anyaman
DESCRIPTION
bTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 4
Mata Pelajaran: Dunia Seni Visual
Kelas: 4 Baiduri
Masa: 10:30-11:30 pagi
Bilangan Murid: 32 orang
Bidang Pelajaran: Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti: Mengukur, menggunting, dan menganyam kertas warna.
Tajuk: Membuat Anyaman Siku Keluang
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran,murid dapat :
1. Mengetahui dan mengenal motif anyaman siku keluang.
2. Mempertingkatkan kemahiran mereka cipta secara kreatif dalam penghasilan anyaman siku keluang.
3. Membuat ukuran dengan tepat.
4. Menggunting kertas warna dengan cara yang betul.
5. Menghasilkan anyaman siku keluang daripada kertas warna dan bingkai anyaman siku keluang dengan kad tebal.
Hasil Pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
Aras 1 : i. Menggunakan elemen Asas Seni Reka, bahan, dan proses yang sesuai dalam penghasilan kraf mudah.
Aras 2 : i. Mengenal pelbagai bahan gantian serta sifatnya dalam proses membuatkraf mudah.
Aras 3 : i. Mengaplikasi Asas Seni Reka dalam penghasilan anyaman siku
Keluang dan bingkai gambar dengan menggunakan bahan gantian.
Pengetahuan: Murid telah mempelajari teknik asas menghasilkan anyaman kelarai. sedia ada
Nilai Murni: Sabar,berhati-hati,berdisplin,daya usaha,menghargai kraf tradisional,danberrkeyakinan.
Penerapan Nilai Kercerdasan Pelbagai: Intrapersonal,Interpersonal,Verbal-linguistik, kinestetik dan logik matematik
Pengabungajalin Mata Pelajaran : Pendidikan Moral, Matematik
Kemahiran Berfikir: Menyenaraikan bahan, fungsi anyaman, membuat urutan langkah
Kritis dan Kreatif : Anyaman.
Bahan,Peralatan dan Bahan Sumber : Laptop, LCD, kertas warna, kad tebal, glu, pembaris, pensel, gunting, dan Bahan Sumber pisau grafik, HSP,Buku Sumber Guru Pendidikan Seni KBSR, dan Maklumat Internet bloggerhttp://www.storyboardhwangst.blogspot.com
Langkah berjaga-jaga : Mengutamakan keselamatan diri semasa menggunakan gunting dan pisau grafik.
Teori Kecerdasan Pelbagai : Konstruktivisme,BCB,Masteri, kontekstual dan Kajian Masa Depan.
Prosedur : 1.Guru menentukan aras pembelajaran dalam P & P.
2.Guru perlu merancang strategi pengajaran dengan menerapka kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif, Teori Kecerdasan Pelbagai,Belajar Cara Belajar dan Kajian Masa Depa
3. Guru memulakan pelajaran dengan menunjukkan contoh-contoh anyaman d an sesi soal jawab.
4. Tunjuk cara membuat anyaman siku keluang dengan melayari blogger http://www.storyboardhwangst.blogspot.com
5. Murid membuat anyaman siku keluang dengan bimbingan guru.
6. Murid membuat bingkai untuk hasilan anyaman siku keluang dan mempamerkannya.
7. Sesi Apresiasi dan Refleksi
FASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN NOTA
Set
Induksi
5 minit
Menarik perhatian murid dengan contoh-contoh anyaman.
Guru menunjukkan contoh-contoh anyaman dalam dimensi baru. Contoh seperti tudung saji, beg tangan,beg duit, tikar,dan lapik duduk dengan menayang ‘ Power point Slide’
Murid membuat pemerhatian terhadap hasilan kraf tangan anyaman.
Guru bersoal tentang kraf tradisional anyaman seperti fungsi, kegunaan dan bahan.
Murid memberi respon dengan menyatakan fungsi anyaman masa kini dan masa akan datang.
Aras 1
Murid memahami fungsi anyaman masa kini dan masa akan datang.
Kajian Masa Depan
Teori Kecerdasan Pelbagai.
Intrapersonal
Verbal Linguistik.
Unsur Patriotisme
Menghargai Kraf Tradisional.
ABM:LCD / Laptop
Menstruktur semula
5 minit
Pengenalan tentang anyaman.
Guru menunjukkan contoh-contoh gambar anyaman melalui
“Power Point Slide”
Guru mengutarakan persoalan tentang contoh-contoh anyaman.
Aras 1
Murid mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada
pada anyaman.
Teori Kecerdasan Pelbagai
Interpersonal
Linguistik
KBKK-Kritis
Mengumpul dan mengelas
ABM/BBM
Laptop dan LCD
Aplikasi Idea
45 min
Menyediakan bahan dan alatan untuk menganya
Guru menunjukkan bahan dan alatan yang diperlukan untuk aktiviti menganyam.
Murid menyediakan bahan dan alatan sebelum memulakan aktiviti anyaman.
Guru menunjukkan cara dan langkah-langkah mengukur dan menggunting jalur sisip serta tapak anyaman dengan melayari internet alamat blog http://www.storyboardhwangst.blogspot.com
Teori Kecerdasan Pelbagai
Logik Matem
it m.
Mengukur dan melukis garisan pada jalur sisip anyaman dan tapak anyaman.
Aras 2
Murid mengukur dan melukis garisan pada jalur sisip anyaman dan tapak anyaman dengan betul.
Guru membimbing murid menggunting garisan tapak anyaman dan jalur sisip anyaman mengikut urutan dengan Storyboard anyaman siku keluang http://www.storyboardhwangst.blogspot.com
Guru menayangkan video 1 dari blog http://www.storyboardhwangst.blogspot.com untuk menunjukkan
cara-cara mengukur dan menggunting jalur sisip dan tapak anyaman.
atik
KBKK-kritis
Membuat urutan langkah menganyam
Pem.Masteri
Pemulihan
Pengayaan
Konstraktivisme
BCB
Kontekstual
Nilai Murni
menggunting jalur sisip dan tapak anyaman.
Menghasilkan anyaman siku keluang dengan kaedah dan teknik yang betul
Guru menunjukkan langkah-langkah menghasilkan ayaman siku keluang dengan melayari
internet alamat blog http://www.storyboardhwangst.blogspot.com
Video 2
Guru menunjukkan contoh anyaman siku keluang yang telah siap dianyam.
Berhati-hati
Berdisplin, Berkeyakinan.
ABM/BBM
Laptop,LCD kertas warna,
Kad tebal, glu, pembaris, pensel, gunting dan pisau grafik.
Aras 3
Murid menjalankan proses menyisip jalur sisip anyaman ke tapak anyaman.
Guru memantau sambil membimbing murid menyiapkan anyaman siku keluang.
Guru menunjukkan langkah-langkah menghasilkan bingkai anyaman siku keluang dengan melayari internet alamat blog http://www.storyboardhwangst.blogspot.com
Video 2
Mengukur dan memotong kad tebal untuk membuat bingkai hasilan anyaman siku keluang yang telah siap.
Menghias binkai anyaman
Murid mengukur dan memotong kad tebal dengan cara betul untuk membuat
bingkai hasilan anyaman siku keluang yang telah siap.
Murid menghiaskan anyaman siku keluang mengikut kreativiti masing-masing.
Refleksi/
Penutup
5 minit
Mempamerkan hasil kerja
Guru mempamerkan hasil kerja murid.
Murid menyatakan kegunaan tentang anyaman dalam dimensi baru.
Kajian Masa Depan
Teori Kecerdasan Pelbagai
Intrapersonal
Interpersonal
Verbal linguistik
Story Board – Anyaman Siku Keluang
Langkah 1 Langkah 2
Sediakan bahan- bahan dan alatan sebelum memulakan aktiviti anyaman siku keluang.
Bahan- bahan dan alatan yang diperlukan adalah seperti berikut:
kertas warna, kad tebal, glu, pembaris, pensel, gunting, dan pisau grafik.
Gunakan pembaris untuk mengukurjalur sisip anyaman (1cm)dengan membuat garisan dengan pensel. Ulang langkah ini untuk kertas warna hitam sebagai tapak anyaman.
Langkah 3 Langkah 4
Lipatkan tapak anyaman yang telah siap dengan garisan secara simetrisupaya senang digunting. Kemudian gunakan gunting untuk menggunting garisan yang telah dilukis.
Gunting jalur sisip anyaman menggunakan gunting dengan kemas.
Langkah 5 Langkah 6
Buka tapak anyaman yang telah siap digunting.Hamparkan dan letakkannya di atas meja dengan
Hasilkan anyaman siku keluang dengan menyisip jalur sisip anyaman ke tapak anyaman.
rata. Sekarang ia sedia untuk digunakan. Setiap jalur sisip anyaman mesti
dibuat dengan susunan yang kemas dan rapi supaya hasilan anyaman kelihatan cantik, kemas, dan menarik.
Langkah 7 Langkah 8
Setelah menyisipkan jalur sisip anyaman ke tapak anyaman ,pastikan tiada kesilapan. Langkah seterusnya, lekatkan hujung jalur sisip anyaman pada tapak anyaman supaya ia tidak terlonggar.
Anyaman siku keluang telah siap.
Langkah 9 Langkah 10
Buat ukuran pada kad tebal (saiz sama dengan tapak anyaman)dengan pembaris untuk dijadikan bingkai hasilan anyaman siku keluang.
Gunakan pisau grafik untuk memotong bahagian dalam kad tebal tersebut dengan teliti. Perhatian keselamatan penggunaan pisau grafik harus diutamakan.
Ukuran pada kad tebal mestilah tepat dengan hasilan anyaman yang telah siap.
Langkah 11 Langkah 12
Setelah memotong bentuk empat segi pada bahagian dalam kad tebal tersebut, keluarkan kad di bahagian tengah, bingkai tersebut sudah terhasil.
Gunakan pisau grafik dan pembaris untuk memotong garisan di atas permukaan bingkai dijadikan corak supaya bingkai tersebut lebih menarik.
Langkah 13 Langkah 14
Keluarkan satu lapisan kertas pada kad tebal yang telah dipotong untuk dijadikan corak jalur yang lebih menarik pada permukaan bingkai.
Bingkai anyaman telah dihasilkan.
Langkah 15 Langkah 16
Hiaskan hasil anyaman siku keluang dengan bingkai. Kenalpastikan kedudukan hasilan anyaman itu seimbang sebelum melekatkan bingkai di atas hasilan anyaman siku keluang.
Anyaman siku keluang yang telah siap dibingkai sekarang boleh dipamerkan.