al - pfk 1.2.7 -- origami serigala

4
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT Nama Kelas : Prasekolah Ping Ming Bilangan Kanak-kanak : / 24 Umur : 5 tahun 6 tahun Tarikh : 16 Julai 2014 Masa : 8.00pagi 8.40 pagi Modul : Asas Tunjang : Perkembangan Fizikal dan Estetika Fokus : PFK 1.0 Perkembangan Motor Halus Standard Kandungan : PFK 1.2 Melakukan kemahiran koordinasi mata tangan dalam perkembangan motor halus. Standard Pembelajaran : PFK 1.2.7 Menggunakan tangan untuk melipat menghasilkan pelbagai bentuk dengan bimbingan. Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat: 1. Menggunakan tangan untuk melipat menghasilkan origami serigala dengan bimbingan. Penggabungjalinan Kemahiran : KTI 1.2.4 Membuat corak dan rekaan yang mudah melalui pelbagai aktiviti. Fokus Multiple Intelegence : Visual-ruang, linguistik KBKK : Menjana idea, memerhati Penerapan Nilai : Bersabar, disiplin, memberi perhatian, ketelitian dan kekemasan Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat origami. Kosa Kata : serigala Bahan : Kertas, contoh origami, power point

Upload: richell-tiong

Post on 10-Nov-2015

236 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

AL - PFK 1.2.7 -- Origami Serigala

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT Nama Kelas:Prasekolah Ping Ming

Bilangan Kanak-kanak: / 24

Umur:5 tahun 6 tahun

Tarikh:16 Julai 2014

Masa:8.00pagi 8.40 pagi

Modul:Asas

Tunjang:Perkembangan Fizikal dan Estetika

Fokus:PFK 1.0 Perkembangan Motor Halus

Standard Kandungan :PFK 1.2 Melakukan kemahiran koordinasi mata tangan dalam perkembangan motor halus.

Standard Pembelajaran :PFK 1.2.7 Menggunakan tangan untuk melipat menghasilkan pelbagai bentuk dengan bimbingan.

Objektif:Pada akhir pelajaran, murid dapat:1. Menggunakan tangan untuk melipat menghasilkan origami serigala dengan bimbingan.

Penggabungjalinan Kemahiran:KTI 1.2.4 Membuat corak dan rekaan yang mudah melalui pelbagai aktiviti.

Fokus Multiple Intelegence:Visual-ruang, linguistik

KBKK :Menjana idea, memerhati

Penerapan Nilai:Bersabar, disiplin, memberi perhatian, ketelitian dan kekemasan

Pengetahuan Sedia Ada:Murid pernah melihat origami.

Kosa Kata:serigala

Bahan:Kertas, contoh origami, power point

LANGKAH / MASAISI PELAJARANAKTIVITI PDPCATATAN

Set Induksi(3 minit) Origami

Soal jawab 1. Apakah benda ini?J: origami 2. Apakah haiwan ini?J: serigala1. Guru meminta murid duduk di tempat perbualan pagi. 2. Guru masuk ke kelas dengan membawa origami serigala. 3. Murid melihat dalam keadaan tertanya-tanya.4. Guru bersoal jawab dengan murid. 5. Murid berjawab berdasarkan soalan guru. 6. Guru memperkenalkan tajuk pelajaran pada hari ini iaitu membuat origami. KBKK Menjana ideaNilai Memberi perhatianMultiple Intelligence Linguistik BBM Origami

Langkah 1(9 minit) Tunjuk cara menghasilkan origami Langkah-langkah:

1. Seperti biasa sediakan kerta origami, lipat sesuai dengan gambar di samping dan akan tampak seperti gambar n0. 2

2. Lipat bagian atas kertas sesuai dengan arah anak panah.

3. Lipat ke dua bagian sisi kanan dan kiri mengikuti arah anak panah.

4. setelah selesai, balik bagian belakang menjadi bagian muka dan hasilnya akan tampak seerti gambar di bawah, tentunya jangan lupa untuk menambahkan mata, hidung dan yang lainya.

1. Guru mempaparkan power point tentang cara untuk melipat origami wajah serigala dengan menggunakan kertas. 2. Murid-murid memberi perhatian atas penerangan guru. 3. Guru menunjukkan cara untuk menghasilkan origami wajah serigala dengan menggunakan kertas.4. Murid-murid memerhati cara untuk menghasilkan origami wajah serigala. 5. Guru menunjukkan cara mewarnakan origami wajah serigala. 6. Murid memberi perhatian untuk melihat cara mewarna origami wajah serigala. 7. Guru melukis mata dan hidung serigala di wajahnya. 8. Murid memerhatikan cara melukisnya. KBKK Menjana idea Memerhati Nilai Memberi perhatian Disiplin Multiple Intelligence Linguistik Visual-ruang BBM Power point Kertas

Langkah 2(25 minit) Gerak kerja i. Melipat origami wajah serigalaii. Mewarna wajah serigalaiii. Melukis mata dan hidung 1. Guru mengedarkan kertas kepada setiap murid. 2. Murid menunggu giliran untuk mendapat kertas. 3. Guru memberi bimbingan kepada murid-murid tentang cara untuk menghasilkan origami wajah serigala. 4. Murid mula menghasilkan origami wajah serigala. 5. Guru membuat penilaian ke atas murid. KBKK Menjana idea Memerhati Nilai Disiplin Bersabar Ketelitian KekemasanMultiple Intelligence Linguistik Visual-ruang BBM Power point Kertas

Penutup(3 minit) Rumusan 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang apa yang telah mereka pelajari pada hari ini.2. Murid menjawab dengan penuh semangat tentang apa yang telah mereka pelajari pada hari ini iaitu membuat origami wajah serigala. KBKK Menjana ideaNilai Disiplin Multiple Intelligence Linguistik BBM -

Pentaksiran

Kaedah Mentafsir

Instrumen Mentafsir

Fokus Child

ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING / GURU PEMBIMBING: