rph kssr bahasa melayu tahun 2 (6)

Upload: cikguatos

Post on 04-Apr-2018

244 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    1/8

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

    ASPEK TATABAHASA

    SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT

    Mata pelajaran : Bahasa Melayu

    Tahun : 2 Bestari

    Tarikh : 6 Februari 2013

    Hari : Rabu

    Masa : 0730-0830

    Bilangan murid : 28 orang

    Tema : Sihat Dan Cerdas

    Tajuk : Sajak Jagalah Badan Kita

    Hasil Pembelajaran:

    Standard Kandungan Standard Pembelajaran

    5.1 Memahami dan menggunakan

    golongan kata dengan betul mengikut

    konteks

    5.1.6 Memahami dan menggunakan

    kata hubung dengan betul mengikut

    konteks

    Objektif:

    Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

    1. menyenaraikan 5 kata hubung yang terdapat dalam sajak.

    2. mengisi 5 tempat kosong dengan kata hubung yang betul.

    3. menulis 4 ayat hubung dengan betul mengikut konteks.

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    2/8

    Sistem Bahasa:

    A. Morfologi : Kata Nama Am

    i. kerana

    ii. supaya

    iii. lalu

    iv. dan

    v. hingga

    vi. atau

    B. Kosa Kata

    i. busuk

    ii. penampilan

    iii. berlemak

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    3/8

    Pengisian kurikulum:

    1. Penerapan Ilmu: Sains

    Pendidikan Kesihatan

    2. Penerapan Nilai: Rasional

    Kesyukuran

    Kasih Sayang

    Kebersihan Fizikal dan Mental

    Keberanian

    3. Kemahiran Bernilai Tambah:

    i. Kemahiran Berfikir

    ii. Kajian Masa Depan

    iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Verbal Linguistik,Kinestetik

    iv. Kontekstual

    v. Konstruktivisme

    vi. Kreativiti dan Inovasi

    Strategi:

    1. Berpusatkan Murid

    Bahan Bantu Mengajar:

    1. Kertas Manila

    2. Kad Perkataan

    3. Pemotong Kuku

    4. Lembaran Kerja

    Pengetahuan Sedia Ada:

    - Murid pernah melihat iklan menjaga tubuh badan di dalam televisyen.

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    4/8

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    i. Soalan Guru:

    - Apakah benda ini?

    Jawapan:Pemotong kuku

    - Apakah fungsi pemotong kuku

    ini?

    Jawapan:Memotong kuku

    ii. Tajuk Pelajaran:

    - Sajak Jagalah Badan Kita

    SET INDUKSI (5 minit)

    i. Guru mempamerkan

    pemotong kuku di hadapan

    kelas.

    ii. Guru bertanyakan soalan

    kepada murid.

    iii. Guru mengaitkan barang-

    barang tersebut dengan tajuk

    pelajaran hari ini.

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan kesihatan

    Nilai:

    -Rasional

    -Kasih Sayang

    -Kesyukuran

    KBT:

    -Kemahiran Berfikir

    -Pembelajaran

    Kontekstual

    -Verbal linguistik

    -Interpersonal

    BBM:-Pemotong Kuku

    i. Sajak Jagalah Badan Kita

    Wahai kawanku,

    Marilah menjaga kebersihan,

    Janganlah tidak mandi

    kerana badan akan berbau busuk

    Jagalah penampilan diri kita

    Supaya kita nampak kemas

    Marilah kita mengosok gigiLalu mencuci rambut kita

    Wahai kawanku,

    Potonglah kuku kaki dan tanganmu

    Potonglah hingga pendek

    Janganlah makan makanan berlemak

    Tetapi makanlah sayuran atau buah-buahan

    LANGKAH 1 (10 minit)

    i. Guru mempamerkan sajak

    Jagalah Kebersihan

    ii. Murid diminta membaca

    sajak secara senyap.

    iii. Murid diminta membaca

    sajak tanpa bimbingan guru.

    iv. Guru mendeklamasikan sajak

    dengan intonasi dan gaya

    yang betul.

    v. Murid diminta

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Rasional

    -Kasih Sayang

    -Kebersihan Fizikal

    dan Mental

    -Keberanian

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    5/8

    mendeklamasikan sajak

    dengan intonasi yang betul

    serta gaya secara beramai-

    ramai,berkumpulan dan

    individu.

    KBT:

    - Kinestetik

    - Interpersonal

    - Kontekstual

    - Verbal Linguistik

    - Kreativiti dan

    Inovasi

    BBM:

    -Kertas Manila

    i. Kosa Kata:a. busuk-berbau tidak sedap

    b. penampilan-paras rupa

    c. berlemak-mengandungi

    minyak

    LANGKAH 2 (5 minit)i. Guru mempamerkan kad

    kosa kata dan maksudnya.

    ii. Guru memilih murid secara

    rawak untuk memadankan

    kosa kata dengan

    maksudnya.

    iii. Guru berbincang bersama

    murid.

    Nilai:-Keberanian

    KBT:

    -Verbal Linguistik

    -Interpersonal

    -Kemahiran Berfikir

    -Konstruktivisme

    -Kinestetik

    BBM:

    -Kad Perkataan

    i. Sajak Jagalah Badan Kita

    Wahai kawanku,

    Marilah menjaga kebersihan,

    Janganlah tidak mandi

    kerana badan akan berbau busuk

    Jagalah penampilan diri kita

    Supaya kita nampak kemas

    Marilah kita mengosok gigi

    Lalu mencuci rambut kita

    LANGKAH 3 (5 minit)

    i. Guru memberikan definisi

    kata hubung serta contoh.

    ii. Murid diminta merujuk sajak

    dan mencari kata hubung

    yang ada.

    iii. Guru berbincang bersama

    Objektif (1)

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan kesihatan

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    6/8

    Wahai kawanku,

    Potonglah kuku kaki dan tanganmu

    Potonglah hingga pendek

    Janganlah makan makanan berlemak

    Tetapi makanlah sayuran atau buah-buahan

    ii. Definisi Kata Hubung:

    -Perkataan yang menghubungkan

    dua ayat:

    kerana

    supaya

    lalu

    dan

    hingga

    atau

    murid.

    iv. Guru membetulkan kesalahan

    murid jika berlaku kesilapan.

    Nilai:

    -Kasih Sayang

    -Kebersihan Fizikal

    dan Mental

    KBT:

    -Verbal lingusitik

    -Interpersonal

    -Konstruktivisme

    -Kemahiran Berfikir

    BBM:

    -Kertas Manila

    i. Mengisi Tempat Kosong

    1. Badan kita akan berbau busuk ___ tidakmandi.2. Kita harus memotong kuku __pendek.3. Hakimi membasuh tangan kanan __kirinya sebelum makan.4. Isma masuk ke bilik air __mengosokgiginya.5. Akmal menjaga penampilannya __dianampak kemas.6. Syafiqah masih berfikir samada diahendak makan sayur __buah.7. Farhan sedang bersenam___mendengar radio.

    8. Nenek Azira sudah tua ____dia masihsihat.

    LANGKAH 4 (15 minit)

    i. Guru mengedarkan lembaran

    kerja.

    ii. Murid diminta mengisi tempat

    kosong dengan jawapan kata

    hubung yang betul.

    iii. Murid diminta menukar

    lembaran kerja dengan

    kawan sebelah untuk

    menyemak.

    iv. Guru berbincang bersama

    murid.

    Objektif (2)

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Rasional

    KBT:

    -Konstruktivisme

    -Kontekstual

    -Kemahiran Berfikir

    BBM:

    -Lembaran Kerja

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    7/8

    i. Membina Ayat Majmuk

    Menggunakan Kata Hubung

    1. Safika ke klinik. [kerana]

    Safika saki perut.

    2. Aliya suka makan sayur-sayuran. [dan]Aisyah suka makan buah-buahan.

    3. Kita harus makan makanan berkhiasiat.

    Badan kita sihat. [supaya]

    4. Eqma sedang bersenam di taman.

    Eqma sedang mendengar muzik. [sambil]

    5. Balqis tetap turun ke sekolah. [walaupun]

    Balqis sakit.

    6. Yasmine mengunakan sabun. [untuk]

    Yasmine mandi.

    LANGKAH 5 ( 15 Minit )

    i. Murid diminta membina ayat

    majmuk dengan

    menggunakan kata hubung

    yang betul.

    ii. Murid diminta menukar

    lembaran kerja dengan

    kawan sebelah untuk

    menyemak.

    iii. Guru berbincang bersama

    murid.

    Objektif (3)

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Rasional

    KBT:

    -Konstruktivisme

    -Kontekstual

    -Kemahiran Berfikir

    BBM:

    -Lembaran Kerja

    Rumusan Pelajaran:

    i. Kognitif:

    - Sajak Jagalah Badan Kita

    -Kepentingan menjaga kebersihan

    diri.

    ii. Sosial:

    -Memberi pujian dan galakkan

    kepada murid untuk menjaga

    kebersihan diri.

    PENUTUP (5 minit)

    i. Guru merumuskan isi

    pelajaran hari ini.

    ii. Guru menutup pelajaran

    dengan rumusan kognitif dan

    sosial.

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Kesyukuran

    -Kasih Sayang

    -Rasional

    KBT:

    -Kajian Masa Depan

    -Kontekstual

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (6)

    8/8

    Refleksi Guru Pelatih:

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________

    Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________