assg 1

20
SRF 3023 KEELEKTRIKAN , KEMAGNETAN DAN GELOMBANG RANCANGAN INSTRUKSIONAL RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SUHAILA BT HJ OMAR 780305075004 D20112053883 011 39030362 Jabatan Fizik Fakulti Sains dan Matematik Universiti Sultan Idris

Upload: faizol-ismail

Post on 13-Jul-2016

43 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

upsi

TRANSCRIPT

Page 1: assg 1

SRF 3023

KEELEKTRIKAN , KEMAGNETAN

DAN GELOMBANG

RANCANGAN INSTRUKSIONAL

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

SUHAILA BT HJ OMAR

780305075004

D20112053883

011 39030362

Jabatan Fizik

Fakulti Sains dan Matematik

Universiti Sultan Idris

Page 2: assg 1

RANCANGAN INTRUKSIONAL

Fakulti : Sains dan Matematik

Jabatan : Fizik

Semester : 2

Sesi : 2015/2016

Nama Kursus : KEELETRIKAN, KEMAGNETAN DAN GELOMBANG

Kod Kursus : SRF 3023

Jam Kredit : 3

Pra Syarat : TIADA

MAKLUMAT PENSYARAH

Nama : Ahmad Kamal Ariffin

E-mel : [email protected]

Nombor Telefon : 015 48117592

Nombor Bilik : PM – 17, Level 2, ST – 05 KSAS

Sinopsis Kursus :

Kursus ini dirangka dengan tujuan untuk memantapkan konsep asas fizik guru pelatih sekolah rendah. Pengetahuan konsep asas fizik akan diterangkan secara konseptual dan secara matematik. Penerangan matematik hanyalah pada aras algebra. Tajuk perbincangan merangkumi keelektrikan, kemagnetan, dan gelombang serta hubungkaitnya dengan fenomena harian. Selain itu, kursus ini juga akan membincangkan miskonsepsi yang biasa berlaku serta kaedah mengatasinya bagi topik keelektrikan, kemagnetan, dan gelombang.

Rasional Kursus :

Kursus ini merupakan komponen sains fizik yang penting sebagai asas kepada guru di peringkat sekolah rendah bagi melengkapkan diri menghadapi cabaran pelajar masa kini yang semakin bijak dalam ilmu sains.

Page 3: assg 1

HASIL PEMBELAJARAN :

Di akhir kursus ini, pelajar dapat

1. Menghuraikan prinsip asas keelektrikan, kemagnetan, dan gelombang. 2. Menghubungkan konsep fizik dengan persamaan matematik. 3. Menghubungkaitkan konsep fizik dengan fenomena seharian. 4. Membincangkan kesukaran dan miskonsepsi yang biasa dihadapi pelajar

dalam tajuk - tajuk tertentu. 5. Meningkatkan keyakinan dalam mengajar tema alam fizikal sains sekolah

rendah.

KEMAHIRAN YANG BOLEH DIPINDAHKAN :

Pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat.

Rujukan

1. Hewitt, P. (2006) Conceptual Physics (10thEd) New York: Pearson Addison Wesley.

2. Cutnell, J.D., & Johnson, K.W. (2009).Physics (8thed). New York: John Wiley 3. Giancoli, D.C. (2005).Physics (6thEd.). London: Pearson

Prentice Hall.

Kaedah PenerapanKemahiran Insaniah

AKTIVITI KOM BKMM PBPM KKBP KKU KKP EM

Penyelesaian Masalah Secara Berkumpulan

/ / /

Pembentangan / / /

Singkatan Kemahiran

KOM Kemahiran Komunikasi

BKMM Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

PBPM Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

KKBP Kemahiran Kerja Berpasukan

KKU Kemahiran Keusahawanan

KKP Kemahiran Kepimpinan

EM Etika dan Moral Profesional

Page 4: assg 1

PENILAIAN PRESTASI PELAJAR

KURSUS PERATUSAN

PERINCIAN LO %

KUIZ 20

UJIAN 20

TUGASAN 20

PEPERIKSAAN 40

JUMLAH 100

SKALA PENGGREDAN :

GRED JULAT MARKAH PNGS / PNGK

A 80-100 4.00

A- 75-79 3.75

B+ 70-74 3.50

B 65-69 3.00

B- 60-64 2.75

C+ 55-59 2.50

C 50-54 2.00

C- 45-49 1.75

D+ 40-44 1.50

D 35-39 1.00

F 0-34 0

SKALA PENGGREDAN KEMAHIRAN INSANIAH :

SKALA

4 Cemerlang

3 Baik

2 Sederhana

1 Lemah

Rubrik Sebagaimana Dalam Buku Kemahiran Insaniah

Page 5: assg 1

Jadual Pengajaran Mingguan

SINGKATAN AKTIVITI SINGKATAN PENILAIAN

* Pilihan

Tahun Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran

Hasil pembelajaran

Kemahiran Insani

Aktiviti PdP

5 7.1 Sumber tenaga Elektrik 7.1.1 Menjelaskan dengan contoh sumber yang menghasilkan tenaga elektrik seperti sel kering, sel suria, dinamo, janakuasa elektrik, akumulator dan generator

Pada akhir setiap minggu, murid dapat: a) menghasilkan peta buih sumber-sumber tenaga elektrik. b) menamakan sumber-sumber tenaga elektrik pada kembaran kerja yang diberikan.

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

- Kerja kumpulan

- Perbentangan

Page 6: assg 1

5 7.2 Elektrik 7.2.1 Membina litar elektrik lengkap dengan menggunakan sel kering, mentol, suis dan wayar penyambung.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) menyatakan secara lisan komponen dalam litar lengkap. b) Membina litar lengkap. c) Melukis gambarjah dan melabelkan litar lengkap dengan cara yang betul

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Mengeksperimen

- Perbentangan

7.2.2 Menyatakan fungsi suis dalam litar elektrik.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) menyatakan secara lisan fungsi suis dalam litar elektrik. b) melukis gambar rajah suis

terbuka dan suis tertutup.

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Demontrasi

- Kerja kumpulan

Page 7: assg 1

7.2.3 Mengenal pasti simbol- ­simbol komponen dalam litar elektrik lengkap.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) menamakan simbol komponen- komponen elektrik didalam litar ringkas.

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Perbentangan

7.2.4 Melakarkan gambarajah litar elektrik menggunakan simbol.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) melukis sombol komponen-

kompenen elektrik dalam litar

ringkas bergambar dan

skematik

Kemahiran Komunikasi Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Perbentangan

7.2.5 Mengeksperimen untuk membezakan kecerahan mentol dalam litar lengkap dengan mengubah bilangan mentol atau bilangan sel kering.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) membuat membuat inferens tentang kecerahan mentol di dalam litar dipengaruhi oleh perbezaan bilangan mentol dan bilangan sel kering

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Mengeksperimen

- Perbentangan

Page 8: assg 1

Kemahiran Kerja Berpasukan Kemahiran Kepimpinan

7.2.6 Mengenal pasti susunan mentol secara

bersiri dan selari dalam litar elektrik lengkap

melalui pemerhatian menerusi pelbagai

media.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) menyatakan kesimpulan

bahawa kecerahan mentol di dalam litar bergantung kepada susunan mentol-mentol di dalam litar samada secara selari atau sesiri. Dengan menggunakan graf atau jadual

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Mengeksperimen

- Perbentangan

7.2.7 Melakarkan litar bersiri dan litar selari dengan menggunakan simbol.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat : a) melukis dan melabelkan litar

selari dan litar sesiri dengan

menggunakan symbol / litar

skematik

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Perbentangan

Page 9: assg 1

7.2 8 Membanding dan membezakan kecerahan

mentol dalam litar bersiri dan litar selari.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat menyatakan bahawa a) nyalaan mentol dalam litar

selari lebih cerah dari mentol dalam litar sesiri

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Mengeksperimen

- Perbentangan

7.2.9 Menyatakan kesan ke atas nyalaan mentol

apabila beberapa suis dalam litar bersiri

dan litar selari ditutup atau dibuka.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat menyatakan secara lisan: a) sebahagian mentol dalam litar

selari masih menyala jika salah satu suis dalam keadaan terbuka.

b) semua mentol dalam litar sesiri

tidak menyala apabila salah satu suis dalam keadaan terbuka.

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat

- Kerja kumpulan

- Mengeksperimen

- Perbentangan

Page 10: assg 1

7.2.10 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat a) melukis keadaan mentol dalam

litar selari dan sesiri dengan menggunakan gambar rajah skematik.

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat Etika dan Moral Profesional

- Kerja kumpulan

- Perbentangan

5 7. 3 Langkah­langkah Keselamatan

pengendalian peralatan elektrik. 7.3.1 Menjana idea kesan

kecuaian pengendalian

peralatan elektrik melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.

Pada akhir setiap minggu, murid dapat menghasilkan buku skrap: a) akibat kecuaian pengendalian

peralatan elektrik. a) langkah-langkah keselamatan

semasa mengendalikan peralatan elektrik.

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat Kemahiran Kepimpinan

- Kerja kumpulan

- Perbentangan

Page 11: assg 1

7.3.2 Menjelaskan

langkah-langkah keselamatan

ketika mengendalikan peralatan elektrik.

7.3.3 Menjelaskan

pemerhatian melalui lakaran,TMK, penulisan atau lisan.

Etika dan Moral Profesional

Page 12: assg 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(SLOT PENGAJARAN KELAS)

Kelas : 3 Bestari

Tarikh : 3 April 2016

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi

Bil. Murid : 36 orang

Modul : Modul Teras Bertema

Tema : Alam Bahan

Sub tema : Kesan Magnet

Tunjang Utama : Tunjang Sains dan Teknologi

(Awal Sains)

Standard Kandungan :

ST 4.1 Meneroka sifat umum bahan.

Standard Pembelajaran :

ST 4.1.5 Menjalankan penyiasatan terbimbing kesan magnet ke atas objek.

Kesepaduan Tunjang :

Tunjang Komunikasi, Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika, Tunjang

Ketrampilan Diri (Perkembangan Sosioemosi)

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Mengenali kesan magnet ke atas objek.

ii. Mengklasifikasikan jenis-jenis bahan yang boleh ditarik oleh magnet dan tidak

boleh ditarik oleh magnet.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenali magnet.

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mengklasifikasi

Penerapan Nilai : Bekerjasama, Berkeyakinan, Bersabar, Tekun

Alat Bantu Mengajar : Sapu tangan , Gunting, Pemadam, Kunci, Daun,

Gunting, Guli, Klip Kerts, Skru, peta larian,

gambar kura-kura dan arnab, lembaran kerja

Fokus MI : Linguistik, visual-ruang

Kosa Kata : magnet, tarik, logam, bukan logam

Page 13: assg 1

LANGKAH/

MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN (BBM, Kesepaduan,

KB, Nilai dll.)

Set induksi

(5 minit)

Pertunjukkan

1. Guru mempersembahkan silap mata kepada

murid – murid.

2. Guru menggunakan sebatang magnet yang

dibalut dengan kertas untuk menarik klip kertas.

3. Guru bertanyakan murid-murid bagaimana klip

kertas itu boleh bergerak hanya dengan

menggunakan bahan yang dibalut dengan

kertas

BBM :

Magnet, kertas, klip kertas

Kesepaduan :

Komunikasi

Nilai :

Berkeyakinan

Langkah 1

(25 minit)

Aktiviti secara

kumpulan

1. Murid-murid dibahagikan kepada 6 kumpulan

yang terdiri daripada 6 orang murid setiap

kumpulan.

2. Guru mengagihkan sebatang magnet, kayu dan

bekas yang berisi objek-objek ( ABM ) kepada

setiap kumpulan.

BBM :

Magnet , kayu, benang, sapu

tangan, pisau, pemadam, kunci,

daun, gunting, guli, klip kertas, skru

Page 14: assg 1

3. Murid-murid diminta untuk mengikat hujung

benang pada batang kayu dan satu hujung lagi

diikat kepada magnet (untuk membuat joran).

4. Guru meminta supaya murid-murid memancing

objek-objek dalam bekas satu persatu dan

dikumpulkan objek yang telah dipancing.

5. Selepas mencuba,, guru meminta murid-murid

membilang objek yang berjaya dipancing dan

seterusnya menamakan objek-objek tersebut

dalam lembaran soalan.

6. Guru merumuskan aktiviti tersebut bahawa

objek-objek boleh dikelaskan kepada dua

kumpulan iaitu:

─ yang boleh ditarik oleh magnet

─ yang tidak boleh ditarik oleh magnet

Kesepaduan:

Komunikasi, sosioemosi

Nilai :

Bekerjasama

Langkah 2

(15 minit)

Permainan ‘lumba

kura-kura dan arnab’

1. Guru mengedarkan sekeping peta larian,

( gambar kura-kura dan arnab)

BBM :

Kertas yang dilukis peta larian,

gambar kura-kura dan arnab, klip

kertas, magnet

Page 15: assg 1

2. Gambar kura-kura dan arnab telah dilekat klip

kertas di belakang gambar masing-masing.

3. Guru meminta seorang wakil dari setiap

kumpulan untuk tampil ke hadapan bagi

bertanding sesama kumpulan lain.

4. Murid-murid diminta menggunakan magnet

untuk mengerakkan gambar kura-kura atau

arnab dari garis permulaan hingga ke garisan

tamat.

Kesepaduan :

Fizikal

Nilai :

Yakin, bersabar

Page 16: assg 1

Langkah 3

(10 minit)

Lembaran kerja

1. Guru mengedarkan lembaran kerja berkaitan

topik kepada setiap murid.

2. Murid-murid diminta mengklasifikasikan,

menamakan menyatakan kesimpulan bahan

atau jenis objek yang boleh ditarik oleh magnet

dan tidak boleh ditarik oleh magnet.

3. Murid yang telah selasai menyiapkan lembaran

kerja yang diberikan, dibenarkan untuk bermain

peta larian arnab dan kura – kura.

BBM :

Lembaran kerja

Nilai :

Tekun

Penutup

(5 minit)

Kesimpulan

1. Guru membuat kesimpulan tentang

pembelajaran sebagai pengukuhan murid-murid.

2. Guru menunjukkan cara bagaimana keretapi laju

bergerak dengan menggunakan magnet bateri

dan wayar tembaga bagi maenambahkan minat

murid dalam mengekplorasi dunia sains.

Kesepaduan :

Komunikasi

Page 17: assg 1

SK BUKIT BANDARAYA, KL

LEMBARAN KERJA 1

MAGNET

SAINS ( TAHUN 3 )

Nama Kumpulan : ........................................... Tahun :...........................

Arahan :

Senaraikan objek – objek yang anda dapati melalui eksperimen yang telah anda

jalankan .

Yang Boleh Ditarik Oleh Magnet

Yang Tidak Boleh Ditarik Oleh Magnet

1 1

2 2

3 3

4 4

5 5

6 6

7 7

8 8

9 9

10 10

11 11

12 12

Page 18: assg 1

SK BUKIT BANDARAYA, KL

LEMBARAN KERJA 2

MAGNET

SAINS ( TAHUN 3 )

Nama : ........................................... Tahun :...........................

Arahan :

Tandakan ( / ) pada objek yang tertarik kepada magnet

1. Sapu Tangan

2. Gunting

3. Pemadam Getah

4. Kunci

5. Daun

6. Guli

7. Tin Aluminium

8. Botol Plastik

9. Skru

Page 19: assg 1

SK BUKIT BANDARAYA, KL

LEMBARAN KERJA 3

MAGNET

SAINS ( TAHUN 3 )

Arahan :

Kelaskan objek – objek berikut kepada kumpulan yang betul

Pin

Bulu Ayam

Belon Pemadam

Penyedut Minuman Kunci

Paku

Jarum

TERTARIK KEPADA

MAGNET

TIDAK TERTARIK

KEPADA MAGNET

MAGNET

Page 20: assg 1

SK BUKIT BANDARAYA, KL

LEMBARAN KERJA 4

MAGNET

SAINS ( TAHUN 3 )

ARAHAN :

Jawab soalan – soalan di bawah ( KBAT )

1 Objek dalam kumpulan manakah yang manakah tertarik kepada magnet ?

2 Objek dalam kumpulan manakah yang tidak yang tertarik kepada magnet ?

3 Nyatakah bahan yang digunakan untuk membuat objek yang dapat ditarik oleh

magnet

4 Berikan contoh objek lain ( selain gambar ) yang tertarik kepada magnet