rph bahasa melayu sk tahun 2

Post on 28-Jan-2016

61 Views

Category:

Documents

7 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

RPH Bahasa Melayu SK Tahun 2

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Bahasa Malaysia Tahun 2

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 2 Bestari

Tarikh/ Hari : 15 September 2015 (Selasa)

Bil Murid : / 34 orang

Masa : 10.50-11.50 pagi (1 jam)

Tema : Reka cipta

Tajuk : Kenderaan

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan

bukan sastera yang sesuai bagi memupuk

minat membaca.

2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk

menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran

bacaan.

Objektif pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

1. Murid dapat membaca pelbagai bahan bukan sastera menggunakan intonasi yang betul dan lancar.

2. Murid dapat memahami dan mencatat sekurang-kurangnya 2 kosa kata baharu dengan betul.

Pengisian kurikulum

Ilmu : Dunia Sains Teknologi

Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir :

Menganalisis

Kecerdasan pelbagai :

Verbal linguistik, intrapersonal

Elemen merentas kurikulum :

- Kreativiti dan inovasi

Belajar cara belajar : Bacaan intensif

Sistem bahasa : kosa kata

Pengetahuan sedia ada : Murid boleh membaca pelbagai bahan bukan sastera.

Bahan Bantu Belajar (BBB) :

1 Buku Teks

2 Lembaran Kerja

3 Kad perkataan

4 Gambar pembahagian kumpulan

Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit) Pembahagian murid kepada 5

kumpulan.

Guru mengedarkan gambar-gambar

kenderaan.

Murid mengambil gambar tersebut

secara rawak.

Lima kumpulan telah dibentuk

berdasarkan gambar yang telah

BBB

- Gambar

pembahagian

kumpulan

diambil oleh murid tadi.

Guru memberitahu tajuk pada hari ini

iaitu mengenai kenderaan.

Langkah 1

(10 minit)

Petikan “Bas Teknologi Hijau”

(Buku Teks m/s154)

Murid membaca petikan daripada

Buku Teks.

Guru menilai dan membetulkan

bacaan murid.

Murid membaca secara mentalis.

Murid membaca petikan secara

mekanis mengikut kelas.

Murid membaca secara

berkumpulan.

Murid membaca secara individu.

BBB

- Buku Teks

Kemahiran

membaca

KP

- Verbal

linguistik

Langkah 2

(20 minit)

Mengenali kosa kata baharu

daripada petikan.

Contoh :

- Unik

- Solar

- Interaktif

- Demonstrasi

Peta buih

(rujuk lampiran)

Guru menunjukkan kad perkataan.

Murid menganalisis dan mencari

perkataan tersebut pada petikan

dalam Buku Teks.

Guru dan murid berbincang

mengenai makna perkataan.

Murid membaca dan mencatat

makna kosa kata yang mereka

baharu pelajari pada peta buih.

KBAT

BBB

- Kad

perkataan

- Lembaran

kerja (peta

buih)

KB :

Menganalisis

Langkah 3

(20 minit)

Membaca petikan daripada

bahan lain (dialog)

Petikan

(rujuk lampiran)

Guru mengedarkan petikan.

Murid membaca petikan secara

senyap.

Murid membaca petikan secara

mekanis mengikut kelas.

Murid membaca petikan secara

berkumpulan.

Kemahiran membaca

KP

- Verbal

linguistik

Langkah 4

(10 minit)

Murid melakonkan semula

watak daripada petikan

mengikut kumpulan.

Dengan kreativiti ahli kumpulan, murid

membuat persembahan lakonan

berpandukan petikan serta menambah

sendiri unsur didik hibur.

Guru membetulkan sebutan murid

mengikut intonasi dan nada yang betul

dan sesuai.

Kemahiran bertutur

Teknik :

- Lakonan

Penutup

(5 minit)

Kognitif:

Rumusan isi pelajaran.

- Apakah yang anda pelajari

hari ini?

Sosial :

Penerapan nilai murni

Murid diminta merumuskan hasil

pembelajaran yang telah dipelajari.

Guru memberikan pujian kepada

murid.

KP

- Verbal

linguistik

- Intrapersonal

Refleksi :

Ulasan guru pembimbing :

Ulasan pensyarah pembimbing :

top related