asgment rph pm sem 3 2015
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 3
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 8 September 2014
Tahun : 3 Imam Syafie
Bil.Murid : 38 orang
Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagi
Tema : Perpaduan
Tajuk : Suasana Perayaan
Standard Kandungan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara
semula dengan tepat dengan menggunakan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul
Standard Pembelajaran : 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan betul
Objektif Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini,
murid berupaya:
i) Menjawab soalan kuiz dengan betul secara lisan.
ii) Bercerita mengenai situasi dengan betul.
iii) Menyampaikan perkara yang di dengar dengan betul.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran bertutur
Sistem Bahasa : Kosa Kata
Pengisian Kurikulum :
i) Ilmu : KajianTempatan, Pendidikan Moral, Muzik
ii) Nilai murni : Hormat - menghormati, prihatin, disiplin.
iii) Patriotisme dan Kewarganegaraan: Cinta dan taat akan negara
Kepelbagaian Kaedah dan Teknik:
i) Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, menaakul, mengecam
ii) Kecerdasan Pelbagai :Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
kinestatik, visual, muzik
iii) Belajar Cara Belajar : Memproses maklumat mengenai sambutan
perayaan kaum majoriti di Malaysia.
iv) Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan sambutan
perayaan masing-masing.
Media : Komputer riba, pembesar suara, LCD, lembaran
petikan “Sambutan Perayaan Upin dan Ipin”,
soalan bergambar
Langkah Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Lagu:
- Hari Raya
Aidilfitri
- Tahun Baru
Cina
- Hari Deepavali
1. Murid diperdengarkan dengan 3
buah lagu perayaan.
2. Murid menyanyi bersama iringan
lagu dan diminta untuk meneka
jenis lagu yang
3. Murid diminta untuk meneka jenis
lagu yang diperdengarkan
mengikut perayaan kaum maisng
– masing.
4. Murid bersoal jawab dengan guru
mengenai lagu yang telah
diperdengarkan.
5. Guru menyatakan tajuk
pengajaran dengan ringkas
BBB:
-komputer riba
-pembesar suara
- lagu
Teknik:
-soaljawab
-perbincangan
TKP:
-visual
-verbal
-muzik
-interpersonal
BCB:
-kemahiran
mendengar
-kemahiran bertutur
Langkah 1
(15 minit)
Petikan dialog:
“Suasana
Perayaan Upin
dan Ipin”
(Rujuk Lampiran
1. Murid – murid mendapat edaran
petikan “Suasana Perayaan Upin
dan Ipin” daripada guru.
2. Murid-murid diminta membaca
petikan secara mentalis.
3. Guru memlilih beberapa orang
murid untuk membaca petikan
BBB:
-petikan
Teknik:
-perbincangan
Lampiran 1
Suasana Perayaan Upin dan Ipin
Pada pagi raya yang indah, Upin dan Ipin menjemput rakan-rakan mereka untuk beraya di rumah mereka. Upin dan Upin berpakaian baju Melayu bewarna kuning dan biru.
Opah menjemput rakan-rakan Upin dan Ipin masuk ke dalam rumah. Kak Ros pula menghidangkan kuih muih, ketupat dan air yang sedap kepada mereka. Mereka makan dengan gembira.
Selepas makan, Opah menghulurkan duit raya kepada Upin, Ipin, Jarjit, Mei Mei, Ehsan dan Fizi. Mereka semua bermaaf-maafan di hari raya.
Selepas itu, Upin, Ipin dan rakan-rakan pergi beraya di rumah Tok Dalang dan Pak Mail. Tok Dalang menyediakan dodol yang sedap untuk mereka. Pak Mail pula menghidangkan ketupat dan rendang yang sangat enak.
Upin, Ipin dan rakan-rakan berasa sangat gembira di hari raya. Mereka dapat berkumpul beramai-ramai, bermaaf-maafan dan mengunjungi sanak saudara di hari raya.
Lampiran 2 lampiran 3
Dan atau lalu yang
Ah Chong mendapat angpau padas ambutanTahun Baru Cina yang lalu.