

Rujuk Lampiran 4

Kad perkataan :

1. ada Jalur Gemilang warna empat.

2. mempunyai juga Malaysia bendera

3. dikenal Bendera Jalur sebagai Gemilang Malaysia.

Nama kumpulan :

a.Kumpulan 1

b. Kumpulan 2

c. Kumpulan 3

1. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.

2. Setiap kumpulan menerima kad perkataan

3. Murid dalam kumpulan diminta menyusun perkataan menjadi ayat yang betul.

4. Wakil dari setiap kumpulan diminta membentangkan hasil tugasan.

BBB:-Kad ayat

Teknik:-Perbincangan

KP:-Verbal Linguistik

KB : Menjana Idea

BCB:-Mencatat nota

Ilmu :Pendidikan Moral

Nilai:-Hormat menghormati

Langkah 4

10 minit

1.55 - 2.05.

Aktiviti Pentaksiran.

Lembaran kerja.

1. Murid diberi lembaran kerja menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan yang diberi.( Pentaksiran)

2. Murid mewarna gambar Jalur Bendera . (Pengayaan)

3. Murid dikehendaki membaca ayat tunggal dengan intonasi yang betul. (Pemulihan)

BBB:-Lembaran kerja

KP:-Verbal Linguistik

KB : Menghubungkait / Menjana Idea

Nilai:-Taat pada negara

Page 6: Documentdd

Penutup

5 minit

2.05 -2.10

Membuat rumusan dan penilaian hasil kerja.

Rumusan isi pelajaran.

Kognitif:-Maksud warna dan lambing pada bendera Jalur Gemilang.

Sosial:Bertepuk tangan untuk diri sendiri.

1) Murid-murid disoal mengenai maksud warna yang terdapat dalam Jalur Gemilang

2) Murid menyatakan maksud lambing yang tersirat dalam Jalur Gemilang.

3) Murid- murid diminta menyatakan nilai-nilai murni yang diperoleh dalam PdP.

4) Guru merumuskan isi pelajaran.

KB:-Merumus

Nilai murni:-Perihatin-Sayangi diri-Hormati Jalur gemilang

BBB:

-Komputer riba

- LCD

REFLEKSI :

34 ORANG MURID TELAH MENCAPAI OBJEKTIF PELAJARAN. 2 ORANG MURID TELAH DIBERI LATIHAN PEMULIHAN

Page 7: Documentdd

LAMPIRAN

Page 8: Documentdd

Lampiran 1

Lirik lagu “Jalur Gemilang”

Merahmu bara semangat waja

Putihmu bersih budi pekerti

Kuning berdaulat payung negara

Biru perpaduan kami semua

Puncak dunia telah kau tawan

Lautan luas telah kau redah

Membawa semangat jiwa merdeka

Semarak jaya kami warganya

Empat belas melintang jalurnya

Semua negeri dalam Malaysia

Satu suara satu semangat

Itu sumpah warga berdaulat

Jalur gemilang dibawah naunganmu

Jalur gemilang kami semua bersatu.

Perpaduan ketaatan

Amalan murni rakyat Malaysia

Jalur gemilang megah kami terasa

Jalur gemilang kibarkanlah wawasan

Merah putih biru kuning

Jalur semangat kami semua

Berkibarlah..Berkibarlah..Berkibarlah

Jalur Gemilang.

Page 9: Documentdd

Lampiran 2

Petikan “Bendera Malaysia”

Malaysia mempunyai bendera sendiri. Bendera Malaysia dikenal sebagai Jalur Gemilang. Jalur Gemilang ada empat warna, iaitu merah, putih, biru, dan kuning. Terdapat bentuk anak bulan dan bintang berbucu empat belas pada bahagian yang berwarna biru. Anak bulan merupakan lambang agama Islam sebagai agama rasmi. Bintang pula menjadi simbol perpaduan empat belas buah negeri di Malaysia. Warna kuning pada bulan dan bintang merupakan warna diraja. Selain itu, empat belas Jalur Gemilang melambangkan bilangan negeri di Malaysia.

Malaysia mempunyai bendera sendiri. Bendera Malaysia dikenal sebagai Jalur Gemilang. Jalur Gemilang ada empat warna, iaitu merah, putih, biru, dan kuning. Terdapat bentuk anak bulan dan bintang berbucu empat belas pada bahagian yang berwarna biru. Anak bulan merupakan lambang agama Islam sebagai agama rasmi. Bintang pula menjadi simbol perpaduan empat belas buah negeri di Malaysia. Warna kuning pada bulan dan bintang merupakan warna diraja. Selain itu, empat belas Jalur Gemilang melambangkan bilangan negeri di Malaysia.

Page 10: Documentdd

Lampiran 3

Aktiviti kumpulan : Susun kad perkataan menjadi ayat yang betul.

1.

2.

3.

ada

Jalur Gemilang warna empat

mempunyai

benderajuga Malaysia

dikenal

Bendera Jalur

Malaysia

Gemilang

Page 11: Documentdd

Lampiran 4

Pentaksiran

Arahan : Jawab soalan di bawah berdasarkan petikan .

1. Berapakah warna Jalur Gemilang?

2. Apakah bentuk yang terdapat pada Jalur Gemilang?

______________________________________________________________

3. Berapakah bucu bintang?

4. Apakah yang melambangkan agama Islam sebagai agama rasmi?

5. Mengapakah bintang penting dalam negra kita?

Page 12: Documentdd

Lampiran 5

Aktiviti Pengayaan

Arahan : Warnakan Jalur Gemilang di bawah.

Page 13: Documentdd

Lampiran 6

Aktiviti Pemulihan

Arahan : baca ayat tunggal di bawah dengan intonasi yang betul.

SAYA ANAK MALAYSIA

JALUR GEMILANG ADA EMPAT WARNA

WARNA KUNING WARNA DIRAJA

HORMATI BENDERA KITA