asgmn mte3107

Upload: mohamad-rizzal-wahab

Post on 14-Apr-2018

238 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    1/33

    Pendahuluan

    Kursus Mte 3107 iaitu perancanan dan pengajaran matematik didedahkan

    kepada pelajar sebagai kursus asas untuk pengajian matematik. Dalam kursus ini

    kami didedahkan dengan penggunaan kaedah dan teknik yang releven untuk sesi

    pengajaran dan pembelajaran matematik sekolah rendah. Selain itu kami turut

    didedahkan dengan aplikasi teori pembelajaran matematik dalam pengajaran dan

    pembelajaran.

    Kursus ini turut mendedahkan kami kepada perancangan sesi pengajaran

    dan pembelajaran. Setiap keperluan pelajar perlu dititiberatkan dalam perancangan

    sesi pengajaran dan pembelajaran. Untuk itu, tugasan ini telah mengkehendaki kami

    untuk berbincang dengan guru cemerlang dari bahagian masing-masing untuk

    berkongsi idea bagi mewujudkan satu sesi pengajaan dan pembelajaran yang paling

    berkesan dengan tajuk yang telah kami pilih.

    Saya telah memilih tajuk pecahan dari sukatan pelajaran tahun empat

    sebagai tajuk tugasan saya. Dimana di sekolah saya telah ditugaskan untuk

    mengajar matematik kelas tahun satu dan tahun empat.

    Berpandukan modul pengajian Mte 3107 saya menyiapkan satu set

    rancangan pengajaran harian untuk tajuk pecahan yang akan saya ajar. Selepas

    menyiapkan rancangan pengajaran harian tersebut, saya telah berbincang dengan

    guru cemerlang matematik untuk penambah baikkan serta memurnikan lagi

    rancangan pengajaran dan pembelajaran saya. Ternyata banyak lagi perkara yang

    saya terlupa untuk ketengahkan dan kesalahan dari pelbagai aspek telah

    diperbetulkan.

    Sesi pengajaran dan pembelajaran telah dilaksanakan pada 4 Mac 2013.

    Dengan perancangan yang lengkap telah membantu saya mencapai objektif

    pembelajaran yang telah ditetapkan dengan sempurna. Kesemua pelajar Berjaya

    memenuhi objektif pembelajaran yang telah ditetapkan iaitu menjawab dengan betul

    sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan dalam lembaran kerja.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    2/33

    Rancangan mengajar (sebelum perbincangan)

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Objektif Pembelajaran:

    Murid akan diajar:

    1. Menama dan menulis pecahan wajar dengan penyebutnya sehingga10.

    Hasil Pembelajaran:

    Murid berupaya:

    1. Menama dan menulis pecahan wajar dengan penyebut sehingga 10.

    Penilaian:

    i. Menilai maklum balas murid mengenai pecahan.

    ii. Menyemak jawapan dan langkah kerja murid melibatkan penamaan dan

    penulisan pecahan.

    Pengetahuan Sedia Ada:

    i. Murid telah mengenali pecahan seperti yang dipelajari pada Tahun 3.

    Nilai Murni: Kerjasama, Keyakinan, Berhati-hati, Patuh Kepada Arahan, Adil.

    Kemahiran Berfikir:

    i. Ingat semula.

    ii. Mengenal pasti.

    iii. Mental Aritmetik.

    MATAPELAJARAN : Matematik TAHUN : 4

    TOPIK : Pecahan BILANGAN MURID : 22

    BIDANG PEMBELAJARAN : Pecahan

    Wajar

    TARIKH : 14 Mac 2013

    MASA : 1130-1230

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    3/33

    BBM:

    i. Lampiran 1 Set Pecahan

    ii. Lampiran 2 Kertas dan Pensel Warna

    iii. Lampiran 3 Lembaran kerja

    iv. Lampiran 4 Set Pecahan

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    4/33

    Langkah Pengajaran Prosedur Catatan

    Set Induksi

    (8 Minit)

    1. Guru memastikan murid bersedia untuk memulakan proses

    P&P.

    2. Guru menguji ingatan murid mengenai pecahan dengan

    memberikan soalan seperti berikut:

    a) Adakah murid masih ingat tentang pecahan?b) Apa itu pecahan? (sebahagian daripada keseluruhan)

    c) Apakah nombor pengangka? (nombor di atas-beberapa

    bahagian sama)

    d) Apakah nombor penyebut? (berapa banyak bahagian-

    bahagian tersebut yang membentuk keseluruhan)

    3. Guru menunjukkan satu contoh pecahan. Sebagai contoh:

    4. Guru meminta murid untuk menentukan yang manakah

    penyebut dan pengangka.

    =

    5. Guru meminta murid memberikan contoh pecahan dan

    kehidupan seharian mereka. (kek, pizza, potongan buah)

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental Aritmetik

    Nilai Murni:- Patuh kepada arahan.

    - Keyakinan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    5/33

    Perkembangan Langkah 1 (20 minit)

    1. Guru mengingatkan murid mengenai definisi dan konsep

    pecahan wajar. (Definisi pecahan wajar: pengangka kecil dan

    penyebut besar.)

    2. Guru menunjukkan kepada murid 1 bulatan yang mewakili 1

    bahagian penuh.

    3. Kemudian, guru memberitahu murid bahawa bulatan tersebut

    akan dibahagi kepada empat bahagian yang sama besar. Hal

    ini kerana dalam pecahan, setiap pembahagian bahagian

    mestilah sama besar/ sama rata.

    BBM:

    Lampiran 1

    - Set pecahan

    Kemahiran Berfikir:

    - Mental Aritmetik- Mengenal pasti

    Nilai Murni:

    - Patuh kepada arahan.

    - Berhati-hati

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    6/33

    4. Guru menanyakan soalan kepada murid:

    a. Berdasarkan rajah, berapakah jumlah bahagian yang ada

    sekarang? (4 bahagian)

    5. Guru menerangkan kepada murid bahawa satu bahagian

    daripada keseluruhan bahagian tersebut boleh diwakili dengan

    nombor pecahan iaitu

    .

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    7/33

    6.

    merupakan salah satu daripada pecahan wajar dimana

    penyebut lebih kecil daripada pengangka.

    mewakili satu

    bahagian daripada empat bahagian.

    7. Guru menerangkan kepada murid bahawa, sekiranya sesuatu

    bahagian penuh seperti kek dibahagikan kepada 6 bahagian,

    setiap bahagian yang dipotong adalah daripada keseluruhan

    kek tersebut.

    Jadi, keseluruhan kek adalah

    .

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    8/33

    8. Seterusnya, guru menunjukkan bulatan yang telah dibahagikan

    kepada lapan bahagian yang sama besar, seperti berikut:

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    9/33

    Kemudian, guru mengasingkan 3 bahagian daripada 8

    bahagian tersebut. Guru meminta murid untuk menyatakan

    pecahan yang mewakili 3 bahagian yang telah diasingkan.

    9. Guru memberi masa dan peluang kepada murid untuk

    menyalin contoh-contoh yang ditunjukkan oleh guru ke dalam

    buku sebagai nota rujukan.

    Aktiviti Kumpulan (15 minit)

    1. Guru melaksanakan satu aktiviti kumpulan, iaitu Kenali Saya.

    2. Guru menerangkan kepada murid cara-cara untuk

    melaksanakan aktiviti tersebut.

    Aktiviti ini akan dilaksanakan secara berkumpulan.

    Setiap kumpulan terdiri daripada 3 orang ahli.

    Setiap kumpulan akan diberikan sekeping kertas dan

    pensel warna.

    Setiap kumpulan akan melipat kertas tersebut kepada

    beberapa bahagian yang sama besar.

    Pembahagian bahagian adalah terpulang kepada ahli

    kumpulan.

    Setiap kumpulan akan mewarnakan beberapa bahagian

    BBM:

    Lampiran 2

    - Kertas

    - Pensel warna

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental aritmetik

    Nilai Murni:

    - Bekerjasama

    - Berhati-hati

    - Patuh kepada arahan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    10/33

    pada kertas dan menamakan pecahan tersebut.

    3. Guru meminta setiap kumpulan untuk melekatkan hasil kerja

    mereka di papan tulis.

    4. Guru akan memilih kumpulan secara rawak untuk

    membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

    5. Guru membimbing murid untuk membuat perbentangan hasil

    kerja kumpulan.

    Latihan Kelas/Individu (10 minit)

    1. Guru memberikan setiap murid satu lembaran kerja untuk

    disiapkan sebagai latihan pengukuhan.

    2. Murid dikehendaki untuk mewarna rajah mengikut arahan yang

    diberi dan seterusnya menamakan pecahan melalui rajah yang

    telah diwarnakan.

    3. Guru memantau hasil kerja murid dan membimbing murid

    sekiranya terdapat masalah.

    4. Sekiranya mempunyai masa yang lebih,guru akan menyemak

    jawapan bersama murid di dalam kelas.

    5. Guru mengingatkan murid untuk berhati-hati semasa

    menjawab soalan.

    BBM:

    Lampiran 3

    - Lembaran Kerja

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental Aritmetik

    Nilai Murni:

    - Berhati-hati

    - Keyakinan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    11/33

    6. Setiap langkah pengiraan hendaklah ditunjukkan dengan jelas.

    Penutup

    (7 minit)

    1. Guru membuat penerangan ringkas mengenai pecahan

    dengan menggunakan set pecahan seperti berikut:

    1 =

    =

    =

    =

    2. Guru mengingatkan murid untuk menyiapkan kerja rumah yang

    diberikan.

    BBM:

    Lampiran 4:

    - Set Pecahan (Bulatan)

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental Aritmetik

    Nilai Murni:

    - Berhati-hati

    - Keyakinan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    12/33

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    13/33

    i. Set pecahan

    ii. Lampiran 2 Kertas dan Pensel Warna

    iii. Lampiran 4 Set Pecahan

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    14/33

    Rancangan mengajar selepas perbincangan

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    MATAPELAJARAN : Matematik TAHUN : 4

    TOPIK : Pecahan BILANGAN MURID : 22

    BIDANG PEMBELAJARAN : Pecahan

    Wajar

    TARIKH : 14 Mac 2013

    MASA : 1130-1230

    Objektif Pembelajaran:

    Murid akan diajar:

    1. Menama dan menulis pecahan wajar dengan penyebutnya

    sehingga10.

    Hasil Pembelajaran:

    Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid berupaya untuk:

    1. Menama dan menulis pecahan wajar dengan penyebut sehingga 10.

    2. Menjawab deng an betul 7 daripada 10 soalan dengan betul

    Penilaian:

    i. Menilai maklum balas murid mengenai pecahan.

    ii. Menyemak jawapan dan langkah kerja murid melibatkan penamaan

    dan penulisan pecahan.

    Pengetahuan Sedia Ada:

    i. Murid telah mengenali pecahan seperti yang dipelajari pada Tahun

    3.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    15/33

    Nilai Murni: Kerjasama, Keyakinan, Berhati-hati, Patuh Kepada Arahan, Adil.

    Kemahiran Berfikir:

    i. Ingat semula.

    ii. Mengenal pasti.

    iii. Mental Aritmetik.

    BBM:

    Lampiran 1 Set Pecahan

    Lampiran 2 Kertas dan Pensel WarnaLampiran 3 Lembaran kerja

    Lampiran 4 Set Pecahan

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    16/33

    Langkah Pengajaran Prosedur Catatan

    Set Induksi

    (8 Minit)

    1. Guru memastikan murid bersedia untuk memulakan proses

    P&P.

    2. Murid memberikan contoh pecahan dan kehidupan

    seharian m ereka. (kek, pizza, poto ngan b uah)

    3. Guru menunjukkan satu contoh pecahan. Sebagai contoh:

    4. Guru meminta murid untuk menentukan yang manakah

    penyebut dan pengangka.

    =

    5. Guru m eminta Guru menguj i ingatan murid mengenai

    pecahan dengan memb erikan soalan seperti ber ikut :

    e) Adakah murid masih ingat tentang pecahan?

    f) Apa i tu pecahan? (sebahagian dar ipada keseluruhan)

    g) Apakah nomb or pengangka? (nomb or di atas-beberapa

    bahagian sama)

    h) Ap akah nombor penyebu t? (berapa banyak bahagian-

    bahagian tersebut yang m embentuk keseluruhan)

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental Aritmetik

    Nilai Murni:- Patuh kepada arahan.

    - Keyakinan.

    Cadangan

    Mulakan set induksi dengan

    gambar-gambar pecahan

    dalam kehidupan harian

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    17/33

    Perkembangan Langkah 1 (20 minit)

    1. Guru mengingatkan murid mengenai definisi dan konsep pecahan wajar.

    (Definisi pecahan wajar: pengangka kecil dan penyebut besar.)

    2. Guru menunjukkan kepada murid 1 bulatan yang mewakili 1 bahagian

    penuh.

    3. Kemudian, guru memberitahu murid bahawa bulatan tersebut

    akan dibahagi kepada empat bahagian yang sama besar. Hal

    ini kerana dalam pecahan, setiap pembahagian bahagian

    mestilah sama besar/ sama rata.

    BBM:

    Lampiran 1

    - Set pecahan

    Kemahiran Berfikir:

    - Mental Aritmetik

    - Mengenal pasti

    Nilai Murni:

    - Patuh kepada arahan.

    - Berhati-hati

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    18/33

    4. Guru menanyakan soalan kepada murid:

    b. Berdasarkan rajah, berapakah jumlah bahagian yang ada

    sekarang? (4 bahagian)

    5. Guru menerangkan kepada murid bahawa satu bahagian

    daripada keseluruhan bahagian tersebut boleh diwakili dengan

    nombor pecahan iaitu

    .

    Strategi pengajaran

    berpusatkan guru

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    19/33

    6.

    merupakan salah satu daripada pecahan wajar dimana

    penyebut lebih kecil daripada pengangka.

    mewakili satu

    bahagian daripada empat bahagian.

    7. Guru menerangkan kepada murid bahawa, sekiranya sesuatu

    bahagian penuh seperti kek dibahagikan kepada 6 bahagian,

    setiap bahagian yang dipotong adalah daripada keseluruhan

    kek tersebut.

    Jadi, keseluruhan kek adalah

    .

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    20/33

    8. Seterusnya, guru menunjukkan bulatan yang telah dibahagikan

    kepada lapan bahagian yang sama besar, seperti berikut:

    Sepatutnya pecahan in i

    di tandakan dengan

    pada setiap

    bahagian

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    21/33

    Kemudian, guru mengasingkan 3 bahagian daripada 8

    bahagian tersebut. Guru meminta murid untuk menyatakan

    pecahan yang mewakili 3 bahagian yang telah diasingkan.

    9. Guru memberi masa dan peluang kepada murid untuk

    menyalin contoh-contoh yang ditunjukkan oleh guru ke dalam

    buku sebagai nota rujukan.

    Strategi berpusatkan

    mur id

    Aktiviti Kumpulan (15 minit)

    1. Guru melaksanakan satu aktiviti kumpulan, iaitu Kenali

    Saya.

    2. Guru menerangkan kepada murid cara-cara untuk

    melaksanakan aktiviti tersebut.

    Aktiviti ini akan dilaksanakan secara berkumpulan.

    Setiap kumpulan terdiri daripada 3 orang ahli.

    Setiap kumpulan akan diberikan sekeping kertas dan

    pensel warna.

    Setiap kumpulan akan melipat kertas tersebut kepada

    beberapa bahagian yang sama besar.

    Pembahagian bahagian adalah terpulang kepada ahli

    kumpulan.

    BBM:

    Lampiran 2

    - Kertas

    - Pensel warna

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental aritmetik

    Nilai Murni:

    - Bekerjasama

    - Berhati-hati

    - Patuh kepada arahan.

    Akt iv i t i in i h anya akan

    dapat di jalankan

    dengan berkesan

    seki ranya murid boleh

    menyal in dengan cepat

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    22/33

    Setiap kumpulan akan mewarnakan beberapa bahagian

    pada kertas dan menamakan pecahan tersebut.

    3. Guru meminta setiap kumpulan untuk melekatkan hasil

    kerja mereka di papan tulis.

    4. Guru akan memilih kumpulan secara rawak untuk

    membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

    5. Guru membimbing murid untuk membuat perbentanganhasil kerja kumpulan.

    Latihan Kelas/Individu (10 minit)

    1. Guru memberikan setiap murid satu lembaran kerja untuk

    disiapkan sebagai latihan pengukuhan.

    2. Murid dikehendaki untuk mewarna rajah mengikut arahan

    yang diberi dan seterusnya menamakan pecahan melalui

    rajah yang telah diwarnakan.

    3. Guru memantau hasil kerja murid dan membimbing murid

    sekiranya terdapat masalah.

    4. Sekiranya mempunyai masa yang lebih,guru akan

    menyemak jawapan bersama murid di dalam kelas.

    5. Guru mengingatkan murid untuk berhati-hati semasa

    menjawab soalan.

    BBM:

    Lampiran 3

    - Lembaran Kerja

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental Aritmetik

    Nilai Murni:

    - Berhati-hati

    - Keyakinan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    23/33

    6. Setiap langkah pengiraan hendaklah ditunjukkan dengan

    jelas.

    Penutup

    6. minit)

    iv. Guru membuat penerangan ringkas mengenai

    pecahan dengan menggunakan set pecahan seperti

    berikut:

    2 =

    =

    =

    =

    v. Guru mengingatkan murid untuk menyiapkan kerja

    rumah yang diberikan.

    BBM:

    Lampiran 4:

    - Set Pecahan (Bulatan)

    Kemahiran Berfikir:

    - Mengenal pasti

    - Mental Aritmetik

    Nilai Murni:

    - Berhati-hati

    - Keyakinan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    24/33

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    25/33

    Ulasan perbincangan bersama guru cemerlang

    Kolaborasi bersama guru cemerlang En Ismail Rambli telah dilaksanakan

    pada 10 Mac 2013. Beliau merupakan guru cemerlang matematik yang kini

    berkhidmat di sebuah sekolah dalam daerah Meradong. Kolaborasi ini telah

    dijalankan di rumah beliau di Sarikei.

    Secara keseluruhannya beliau berpuas hati dengan rancangan mengajar

    yang saya sediakan. Secara berseloroh beliau mengatakan tidak perlu perubahan

    terhadap rancangan mengajar ini.

    Selepas perbincangan dilaksanakan teguran pertama adalah tentang

    penulisan objektif atau hasil pembelajaran. Beliau mengatakan objektif yang telahditulis kurang tepat. Penulisan objektif perlu mempunyai bukti terhadap penguasaan

    murid. Pada asalnya objektif pembelajaran saya hanya menamakan dan menulis

    pecahan wajar dengan penyebut hingga 10. Sepatutnya objektif pembelajaran

    adalah sesuatu yang kita boleh lihat hasilnya. Beliau memberi cadangan supaya

    objektif ditambah dengan murid-murid berupaya untuk menjawab dengan betul

    sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan dalam lembaran kerja.

    Set induksi perlu dirancang untuk merangsang minda pelajar supaya bersedia

    untuk mengikuti pembelajaran. Menurut beliau set induksi yang saya sediakan boleh

    diguna pakai. Cuma kedudukan aktiviti perlu ditukar. Aktiviti ke dua soal jawab

    bersama murid tentang pecahan perlu ditukar ke aktiviti no 5. Manakala aktiviti 5 ;

    guru meminta murid memberikan contoh pecahan dalam kehidupan seharian

    mereka. (kek,pizza, potongan buah) ditempatkan sebagai aktiviti ke dua.

    Peringkat perkembangan- saya memulakan sesi pengajaran dengan

    penegasan konsep pecahan wajar. Penggunaan kit-kit pecahan yang berbentuk

    bulatan dan penerangan menggunakan gambarajah bulatan. Strategi yang

    digunakan adalah berpusatkan guru. Setiap aktiviti memerlukan penglibatan

    maksimum dari guru. Pada saya ianya penting kerana pada peringkat ini,

    penerangan konsep adalah sangat penting. Menurut beliau penggunaan terlalu

    banyak aktiviti menggunakan strategi berpusatkan guru akan menyebabkan murid-

    murid bosan dan tidak dapat mengikuti sesi pengajaran dan pembelajaran dengan

    baik.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    26/33

    Salah satu gambarajah yang saya lukis dalam rancangan mengajar.

    Menurut beliau pepatutnya tanda yang ada pada setiap bahagian pecahan adalah

    ditulis dengan simbol

    . ini kerana ianya adalah satu bahagian demi satu bahagian.

    Bukannya menggabungkan setiap bahagian.

    Seterusnya beliau menegur tentang aktiviti yang ke 9 dalam rancangan

    mengajar bahagian perkembangan.

    guru memberikan masa dan peluang kepada murid untukmenyalin contoh-contoh

    yang ditunjukkan oleh guru ke dalam buku nota

    Aktiviti ini dapat dijalankan dengan baik sekiranya pelajar boleh menyalin nota

    dengan cepat. Guru juga perlu memantau dari masa ke semasa untuk memastikan

    murid memfokuskan kepada kerja berbanding berborak bersama rakan-rakan.

    Beliau memberi cadangan, jalankan aktiviti sekiranya masa mencukupi.

    Beliau bersetuju dengan rancangan saya dalam peringkat aktiviti kumpulan.

    Di sini saya lebih banyak melibatkan murid dalam menjalankan aktiviti.

    Sepatutnya pecahan ini

    ditandakan dengan

    pada setiap

    bahagian

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    27/33

    Komen dan cadangan guru cemerlang keseluruhan

    Rancangan mengajar ini terlalu banyak menggunakan strategi berpusatkan

    gurur.

    Cadangan : ubah sedikit aktiviti supaya ianya lebih banyak melibatkan murid

    Rancangan mengajar harian ini perlu diberi penambahbaikan untuk

    menjadikan ianya lebih menarik minat pelajar untuk belajar.

    Cadangan : pelbagaikan bentuk-bentuk pecahan ( segiempat, segitiga dan

    lain-lain)

    Masukkan aktiviti berasarkan soalan-soalan HOTS(High Order Thingking

    Skills)

    Contoh : bagaimana murid menulis dan menamakan pecahan yang diwakili

    oleh 2 batang pensel daripada 5 batang (jumlah asal)

    - Soalan-soalan HOTS akan menggalakkan murid berfikir secara lebih kritis

    dan kreatif pada aras lebih tinggi.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    28/33

    Refleksi

    Refleksi Rancangan Mengajar Harian

    Masalah yang dihadapi

    Semasa menyiapkan rancangan mengajar harian ini pelbagai masalah telah

    saya hadapi. Pertama sekali saya tidak mengetahui dengan lengkap format

    rancangan pengajaran harian. pelbagai format rancangan mengajar yang telah saya

    temui sama ada dari rujukan internet dan dari rakan-rakan yang lain.

    Seterusnya saya telah memilih tajuk pecahan. Pemilihan tajuk ini adalah

    bersesuaian dengan rancangan mengajar saya di sekolah yang pada masa tersebut

    telah memasuki tajuk pecahan. Masalahnya adalah untuk melukis pecahan

    menggunakan Ms Word.

    Saya juga tidak mempunyai idea untuk menggunakan kepelbagaian teknik

    ataupun strategi pengajaran. Saya banyak menggunakan strategi berpusatkan guru.

    Strategi ini banyak saya gunakan kerana tajuk ini baru memasuki bahagian

    pengenalan.

    Penambahbaikan/ penyelesaian masalah

    Saya telah merujuk kepada bahan-bahan dari internet tentang format

    rancangan mengajar yang tepat untuk diguna pakai. Perbincangan banyak

    dijalankan bersama rakan-rakan melalui internet. Akhirnya saya telah menyiapkan

    satu rancangan mengajar yang pada saya boleh diketengahkan.

    Bimbingan dari seorang guru di sekolah telah banyak membantu saya tentang

    cara untuk melukis pecahan menggunakan komputer. Ternyata banyak yang belum

    saya ketahui tentang Ms word walaupun setiap hari menggunakannya.

    Semasa perbincangan dengan guru cemerlang matematik, beliau juga turut

    mengatakan rancangan mengajar saya terlalu banyak berpusatkan guru. Ini

    menyebabkan kurangnya penglibatan murid dalam proses pembelajaran. Beliau

    turut mencadangkan beberapa aktiviti yang perlu digugurkan kerana menurut beliau

    mungkin memakan masa terlalu lama. Namun ianya bergantung kepada keadaan.

    Sekiranya mempunyai masa yang mencukupi aktiviti tersebut boleh dijalankan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    29/33

    Refleksi pengajaran

    Sesi pengajaran dan pembelajaran telah dijalankan pada 14 Mac 2013.

    Secara keseluruhan saya boleh katakan murid-murid dapat menguasai isi

    pembelajaran. Selepas selesai sesi pengajaran dan pembelajaran, saya mendapati

    semua murid boleh menjawab soalan yang disediakan dalam lembaran kerja dengan

    betul sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan. Ini memenuhi objektif pembelajaran

    yang telah saya tetapkan di awal pengajaran.

    Tajuk menama dan menulis pecahan wajar dengan penyebut sehingga 10

    adalah tajuk yang boleh dianggap sebagai pengenalan dalam topik pecahan tahun

    4. Penguasaan untuk isi pembelajaran ini adalah sangat penting bagi memastikan

    pemahaman berterusan dan dapat mengikuti tajuk seterusnya iaitu pecahan setara.

    Asas ini boleh dianggap dikuasai oleh pelajar. Walaupun dalam kelas berkenaan

    masih terdapat pelajar yang dikategorikan sebagai lemah dalam pelajaran. Namun

    untuk tajuk ini mereka mampu untuk mengikuti sesi pengajaran dengan baik dan

    mampu menjawab soalan yang diberikan dalam lembaran kerja dengan betul.

    Saya juga turut mengajukan beberapa soalan secara lisan kepada murid-

    murid. Mereka mampu untuk menjawab soalan yang diberikan dengan betul. Merekajuga mampu untuk menulis jawapan yang saya kemukakan dengan betul di papan

    hitam.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    30/33

    Refleksi tugasan

    Tugasan Mte 3107 ini telah diserahkan kepada kami pada 2 Mac 2013(tutorial

    ke 2). Tugasan ini mengkehendaki kami untuk membuat rancangan mengajar harian

    berdasarkan penambahbaikan melalui kolaborasi bersama dengan guru cemerlang.

    Secara keseluruhannya tugasan ini mendededahkan kami dengan kepelbagaian

    teknik atau strategi pengajaran dan pembelajaran matematik serta keupayaan

    mengaplikasikan ilmu pengetahuan yang dipelajari dalam sukatan Mte 3107 dalam

    pelajaran matematik. Ianya juga berdasarkan teori-teori pembelajaran yang telah

    diterangkan kepada kami dalam beberapa sesi tutorial bersama totur En. Panting

    Belubau.

    Masalah yang dihadapi

    Sebagaimana melaksanakan tugasan-tugasan yang lain, saya juga

    menghadapi pelbagai masalah untuk menyiapkan tugasan ini. Masalah pertama

    yang saya hadapi adalah untuk pemahaman kehendak tugasan. Biasanya kami

    dibekalkan dengan rubrik pemarkahan tugasan. Rubrik ini adalah panduan utama

    kepada saya untuk menyiapkan tugasan. Tetapi untuk tugasan ini tidak ada rubrik

    pemarkahan yang dibekalkan. Ini menyebabkan saya kurang paham dengankehendak tugasan secara keseluruhan.

    Kegagalan saya untuk menghadiri toturial kedua sedikit menyukarkan saya

    memenuhi kehendak tugasan. Perbincangan tentang tugasan telah dijalankan pada

    sesi tutorial berkenaan. Saya tidak menghadiri tutorial kedua kerana saya telah

    disahkan gagal untuk ujian ulangan semester ketiga. Namun demikian, saya

    bernasib baik kerana sistem pemarkahan telah diubah dan saya dapat meneruskan

    pengajian.

    Saya juga menghadapi masalah untuk mencari guru cemerlang matematik.

    Saya merujuk ke semua sekolah dalam bahagian ini (Tanjong Manis) untuk mencari

    guru cemerlang matematik. Namun malangnya, tidak ada guru cemerlang matematik

    di bahagian ini. Yang ada hanya guru cemerlang Sains dan Bahasa Melayu. Agak

    sukar bagi saya untuk mengesan guru cemerlang matematik yang berdekatan.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    31/33

    Masalah yang seterusnya adalah untuk menyediakan rancangan mengajar

    mengikut format yang sesuai. Kebiasaan di sekolah yang hanya menyediakan

    rancangan mengajar dalam bentuk yang ringkas. Walaupun pernah menyiapkan

    rancangan mengajar yang penuh semasa menuntuk di maktab sewaktu mengikuti

    kursus KDPM dahulu, ternyata zaman telah berubah dan banyak perkara yang perlu

    saya pelajari lagi.

    Penyelesaian masalah

    Saya telah berbincang dengan rakan-rakan sekelas untuk mendapatkan idea

    mengenai kehendak tugasan sepenuhnya. Dengan cara ini saya berjaya mengatasimasalah ketiadaan rubrik tugasan. Melalui kolaborasi bersama rakan-rakan, saya

    membuat keputusan untuk menghasilkan tugasan seperti di atas. Dimana pada

    peringkat awal saya perlu menyediakan satu rancangan mengajar diikuti

    perbincangan dengan guru cemerlang dan seterusnya menjalankan sesi pengajaran

    menggunakan rancangan mengajar yang telah disiapkan. Bahagian yang terkhir

    adalah penulisan refleksi.

    Perbincangan mengenai tugasan juga telah dibincangkan dalam tutorial

    ketiga bersama tutor. Ini telah banyak membantu saya untuk menyiapkan penulisan

    tugasan. Dimana sebelum tutorial ketiga, saya telah menyiapkan rancangan dan

    telah menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran.

    Kesukaran untuk mencari guru cemerlang matematik telah diatasi apabila

    saudara Zamrene telah memperkenalkan saya kepada Cikgu Ismail Rambli seorang

    guru yang sedang mengikuti kursus PPG kumpulan PJ. Rupa-rupanya beliau

    merupakan guru cemerlang untuk matapelajaran matematik. Saya telah membuat

    temujanji untuk berkolaborasi bersama beliau mengenai tugasan ini.

    Untuk menulis rancangan mengajar yang sempurna mengikut format yang

    sesuai, saya telah berbincang dengan ketua panitia matematik sekolah mengenai

    format yang betul. Beliau turut menyimpan contoh-contoh rancangan mengajar

    matematik yang lengkap yang diperolehi semasa beliau mengikuti kursus pedgogi

    matematik tahun lepas.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    32/33

    Pengalaman keseluruhan

    Banyak pengalaman baru yang saya perolehi daripada penghasilan tugasan

    ini. Saya juga banyak mengetahui maklumat-maklumat yang selama ini ada tetapi

    saya tidak mengetahuinya.

    Melalui perbincangan dengan ketua panitia di sekolah beliau turut menyentuh

    beberapa keadah pengajaran dan teknik pengajaran seperti kaedah inkuiri

    penemuan, penyoalan, kaedah penyelesaian masalah, teknik permainan,

    demonstrasi, teknik perbincangan dan banyak lagi kaedah dan teknik yang lain.

    Bersama beliau juga saya mengetahui format terbaru rancangan mengajar

    matematik. Melalui proses perbincangan ini banyak perubahan yang boleh saya

    ketengahkan kepada sesi pengajaran dan pembelajaran saya. Walaupun saya telah

    didedahkan dengan semua perkara ini, tetapi saya kurang menggunakannya dalam

    sesi pengajaran saya.

    Perbincangan dengan guru cemerlang juga memberi impak yang besar

    terhadap pengetahuan saya. Apa yang menarik minat saya adalah beliau

    memperkenalkan kepada saya istilah HOTS(High Order Thinking Skills). Saya tidak

    pernah didedahkan dengan perkara ini. Ini menyebabkan saya banyak merujukinternet tentang perkara ini. Kerana bagi saya sekiranya murid sering didedahkan

    dengan perkara ini ianya mampu menjana pemikiran yang lebih kreatif dan kritis.

    Akhir sekali, saya berharap pengalaman dan pengetahuan yang saya perolehi

    dari proses menyiapkan tugasan ini mampu saya aplikasikan ke dalam sesi

    pengajaran saya di dalam kelas. Banyak yang mampu saya perbaharui tentang mutu

    pengajaran saya. Dengan perubahan ini saya rasa penyampaian isi pembelajaran

    lebih berkesan dan mendalam kepada penguasaan murid.

  • 7/27/2019 asgmn mte3107

    33/33

    Borang Rekod Kolaborasi Kerja Kursus

    NAMA PELAJAR : MOHAMAD RIZZAL BIN WAHAB

    KUMPULAN : PPMATEMATIK 2 SEMESTER : 4

    MATA PELAJARAN : MTE3107

    PENSYARAH PEMBIMBING : EN. PANTING BELUBAU

    TARIKH PERKARA YANGDIBINCANGKAN

    CATATAN T/ TANGAN

    2. MAC.2013

    Menerima soalantugasan dan taklimatdaripada pensyarah matapelajaran-EN. PANTING BELUBAU

    Tugasan perludihantar selewat-

    lewatnya pada 6April 2013

    Tugasandisiapkan secaraindividu

    4-10 MAC.2013

    Memahami kehendaksoalan tugasan-perbincangan denganrakan mengenai soalantugasan-draf tugasan

    Mencatatmaklumat penting

    Membuat jadualkerja

    Membuat draf

    11 Mac 2013hingga16 Mac 2013

    - Mencari maklumatsecara individu-perbincangan bersamaguru cemerlang

    Membuat notaringkas

    Sumber rujukandicatat

    18 Mac 2013Hingga23 Mac 2013

    - Mencatat maklumat yang

    telah diperolehi hasil

    daripada perbincangan

    dan sesi pengajaran dan

    pembelajaran

    - Taip draf

    Menyatakanpendapatmengenai kerjakursus ini

    Disertakan kedalam kerjakursus

    25.Mac 2013Hingga4 April 2013

    - Penulisan Refleksi

    - Mengedit dan

    menyatukan tugasan

    Semua tugasandisatukan dandiedit sebelumdihantar

    6.April .2013 Menghantar tugasanlengkap kepadapensyarah pembimbing

    Diterima dandirekodkan