rph kssr bahasa melayu tahun 2 (6)
Post on 04-Apr-2018
244 Views
Preview:
TRANSCRIPT
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
1/8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
ASPEK TATABAHASA
SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 6 Februari 2013
Hari : Rabu
Masa : 0730-0830
Bilangan murid : 28 orang
Tema : Sihat Dan Cerdas
Tajuk : Sajak Jagalah Badan Kita
Hasil Pembelajaran:
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan
golongan kata dengan betul mengikut
konteks
5.1.6 Memahami dan menggunakan
kata hubung dengan betul mengikut
konteks
Objektif:
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. menyenaraikan 5 kata hubung yang terdapat dalam sajak.
2. mengisi 5 tempat kosong dengan kata hubung yang betul.
3. menulis 4 ayat hubung dengan betul mengikut konteks.
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
2/8
Sistem Bahasa:
A. Morfologi : Kata Nama Am
i. kerana
ii. supaya
iii. lalu
iv. dan
v. hingga
vi. atau
B. Kosa Kata
i. busuk
ii. penampilan
iii. berlemak
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
3/8
Pengisian kurikulum:
1. Penerapan Ilmu: Sains
Pendidikan Kesihatan
2. Penerapan Nilai: Rasional
Kesyukuran
Kasih Sayang
Kebersihan Fizikal dan Mental
Keberanian
3. Kemahiran Bernilai Tambah:
i. Kemahiran Berfikir
ii. Kajian Masa Depan
iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal Linguistik,Kinestetik
iv. Kontekstual
v. Konstruktivisme
vi. Kreativiti dan Inovasi
Strategi:
1. Berpusatkan Murid
Bahan Bantu Mengajar:
1. Kertas Manila
2. Kad Perkataan
3. Pemotong Kuku
4. Lembaran Kerja
Pengetahuan Sedia Ada:
- Murid pernah melihat iklan menjaga tubuh badan di dalam televisyen.
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
4/8
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
i. Soalan Guru:
- Apakah benda ini?
Jawapan:Pemotong kuku
- Apakah fungsi pemotong kuku
ini?
Jawapan:Memotong kuku
ii. Tajuk Pelajaran:
- Sajak Jagalah Badan Kita
SET INDUKSI (5 minit)
i. Guru mempamerkan
pemotong kuku di hadapan
kelas.
ii. Guru bertanyakan soalan
kepada murid.
iii. Guru mengaitkan barang-
barang tersebut dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan kesihatan
Nilai:
-Rasional
-Kasih Sayang
-Kesyukuran
KBT:
-Kemahiran Berfikir
-Pembelajaran
Kontekstual
-Verbal linguistik
-Interpersonal
BBM:-Pemotong Kuku
i. Sajak Jagalah Badan Kita
Wahai kawanku,
Marilah menjaga kebersihan,
Janganlah tidak mandi
kerana badan akan berbau busuk
Jagalah penampilan diri kita
Supaya kita nampak kemas
Marilah kita mengosok gigiLalu mencuci rambut kita
Wahai kawanku,
Potonglah kuku kaki dan tanganmu
Potonglah hingga pendek
Janganlah makan makanan berlemak
Tetapi makanlah sayuran atau buah-buahan
LANGKAH 1 (10 minit)
i. Guru mempamerkan sajak
Jagalah Kebersihan
ii. Murid diminta membaca
sajak secara senyap.
iii. Murid diminta membaca
sajak tanpa bimbingan guru.
iv. Guru mendeklamasikan sajak
dengan intonasi dan gaya
yang betul.
v. Murid diminta
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Rasional
-Kasih Sayang
-Kebersihan Fizikal
dan Mental
-Keberanian
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
5/8
mendeklamasikan sajak
dengan intonasi yang betul
serta gaya secara beramai-
ramai,berkumpulan dan
individu.
KBT:
- Kinestetik
- Interpersonal
- Kontekstual
- Verbal Linguistik
- Kreativiti dan
Inovasi
BBM:
-Kertas Manila
i. Kosa Kata:a. busuk-berbau tidak sedap
b. penampilan-paras rupa
c. berlemak-mengandungi
minyak
LANGKAH 2 (5 minit)i. Guru mempamerkan kad
kosa kata dan maksudnya.
ii. Guru memilih murid secara
rawak untuk memadankan
kosa kata dengan
maksudnya.
iii. Guru berbincang bersama
murid.
Nilai:-Keberanian
KBT:
-Verbal Linguistik
-Interpersonal
-Kemahiran Berfikir
-Konstruktivisme
-Kinestetik
BBM:
-Kad Perkataan
i. Sajak Jagalah Badan Kita
Wahai kawanku,
Marilah menjaga kebersihan,
Janganlah tidak mandi
kerana badan akan berbau busuk
Jagalah penampilan diri kita
Supaya kita nampak kemas
Marilah kita mengosok gigi
Lalu mencuci rambut kita
LANGKAH 3 (5 minit)
i. Guru memberikan definisi
kata hubung serta contoh.
ii. Murid diminta merujuk sajak
dan mencari kata hubung
yang ada.
iii. Guru berbincang bersama
Objektif (1)
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan kesihatan
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
6/8
Wahai kawanku,
Potonglah kuku kaki dan tanganmu
Potonglah hingga pendek
Janganlah makan makanan berlemak
Tetapi makanlah sayuran atau buah-buahan
ii. Definisi Kata Hubung:
-Perkataan yang menghubungkan
dua ayat:
kerana
supaya
lalu
dan
hingga
atau
murid.
iv. Guru membetulkan kesalahan
murid jika berlaku kesilapan.
Nilai:
-Kasih Sayang
-Kebersihan Fizikal
dan Mental
KBT:
-Verbal lingusitik
-Interpersonal
-Konstruktivisme
-Kemahiran Berfikir
BBM:
-Kertas Manila
i. Mengisi Tempat Kosong
1. Badan kita akan berbau busuk ___ tidakmandi.2. Kita harus memotong kuku __pendek.3. Hakimi membasuh tangan kanan __kirinya sebelum makan.4. Isma masuk ke bilik air __mengosokgiginya.5. Akmal menjaga penampilannya __dianampak kemas.6. Syafiqah masih berfikir samada diahendak makan sayur __buah.7. Farhan sedang bersenam___mendengar radio.
8. Nenek Azira sudah tua ____dia masihsihat.
LANGKAH 4 (15 minit)
i. Guru mengedarkan lembaran
kerja.
ii. Murid diminta mengisi tempat
kosong dengan jawapan kata
hubung yang betul.
iii. Murid diminta menukar
lembaran kerja dengan
kawan sebelah untuk
menyemak.
iv. Guru berbincang bersama
murid.
Objektif (2)
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Rasional
KBT:
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Kemahiran Berfikir
BBM:
-Lembaran Kerja
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
7/8
i. Membina Ayat Majmuk
Menggunakan Kata Hubung
1. Safika ke klinik. [kerana]
Safika saki perut.
2. Aliya suka makan sayur-sayuran. [dan]Aisyah suka makan buah-buahan.
3. Kita harus makan makanan berkhiasiat.
Badan kita sihat. [supaya]
4. Eqma sedang bersenam di taman.
Eqma sedang mendengar muzik. [sambil]
5. Balqis tetap turun ke sekolah. [walaupun]
Balqis sakit.
6. Yasmine mengunakan sabun. [untuk]
Yasmine mandi.
LANGKAH 5 ( 15 Minit )
i. Murid diminta membina ayat
majmuk dengan
menggunakan kata hubung
yang betul.
ii. Murid diminta menukar
lembaran kerja dengan
kawan sebelah untuk
menyemak.
iii. Guru berbincang bersama
murid.
Objektif (3)
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Rasional
KBT:
-Konstruktivisme
-Kontekstual
-Kemahiran Berfikir
BBM:
-Lembaran Kerja
Rumusan Pelajaran:
i. Kognitif:
- Sajak Jagalah Badan Kita
-Kepentingan menjaga kebersihan
diri.
ii. Sosial:
-Memberi pujian dan galakkan
kepada murid untuk menjaga
kebersihan diri.
PENUTUP (5 minit)
i. Guru merumuskan isi
pelajaran hari ini.
ii. Guru menutup pelajaran
dengan rumusan kognitif dan
sosial.
Ilmu:
-Sains
-Pendidikan Kesihatan
Nilai:
-Kesyukuran
-Kasih Sayang
-Rasional
KBT:
-Kajian Masa Depan
-Kontekstual
-
7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)
8/8
Refleksi Guru Pelatih:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
top related