rph blog
Post on 06-Aug-2015
560 Views
Preview:
TRANSCRIPT
jRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(SLOT PENGAJARAN KELAS)
MASALAH: MENGENALPASTI DAN MENYEBUT NOMBOR DENGAN BETUL
Kelas : Prasekolah CeriaTarikh : 14 Februari 2012Masa : 45 minitBilangan Murid : 25 orangTunjang Utama : Fizikal dan Kreativi & EstetikaTema : HaiwanStandard Kandungan : KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dan
menghasilkan karya seni (Aplikasi Seni)Standard Pembelajaran : KTI 1.1.3 Memilih pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan
karyaKesepaduan Tunjang : PFK 1.1 Melakukan kemahiran motor halus
PFK 1.1.8 Menggunting dengan cara yang betul KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi seni) KTI 1.1.5 Mewarna gambar dalam ruang tertentu KTI 2.1 Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi KTI 2.1.8 menyanyi lagu dengan iringan muzik
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid : sekurang-kurangnya 80% daripada murid dapat menghasilkan puppet mengikut teknik dan bahan yang disediakan berdasarkan bimbingan guru melalui video simulasi.
Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat dan bermain dengan puppet di dalam kelas prasekolah
Kemahiran Berfikir : Membanding dan membeza,membuat sekuen atau urutan, meneliti bahagian-bahangian kecil dan keseluruhan
Penerapan Nilai : Mematuhi arahan, keselamatan,kerajinan, berdikari, kesyukuran,kebersihan.
Bahan Bantu Mengajar : beg kertas makanan, gam, gunting, pensel warna
Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pengajaran
Sumber/ Catatan
Set Induksi(5 minit).
Persembahan pupet 1.Guru melakukan persembahan pupet dengan menggerakkan kedua-dua puppet tersebut
2. Murid pula menggerakkan puppet meniru persembahan guru ataupun menggunakan kreativiti tersediri
Puppet beg kertas makanan(arnab dan beruang)
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutanMeneliti bahagian kecil dan keseluruhan
Nilai:Mematuhi arahanKeberanian
Langkah 1(5 Minit).
Memperkenalkan bahan-bahan
(Penerangan melalui video simulasi di laman blog : prasekolahkamii.blogspot.com)
1.Guru memperkenalkan bahan-bahan yang digunakan untuk menghasilkan puppet
2.Bahan-bahan : i.beg kertas makanan ii.pensel warna iii.gunting iv.gam v.lembaran kerja
(Langkah tersebut akan dituruti oleh murid dalam proses pengajaran dan pembelajaran)
Beg kertas makananGamGuntingPensel warnaLembaran kerja
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan
Nilai:Mematuhi arahanKesyukuranKesederhanaan
Langkah 2 (5 Minit).
Mewarna 1.Guru mewarnakan gambar haiwan iaitu bahagian badan dan juga bahagaian kepala
Lembaran kerjaPensel warna
(Penerangan melalui video simulasi di laman blog)
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan
Nilai:Mematuhi arahanKebersihanKerajinanKesederhanaan
Langkah 3(5 Minit)
Menggunting 1.Guru menggunting kedua bahagian gambar haiwan tersebut
2.Guru mengingatkan tentang langkah-langkah keselamatan semasa menggunakan gunting
Lembaran kerjaGunting
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan
Nilai:Mematuhi arahanKeselamatanKebersihanBerdikari
Langkah 4(5 Minit)
Melipat 1.Guru melipatkan beg kertas makanan kepada dua bahagian iaitu satu pertiga daripada bahagian merupakan bahagian kepala, manakala dua pertiga adalah bahagian badan
Beg kertas makanan
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan
Nilai:Mematuhi arahanKebersihan
KerajinanBerdikari
Langkah 5(5 Minit)
Menampal 1.Guru menyapukan gam pada separuh bahagian kepala dan separuh bahagian badan gambar haiwan tersebut
2.Bahagian yang disapukan gam dilekatkan pada beg kertas makanan
GamBeg kertas makanan
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutanMeneliti bahagian kecil dan keseluruhan
Nilai:Mematuhi arahanKebersihanBerdikari
Langkah 6(5 Minit)
Hasil Kerja 1.Guru menunjukkan cara untuk bermain dengan puppet haiwan yang dihasilkan
2. Cara menggunakan puppet ialah:
i. Masukkan ke lima-lima jari ke dalam puppet tersebut sehingga ke bahagian atas kepala puppet tersebut
ii. untuk mengerakkan puppet tersebut, jari perlulah digerakkan ke atas dank e bawah untuk menunjukkan bahawa puppet tersebut sedang berbual
Puppet
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutanMeneliti bahagian kecil dan keseluruhan
Nilai:Mematuhi arahanKeberanianKesyukuranBerdikari
Penutup(10 Minit)
Nyanyian dan gerakan 1. Murid menyanyikan lagu haiwan sambil mengerakkan puppet mengikut rentak lagu tersebut
2.Murid menceritakan cara mereka menghasilkan pupet
Cd lagu
Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan
Nilai:Mematuhi arahanKeberanian
top related