berpusatkan pelajar kaedah koperatif

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BERPUSATKAN PELAJAR) Subjek : Grafik Berkomputer Tarikh : 15 Mei 2013 (Rabu) Tingkatan : 4 Rajin 2 Masa : 11:00 12:10 pagi ( 1 jam 10 minit) Kehadirian : 15 (Lelaki) , 18 (Perempuan) Topik : Perkakasan Komputer Multimedia Hasil Pembelajaran : - Menyenaraikan perkakasan komputer multimedia - Menyatakan spesifikasi komputer multimedia - Mengenal pasti fungsi bagi setiap komponen komputer multimedia Objektif Pembelajaran : - Pelajar dapat mengenali perkakasan komputer multimedia - Pelajar dapat mengaplikasi perkakasan komputer multimedia - Pelajar dapat menyatakan fungsi perkakasan komputer multimedia Pengetahuan Sedia Ada : - Pelajar telah mengenali beberapa perkakasan komputer - Pelajar telah tahu menggunakan komputer

Upload: siewyeee

Post on 27-Jun-2015

244 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

.

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BERPUSATKAN PELAJAR)

Subjek : Grafik Berkomputer

Tarikh : 15 Mei 2013 (Rabu) Tingkatan : 4 Rajin 2

Masa : 11:00 – 12:10 pagi ( 1 jam 10 minit) Kehadirian : 15 (Lelaki) , 18 (Perempuan)

Topik : Perkakasan Komputer Multimedia

Hasil Pembelajaran : - Menyenaraikan perkakasan komputer multimedia

- Menyatakan spesifikasi komputer multimedia

- Mengenal pasti fungsi bagi setiap komponen komputer multimedia

Objektif Pembelajaran : - Pelajar dapat mengenali perkakasan komputer multimedia

- Pelajar dapat mengaplikasi perkakasan komputer multimedia

- Pelajar dapat menyatakan fungsi perkakasan komputer multimedia

Pengetahuan Sedia Ada : - Pelajar telah mengenali beberapa perkakasan komputer

- Pelajar telah tahu menggunakan komputer

Bahan Bantu Mengajar : - Komputer

- Kad Gambar

- LCD Projektor

LANGKAH / MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

GURU PELAJAR

Set Induksi

(5 Minit)

Bersoal Jawab

Guru bersoal jawab

dengan pelajar tentang

perkakasan komputer

multimedia yang pelajar

tahu

Soalan :

1. Namakan perkakasan

komputer multimedia

Pelajar mengangkat

tangan untuk menjawab

soalan guru

Jawapan

- Pemproses

- RAM

- Storan

- Paparan

- Antaramuka pengguna

- Kadbunyi

- Kad video

- Kad penangkap video

Strategi

Penumpuan

Pendengaran

Teknik

Pendengaran

Teka ,

Perhati ,

Terang

Kecerdasan

pelbagai

Verbal

Linguistik

Kinestetik

Interpersonal

Nilai

Berdaya

saing

Berani

Langkah 1

(5 Minit)

Pembahagian

Kumpulan Kecil

Guru memberi arahan

kepada pelajar untuk

membentuk kumpulan

kecil yang terdiri daripada

3 orang pelajar.

Guru memberi arahan

kepada pelajar untuk

bergerak ke kumpulan

masing-masing dan

memilih seorang ketua

bagi setiap kumpulan

Pelajar bergerak ke

kumpulan masing-

masing dan membuat

pelantikan ketua bagi

kumpulan mereka

Strategi

Pendengaran

Teknik

Perbincangan

kumpulan

Kecerdasan

pelbagai

Kinestetik

Nilai

Berkerjasama

Langkah 2

(10 Minit)

Pengagihan kad

gambar

perkakasan

computer

multimedia

Guru menyediakan kad

gambar perkakasan

komputer multimedia

kepada setiap kumpulan

Perkakasan komputer

multimedia :

- Pemproses

- RAM

- Storan

- Paparan

- Antaramuka pengguna

- Kadbunyi

- Kad video

- Kad penangkap video

Wakil setiap kumpulan

pelajar dikehendaki

mengambil satu kad

gambar bagi perkakasan

komputer multimedia

BBM

Kad gambar

perkakasan

komputer

multimedia

Strategi

Pendengaran

Kecerdasan

pelbagai

Kinestetik

Nilai

Berkerjasama

Tolong

menolong

Langkah 3

(10 Minit)

Perbincangan

nama dan fungsi

perkakasan

komputer

multimedia

Guru mengarahkan

pelajar untuk berbincang

tentang nama dan fungsi

kad gambar perkakasan

komputer multimedia di

dalam kumpulan masing-

masing

Perkakasan computer

multimedia :

- Pemproses

- RAM

- Storan

- Paparan

- Antaramuka pengguna

- Kadbunyi

- Kad video

- Kad penangkap video

Pelajar mendengar

arahan yang diarahkan

oleh guru

Pelajar membuat

perbincangan tentang

kad gambar yang

mereka perolehi

Pelajar menyediakan

bahan hasil

pebincangan mereka

BBM

Kad gambar

perkakasan

komputer

multimedia

Strategi

Pendengaran

Kecerdasan

pelbagai

Kinestetik

Nilai

Berkerjasama

Tolong

menolong

Langkah 4

(5 Minit)

Pertukaran kad

gambar

perkakasan

komputer

multimedia

dengan kumpulan

lain

Guru mengarahkan

pelajar untuk menukar

kad gambar perkakasan

multimedia dengan

kumpulan lain

Perkakasan komputer

multimedia :

- Pemproses

- RAM

- Storan

- Paparan

- Antaramuka pengguna

- Kadbunyi

- Kad video

- Kad penangkap video

Pelajar mengikut arahan

guru

Pelajar menukar kad

gambar dengan

kumpulan yang lain

BBM

Kad gambar

perkakasan

komputer

multimedia

Strategi

Pendengaran

Kecerdasan

pelbagai

Kinestetik

Nilai

Berkerjasama

Tolong

menolong

Langkah 5

(15 Minit)

Menamakan dan

menyatakan

spesifikasi

perkakasan

komputer

multimedia

Guru meminta pelajar

menamakan dan

menyatakan spesifikasi

setiap perkakasan

komputer multimedia

Guru menyediakan 3

jenis lembaran kerja bagi

setiap kumpulan iaitu :

- Teka silang kata

- Padan dan suaikan

- Isi tempat kosong

Ketua kumpulan

mengambil lembaran

kerja yang disediakan

oleh guru

Setiap kumpulan

berbincang dan

menyediakan jawapan

bagi lembaran kerja

BBM

Lembaran

kerja

Strategi

Pendengara

Perbincangan

Berfikir

Teknik

Perbincangan

kumpulan

Nilai

Berkerjasama

Tolong

menolong

Langkah 6

(15 Minit)

Perbincangan

spesifikasi

perkakasan

komputer

multimedia dan

jawapan

lembaran kerja

Guru menyediakan

jawapan tentang

spesifikasi perkakasan

komputer multimedia dan

lembaran kerja

Guru membuat

perbincangan jawapan

yang diberikan oleh

setipa ahli kumpulan

Setiap wakil kumpulan

dikehendaki membuat

pesembahan jawapan

yang telah dibincangkan

oleh kumpulan mereka

Semua kumpulan

hendaklan menghantar

lembaran kerja yang

telah mereka jawab

BBM

Lembaran

kerja

Kad gambar

perkakasan

komputer

multimedia

LCD projector

Strategi

Pendengaran

Perbincangan

Teknik

Perbincangan

kumpulan

Nilai

Berkerjasama

Tolong

menolong

Penutup

(5 Minit)

Rumusan

Pembelajaran

Guru

menghubungkaitkan

fungsi perkakasan

komputer multimedia

Guru memberi pujian

kepada pelajar yang telah

berjaya melaksanakan

aktiviti pembelajaran

Guru membuat rumusan

tentang pelajaran yan

telah dilakukan

Pelajar memerhatikan

dan mendengar dengan

penuh minat

Pelajar dapat

mempraktikkan teknik-

teknik menggunakan

perkakasan komputer

multimedia yang telah

dipelajari

Nilai

Memupuk

kerjasama

antara pelajar

Refleksi :

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________