rph capan kbsr
Post on 22-Oct-2015
49 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KBSR)PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun: 4 Anggur
Bil. Murid : 28 orangMasa : 08.00 – 09.00 (60
minit)
Tarikh : 10 April 2014
Bidang : Membuat corak dan rekaan
Aktiviti : Menghasilkan corak terancang melalui teknik capan pada kertas A3
Tajuk : Kertas Pembalut Saya
Isi Kandungan : Pembalut Bungkusan
Objektif : Pada akhir pengajaran ini, murid-murid dapat :
1) Mengenal dan menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam membuat corak dan rekaan
dalam teknik capan
2) Menghasilkan kertas pembalut bungkusan yang mengandungi corak terancang yang elok dan
cantik
3) Mengamalkan sikap bekerjasama dan bersabar ketika melaksanakan aktiviti.
Pengetahuan
sedia ada
: a) Murid telah memahami konsep motif
b) Murid-murid pernah melihat corak pada pembalut hadiah di pasaran
KBKK : Membuat inferens, menjana idea, membanding beza
Penerapan nilai : Bekerjasama dan teliti dalam menyediakan tugasan
Bahan bantu
mengajar:‘slide power point’, kertas A3, pisau ukir, berus warna, ubi kentang, daun, warna air
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran PSV KBSR (2002), KPM.
Jadual Pelaksanaan
LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARANBAHAN /
CATATAN
Set induksi(3 minit)
Tayangan slide contoh-contoh hasilan teknik capan
Murid dapat memberi perhatian dan menghayati gambar-gambar yang ditunjukkan
STRATEGIKumpulanBBM Tayangan slideKBKK Membuat
inferensNILAI Kerjasama
Perkembangan (40 minit)
Langkah 1(10m)
Pengenalan Memperkenalkan pelbagai jenis
corak termasuk corak terancang dan tidak terancang
Guru dan murid berbincang mengenai jenis-jenis corak
Guru menerangkan konsep capan kepada murid
Guru turut menunjukkan contoh yang telah sedia ada
Murid memahami ciri-ciri teknik capan
ABM Komputer LCD
BBM Contoh capan
STRATEGI Berpusatkan
murid
Nilai Kreatif
LANGKAH ISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
BAHAN / CATATAN
Memperkenalkan tajuk pelajaran hari ini.
Keperluan alat dan bahan
Membuat teknik sumbangsaran.
Poster ditunjukkan tadi kepada murid dan bertanyakan mengenai bahan-bahan yang digunakan untuk menghasilkannya.
Murid menjawab bahan-bahannya seperti gam, gunting, kertas warna, pen, pensel, kad pelbagai bentuk, kotak bentuk dan double side-tape’ dengan bimbingan guru.
Guru bertanya tentang ciri-ciri yang perlu ada pada sesebuah poster.
Murid menjawab kelengkapan seperti tajuk, teks, imej, warna, grafik dan illustrasi.
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHAN / CATATAN
Langkah 2(10m)
LANGKAH
Tunjuk Cara Mereka bentuk corak teknik
capan mengikut langkah-langkah yang betul.
Menggunakan peralatan dan bahan yang sesuai
ISI PELAJARAN
Guru membuat demonstrasi kepada murid-murid cara menggunakan daun, ubi kentang untuk menghasilkan corak pada kertas mengikut urutan langkah yang betul.
Guru memberi arahan suapaya menggunakan pisau dengan berhati-hati
Murid mendengar dan melihat demonstrasi guru dengan penuh perhatian dan minat dalam keadaan yang selesa.
Langkah-langkah membuat corak capan :a) Pertama, b) Kedua, c) Ketiga, d) Keempat, membuat kemasan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BBM Kertas A3 Pisau ukir Berus warna Daun Ubi kentang Warna air
STRATEGI Teori belajar
cara belajar Teori
konsturktivisme
KBKK Membanding
beza
Penerapan Nilai Ketelitian Berhati-hati Mematuhi
arahan
BAHAN / CATATAN
Langkah 3 (25m)
LANGKAH
Gerak Kerja Pembahagian kumpulan Pelaksanaan aktiviti membuat
corak teknik capan Guru memerhatikan murid-murid
menghasilkan capan
ISI PELAJARAN
Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.- Setiap kumpulan mempunyai 5 orang ahli- Setiap murid perlu memberi kerjasama
bersama ahli kumpulan dalam melaksanakan aktiviti membuat pembalut bungkusan corak teknik capan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BBM Alat/bahan Carta
STRATEGI Teori belajar
cara belajar Konsturktivisme
KBKK Membanding
beza
Penerapan Nilai Bekerjasama Sabar
BAHAN / CATATAN
Kemuncak (4 minit)
Pentaksiran/Penilaian Membuat penilaian dan
penambahbaikan hasil kerja murid.
Guru mengambil semua hasil karya pembalut bungkusan yang telah dihasilkan oleh setiap kumpulan.- Murid-murid membuat penilaian semua
hasil kerja kumpulan.- Murid-murid memberi pendapat untuk
membuat penambahbaikan hasil kerja rakan-rakan mereka.
Contoh soalan Contoh jawapana) Cantik tak pembalut bungkusan ini?
b) Berapakah bintang yang boleh diberi?
c) Bagaimanakah untuk menjadikan pembalut bungkusan ini lebih cantik dan menarik?
a) Cantik
b) Bintang terbanyak = 5
c) Mengikut pandangan masing-masing
BBM Poster yang
telah siap
Penerapan Nilai Jujur Prihatin
KBKK Membanding
beza Menjana idea
STRATEGI Kumpulan
Refleksi:
Ulasan Pembimbing:
Ulasan Pemantau:
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHAN / CATATAN
Penutup(3 minit)
Rumusan Refleksi pelajaran
Penerapan nilai-nilai murni
Guru bersoal jawab dengan murid apa yang telah dipelajari hari ini.- Murid menyebut dan mengingat semula
apa yang telah dipelajari hari ini iaitu melaksanakan aktiviti membuat pembalut bungkusan corak teknik capan
Guru menasihatkan murid agar sentiasa mengamalkan kerjasama dan bersabar apabila melaksanakan sesuatu kerja.- Murid mendengar dengan penuh
perhatian nasihat yang diberikan oleh guru.
BBM Pembalut
bungkusan yang telah siap
Penerapan Nilai Jujur Prihatin
KBKK Membanding
beza Menjana idea
STRATEGI Kumpulan
top related