rph pj t5 sofball membaling
Post on 25-Nov-2015
146 Views
Preview:
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANIMatapelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh : 11/3/2014
Tunjang: Kemahiran Masa : 9.30am-10.00am
Tajuk: Permainan SofbolTahun : 5 Azam
Sub Tajuk: MembalingBil murid:
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :-
Psikomotor: Melakukan kemahiran membaling bola sofbol dengan teknik yang betul dan selamat dengan jarak 3 dan 5 meter sekurang-kurangnya 3 daripada 5 percubaan dengan jayanya.
Kognitif: Menyatakan sekurang-kurangnya 2 butiran melakukan balingan bola sofbol.
Afektif: Menunjukkan keseronokan semasa melakukan aktiviti.
Pengalaman sedia ada: Murid-murid pernah bermain membaling bola kecil dan melihat permainan sofbol dalam televisyen.
Penerapan nilai: Kerjasama, Bersungguh-sungguh.
Strategi: Teori Kecerdasan Pelbagai Kinestetik
Penggabungjalinan: Tunjang Kecergasan Koordinasi, Ketangkasan.
Kesepaduan: Pendidikan Kesihatan (Keselamatan Diri)
Alatan: Bil Alatan
1Skitel 4 biji
2Penanda 6 biji
3Bola 12 biji
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Permulaan(Pemanasan Badan)5 minit
1. Penerangan Guru
2. Mobiliti Berlari dalam bulatan.
Sofbol : -Kemahiran membaling1. Bola dapat dihantar tepat.2. Hantaran dibuat ke hadapan.
Murid diberi nombor dan membentuk bulatan yang besar.3. Apabila guru menyebut nombor, murid yang bernombor sama haruslah berlari satu bulatan.4. Siapa yang lambat sampai akan lompat bintang 5 kali.5. Diulangi dengan lari berselang seli rakan.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Nilai :- Hormat Guru
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
1. Regangan Tolak langit (Bahu)
1. Kaki dibuka seluas bahu.2. Tangan lurus di atas kepala.3. Mata pandang depan4. Badan tegak5. Kaki dijengketkan atas bebola kaki.6. Tolak ke atas dan tahan.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Regangan Sisi (Pinggang)
Regangan (Lengan)
1. Kaki dibuka seluas bahu2. Sebelah tangan diluruskan ke atas dan sebelah lagi disilangkan pada abdomen.3. Badan dicondongkan ke kanan dan tahan.4. Regangan ditukarkan ke kiri
1. Angkat tangan kanan dan bengkokkan siku ke belakang.2. Tangan kiri menolak dan tahan pada siku3. Tahan selama 8 saat.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Lunges(Peha; Kuadriseps dan hamstring)
1. Berdiri tegak, kaki seluas bahu.2. Kaki dominan ke depan dan lutut dibengkokkan sedikit.3. Kaki belakang diluruskan.4. Regangkan selama 8 saat.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Perkembangan(15 minit)
1. Demonstrasi Guru(Kemahiran Membaling) Guru menunjukkan demonstrasi dihadapan Murid berada dalam organisasi dan mendengar penerangan guru. (Aspek Keselamatan) : Memastikan barang seperti cincin dan jam tidak dipakai Kuku panjang dipotong Kawasan latihan selamatFasa persediaan Pegang bola dengan kemas. Hadapkan bahu ke sasaran.Fasa pelaksanaan Tarik tangan yang membaling ke belakang bahu dan halakan ke sasaran. Balingkan bol melepasi atas bahu sambil mengilaskan pinggang.Fasa ikut lajak Terus membaling selepas bola dilepaskan. Langkah ke hadapan untuk mengawal imbangan.G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Membaling bola
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
2. Aktiviti Murid dan Ansur Maju
Langkah 1Menghantar dan menerima bola secara bayangan (tanpa bola)
1. Murid berada dalam organisasi bulatan dengan jarak yang sesuai.2. Melakukan hantaran dan menerima tanpa bola kepada rakan dengan butiran yang guru telah terangkan.3. Diulangi sebanyak 5 kali.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Tangan dihayunkan ke arah sasaran
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Langkah 2Membaling bola pada jarak 3 dan 5 meter. Guru membetulkan murid yang melakukan dengan cara tidak betul.
1. Murid berada dalam organisasi dengan jarak yang sesuai.2. Melakukan hantaran dan menerima bola kepada rakan dengan butiran yang guru telah terangkan.3. Diulangi sebanyak 5 kali G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Langkah 3Membaling bola secara dinamik pada jarak 3 dan 5 meter.
1. Murid berada dalam organisasi.2. 2 kumpulan beratur menghadap masing-masing.3. Hantaran dibuat ke hadapan dan murid terus ke belakang barisan.4. Ulangi 2 kali.5. Jarak antara kumpulan ialah 3 meter dan ditambah ke 5 meter.G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Kemuncak(5 Minit)Permainan Kecil Baling Kon
1. Murid dibahagiakan kepada kumpulan.2. Kumpulan A akan mulakan membaling kon yang disusun dengan balingan sampai jatuh. 3. Kumpulan B akan mematikan 3 musuh dan akan bertukar peranan.G
G
= Guru
= Kumpulan A
= Skitel
= Kumpulan B
Susunan kon (3 Kon)
Bahagian/ masaAktivitiButir mengajar / Cara bermainPengelolaan / Organisasi KelasCatatan / Alatan
Kemuncak(5 minit)
Penyejukkan Badan1. Kelonggaran Tangan melambai-lambai.
Sesi refleksi Sesi soal jawab-Nyatakan 2 butiran kemahiran membaling 1. Melambai-lambaikan tangan ke kanan dan ke kiri sambil mengilas pinggang.2. Menggoyangkan anggota badan
1. Pegang bola dengan kemas. Hadapkan bahu ke sasaran2. Tarik tangan yang membaling ke belakang bahu dan halakan ke sasaran.3. Balingkan bola melepasi atas bahu sambil mengilaskan pinggang.
G
G
= Guru
= Murid
= Skitel
Refleksi Guru Pelatih__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
top related